آموزش توالت رفتن به کودکان – قسمت دوم

خلاصه نوشته: نحوه دستشویی رفتن کودکان، کار راحتی نیست و باید برای یاد دادن دسشویی به آن ها کمی زحمت به خودتان بدهید. کودکان باهوش هستند و از آن جایی که در سنین پایین از هر چیزی الگو گرفته تا رفتارها و عادات جدید را تقلید کنند، دستشویی رفتن هم می توانند به راحتی یاد بگیرند اما یادگیری آن نیازمند یک سری آموزش های اساسی و درست است.

آموزش دستشویی رفتن به کودک

بسیاری از پدر و مادرها درباره ی فرآیند اجابت مزاج و دستشویی رفتن کودکان خود دچار اضطراب زیادی می شوند. مهمترین موضوع فقط فرآیند منظم دفع می باشد. متاسفانه، بسیاری از پدر و مادرهایی که به دنبال راهکارهای تاثیرگذار درمورد آموزش دستشویی رفتن به کودکان خود می باشند، می بایست اطلاع داشته باشند که این موضوع هنوز در جامعه ی پزشکی محل بحث و گفتگو می باشد. باید به خاطر داشته باشید که بسیاری از توصیه های متخصصان و پزشکان، با توجه به فرضیه است و کمتر به نتایجی که از طریق پژوهش ها به دست آمده استناد می شود.

البته این موضوع کاملاً واضح است و همه ی ما دنبال این هستیم که کودکانمان به یک فرد کاملاً فعال در جامعه تبدیل شود. به همین دلیل باید آن ها قادر باشند در طول روز بدون این که خود یا دیگران را کثیف کنند به انجام فعالیت های مختلف مشغول شوند، اما این کار را می بایست از سنین پایین آموزش ببینید.

پادکست آموزش توالت رفتن به کودکان

رویکردهای شایع درباره آموزش دستشویی رفتن به کودکان

چگونگی آموزش دستشویی رفتن به کودکان در طول تاریخ دچار تغییرات بسیاری شده است و حتی اکنون نیز در میان فرهنگ های گوناگون، این موضوع متفاوت می باشد. یکی از متخصصینی اطفال که در قرن نوزدهم زندگی می کرد، در یک دست نوشته ای که از وی به جا مانده است، از یک رویکرد مقرراتی و خشک حمایت کرده و در این باره نوشته است:

«مادر می بایست کودک خود را بین زانوهای خود قرار دهد، به این حالت که پشت کودکان مقابل سینه ی مادر باشد. این کار می بایست دو بار در روز، پس از صرف صبحانه و عصرانه در یک زمان مشخص صورت پذیرد. در ابتدای کار امکان دارد به تحریک موضعی احتیاج داشته باشیم، به عنوان مثال مقعد کودک را قلقلک دهیم یا یک تکه کاغذ روغنی یا یک صابون را به آرامی وارد رکتوم نماییم. این کار باعث می شود تا کودکان به مرور متوجه دلیل قرارگیری در آن وضعیت بشوند و تنها پس از گذشت چند هفته، به سرعت با قرارگیری در آن وضعیت، شروع به دستشویی کردن خواهند نمود.

یکی از مزایایی که این روش دارد این است که کودکان به راحتی عادت خواهند کرد تا در یک زمان مشخص، روده های خود را تخلیه کنند. رعایت کردن این نظم و ترتیب اهمیت بسیار زیادی در دوران کودکی دارد و کار را برای آن ها راحت تر خواهد کرد و همین طور باعث کمتر شدن دردسرهای والدین می شود.

البته لازم به ذکر است که تمام متخصصان بالینی، استفاده از این روش را توصیه نمی کنند، اما برخی از مردم در جوامع مختلف از راهکارهای مشابه برای آموزش دستشویی رفتن به کودکان استفاده می کنند. به یاد داشته باشید که طبق توصیه های جدید در این زمینه، بهترین زمان برای شروع آموزش دادن به کودکان، وقتی است که خود کودک آمادگی لازم را به دست آورده باشد و آن را ابراز نماید.

در واقع بعضی از افراد و متخصصین اعتقاد دارند، به دلیل این که کودکان تا سن ۹ ماهگی توانایی عصبی کنترل کردن مدفوع و ادرار خود را ندارند، تمام تلاش های زودهنگام برای آموزش دستشویی رفتن به کودکان، منجر به شکست خواهد شد و تنها باعث ناامیدی والدین می شود.

آموزش توالت رفتن به کودکان

استفاده از روش کودک محور برای آموزش دستویی رفتن به کودکان

بِری برازلتون، یکی از متخصصان کودک در دهه ۱۹۶۰ میلادی، روش کودک محور را ارائه کرد. در روش کودک محور، پدر و مادر و کودک می بایست به مشارکت کردن تمایل داشته باشند و از نظر فیزیولوژیکی نیز کودک باید آمادگی لازم را به دست آورده باشد. به عبارت دیگر، کودک باید قادر باشد از نظر عصبی، مدفوع و ادرار خود را کنترل کند. همین طور کودک باید برای همکاری کردن و اجرای دستورات، قدرت لازم را به دست آورد باشد.

نشانه های اولیه آمادگی کودکان برای دستشویی رفتن در روش کودک محور

– توانایی کودکان برای تقلید کردن از رفتار و کارهای اطرافیان خود

– تمایل به یادگرفتن دستشویی رفتن

– توانایی بروز دادن استقلال و توانایی «نه» گفتن

– توانایی راه رفتن

– توانایی پوشیدن و درآوردن لباس

به خاطر داشته باشید که بسیاری از کودکان در دوره ی نزدیک به ۱۸ ماهگی، توانایی های گفته شده را به طور کامل به دست خواهند آورد و به همین دلیل بهتر است تا زمان رسیدن کودک به این سن، آموزش دادن به وی را به تاخیر بیاندازید.

لازم به ذکر است که آموزش روش کودک محور، یک فرآیند مرحله به مرحله می باشد. به این گونه که در مرحله اول می بایست کودک را با لباس بر روی یک چهارپایه یا لگن مخصوص کودکان قرار دهیم. در صورتی که کودک ترسید، آموزش دادن به وی را باید اندکی به تاخیر بیاندازید تا به این مسئله عادت کند. زمانی که کودک شما بدون ترسیدن و به آرامی روی چهارپایه نشست، مقداری از مدفوع را از روی پوشکش برداشته و درون لگن بگذارید تا متوجه شود لگن برای چه منظوری مورد استفاده قرار گرفته است.

با توجه به این که بسیاری از والدین و پزشکان روش کودک محور را تایید می کنند، اما روش های تهاجمی تری نیز وجود دارد که برای والدینی که صبر کمتری دارند، مناسب تر است. یکی از روش های موردنظر که به صورت گسترده مورد بررسی قرار گرفته است، فرضیه رفتاری – ساختارمند فاکس و آرزین می باشد.

این روش برای اولین بار در دهه ۱۹۷۰ میلادی برای کودکان مورد استفاده قرار گرفت. در این روش می بایست پدر و مادرها آمادگی عاطفی و جسمی کودک خود را برای شروع آموزش دستشویی رفتن به او بررسی کنند.

نشانه های اولیه آمادگی کودکان برای دستشویی رفتن در این روش

– توانایی خشک نگه داشتن خود

– توانایی راه رفتن به تنهایی

– توانایی صاف نشستن

– شناختن اجزای بدن

– توانایی تقلید کردن از دیگران

– توانایی پوشیدن لباس

زمانی که فرزندتان به آمادگی های لازم دست پیدا کرد، می بایست مهارت های مرتبط با فرآیند دفع و دستشویی رفتن را به وی آموزش دهید.

به کودک خود زیاد سخت نگیرید

کودکان که به صورت مادرزاد دسشویی رفتن را بلند نیستند! پس باید برای آموزش به آن ها وقت بگذارید. طبیعی است که گاهی از دست بی ارادگی کودک تان کلافه شوید و حتی او را دعوا کنید. اما این را به یاد داشته باشید که ان ها کودکی بیش نیستند و بدون تمرین مکرر نمی توانید دسشویی رفتن را به آن ها یاد دهید. پس به کودک خود سخت نگیرید و به خاطر خرابکاری هایش او را تنبیه نکنید! بنابراین بهتر است به جای تنبیه از روش های تشویقی استفاده کنید.

یاد آوری مدام دسشویی رفتن به کودک تان

کودکان پر تحرک هستند و در حین تحرک هم نیازمند به نوشیدن مایعات می باشند و همین باعث می شود که مدام دسشویی شان بگیرد اما از آن جایی که در بسیاری از مواقع حتی رفتن به دسشویی و گفتن دسشویی دارم را فراموش می کنند باید به آن ها یاد آوری کنید. برای مثال تا متوجه شدید که مایعات نوشیده به او یاد آوری کنید که اگر دستشویی داشت به شما بگوید و یا خودش به دستشویی برود. ممکن است وقتی به او این موضوع را یاد آوری کردید او از دستشویی رفتن امتنا کند و مدام به شما نه بگوید! شما باید صبوری کرده و به بفهمانید که این یک آموزش جدی است نه یک بازی!

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم توجه داشته باشید در مورد آموزش دستشویی رفتن به کودکان روش کودک محور برازلتون، علی رغم این که دوره طولانی تری برای آموزش صرف می شود، اما به دلیل تکیه کردن بر میزان آمادگی کودک، احتمال تنش بین کودک و والدین را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.