آلرژی پوستی در کودکان و درمان گیاهی آن

درمان گیاهی حساسیت پوستی در کودکان

کودکان نسبت به بزرگ سالان پوستی حساس تر دارند. آلرژی های پوستی نیز در این گروه سنی بیشتر دیده می شود. برای رفع انواع حساسیت های پوستی در کودکان داروهای شیمیایی و درمان های طبیعی گوناگونی وجود دارد. با توجه به عوارض درمان های شیمیایی به خصوص در بدن حساس و آسیب پذیر کودکان روش های طبیعی توصیه می شود. در این گروه در حد امکان از درمان های طبیعی و گیاهی بهره بگیرید.

پادکست آلرژی پوستی در کودکان و درمان گیاهی آن

چرا آلرژی به وجود می آید؟

زمانی که سیستم ایمنی بدن حساس شده و مواد غیر مضر را به عنوان دشمن شناسایی کند حساسیت به وجود می آید. در بروز آلرژی ها سیستم ایمنی با تشخیص اشتباه، مواد خارجی بی ضرر را مهاجم شناخته و به آن ها حمله می کند. مواد شیمیایی هیستامین در اثر این واکنش سیستم ایمنی در بدن تولید می شود از همین رو است که مصرف آنتی هیستامین ها در بروز آلرژی عوارض را از بین می برند.

حساسیت پوستی رایج ترین آلرژی در کودکان

حساسیت پوستی، حساسیت های غذایی و حساسیت تنفسی به ترتیب رایج ترین حساسیت های پوستی در کودکان هستند. آلرژی های پوستی، شایع ترین آلرژی در کودکان هستند. دومین آلرژی شایع حساسیت مواد غذایی است. آلرژی تنفسی که در میان کودکان بزرگ تر شایع تر است، در درجه سوم شیوع قرار دارد. آلرژی مسئله بسیار شایعی است، ولی به دلیل ضعف سیستم های بدن در کودکان اهمیت ویژه ای دارد.

آلرژی ها علت اگزما در کودکان

اگزما در میان کودکان رایج است و یک نفر از میان هر ۱۰ کودک به این بیماری دچار می شود. خارش به همراه التهاب پوست و نقاط قرمز را اگزما می گویند. این بیماری در سنین کم و در کودکان ۱ تا ۵ سال بیشتر مشاهده می شود.
در بسیاری از موارد اگزما بدون علت رخ می دهد ولی در مواردی آلرژی ها علت این بیماری دانسته می شوند. حساسیت های غذایی و آلودگی های محیطی و زیست محیطی از مهم ترین دلایل ابتلا به اگزما هستند.

چطور اگزما را در کودکان درمان کنیم؟

اگر اگزما به علت آلرژی به وجود آمده باشد اجتناب از موارد آلرژی زا در بهبود آن کمک کننده است. استفاده از کرم های مرطوب کننده نیز در درمان اگزما تأثیر دارد. آلرژی های کودک را تشخیص داده و از بروز آن جلوگیری کنید. در صورت لزوم برای تشخیص نوع آلرژی به پزشک مراجعه کنید.

درماتیت تماسی آلرژیک و درمان آن

نوعی جوش که پس از تماس با مواد تحریک کننده به وجود می آید را درماتیت تماسی می نامند. درماتیت تماسی آلرژیک زمانی در کودک مشاهده می شود که بدن او به مواد یا ماده ای خاص آلرژی نشان دهد. علائم درماتیت تماسی آلرژیک زبرشدن پوست، تاول، چرمی شدن پوست و جوش است.

دوری کردن از مواد تحریک کننده و آلرژی زا بهترین درمان برای درماتیت تماسی آلرژیک است، همچنین استفاده از کرم استروئید اگر پزشک آن را برای بیمار توصیه کرده باشد. در مراحل ابتدایی و اولیه مصرف انواع آنتی هیستامین منجر به تسکین خارش خواهد شد.

کهیر چیست و چه درمانی دارد؟

نوعی واکنش شدت یافته آلرژیک که با تاول و سطوح برجسته و قرمز نمایان می شود را کهیر می نامند. کهیر منجر به زبر شدن پوست نمی شود. این عارضه در هر نقطه ای از بدن دیده می شود. در موارد شدید این آلرژی مشکل تنفسی نیز برای بیمار ایجاد می شود. تورم در دهان و صورت نیز از علائم کهیر شدت یافته است. در کهیر سطح پوست در نقاطی برجسته شده ولی این سطوح خشک یا زبر نیستند و تنها رنگ آن ها به سمت قرمزی تمایل دارد. بهترین درمان در کهیر دوری از مواد محرک است.

آلرژی پوستی در کودکان

چرا حساسیت پوستی به وجود می آید؟

واکنش سیستم ایمنی بدن به مواد خارجی مانند گردوغبار، مواد خوراکی، رایحه خاص، شوره های حیوانات، رنگ، شیره درختان و گیاهان و گرده گیاهان حساسیت پوستی را به وجود می آورد. حساسیت در هر فردی متفاوت است و انواع گوناگونی دارد و ماده محرک آن می تواند هر نوع ماده خوراکی یا غیرخوراکی باشد.

بدن برخی افراد به کپک حساسیت نشان می دهد. آلرژی ها به صورت پوستی یا تنفسی هستند. مواد حساسیت زا می تواند به صورت مستقیم با پوست فرد در تماس باشد یا در صورت استنشاق آن منجر به بروز علائم آلرژیک گردد. شایع ترین علائم حساسیت شامل سردرد، احتناق، آبریزش بینی و عطسه است. در صورت بروز هر کدام از این علائم در کودک خود مواد مورد استفاده او را بررسی کرده و آلرژی او را تشخیص دهید.

چطور حساسیت کودک را تشخیص دهیم؟

برای تشخیص آلرژی آزمایش پوستی و آزمایش خون استفاده می شود. در آزمایش ها و مخصوصاً آزمایش خون تمامی موادی که برای بدن محرک شناخته می شوند، مشخص می گردد. ممکن است در آزمایش مواردی دیده شود که بدن کودک به آن واکنش منفی نشان ندهد. شاید سال ها بعد این حساسیت ها خودشان را نشان دهند و یا هرگز چنین حساسیتی دیده نشود.
بهترین روش برای تشخیص دقت در مواد مصرفی و استنشاقی کودک است. در کنار هر آزمایشی اهمیت به نوع مواد خوراکی مورد استفاده کودک، در تشخیص آلرژی های کودک بسیار کمک کننده است. سابقه خانوادگی کودک نیز در این مورد اهمیت دارد و باید به آن توجه شود.

چه نوع حساسیتی خطرناک است؟

حساسیت خطرناک نیست ولی در برخی موارد پس از بروز آلرژی آنافیلاکسی رخ می دهد که می تواند منجر به مرگ شود. شوک آنافیلاکسی اصولاً بلافاصله پس از قرار گرفتن در معرض آلرژی در کودک رخ می دهد. در برخی از موارد حساسیت پوستی نوع کهیر منجر به این عارضه می شود.

از علائم این شوک می توان به نبض ضعیف تر یا شدیدتر از حد معمول، تورم در لب، چشم یا صورت، حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه، بیهوشی و سختی تنفس اشاره کرد. در بروز آنافیلاکسی سریعا با پزشک یا اورژانس تماس گرفته می شود. در این موارد ممکن است تزریق آدرنالین به بهبود فرد کمک کند.

با کودک مبتلا به آلرژی پوستی چه کنیم؟

انواع حساسیت ها با افزایش سن از بین می روند. آلرژی پوستی نیز در کودکان بیشتر دیده می شود. جلوگیری از تماس کودک با مواد آلرژی زا و استفاده از آن ها مهم ترین راه برخورد با کودک دارای آلرژی پوستی است. توجه به تغییرات پوستی در کودکی که دارای آلرژی است اهمیت زیادی دارد.
با افزایش سن کودک عوارض و شدت حساسیت به طور چشمگیری کاهش پیدا می کند. برای درمان صحیح آلرژی کشف مواد محرک اولین عامل است. با دوری کودک از تماس و خوردن مواد آلرژی زا بهبود او حاصل خواهد شد. در صورت بروز آلرژی درمان های گیاهی برای کودکان توصیه می شود؛ که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

درمان گیاهی حساسیت و آلرژی کودکان

گیاهان دارویی و دمنوش های بسیاری در طب سنتی برای درمان آلرژی و حساسیت توصیه شده است. برای تسکین خارش و درمان های موقت آلرژی از انواع دمنوش استفاده می شود. در اینجا چند روش درمان گیاهی آلرژی کودکان را بر اساس طب سنتی مرور می کنیم.

روغن بابونه درمان گیاهی آلرژی کودک

در اگزماهای کودک از عصاره بابونه برای تسکین خارش استفاده می شود. در طب سنتی از عصاره بابونه برای درمان زخم و خراش و درمان سوختگی نیز استفاده می شود. این گیاه دارویی درمانی طبیعی برای آکنه و اگزما و حساسیت پوستی است. روش درمان آلرژی پوستی کودک با عصاره بابونه به این صورت است: قسمت های آسیب دیده در اثر اگزما را با عصاره یا روغن بابونه پوشانده و اجازه دهید تا ۱۰ دقیقه روی پوست باقی بماند.

درمان گیاهی اگزمای کودک با گیاه گندمک

در طب سنتی برای درمان بیماری اگزما و بیماری پوستی پسوریازیس و همچنین برای تسکین خارش از گیاه گندمک استفاده می شود. این گیاه فواید و خواص ضدالتهابی دارد و برای درمان و تسکین التهاب های بدن مانند گلودرد نیز توصیه می شود. در طب سنتی از این گیاه به صورت مصرف خارجی یا دمکرده آن استفاده می شود. عصاره گیاه گندمک را بر روی مواضع بمالید یا دمکرده آن را در حمام برای شستشو استفاده کنید.

درمان گیاهی اگزمای کودک با گیاه قاصدک

برگ، ریشه و گل گیاه قاصدک خواص درمانی دارد، این گیاه مدر است و در بیماران کلیوی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در طب سنتی از گیاه قاصدک به صورت خوراکی یا موضعی استفاده می شود. از این گیاه در تسکین اگزما و حساسیت پوستی نیز استفاده می شود. یکی دیگر از بیماری های پوستی که با این گیاه درمان می شود کهیر است.

درمان حساسیت پوستی با گیاه اسطوخودوس

یکی دیگر از گیاهان دارویی ضدالتهابی اسطوخودوس است. این گیاه آنتی باکتری طبیعی است و در درمان بیماری پوستی پسوریازیس و حساسیت های پوستی و اگزما استفاده می شود. طب سنتی استفاده از آن را در حمام توصیه می کند. روغن گیاه اسطوخودوس را در حمام به آب اضافه کرده و از خواص درمانی آن بهره مند شوید. اسطوخودوس ضد باکتری و ضد قارچ است و استفاده از آن موجب آرامش نیز می شود.

درمان گیاهی حساسیت پوستی در کودک

در طب سنتی درمان انواع حساسیت پوستی کودک مانند اگزما، کهیر و پسوریازیس با گیاهان زیر توصیه شده است. استفاده از گیاهانی مانند قاصدک، گندمک، بابونه و اسطوخودوس در درمان و تسکین عوارض حساسیت پوستی رواج دارد. این درمان ها موقتی است و در واقع درمان حساسیت با جلوگیری و پیشگیری از تماس و مصرف مواد محرک آلرژی زا امکان پذیر است.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.