بررسی اختلال دو قطبی و اسکیزوفرنی والدین

خلاصه نوشته: والدین دارای اختلال دو قطبی در صورتی که نتوانند بر رفتارهای خود کنترل مناسبی داشته باشند نمی توانند در امر تربیت فرزندان خود به خوبی عمل کنند. از این رو نیاز است که هر چه سریع تر به درمان بیماری روانی خود بپردازند تا بتوانند فرزندانی شاد و سالم را پرورش دهند.

اختلال دو قطبی چیست ؟

اختلال دو قطبی در واقع نوعی اخلال روانی است که موجب می شود تغییرات شدیدی در خلق و خوی فرد ایجاد شود. قطعا هر فردی در زندگی دوره های احساسی مختلفی دارد و این تغییر خلق و خو با توجه به شرایط کاملا طبیعی است. اما افراد دارای اختلال دو قطبی عمدتا دارای دو دوره شیدایی و افسردگی هستند. به این صورت که در دوره شیدایی خلق و خوی بسیار فعالی دارند و پس از آن که وارد دوره افسردگی می شوند به شدت آرام و گوشه گیر می شوند که کاملا غیر عادی است. چنین تغییرات ناگهانی موجب می شود که فرد نتواند کنترل مناسبی بر رفتار خود داشته باشد در نتیجه تمامی جنبه های زندگی فرد از جمله روابط عاطفی و زندگی اجتماعی او تحت تاثیر قرار می گیرد.

میزان ابتلا به بیماری اختلال دوقطبی در زنان و مردان یکسان است و اکثر افرادی که به این بیماری و اختلال روانی مبتلا می شوند جوانان هستند. بر اساس تحقیقات انجام شده سن متوسط افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ۲۵ سالگی است اما این به آن معنی نیست که کودکان و نوجوانان امکان ندارد به این بیماری مبتلا شوند.

زنان و مردانی که به بیماری اختلال دو قطبی مبتلا هستند باید هر چه زودتر دوره های درمانی بیماری خود را شروع کنند، زیرا در صورتی که وارد زندگی مشترک شوند قطعا این بیماری مسئولیت های آنان به عنوان همسر و پدر یا مادر بودن را تحت تاثیر قرار می دهد و نمی توانند در جایگاه خود چندان موفق عمل نمایند.

اختلال دو قطبی و اسکیزوفرنی والدین

اختلال دو قطبی و اسکیزوفرنی، دو مورد از مهم ترین اختلالات روانی به شمار می روند. برخی از والدین این مشکلات را دارند اما به عنوان یک پدر یا مادر نقش خود را به خوبی ایفا می کنند. در صورتی که آن ها به مصرف دارو بپردازند و مشکلاتشان زیر نظر پزشک باشد، تاثیر قابل توجهی بر روی کودکان نخواهد داشت. از سوی دیگر این مشکلات روانی، باعث ایجاد اختلال در تربیت کودکان می شود.

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم برای کسب اطلاع بیشتر در مورد اسکیزوفرنی والدین و بررسی این اختلال با ما همراه باشید.

پادکست اختلال دو قطبی و اسکیزوفرنی والدین

بررسی اختلال اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی نیز همچون افسردگی در زنانی که در دوران بارداری هستند، باعث می شود خطر مبتلا شدن به این اختلال در بین نوزادان افزایش یابد. مادرانی که دچار اسکیزوفرنی هستند، همچون مادرانی که افسردگی دارند، هیچ احساس مسئولیتی در قبال فرزندان خود ندارند. همچنین توهمات والدینی که اسکیزوفرنی دارند، موجب می شود که به صورت ناخودآگاه به فرزندان خود آسیب وارد کنند.

به عنوان نمونه امکان دارد یک پدر یا مادر تصور کند که تمام خوراکی ها به جز نان مسموم هستند و امکان دارد مواد مغذی را از فرزند خود دریغ کند، یا برای سالم نگه داشتن فرزند خود او را از مدرسه خارج کند که این موضوع موجب می شود کودک تنها شود.
مشکلاتی که به واسطه ی اسکیزوفرنی به وجود می آیند، در صورتی که یک سیستم مطلوب حمایتی برای کودک وجود داشته باشد، خطری جدی وی را تهدید نخواهد کرد. در صورتی که یک مادر مبتلا به اسکیزوفرنی باشد، اما دوستانش از او حمایت کنند، در مقایسه با مادرانی که از وجود چنین دوستانی بی بهره هستند، مسلما کودک او بهتر رفتار می کند و از سلامتی بهتری برخوردار خواهد بود.

بررسی اختلال دو قطبی

بیماری هایی مانند احساس خوشی مضاعف، احساس عصبانیت بسیار زیاد و افسردگی شدید، ناشی از اختلال دو قطبی می باشد. اختلال دو قطبی یکی از شدیدترین و قوی ترین انواع اختلالات روانی است. کودکانی که والدین آن ها اختلال دو قطبی دارند، در مقایسه با سایر کودکان، سه برابر بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به بیماری های روانی قرار دارند. در صورتی که غیر قابل پیش بینی بودن والدین دو قطبی را مورد بررسی قرار دهید، نکته بالا کاملاً منطقی خواهد بود. در صورتی که اختلال دو قطبی درمان نشود، منجر به رفتاری می شود که به راحتی قابل کنترل نخواهد بود.

چند توصیه به کسانی که به این اختلالات مبتلا هستند

۱ – در صورتی که یکی از دوستان و آشنایان شما به اختلالات دو قطبی و اسکیزوفرنی مبتلا می باشد، بودن در کنار فرزندان آن ها، حمایت از والدین و تشویق به درمان، به آن ها کمک می کند تا بتوانند در درمان این اختلالات موفق عمل کنند.

۲ – مشکلاتی که امکان دارد به دلیل مصرف کردن دارو به وجود بیاید را جدی بگیرید. هر چقدر بیشتر درباره ی داروها اطلاعات به دست آورید، برای خانواده یا دوستانتان مفیدتر خواهید بود.

۳ – در صورتی که شما به یکی از اختلالات دو قطبی و اسکیزوفرنی مبتلا هستید، مهم است که یک سیستم حمایتی مطلوب برای خود به وجود بیاورید که باعث کمک به کودکان شما شود. این سیستم حمایتی می تواند شامل دوستان، فامیل، اعضای خانواده یا معلم های فرزند شما باشد. تمام کودکان می توانند از این حمایت بهره مند شوند. به خاطر داشته باشید، به دلیل این که کودکان شما آسیب پذیر هستند، به وجود آوردن چنین سیستمی کاملاً به نفع آن ها خواهد بود.

۴ – در صورتی که شما به یکی از اختلالات دو قطبی و اسکیزوفرنی مبتلا هستید، مطمئن شوید که درمانگر خوبی دارید و به راحتی می توانید با وی گفتگو کنید. این درمانگر می تواند مشاور، مددکار اجتماعی، پرستار، روان شناس یا روان پزشک باشد؛ اما حتما می بایست کسی باشد که آموزش های مرتبط را گذرانده باشد و به خوبی موقعیتی که در آن قرار دارید را درک کند.

در صورتی که نشانه ها و علایم ابتلا به اختلال دو قطبی را در خود یا اطرافیانتان مشاهده کرده اید، بهتر است هر چه سریع تر به پزشک متخصص مراجعه نمایید. به خاطر داشته باشید که عدم پذیرش و کتمان کردن ابتلا به این اختلال کمکی به روند درمان آن نخواهد کرد. پیگیری نکردن این موضوع تنها باعث می شود اوضاع از کنترل شما خارج شود و در نتیجه اشتغال، سلامت و روابط فردی که به این اختلال مبتلا شده است شما را در معرض نابودی قرار دهد.

تشخیص به موقع بیماری روحی اختلال دوقطبی کمک فراوانی به روند درمان آن خواهد کرد. برخی اوقات افرادی که به این اختلال مبتلا هستند، از لحظات شیدایی خود لذت زیادی می برند و همچنین انرژی که در این مرحله دارند را می پسندند. به همین دلیل بهتر است ضمن یادآوری عواقب مخرب این مرحله به افرادی که به این اختلال مبتلا هستند، اهمیت درمان را به گوشزد نمود. در واقع تاوان سرخوشی و نشاطی که آن ها در این مرحله تجربه می کنند بسیار سنگین خواهد بود.

اسکیزوفرنی والدین

اسکیزوفرنی به سراغ چه افرادی می رود؟!

بررسی های پژوهشگران حاکی از این موضوع است که اختلال اسکیزوفرنی تحت تاثیر وضعیت ژنتیک افراد به وجود می آید. در صورتی که پدر و مادر همزمان به این اختلال مبتلا باشند، احتمال ابتلای فرزندشان به این بیماری حدود ۴۰ درصد افزایش خواهد یافت. در صورتی که تنها یکی از والدین مبتلا به اسکیزوفرنی باشند، احتمال ابتلای فرزندشان به این بیماری حدود ۱۲ درصد خواهد بود. همچنین در صورتی که برادر یا خواهر او مبتلا به اسکیزوفرنی باشند، باز هم احتمال ابتلای وی به این بیماری حدود ۱۲ درصد می باشد.

اما لازم به ذکر است که تنها ژنتیک باعث بروز این بیماری نخواهد بود بلکه عوامل دیگری نیز وجود دارد که در بروز اختلال اسکیزوفرنی بسیار تاثیرگذار است. مواد مخدر، استرس ها و اضطراب های زندگی عواملی هستند که در بروز اسکیزوفرنی تاثیرگذار هستند. در واقع، شرایط محیطی قادر است زمینه ژنتیک خفیف را اصلاح یا آن را شعله ور نماید.

رابطه اختلال دوقطبی و خودکشی

لازم به ذکر است که در مرحله ای که فرد به دلیل ابتلا به اختلال دو قطبی به افسردگی دچار می شود، خطرات زیادی از جمله احتمال خودکشی در آن ها را به وجود خواهد آورد. در این مرحله که تفاوت بسیار زیادی با افسردگی های عادی دارد، تمایل فرد برای خودکشی بسیار افزایش می یابد. همچنین لازم به ذکر است که تمایل به خودکشی در کسانی که حالت ترکیبی اختلال دو قطبی را تجربه کرده اند یا سابقه استفاده از نوشیدنی های الکلی و مواد مخدر را دارند، نسبت به سایرین بیشتر خواهد بود. همچنین وجود سابقه خودکشی در دوستان و آشنایان، باعث افزایش میل به خودکشی در بین این بیماران می شود.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.