۱۲ راهکار مهم برای آموزش جنسی کودکان

چطور آموزش جنسی کودکان را به بهترین شکل انجام دهیم

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله می خواهیم به موضوع آموزش جنسی کودکان که در تربیت فرزند شما امری مهم و حیاتی محسوب می شود، بپردازیم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

پادکست آموزش جنسی کودکان

۱ – آموزش جنسی کودکان مستلزم تربیت مفید است

بعضی از خانواده ها عقیده دارند درباره مسائل جنسی نباید چیزی به کودک خود بگویند، اما برخی دیگر اعتقاد دارند کودکان هرچه زودتر با این مسائل آشنا شوند آسیب کمتری می بینند. اگر پدر و مادر درباره آموزش جنسی کودکان خود واکنشی نشان ندهند، باعث می شود فرزندشان در آینده دچار چالش‌های بسیاری شود. یکی از این چالش ها می‌تواند آگاهی زودرس کودکان درباره مسائل جنسی باشد.

۲ – پدر و مادرها باید روابط خود را از کودکان پنهان کنند

یکی از مسائل مهم برای آموزش جنسی کودکان زیر سن ۷ سال طرز برخورد پدر و مادر با همدیگر است؛ پدر و مادر باید به نوع برخوردی که در کنار فرزندشان دارند توجه کنند و حد و مرزهایی را رعایت نمایند. کودکان باید از عشق بین پدر و مادرشان آگاه شوند تا بتوانند در آینده احساس امنیت بیشتری کنند و محبت کردن به همسران خود را نیز آموزش ببینند.
اما این گونه عشق و محبت باید خیلی دقیق باشد، تا باعث کنجکاوی فرزندشان نشود. رسول خدا (ص) می فرمایند: اگر کودک شیرخوار شاهد روابط جنسی باشد، بعدها این کودک اگر از انحراف سردرآورد، والدین باید خود را در این انحراف مقصر بدانند.

۳ – توجه به خواب و استراحت والدین

یکی دیگر از مسائل مهم در آموزش جنسی کودکان این است که والدین باید محل خواب کودک را از حدود ۶ ماهگی به بعد جدا کنند، اما باید اتاق خواب به صورتی باشد که پدر و مادر صدای گریه کودک خود را به راحتی بشنوند تا به او رسیدگی کنند. حتی والدین باید به فرزندشان آموزش بدهند که قبل از وارد شدن به اتاق آن ها همیشه در بزنند.

حتما بخوانید : ناگفته های جنسی کودکان

۴ – لطیفه گویی و آمیزش

پدر و مادرها باید مراقب رفتار خود در کنار فرزندشان باشند و در برابر شوخی هایی که با یکدیگر انجام می دهند نکات اخلاقی را رعایت کنند، این قضیه در آموزش جنسی کودکان بسیار مهم و تاثیرگذار است.

۵ – آرایش کردن زن و شوهر برای یکدیگر

آرایش کردن زن و مرد در اسلام برای یکدیگر مستحب است، اما مادران باید این نکته را رعایت کنند، در زمانی که فرزندشان در کنار آن ها هست از آرایش های غلیظ جلوگیری کنند.

طرز لباس پوشیدن

۶ – طرز لباس پوشیدن

والدین برای آموزش جنسی کودکان خود باید زمانی که فرزندشان در کنار آن هاست از پوشیدن لباس های نامناسب جلوگیری کنند. لباس پوشیدن پدر و مادر نباید به صورتی باشد که اندام های جنسی آن ها مورد نمایش کودک قرار بگیرد؛ آن ها باید از پوشیدن لباس های جذب و کوتاه در حضور فرزندان خود خودداری کنند.

۷ – نگاه کردن فیلم

رسانه ها تاثیر خیلی مهمی در نوع آموزش جنسی کودکان دارند. پدر و مادر باید از دیدن فیلم هایی که ممکن است روی کودکشان تاثیر منفی بگذارد جدا خودداری کنند. یا زمانی به تماشای این گونه فیلم ها بنشینند که فرزندشان در آن جا حضور نداشته باشد.آموزش جنسی کودکان

۸ – مراقبت کردن پدر و مادر در رابطه با فرزندان

پدر و مادر برای آموزش جنسی کودکان علاوه بر این که باید نوع پوشش و ارتباط خود را با کودکشان رعایت کنند. باید به مسائل مهمی که به خود و فرزندانشان ارتباط دارد توجه خاصی داشته باشند.

۹ – شست و شوی دست ها و پوشیدن لباس

پدر و مادرها باید به تمیز بودن فرزندشان اهمیت خاصی بدهند. اما موضوعی که در مورد آموزش جنسی کودکان اهمیت دارد این است که شستشوی کودکان نباید به صورتی باشد که باعث تحریک آلت تناسلی آن ها شود. درباره حمام کردن فرزندتان باید نکاتی را رعایت کنید. از سن ۳ سالگی هر کودکی باید به همراه جنس موافق خود به حمام برود و اگر به هر دلیلی نتوانست در صورتی می‌تواند با جنس مخالف خودش به حمام برود که لباس کامل برتن والد مخالف باشد.

برای مثال از سن ۳ سالگی دختر باید با مادرش به حمام برود و اگر در صورتی با پدرش به حمام رفت، باید لباس کامل بر تن پدرش باشد. پدر و مادرها باید به این نکته توجه داشته باشند در زمانی که فرزندشان حضور دارد لباس های خود را تعویض نکنند.

۱۰ – ختنه کردن

بهتر است ختنه کردن پسران در همان روزهای اولیه تولد انجام شود. البته نظر پزشک متخصص کودک نیز مهم است. بهترین زمان می‌تواند در اوایل تولد کودک باشد تا آلت تناسلی کودک زیاد مورد تحریک قرار نگیرد.

لمس کردن

۱۱ – لمس کردن

والدین باید کودک خود را نوازش کنند تا به آن ها بفهماند که چقدر دوستشان دارند، اما باید این نکته را در آموزش جنسی کودکان مورد توجه قرار دهند که در هنگام لمس کردن مراقب دستگاه تناسلی کودک شان باشند.

۱۲ – تغییر و نوازش ها

والدین باید از همان کودکی نواحی خصوصی کودکشان را به آن ها آموزش دهند که چه کسانی می توانند به آن جا دست بزنند چه کسانی نمی توانند. باید به آن ها آموزش دهند که اگر کسی به آن نواحی دست زد سریع به پدر و مادر خود گزارش دهند و از گفتن این مسئله به پدر و مادر هیچ هراسی نداشته باشند.

کلیات مهم در آموزش جنسی کودکان

۱ – وقتی با سوالات کودکتان روبرو شدید از آن ها چیزی را مخفی نکنید. زیرا باعث بی اعتمادی کودکتان نسبت به شما می شود و ممکن است اطلاعات خود را از منابع نامعتبر به دست آورد.

۲ – اطلاعاتی که می خواهید در اختیار کودک خود قرار دهید باید با سن و سال کودک تناسب داشته باشد. در این زمینه می توانید از کتاب های مناسب آموزش جنسی کودکان و مشاوره استفاده کنید.

۳ – برای جواب دادن به سوال های کودک می توانید از فرزند خود سوال هایی کنید، با این روش می توانید دانسته ها و حدسیات کودک خود را به روش درست ساماندهی کنید.

۴ – آموزش جنسی کودکان خود را تا زمان راهنمایی به تولید مثل معطوف کنید. به این منظور تا کودک به سن خاصی نرسید، هدف از رابطه جنسی را به مسئله تولید مثل بچه دار شدن محدود کنید.

۵ – به کودک خود اعضای بدنش را معرفی کنید. کودکان از سن ۲ سالگی به بعد فعالیت های اعضای بدن خود را مثل گوش و چشم را می شناسند. برای معرفی کردن اعضای بدن می‌توانید از عروسک یا آینه استفاده کنید. پس از نشان دادن اعضای بدن مثل دست، چشم و گوش و پرسیدن از فعالیت‌های آن ها، درباره اعضای جنسی بدن با عنوان کردن نام علمی آن ها می توانید به سؤالشان پاسخ دهید.

آموزش جنسی کودکان

۶ – اعضای تناسلی بدن را به کودک خود طوری معرفی کنید که هیچ فردی حق ندارد آن را ببیند و لمس کند. به کودک خود آگاهی دهید، اگر شخصی اعضای بدنش را لمس کرد سریع با شما در میان بگذارد. می توانید از واژه راز خوب و راز بد برای این آموزش استفاده کنید. راز خوب مثل این است که فردا با هم می خواهیم برای پدر جشن تولد بگیریم و او را سورپرایز کنیم.

راز بد مثل این که فردی اندام های خصوصی تو را نگاه کند یا لمس کند و از تو بخواهد آن را به کسی اطلاع ندهی. به کودک خود یاد دهید که حتی رازهای بد را به والدین و مربی مهد خود اطلاع دهند، زیرا این موضوع ممکن است به او صدمه بزند. با استفاده از بازی ها این موضوع را به کودکان خود آموزش دهید. برای مثال از نقاشی کردن برای شناسایی افراد قابل اعتماد یا غریبه استفاده کنید و یا با بازی کردن نقش افراد غریبه، کودک خود را آگاه کنید.

به کودکان ۲ تا ۶ ساله چگونه بچه دار شدن را توضیح دهیم

برای آموزش جنسی کودکان می توانید به آن ها توضیح دهید که فرزند همه موجودات از تخم به وجود می آید بعضی از آن ها تخم را در درون شکم خود نگهداری می کنند و بعضی دیگر خارج از بدن. برای کودک خود مثال هایی از این قبیل بزنید: این که پرندگان تخم می گذارند، بعد روی آن می خوابند و تخم تبدیل به جوجه می شود. ولی مامان ها تخم را در شکم خود نگهداری می کنند و روز به روز بزرگتر می شود تا تبدیل به بچه شود به همین علت مادرها شکمشان بزرگتر می شود.

آموزش جنسی کودکان

جواب دادن به گروه سنی ۷ تا ۸ سال

تخم درون شکم مادرکه دچار یک سری تغییرات شده، به بچه تبدیل می شود و مادر در بدن خود از آن نگهداری می کند. بچه تا وقتی که وارد دنیا شود درون شکم مادرش می ماند و بعد از گذشت چند ماه به خاطر رشد کردن بچه شکم مادر روز به روز بزرگتر می شود. اگر کودکتان سوال کرد تخم کجا بود باید به او بگویید این تخمک از اول در شکم مادر وجود داشته و خدا آن را درون شکم موجودات زنده برای به دنیا آوردن بچه هایشان قرار داده است.

اگر کودکتان پرسید چرا بچه را درون شکم خود نگه می دارید باید به او جواب دهید، چون بعضی از موجودات به بچه هایشان شیر می دهند و خونگرم هستند، بعد از این که بچه شان به دنیا آمد نمی توانند از خودشان مراقبت کنند، به همین دلیل پیش مادرها می مانند تا بزرگ شوند. مثل: انسان ها، شیر، گربه و …

اگر باز هم کودک سوال کرد بچه ها از کجا به این دنیا می آیند؟ به او بگویید وقتی زمان آمدن بچه به این دنیا رسید، شکم مادر را دکترها باز می کنند و کودک را وارد این دنیا می کنند. هیچ گاه نباید به فرزند خود دروغ بگوییم که مثلاً من تو را از بازار خریده ام. گفتن اطلاعات نادرست به کودک باعث می‌شود وقتی بزرگ شد نسبت به پدر و مادر خود بی اعتماد شود. بعضی از کودکان نیز برای جستجوی جواب خود با افراد بزرگسال دیگر رابطه برقرار می کنند و جواب هایی را از آن ها دریافت می کنند که مناسب سنشان نیست و به انحرافات جنسی کشیده می شوند، پس سعی کنید آموزش جنسی کودکان را خودتان برعهده بگیرید تا فرزندتان به مشکلاتی از این قبیل دچار نشود.

دو مورد باعث می شود کودکان به مسائل جنسی علاقه مند شوند

اول پیدا کردن اطلاعات از طریق اینترنت، رسانه ها، فضای مجازی و ارتباط برقرار کردن با دوستان خود در مدرسه و دوم مخفی‌کاری پدر و مادرها! به همین دلیل چون آن ها درباره این موضوعات اطلاعات دقیقی ندارند، اگر سوال هایشان بی جواب بماند ممکن است دست به کنجکاوی بزنند. خیلی از والدین تصور می کنند غریزه جنسی در کودکان وقتی به سن بلوغ رسیدند در آن ها به وجود می آید که این تصور غلطی می باشد

سخن آخر در مورد آموزش مسائل جنسی کودکان

اگر شما می خواهید برای فرزندتان والدین خوبی باشید، به آن ها توجه خاصی داشته باشید و اعتماد او را به دست آورید. به کودکتان درباره ی مسائل جنسی اطلاعات درست بدهید تا بعدها دچار انحراف نشود. آموزش جنسی کودکان مسئله ای مهم و حیاتی است پس آن را سرسری نگیرید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.