آموزش توالت رفتن به کودکان

خلاصه نوشته: سن دستشویی رفتن کودکان بسیار مهم است و در صورتی که زودتر یا دیرتر از آن سن دستشویی رفتن را بخواهید به کودکان بیاموزید می تواند نتیجه رضایت بخشی نداشته باشد. زیرا کودک همکاری لازم را با شما نخواهد داشت. آموزش توالت رفتن به کودکان یکی از چالش هایی است که مادران با آن درگیر هستند.

دستشویی رفتن کودکان

برخی از والدین، به دلیل پاک بودن کودک و دوری آن از نجاست، با عجله و وسواس آموزش توالت رفتن را به کودک می آموزند. اما باید دقت کرد که مهم ترین مسئله در این آموزش، زمان مناسب و نحوه برخورد والدین است. اگر این آموزش را زودتر از سن مناسب آغاز کنید، درنهایت مجبور خواهید شد که آن را نیمه کاره رها کنید و تنها زمان خود را هدر داده اید. پس بهتر است در این کار هیچ عجله ای نداشته باشید و در زمان مناسب آن را آغاز کنید.

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم مسلما یکی از گام های اساسی در تربیت فرزند آموزش درست دستشویی رفتن به کودکان می باشد. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم زمان مناسب و آموزش توالت رفتن به کودکان را به بهترین شکل برای شما عزیزان شرح دهیم. لطفا با ما همراه باشید.

پادکست آموزش توالت رفتن به کودکان

بهترین زمان برای آموزش توالت رفتن کودک

در ابتدا به این نکته دقت داشته باشید که کودک شما خیسی و کثیفی پوشک خود را حس می کند یا نه؟! سپس به این سه سوال پاسخ دهید:

– آیا کودک متوجه احساس پس از دفع می شود؟

– آیا کودک متوجه احساس حین دفع می شود؟

– آیا کودک متوجه حس قبل از دفع می شود؟

بهترین سن برای شروع توالت رفتن کودک

معمولا بهترین زمان برای آموزش، ۲٫۵ تا ۳ سالگی است، پس هیچ نیازی به عجله نیست. اگر در تمام شب پوشک کودک خشک می ماند، زمانی مناسبی برای شروع است. البته اگر در خانه مشکلاتی همچون اسباب کشی وجود دارد یا فرزند دیگری به دنیا آمده است، بهتر است آموزش را به زمان دیگری واگذار کنید و هنگامی که خانه به حالت عادی بازگشت، دوباره شروع کنید.

نکات مهم در مورد آموزش توالت رفتن به کودکان

سعی کنید که در حین آموزش به هیچ وجه عصبانی نشوید و صبور باشید. چون اگر عصبانی شوید کودک متوجه این ضعف شما می شود و به دو دلیل مهم با شما شروع به مخالفت می کند!

اول این که احساس می کند موضوع خوبی برای جلب توجه مادرش پیدا کرده است. و دوم، احساس می کند این دلیلی است که مادرش با او دعوا می کند و از ادرار و مدفوع به شدت متنفر خواهد شد و سعی می کند دیرتر تمام شود.

باید در نظر داشته باشید که حین آموزش، ممکن است چندین بار فرش خانه تان کثیف شود و مجبور به شست و شوی آن شوید. پس باید با این قضیه کنار بیایید و برای آن آماده باشید. البته احتمال دارد که کودک این قضیه را از شما مخفی کند. می توانید به او بگویید «این بار که فرش کثیف شد، هیچی! دفعه بعد اگه بهم بگی، یک ستاره بهت می دم».

هرگاه که کودکتان شما را صدا کرد و نیاز به دستشویی داشت، به او یک ستاره در جدولش بدهید و تا می توانید او را به این کار تشویق کنید. زمانی که ستاره هایش به ده رسید به او یک جایزه بدهید. درنهایت اگر کودک با شما مخالفت کرد و به هیچ وجه کنار نیامد، آموزش توالت رفتن را به زمان دیگری موکول کنید چرا که توالت رفتن کودکان هم نیاز طبیعی آن ها می باشد. هیچ وقت به کودک نگویید که بوی بدی می دهد به این دلیل کودک ادرار را جزئی از بدن خودش می داند و با دیدن تمسخر شما، عمدا از دفع جلوگیری می کند تا دوباره بوی بدی ندهد.

آموزش توالت رفتن به کودکان

مراحل آموزش توالت رفتن به کودکان

در مرحله ی اول کودک را به دستشویی ببرید و برایش توضیح دهید که این مکان برای ادرار و مدفوع است. سپس به او تمام وسایل دستشویی مانند دستمال، شلنگ و … را نشان دهید و کاربرد هرکدام را برایش توضیح بدهید. سپس نحوه ی نشستن در توالت را به او یاد بدهید و توضیح دهید که چگونه باید خودش را تمیز کند.

مثلا بگویید ابتدا با دستمال خودش را تمیز کند و بعد با آب کاملا خودش را بشوید. و درنهایت باید دست هایش را با مایع دستشویی شست و شو نماید تا از ویروس و آلودگی های توالت در امان باشد. وقتی از دستشویی بیرون می آیید، بگذارید کودک تان نحوه ی تمیز کردن و شست و شوی دست های شما را مشاهده کند و از روی شما الگوبرداری کند.

پس از توضیحات اصلی و کلی دستشویی، کودک را به بیرون ببرید و برای او یک لگن که مورد علاقه خودش باشد را انتخاب کنید، سپس به کودک توضیح دهید که این لگن ها برای استفاده ی کودکان است و کاربرد آن را بگویید. سپس به کودک اجازه دهید که خودش آن را امتحان کند و حتی اجازه دارد که با پوشک هم بر روی آن بنشیند. البته کودک باید متوجه باشد که برای توالت رفتن حتما باید به دستشویی برود بنابراین هیچ وقت لگن را در اتاق یا هیچ جای دیگری قرار ندهید.

در مدت زمانی که توالت رفتن را به کودک خود آموزش می دهید بهتر است او را به مکان هایی مانند حیاط ببرید تا کودک بتواند مانند خانه احساس راحتی بکند و غریبه ای در آن مکان نباشد. هر وقت کودک تان اعلام کرد نیاز دارد به دستشویی برود او را برای خبر دادن تشویق کنید و او را با آرامش به سمت دستشویی ببرید. دقت کنید برای این کار از شلواری برای کودک استفاده کنید که کشی و کمی تنگ باشد و به هیچ عنوان زیپ یا کمربند نداشته باشد.

بایدها و نبایدها در آموزش توالت رفتن به کودکان

در مدت زمانی که کودک آموزش می بیند، سعی کنید زیاد به او مایعات ندهید و تغذیه ی او را کنترل کنید زیرا مجبور می شود در طول روز به دفعات بیشتری دستشویی برود و همین باعث می شود که کودک از دستشویی رفتن بدش بیاید.

– یبوست: اگر کودک در مدت زمان آموزش برای توالت رفتن شود، برای لجبازی مدفوع خود را چند روز نگه می دارد و به همین دلیل مشکل یبوست برایش پیش می آید.

– شب ادراری: گاهی ممکن است در شب ها برای کودکان مورد شب ادراری پیش بیاید و تخت خوابش را کثیف کند. عموما علت شب ادراری ها هیجانات، استرس، مشکل خانوادگی، کابوس و … است که والدین باید سعی کنند علت اصلی آن را کشف نمایند و تلاش کنند تا آن مشکل را به طور کامل از میان بردارند؛ وگرنه ممکن است برای کودک مشکلی جدی ایجاد شود و این شب ادراری تا سنین بالاتر هم ادامه پیدا کند.

نشانه های آمادگی کودک برای رفتن به دستشویی

نمی توان زمان دقیقی برای دستشویی رفتن کودکان تعیین نمود. هرگز نباید بر اساس نظرات سایر افراد آموزش دستشویی رفتن به کودک را آغاز کرد. کودک هنگامی که آمادگی رفتن به توالت را داشته باشد علائمی را بروز می دهد که شما متوجه می شوید فرزند دلبندتان الان آمادگی لازم را دارد. از مهم ترین علائم آمادگی کودک برای آموزش می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کودک از خیس شدن پوشاک یا کثیف شدنش احساس ناراحتی وبی قراری داشته باشد.
 • دائما درخواست کند پوشکش را تعویض کنید.
 • درک مناسبی از روند ادرار کردن پیدا کرده باشد.
 • قادر به نشستن و بلند شدن از توالت باشد.
 • اشتیاق زیادی به تقلید از رفتار کودکان بزرگتر از خود و والدین نشان می دهد.
 • با وجود اینکه پوشک دارد قبل از ادرار یا مدفوع به شما اطلاع می دهد.
 • توانایی اجرا کردن دستورات آسان مانند آوردن وسیله ای یا رفتن به اتاق را دارد.
 • توانایی درآوردن و پوشیدن لباس زیر خود را دارد.
 • درک مناسبی از اشیاء موجود در منزل پیدا کرده است.
 • پوشک او حداقل تا دو ساعت پس از تعویض خشک است.
 • در مورد نحوه استفاده از توالت از شما سوال می پرسد.

در صورتی که چند مورد از علائم ذکر شده را درکودک خود مشاهده کردید، باید بدانید که زمان آن فرا رسیده توالت رفتن را به کودک خود بیاموزید و او را با مسئولیت جدیدش آشنا نمایید. توجه داشته باشید در حین آموزش به کودک از عجله کردن بپرهیزید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.