عوامل تاثیرگذار بر آموزش دستشویی رفتن به کودکان

خلاصه نوشته: آموزش دستشویی رفتن به کودکان و نحوه اجرا آن یکی از مسائلی است که معمولا ذهن بسیاری از والدین را به خود درگیر می کند. آمادگی جسمی و روحی کودکان برای اجرای این آموزش بسیار مهم است و نمی توان کودکان را با یکدیگر مقایسه نمود و سن مشخصی را برای این امر در نظر گرفت. زیرا تمامی کودکان از نظر فیزیولوژیکی با یکدیگر متفاوت هستند و عکس العمل های مختلفی نسبت به این ماجرا دارند.

عوامل اثربخش بر آموزش توالت رفتن به کودکان

آمادگی کودکان برای خداحافظی با پوشاک و آغاز دستشویی رفتن بسیار مهم است و والدین نباید بر اساس صحبت های اطرافیان در اجرای این آموزش عجله نمایند. زیرا در صورتی که والدین روش نامناسب و اشتباهی را برای آموزش انتخاب نمایند و یا کودک آمادگی نداشته باشد می تواند به شدت او را تحت تاثیر فشار عاطفی و جسمی قرار دهد و مشکلات فراوانی را برای کودک ایجاد نماید. بنابراین می توان گفت تشخیص زمان آمادگی کودک برای رفتن به دستشویی بسیار مهم است.

نشانه های بسیاری وجود دارد که می تواند نشان دهنده آمادگی کودک برای رفتن به دستشویی باشد. در صورتی که کودک دلبند شما چند مورد از نشانه های زیر را داشته باشد می توانید با خیال راحت تری آموزش دستشویی رفتن به کودکان را آغاز نمایید.

  • کودک در پوشیدن لباس هایش مشکلی ندارد و به راحتی می تواند لباس های خود را می پوشد.
  • مرتبا از شما می خواهد که پوشک خیس شده اش را تعویض نمایید.
  • به محض کثیف شدن پوشاک به شما اطلاع می دهد.
  • توانایی تشخیص پوشاک خشک و خیس را دارد.
  • به خوبی می تواند دستورات شما مانند آوردن کتاب یا لباس را اجرا نماید.
  • توانایی خشک نگه داشتن پوشاک حداقل تا دو ساعت پس از تعویض را دارد.
  • به راحتی قادر به نشستن و برخواستن از روی لگن می باشد و از این کار استقبال می کند.

مسئله آموزش زمان مناسب برای دستشویی رفتن کودکان، موضوع ویژه ای است که والدین توجه بسیاری به آن دارند و باید بدانند که ممکن است در طول این آموزش بارها به بن بست خورده یا به دفعات زیاد در این مسیر متحمل شکست شوند. با این وجود، عوامل تاثیرگذاری بر موضوع آموزش دستشویی رفتن به کودکان وجود دارد که در رسیدن به موفقیت برای این موضوع به کمک شما خواهند آمد.

لازم به ذکر است که پیشرفت دختربچه ها در مقایسه با پسران هم سن، بسیار بهتر بوده و سریع تر آموزش خود را به اتمام می رسانند. با توجه به بررسی هایی که انجام شده، آن دسته از کودکانی که آموزش خود را زودتر شروع می کنند، به طور معمول زوتر به موفقیت می رسند، اما دوره آموزش آن ها طولانی تر می باشد. بررسی های مذکور همچنین نشان دهنده ی این موضوع است که آغاز آموزش به کودکان پیش از رسیدن آن ها به ۲۷ ماهگی، ضرورت خاصی ندارد، به این دلیل که کودکان پیش از رسیدن به این سن قادر نخواهند بود که آموزش خود را با موفقیت به اتمام برسانند.

پادکست عوامل تاثیرگذار بر آموزش دستشویی رفتن به کودکان

تاثیر جایگاه اجتماعی خانواده بر آموزش دستشویی رفتن به کودک

نکته ی قابل توجه که ممکن است برای شما جالب باشد این است که میزان درآمد خانواده، جایگاه اجتماعی و نژاد نیز، نقش بسیاری مهمی در این فرآیند به عهده دارد. یکی از تاثیرگذار ترین عوامل در این موضوع، میزان درآمد خانواده است که نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. معمولاً خانواده هایی که درآمد کمتری دارند، در مقایسه با خانواده هایی با درآمد بالا، زودتر آموزش دستشویی رفتن به کودکان را آغاز می کنند.

یکی از دلایلی که سبب این موضوع می شود، تامین هزینه پزشک کودکان است. در مقابل، خانواده هایی که توانایی تامین این هزینه ها را دارند، برای آسایش خویش، این موضوع را به تاخیر می اندازند. یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار، خلق و خوی کودکان می باشد.

در مقاله های قبلی با خلق و خوی کودکان و تاثیر آن بر نوع رفتار پدر و مادرها آشنا شدیم. این موضوع می تواند بر آموزش دستشویی رفتن کودکان تاثیر بسیار مهمی بگذارد، کما این که این تاثیر می تواند منفی یا مثبت باشد. با توجه به بررسی هایی که در این رابطه انجام شده است، آن دسته از کودکانی که خلق و خوی ناسازگاری دارند، به ویژه آن دسته از کودکان که سازش پذیری کمتری نسبت به سایرین دارند، خود را به خوبی با محیط پیرامون و شرایط جدید تطبیق نمی دهند و به راحتی سرخورده خواهند شد؛

حتما بخوانید : ناگفته های جنسی کودکان

این دسته از کودکان معمولاً در زمان آموزش دستشویی رفتن، با مشکلات بیشتری روبه رو خواهند شد. متاسفانه این کودکان، در بیشتر مواقع در یک گوشه خود را پنهان می کنند و در لباس خود خرابکاری می کنند. به همین دلیل، به خوبی متوجه هستند که دستشویی کردن یک مسئله کاملاً شخصی بوده و همین طور قادر به تشخیص نشانه های آن هستند.

این دسته از کودکان که خلق و خوی دشواری دارند، به دلیل نگه داشتن مدفوع خود بیش از سایرین به یبوست و درنتیجه به دفع نامنظم و دشوار، دچار می شوند. تعداد زیادی از این کودکان، علی رغم این که در زمان دستشویی رفتن رفتارهای نامطلوب و سرخورده کننده ای از خود نشان می دهند، اما اجابت مزاج منظمی دارند.

والدین این دسته از کودکان ممکن است عصبانی، پریشان و آشفته شوند، اما باید آرامش خود را حفظ کنند و اطمینان داشته باشند که نیمی از راه را طی کرده اند. به عبارت دیگر، تعداد زیادی از این کودکان مهارت های مورد نیاز جهت آموزش را به دست آورده اند و تنها به اطمینان خاطر احتیاج دارند. به عنوان مثال، هر زمان که متوجه شدید کودک شما ناپدید شده و هیچ سر و صدایی از او نمی شنوید، شاید زمان آن است که او را به سمت دستشویی هدایت نمایید.

آموزش دستشویی رفتن به کودکان

ناتوانی رشدی و جسمی

کودکانی که به یبوست مزمن مبتلا هستند، ممکن است به درمان احتیاج داشته باشند. عوامل دیگری نیز وجود دارد که می تواند بر شروع و تکمیل موضوع آموزش دستشویی رفتن به کودکان تاثیرگذار باشند. ناتوانایی های رشدی و جسمی یکی از این عوامل می باشد. مشکلاتی که ناشی از این مسائل هستند، قادرند فشار بسیار زیادی بر روی پدر و مادرها وارد کنند. در نتیجه ممکن است باعث برهم خوردن تعاملات خانوادگی شده و یا والدین را به مشکلاتی مانند افسردگی و دیگر اختلالات روانی گرفتار کند.

چند توصیه کلیدی در مورد شب ادراری کودکان

لازم به ذکر است که مشکل شب ادراری در کودکان معمولاً به صورت خود به خود برطرف می شود و نباید برای این موضوع نگران شوید. زمان موردنیاز برای رفع این مشکل به ساختار ژنتیکی کودکان بستگی دارد. با این وجود، در صورتی که کودکان با احساساتی مانند شرمساری و غم دست و پنجه نرم می کنند، والدین می بایست به پزشک متخصص مراجعه کنند و مشکل فرزند خود را با وی در میان بگذارند. در این گونه مواقع، معمولاً متخصص ها به صورت همزمان استفاده از دارو و سیستم هشدار دهنده را به والدین توصیه می کنند. با این وجود، بهتر است والدین خود را برای پیشرفت مشکل پس از قطع درمان آماده کنند.

همچنین پدر و مادرها می توانند از هر روشی برای آموزش دستشویی رفتن به کودکان خود استفاده کنند، اما به خاطر داشته باشید که نباید آموزش را به میدان جنگ با کودکان تبدیل کنید. برای این منظور می توانید از روش برازلتون که در مقاله های گذشته به طور کامل شما را با آن آشنا کردیم استفاده نمایید، زیرا این روش برای کودکان بهتر است و باعث می شود استرس کمتری به آن ها وارد شود.

با توجه به این که موضوع آموزش توالت رفتن به کودکان یکی از اصلی ترین مراحل در مسئله تربیت فرزند می باشد، اما باز هم باید به خاطر داشته باشید که هیچ روشی به تنهایی بهترین روش نیست. برای این منظور روش هایی که به تایید و توصیه ی کارشناسان و متخصصان امر به والدین توصیه می شود، از شانس موفقیت بیشتری برخوردار هستند. به خاطر داشته باشید که سیستم های هشدار دهنده در این آموزش در مقایسه با سایر روش های موجود، تاثیر بیشتری در قطع شب ادراری کودکان دارد و در صورتی که همزمان با دارو مورد استفاده قرار گیرد، تاثیر بیشتری خواهد داشت و به مراتب نسبت به سایر روش ها با دوام تر است.

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم امیدواریم با مطالعه ی این مقاله و سایر مقاله هایی که تاکنون در اختیار شما قرار داده ایم، بتوانید به خوبی در مسئله تربیت فرزند دلبندتان موفق عمل کنید و چنانچه در انجام هر مرحله آموزشی به مشکل برخوردید، می توانید از متخصصان، کمک بگیرید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.