ازدواج موفق از نظر اسلام

رازهای ازدواج موفق

ازدواج، سنتی اجتناب ناپذیر است. شما باید قوانین یک ازدواج موفق را بدانید تا بتوانید در این امر موفق شوید. قرآن کریم، ازدواج را لازمه تمام هستی می داند. در قرآن کریم آمده است که: «ما از هر جنس دو جفت آفریدیم.» زوجیت در تمام هستی حاکم است؛ از جمله نباتات و حیوانات. این مسئله در انسان به وضوح دیده می شود. برای تولید مثل در نباتات، باید لقاح صورت گیرد. خداوند توسط حشرات و باد، عمل لقاح در نباتات و درختان را انجام می دهد.

حیوانات و حشرات نیز برای تولید مثل، دارای دو جنس نر و ماده هستند. تفاوت مهمی که انسان با سایر موجودات دارد، در این است که ازدواج در انسان باید با ضوابط و مقررات خاصی صورت گیرد تا قداست و حرمت خانواده حفظ شود.

پادکست ازدواج موفق

زن و شوهر باید طبق مقررات شرعی به ازدواج هم در آیند. مجرد زیستن و گریز از انتخاب همسر بر خلاف سنت انبیا، فطرت و خلقت انسان است؛ زیرا مسئله ازدواج در انسان، به جز ارضای غریزه جنسی، به عنوان یک ضرورت برای تولید مثل به صورت شرعی و قانونی مطرح است.

رسول خدا (ص) می فرماید: «هر جوانی در سن کم ازدواج کند، شیطان از او ناله می کند و می گوید: وای بر من! وای بر من! دو سوم دین خود را از دست من حفظ کرد؛ پس باید مراقب یک سوم دیگر باشد.» رسول خدا (ص) هم چنین می فرماید: «بدترین مردگان شما، مجردها هستند. دو رکعت نماز از شخص متأهل، بهتر از هفتاد رکعت نماز غیر متأهل است.»

امام رضا (ع) فرمود: «خانمی خدمت امام باقر (ع) آمد و گفت: من قصد ندارم هیچ گاه ازدواج کنم. حضرت فرمود: برای چه قصد نداری ازدواج کنی؟ گفت: به خاطر ثوابش! فرمود: اگر این کار خوب بود، فاطمه زهرا از تو بر آن کار سزاوارتر بود.»

رسول خدا از مردی پرسید: ازدواج کرده ای؟ عرض کرد: خیر! حضرت فرمود: پول داری؟ عرض کرد: آری! حضرت فرمود: «ازدواج کن وگرنه تو از گناهکاران خواهی بود.» همچنین فرمود: «هرکس ازدواج کند، نصف دین او کامل شده، پس مراقب نصف دیگر باشد.» ایشان در حدیث دیگری فرمود: «ازدواج نیمی از عبادت است.»

میانجی گری برای ازدواج موفق

خداوند بزرگ، جامعه و افراد را مکلف کرده تا واسطه ازدواج شوند و افراد مجرد را به ازدواج یکدیگر در آورند؛ چنان که فرمود: «بی همسران را به ازدواج یکدیگر در آورید و اگر از لحاظ اقتصادی فقیرند، این موضوع، مانع از ازدواجشان نشود که خداوند آن ها را بر اثر ازدواج، از فضل خود بی نیاز خواهد کرد.»

امام صادق (ع) در همین باره فرموده اند: «کسی که فرد مجردی را به ازدواج در آورد، خداوند روز قیامت نظر رحمت به او می کند.»
رسول خدا (ص) فرمود: «کسی که برای برادر مؤمن خود همسری انتخاب کند که با او انس بگیرد، خداوند از حور العین به ازدواج او در آورد و او را با همدمی مانوس گرداند.»

امام موسی بن جعفر علیه السلام فرمود: «سه دسته اند که روز قیامت در سایه عرش الهی به سر می برند: کسی که برادر دینی خود را زن دهد یا به او خدمت کند یا راز او را پنهان دارد.»

رسول خدا (ص) از قول خداوند نقل کرده است: «دخترها مانند میوه بر درخت هستند که اگر برسند و آنان را نچینند، هوای گرم آن ها را فاسد می کند؛ پس وقتی دختران به بلوغ جنسی رسیدند، باید شوهر کنند وگرنه دچار فتنه و فساد می شوند.»
رسول خدا (ص) فرمود: «ازدواج سنت من است، هر کس از سنت من روی گرداند از من نیست.» هم چنین ایشان فرمود: «ازدواج و تولید مثل کنید که من در قیامت به شما مباهات می کنم.»

بنابراین ازدواج و تشکیل خانواده، یک سنت الهی است و اسلام بر آن تأکید فراوان کرده و بهترین خانه را خانه ای می داند که در آن عقد ازدواج رخ دهد و بدترین خانه، آن خانه ای است که در آن طلاق و جدایی رخ دهد؛ از این رو باید ازدواج به گونه ای باشد که دوام و بقا داشته باشد.

ازدواج موفق

ویژگی های ازدواج موفق چیست؟!

موفقیت در هر کاری، آرزوی همه ی افراد است. هر کس در هر کاری وارد می شود، انتظار دارد به تمام خواسته هایش برسد. ازدواج نیز از جمله مسائلی است که هرکس دوست دارد در آن موفق شود. مشکل اساسی این است که بسیاری از افراد، راه موفقیت را نمی دانند؛ به همین دلیل است که پاره ای از ازدواج ها به طلاق، جدایی، اختلاف، دادگاه و شکایت، قهر و دلسردی و متلاشی شدن خانواده ها، ناکامی ها، آواره شدن کودکان معصوم و محروم شدن آنان از محبت گرم پدر و مادر، گرفتار شدن در منجلاب فساد، ناهنجاری ها و … منجر می شوند. این اخبار تلخ هر روز در مطبوعات، مجله ها، فیلم ها و اخبار منتشر می شوند. بالا رفتن آمار طلاق، کاهش آمار ازدواج، بی علاقگی جوانان به ازدواج و بالا رفتن سن ازدواج، نتیجه عدم شکل گیری ازدواج موفق است.

به راستی چه شده که یک ازدواج موفق نمی شود و سر از طلاق و جدایی در می آورد؟ به نظر می رسد پاسخ این پرسش باید در شیوه انتخاب معیارها و توجه نکردن به موازین اخلاقی جستجو شود.

اهمیت بلوغ در ازدواج موفق

نخستین مساله در یک ازدواج موفق این است که دختر و پسر باید از بلوغ عقلی و زندگی برخوردار باشند؛ یعنی با مفهوم ازدواج و مسئولیت زندگی مشترک آشنا باشند. ممکن است بسیاری از جوانان به بلوغ جنسی رسیده، ولی هنوز به بلوغ زندگی نرسیده باشند؛ لذا همین که از نظر جنسی به نتیجه رسیدند و اشباع شدند، دیگر نیازی به ادامه گرمی و صمیمیت با همسرشان نمی بینند و ادامه زندگی برایشان اهمیت ندارد.

در اینجاست که بهانه گیری های بچگانه آغاز می شود و کارهای نابخردانه تداوم پیدا می کند. با تکرار این وضعیت، زندگی شیرین با کارهای نامعقول دو طرف تلخ می شود و زندگی آن ها از هم می پاشد؛ در صورتی که زندگی و ازدواج موفق، یک مسئولیت و تعهد است که هریک از طرفین، باید با مسئولیت خود آشنا باشد و ازدواج را آغاز یک زندگی بداند، نه فقط وسیله ای برای خاموش کردن آتش شهوت، که در آن صورت با خاموش شدن آتش شهوت، چراغ زندگی نیز خاموش می شود.

بنابراین، یکی از شرط های مهم در ازدواج موفق این است که هر یک از دو طرف، خود را در برابر دیگری متعهد بداند و به تعهدات خود تا آخر پایبند باشد و به ازدواج با دید رسالت و مسئولیت بنگرد و مردانه با تمام وجود برای ادامه ی آن تلاش کند و از متلاشی شدن آن جلوگیری کند. در این صورت به سادگی سخن از طلاق و جدایی به میان نمی آورند و زندگی را امری بی اهمیت و شوخی نمی پندارند.

اهمیت شناخت کافی از همدیگر در ازدواج موفق

یکی از دلایل عدم داشتن رابطه و ازدواج موفق بین اکثر زن و شوهرها، نداشتن شناخت درست از یکدیگر است. ازدواج هایی که از روی احساسات جوانی یا عشق های نابخردانه و لحظه ای به وجود می آید، نتیجه خوبی در پی نخواهد داشت. چون پس از این که شرایط عادی شد و شهوت ها فروکش کرد و احساسات خاموش شد، اختلاف و ناسازگاری ها آغاز می شود.

آن ازدواجی که براساس یک لبخند، یک اشاره، یک نامه یا یک تلفن باشد، بدون شک نمی تواند یک ازدواج موفق باشد. اطلاع از ویژگی های همسر و خصوصیات روحی و جسمی او، شرط نخست در ازدواج موفق است. یک دختر باید همسر آینده خود را از روی شناخت درست انتخاب کند. به همین دلیل است که اسلام ازدواج تحمیلی را مردود می داند و معتقد است که دختر و پسر خودشان باید برای زندگی شان تصمیم بگیرند.

هر یک از طرفین می تواند با تحقیق، مشورت و صحبت کردن با طرف مقابل و اطلاع از طرز تفکر او با اخلاق اجتماعی و خانوادگی همسر آینده اش آشنا شود. یک جوان باید با چشم باز و بصیرت کافی، همسر آینده خود را انتخاب کند و با اطلاع از خصوصیات شخصی، خانوادگی و اخلاقی او، به دنبالش برود تا یک ازدواج موفق را تجربه کند و بعدها از انتخاب خود پشیمان نشود.

معیارهای انتخاب در ازدواج موفق

مهم ترین موضوع که باید در ازدواج به آن توجه کرد، معیارهای انتخاب درست است. کدام جوان، مرد زندگی است و کدام دختر، همسری شایسته است؟! معیارها برای یک ازدواج موفق با توجه به تفکر افراد و خانواده ها، متفاوت است. برخی ثروتمند بودن را معیار خوبی می دانند، گروهی زیبایی را ملاک انتخاب می دانند، بعضی افراد سواد و درآمد کافی را دلیل انتخاب خوب می دانند و عده ای هم نام، شهرت و … را معیار ازدواج موفق قرار می دهند.

شاید معیارهای یاد شده هر کدام در جای خود بتواند تا حدودی آرزوهای طرف مقابل را از ازدواج برآورده کند؛ ولی هیچ کدام به تنهایی نمی تواند به ازدواج موفق، دوام زندگی، و کامیابی آن کمک کند؛ به همین دلیل هر کدام از آن معیارها از بین برود یا معیار دیگری جایگزین آن شود، زندگی دچار تزلزل می شود؛ زیرا صفا و صمیمیت محصول هیچ کدام از معیارهای یاد شده نیست.

معیار انتخاب برای ازدواج موفق از دیدگاه اسلام

در اسلام، معیارهایی برای انتخاب وجود دارد که اگر به آن توجه شود و مورد دقت قرار گیرد، بدون شک، زندگی شیرین و جاودانه خواهد شد.

ازدواج نمونه

بهتر است پیش از بیان معیارهای اسلامی به نخستین ازدواج موفق در تاریخ اسلام نگاه کنیم که چگونه بدون هیچ یک از تشریفات امروزی انجام شد و زیباترین زندگی را در تاریخ بشر به نمایش گذاشت.

پیامبر (ص) دارای دختری است به نام فاطمه که به سن بلوغ رسیده و ۹ ساله شده است. بسیاری از اشراف به خواستگاری او آمدند و پیامبر (ص) همه را رد کرد و فرمود: ازدواج فاطمه (س) به دست خدا است. تا این که جبرئیل نازل شد و از عقد فاطمه (س) و علی (ع) در آسمان ها خبر داد و پیامبر (ص) تصمیم گرفت فاطمه (س) را به امر خداوند به عقد على بن ابی طالب (ع) در آورد.

پیامبر على (ع) را صدا زد و فرمود: قصد نداری ازدواج کنی؟ على (ع) عرض کرد: بله یا رسول الله! ولی هیچ در بساط ندارم، جز همین زره! حضرت فرمود: همین زره را مهریه فاطمه قرار بده. علی زره را به پانصد درهم فروخت و تحویل پیامبر داد و حضرت آن پول را به زنان داد که جهیزیه بخرند و آنان با آن پول، اثاثیه بسیار ساده ای خریدند و بدون دردسر، پیامبر (ص) عقد را جاری کرد و فاطمه را به خانه على فرستاد و به همین آسانی، زندگی دو جوان آغاز شد و برای همه مسلمانان الگو شد و این باغ نبوی دارای میوه هایی چون: حسن (ع)، حسین (ع)، زینب (س) و کلثوم (س) شد و با این که عمر این زندگی بسیار کوتاه بود، ولی موفق ترین ازدواجی بود که در تاریخ اسلام ثبت شد.

در این ازدواج موفق به نکات بسیار مثبتی برمی خوریم که قابل توجه است:

۱ – این ازدواج فامیلی است و مشکلی هم در آن پیش نیامده است؛ بنابراین نباید زیاد روی ازدواج فامیلی حساس بود و آن را از بیخ و بن نفی کرد. شاید دختر و پسری که فامیل هستند ضمن شناخت کافی از یکدیگر، از نظر روحی و اخلاقی نیز تفاهم بیشتری داشته باشند؛ هرچند در مواردی ازدواج فامیلی مشکل زا است.

۲ – با توجه به این که نظر دختر و پسر مهم است و آن ها تصمیم گیرنده نهایی هستند، ولی روی حرف بزرگترها حرف نزدند و نظر بزرگترها را مهم دانستند.

۳ – مسئله خواستگاری از طرف پدر دختر مطرح شد؛ یعنی وقتی داماد خوب و شایسته باشد، مانعی ندارد پیشنهاد از سوی پدر دختر باشد.

۴ – موضوع مهریه مهم نبود؛ لذا با کمترین مهریه که پول زره بود، موضوع مهریه تمام شد.

۵ – با وجود این که مهریه بسیار کم بود، اما هرگز ایرادی گرفته نشد و فقط به واجبات زندگی آن زمان بسنده شد و این پانصد درهم سنت شد و تا مدتها، ازدواج ها فقط با همان پانصد درهم انجام می گرفت.

۶ – مهریه به صورت نقد بود و پول جهیزیه بر عهده داماد بود و همان مهریه به وسایلی که هر دو از آن استفاده می کردند، تبدیل شد.

۷ – از تشریفات هزینه بردار مانند خرید بازار، سفره عقد، جواهرات، آیینه و شمعدان و ده ها خرج اسراف گونه هیچ اثری نبود.

۸ – مراسم عقد و عروسی بسیار ساده گرفته شد و با اطعام مختصری که مستمندان هم از آن بهره بردند، مراسم عروسی تمام شد.

۹ – زندگی آنان با زیبایی تمام ادامه یافت و حاصل آن، چهار فرزند بود که یکی از دیگری بهتر هستند و دنیا روی تار موی آنان می چرخد و انسان ها به آنان فخر می کنند. بر این اساس، معیارهای ازدواج موفق در اسلام با خوشبختی همراه است و غیر از آن، چیزهایی هستند که در عرف جامعه وجود دارد.

۱۰ – نقش ثروت، زیبایی، شهرت و مقام صفر است؛ در حالی که تقوا، اخلاق نیک، ایثار و محبت نقش اساسی دارند.

پیامبر، زنان خود را با پانصد درهم به ازدواج در آورد و امام جواد دختر مأمون را با مهریه جده اش فاطمه، یعنی همان پانصد درهم به ازدواج در آورد. هر چند هم اکنون باید با تناسب روزگار و درک درست از اوضاع اقتصادی و نیازهای خانواده مهریه ای درخور تعیین کرد تا هم تعهد داماد برای زندگی با دوام قابل توجه باشد و هم عروس نشانه علاقه مندی داماد را دریابد؛ اما متأسفانه اکنون هزاران سکه در قباله های ازدواج نوشته می شوند که نوعی ابزار تفاخر و برتری طلبی است.

رسول خدا (ص) فرموده است: «هر کس زن را برای دین و زیبایی اش انتخاب کند راه درستی را انتخاب کرده است.»

امام باقر (ع) فرمودند: مردی حضور رسول خدا (ص) رسید و عرض کرد: آیا به من دستور ازدواج می دهید؟ حضرت فرمودند: «بله! ازدواج کن؛ ولی همسر دیندار انتخاب کن که خیر و برکت ببینی» همچنین فرمود: «زن را به چهار انگیزه انتخاب می کنند: برای دینش، زیبایی اش، مالش و برای حسب و نسبش. تو فقط سراغ دین دار برو.»

ثروت و زیبایی

در بسیاری از احادیث، کسانی که زن را به خاطر زیبایی و مال و ثروتش گزینش می کنند، مورد مذمت فراوانی قرار گرفته اند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.