آب مروارید چیست و چه علائم و درمان هایی دارد؟

همه چیز در مورد آب مروارید و درمان آن

بخش شفاف چشم به نام عدسی چشم از آب و پروتئین تشکیل شده تا نور بتواند به راحتی از آن عبور کند. گاهی تعدادی پروتئین های عدسی چشم، تغییر یافته و نهایتاً باعث کدورت بخش هایی از آن می شوند. بنابراین نور به خوبی به شبکیه نمی رسد و اختلال بینایی ایجاد می شود که آن را با عنوان آب مروارید می شناسند. آب مروارید در مراحل ابتدایی بیماری یعنی زمانی که فقط بخش کوچکی از عدسی کدر شده، ممکن است مشکل ساز نباشد، اما در بیشتر مواقع با ادامه دار بودن روند کدر شدن، بخش بزرگی از عدسی کدر می شود.

پادکست آب مروارید

از نظر طب سرعت پیشرفت آب مروارید در بین افراد فرق می کند. این بیماری چشمی در افراد جوان و افراد مبتلا به دیابت ممکن است به سرعت و در طول چند ماه پیشرفت کند، اما آب مروارید ناشی از افزایش سن، به تدریج و آهسته تر پیشرفت کرده و معمولاً چند سال زمان نیاز دارد.

آب مروارید یک بیماری مسری نیست یعنی از چشمی به چشم دیگر منتقل نمی شود. اشخاص زیادی هستند که هر دو چشمشان آب مروارید دارد، ولی همیشه سرعت پیشرفت آن در دو چشم مساوی نیست. دانشمندان و علمای طب علل متعددی مانند سیگار کشیدن، دیابت و تماس زیاد با نور خورشید را برای ابتلا به این بیماری مطرح کرده اند اما دلیلی قطعی برایش پیدا نشده است.
انواع آب مروراید

۱ – آب مروراید ناشی از افزایش سن

عدسی با گذشت زمان لنز سخت می شود و لایه های جدیدی به آن اضافه می شود. در نتیجه شفافیت آن از بین می رود. آب مروارید ناشی از افزایش سن، شایع ترین نوع آن است که معمولاً در افراد ۶۵ تا ۷۴ ساله، پنجاه درصد و افراد بالاتر از سن ۷۵ ساله، ۷۰ درصد به آن دچار می شوند. آب مروارید حتی ممکن است از ۳۵ سالگی به بعد در فرد دیده شود.

۲ – آب مروارید ناشی از دیگر بیماری ها

در افرادی که بیماری های دیگری از جمله دیابت یا همان مرض قند دارند مشاهده می شود. در برخی موارد هم بروز آب مروارید در رابطه با مصرف داروهای کورتون دار است.

۳ – آب مروارید ناشی از ضربه

در اثر وار شدن ضربه سخت به چشم، همان موقع یا حتی سال ها بعد مشکلاتی برای بینایی به وجود می آید.

۴ – آب مروارید مادرزادی

بعضی بچه ها به همراه آب مروراید به دنیا می آیند یا در دوران کودکی به آن دچار می شوند که معمولاً در هر دو چشم است در صورت ایجاد اختلال در بینایی، حتماً باید جراحی شود.

علائم ابتلا به آب مروارید

علائم ابتلا به آب مروارید

این بیماری هم نشانه های خاصی دارد که با توجه به آن ها می توان آب مروارید را در فرد تشخیص داد، البته برخی از علایم ممکن است در اثر بیماری هایی مرتبط با چشم به غیر از آب مروارید ایجاد شوند. شایع ترین نشانه ها را در ادامه شرح داده ایم.

۱ – محو یا تار شدن قوه بینایی

۲ – حساس شدن به روشنایی مانند درخشندگی بیش از حد نور خودروها در شب، خیرگی و پخش نور چراغ ها، نور آفتاب و …

۳ – محو شدن رنگ ها، کم رنگ شدن آن ها نسبت به قبل

۴ – کاهش دید در شب

۵ – مشکل دو بینی یا چند بینی که به تدریج با پیشرفت بیماری بدتر می شود

۶ – بهبود موقتی دید نزدیک، تغییر مداوم شماره عینک

بیشتر بدانیم : درمان گیاهی انواع سرفه

همان طور که گفتیم این علایم ممکن است در اثر ابتلا به سایر بیماری های چشمی ایجاد شوند، بنابراین بهتر است برای اطمینان حتماً به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید.

در نوع خفیف ابتلا به آب مروارید، اختلال بینایی بسیار کم و ناچیز است اما با پیشرفت این بیماری، بینایی فرد کم کم به سمت بدتر شدن پیش می رود. برخی بیماران هم زمان با کم شدن قدرت دید دور احساس می کنند که دید نزدیک آن ها بهتر شده، اما موضوع موقتی است و به تدریج هر دو دید نزدیک و دور بدتر می شوند.

تشخیص آب مروارید

کار تشخیص بیماری، با مشاهده عدسی کدر شده به وسیله دستگاه های چشم پزشکی انجام می شود. بررسی توسط چراغ قوه قابل اعتماد نیست و نمی توان آن را راه مناسبی برای تشخیص دانست. کار صحیح، انجام بررسی ها و تشخیص توسط چشم پزشک است:

۱ – اندازه گیری قدرت بینایی فرد

۲ – مردمک چشم را با قطره های چشمی گشاد می کنند و چشم پزشک می تواند قسمت های مختلف عدسی و شبکیه را کاملاً مشاهده و معاینه کند

۳ – تونومتری؛ بدین وسیله فشار چشم اندازه گیری می شود

آب مروارید

روش های مدرن درمان آب مروارید

در مراحل ابتدایی بیماری، قدرت بینایی با استفاده از عینک مخصوص، و ابزار دیگر، بهتر می شود. در صورتی که این اعمال تأثیر نداشته باشند، عمل جراحی تنها راهی است که پیش روی فرد قرار می گیرد که شامل خارج کردن عدسی کدر شده و تعویض آن با عدسی مصنوعی است.

زمان انجام عمل با توجه وضعیت هر فرد متفاوت است. در افراد سن بالا که نیاز زیادی به دید کامل ندارند ممکن است جراحی کمی دیرتر انجام شود اما تصمیم قطعی پس از صحبت و مشورت بیمار و چشم پزشک گرفته می شود.

آب مروارید هنگامی که اختلال بینایی شدید، انجام فعالیت های کاری و روزانه مانند، مطالعه و مشاهده تلویزیون را ناممکن کند انجام می شود. اگر هر دو چشم دچار آب مروارید شده باشند، در یک زمان و با هم جراحی نمی شوند. لازم است که هر چشم به طور جداگانه مورد عمل قرار گیرد. اگر وضعیت فرد شدید و اورژانسی بود، توصیه این است که دو عمل با فاصله حداقل ۴ ماه انجام شود. در برخی موارد ویژه و بیمارانی که قند دارند، عمل آب مروارید با نظر پزشک متخصص انجام می شود.

جراحی آب مروارید

جراحی آب مروارید را می توان یکی از رایج ترین و موثرترین عمل های مربوط به چشم دانست. تعداد کثیری از افرادی که این عمل را انجام می دهند، بینایی و دید مناسب تری به دست می آورند، مگر این که اختلالی در قرنیه، شبکیه یا عصب بینایی چشم ایجاد شده باشد.

این عمل جراحی توسط چشم پزشک انجام می شود. جراحان کاتاراکت معمولاً پس از گذراندن دوره عمومی، ۴ سال دوره دستیاری را به صورت آموزش در بیمارستان سپری کرده اند. اگر تشخیص داده شد به عمل نیاز دارید، آن را انجام دهید.

با به تعویق انداختن این عمل، به تدریج بینایی فرد بسیار کم می شود و مشکلات فراوانی را تجربه خواهد کرد. در این مرحله در تعداد محدودی از بیماران ممکن است افزایش فشار داخل چشم موسوم به «آب سیاه» اتفاق بیفتد، که خطرات بیشتری دارد و احتمالاً باید جراحی اورژانسی شود. بنابراین در شرایطی که تشخیص آب مروارید داده شده جراحی به هر علتی ممکن نبود، همواره تحت نظر چشم پزشک قرار بگیرید.

نکاتی قبل از انجام عمل آب مروارید

یک یا دو هفته پیش از عمل جراحی، پزشک شما آزمایش هایی را می نویسد که شامل خون و ادرار، عکس برداری از قفسه سینه و تعیین قدرت لنز داخل چشمی می شود.

از ۶ ساعت قبل از شروع هیچ چیزی میل نکنید. اگر مشکلاتی مانند بالا بودن فشار خون یا مرض قند دارید، قبل از عمل باید حتماً زیرنظر متخصص داخلی، کنترل شده و توصیه های لازم را انجام دهید تا طی انجام مراحل عمل و پس از آن مشکلی به وجود نیاید.
خارج کردن آب مروارید

دو راه اصلی برای این کار وجود دارد که جراح چشم پزشک آن ها را برایتان توضیح داده و کمک می کند تا با توجه به شرایط خودتان، بهترین و ساده ترین راه را برگزینید. نتایج نهایی هم فرق چندانی با هم ندارند و هر دو می توانند موفقیت آمیز باشند.

روش اول – فیکو

در کنار قرنیه) برش کوچکی ایجاد شده و سپس یک وسیله کوچک و ظریف وارد چشم می شود. این وسیله باعث انتقال امواج فراصوت به داخل عدسی شده و خرد شدن عدسی کدر شده را به همراه دارد. پس از این کار، تکه های کدر شده با مکش از چشم بیرون می آیند. بسیاری از عمل های جراحی امروزه به شکل فیکو انجام می شوند و می توان آن را عمل رایجی به شمار آورد.

روش دوم – عمل خارج کپسولی

بریدگی بزرگ تری در کنار قرنیه ایجاد شده و هسته کدر عدسی خارج می شود و بقیه آن با مکش خارج می شود. در اغلب موارد، عدسی داخل چشمی (IOL) جایگزین عدسی خارجی می شود. IOL یک عدسی مصنوعی شفاف است که نیاز به مراقبت ندارد. همچنین به دلیل آن که این عدسی در داخل چشم گذاشته می شود، قابل دیدن و احساس کردن نیست.

با IOL قدرت بینایی بهتر می شود، زیرا این وسیله تمرکز بهتر نور روی شبکیه را در پی دارد. برخی افراد به دلایل مختلف مثل مشکلاتی در طول عمل و یا بیماری های دیگر مربوط به چشم، نمی توانند از عدسی داخل چشمی استفاده کنند. برای این دسته، لنزهای تماسی یا عینکی با بزرگنمایی بالا توصیه شده است.

نکات مهمی برای پس از عمل آب مروارید

کمی حس ناراحتی و احساس وجود جسمی در چشم بعد از عمل بسیار طبیعی است و بیشتر افراد آن را تجربه می کنند. همچنین ریزش اشک و ترشح مختصر و حساسیت چشم ها به نور بسیار شایع است. اگر مشکل دچار عذاب بیمار شود، برای ۱ تا ۲ روز اول ممکن است پزشک اجازه استفاده از مسکن را بدهد. طولی نمی کشد تا علایم ناراحتی کامل از بین بروند.

ترمیم برش اغلب تا حدود ۶ هفته به طول می انجامد. بعد از جراحی، برنامه ویژه ای برای بررسی و معاینات ضروری و کنترل وضعیت ترمیم زخم و فشار داخل چشم توسط پزشک تهیه می شود. حتماً با پزشک خود درباره وضعیت صحبت کرده و از جزئیات آگاه باشید و اگر سوالی در ذهن دارید بپرسید.

ماه اول باید از نوعی عینک برای مراقبت از چشم استفاده کرد. چشم ها را فشار ندهید و آن ها را نمالید و سعی کنید اجسام سنگین را بلند و جا به جا نکنید. بهتر است برای عبادت و نماز، در روش فیکو بعد از گذشت یک هفته و در روش خارج کپسولی تا دو هفته، این کار را به شکل نشسته انجام دهید و به چشم خود فشار نیاورید.

بعد از گذشت پنج روز در روش عمل فیکو و بعد از یک هفته در عمل خارج کپسولی، فرد می تواند به حمام کامل برود. در این شرایط باید حتماً مراقب بود که آبی داخل چشم عملی نشود. معمولاً پس از عمل، برنامه غذایی و رژیم خاصی توصیه نمی شود و اگر لازم باشد طبق نسخه پزشک، دارو و قطره های چشمی استفاده خواهد شد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.