اشتباهاتی که باعث دعوای زن و شوهری می شود – بخش دوم

راهکارهای جلوگیری از دعواهای زناشویی

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در بخش قبلی این مقاله در مورد زبان بدن، اشتباهات رایج در دعواهای زن و شوهری و نگرانی های آن صحبت کردیم. کل بحث در مورد اشتباهاتی که زن و مرد در یک گفتگو و صحبت مرتکب می شوند، مطرح شده است و بخش های دیگر و مهمی هم باید در این مطلب ذکر شود، که در ادامه قصد داریم به شرح این نکات مهم بپردازیم.

در مقاله قبل گفتیم که در یک گفتگو باید تمام حواس ها جریان داشته باشند و از آن ها به بهترین شکل استفاده شود، توضیحات سایر حواس ها را در این مقاله برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

پادکست اشتباهات دعوای زن و شوهر

آنچه گوش های شما می شنوند

مرد و زنی را فرض کنید که در حال بحث کردن هستند و شما از دور مشغول تماشای بحث آن ها هستید. چشم های خود را ببندید و تنها به حرف هایی که می زنند گوش دهید. آن زوج سعی می کنند گفتگو و صحبت هایشان یک طرفه یا خسته کنند نباشد. اگر عصبانی شوند صدای خود را بالا می برند و با سرعت زیادی صدای خود را به همان حالت قبلی بر می گردانند و گاهی حرف های یکدگیر را قطع می کنند، اما تمایل ندارند که فرد مقابل حرف هایش را تمام کند.

آن ها ممکن است در حین مکالمه، حرف های بدی به همدیگر بزنند یا طعنه های عجیبی نثار فرد مقابل کنند؛ اما خودشان تا متوجه چنین کاری می شوند در همان لابه لای حرف ها عذرخواهی می کنند و نمی گذارند که فرد مقابل به خاطر حرف های ناخوشایندشان ناراحت شود. هر دو می خواهند همدیگر را درک کنند و سوالاتی را مطرح می کنند که به درک یکدیگر و رسیدن به فهم مشترک کمک کند. آن ها اگر احساسی عمل کنند دلیلشان را توضیح می دهند و نمی گذارند که بحث بدون نتیجه گیری یا به صورت مبهم و گیج کننده تمام شود.

در نهایت یک گفتگو سه مرحله دارد

شروع: موضوع را با همسرتان مطرح می کنید و بگویید که باید در مورد این موضوع صحبت کنید.

وسط: حال باید به کمک همسرتان آن موضوع را بررسی کنید و جزئیات موضوع را بگویید. مثلا اگر اتفاقی رخ داده است باید دلیل، زمان و … آن اتفاق را بیان کنید.

پایان: کارهایی که برای تمام شدن آن اتفاق لازم است را مطرح کنید و با یک نتیجه گیری و یافتن راه حل، بحثتان را جمع بندی و تمام کنید. اگر هنوز نیاز به بحث داشتید و در آن موقعیت وقت کافی نداشتید؛ می توانید یک زمان مشخصی را برای ادامه ی بحثتان مطرح کنید.

اشتباهات دعوای زن و شوهر

باید بدانید که چه احساسی دارید؟!

فرض کنید که قرار است با همسرتان به سفر بروید اما حق حرف زدن ندارید. قرار است به مکانی سر سبز بروید که تا به حال آنجا را از نزدیک ندیده بودید و برایتان جالب است. تمام منظره هایی که دوست دارید را در آنجا مشاهده می کنید اما حق ندارید در مورد آن ها صحبتی کنید.

شما همیشه عادت دارید با همسرتان رقابت داشته باشید و حال وقتی می بینید که نمی توانید هیچ کلامی را از دهانتان خارج کنید خودتان را تحت فشار می بینید. در چنین حالتی کم کم عصبانی می شوید و احساس در کشمکش بودن و خشم، درون شما جاری می شود و سعی می کنید به مسیر خودتان ادامه دهید. سعی می کنید خودتان را کاملا تحت کنترل و آرام نشان دهید به طوری که همسرتان از خشم و عصبانیت شما هیچ خبری نداشته باشد.

حال با تصور چنین مثالی، خودتان را در گفتگو چگونه می بینید و حس می کنید که رفتارتان چگونه است؟! اگر تفاوت هایی با خودتان پیدا کردید باید تغییراتی در گفتگوها و حرف های خود در دفعات بعدی ایجاد کنید.

پنج گفتگوی مشکل ساز در دعواهای زن و شوهری

در تمامی کتاب ها در مورد یک گفتگوی مناسب نوشته شده که هرگز صحبت های همسرتان را قطع نکنید و به آن گوش کنید. این قطع کردن حرف ها می تواند دو مفهوم داشته باشد. در زوج های مشکل دار قطع شدن حرف ها به معنای گستاخی از سوی دیگری است و در زوج های خوب و علاقه مند به معنای علاقه و دوست داشتن است. زوج هایی که مخالفتی در آن ها وجود ندارد می دانند که گاهی فرد مقابلشان نیاز دارد عقب نشینی کند و حرف های خاصی با همسرش مطرح نکند، به همین خاطر چنین شرایطی را درک می کنند.

بسیاری از زن و مردها سعی می کنند که از بحث و صحبت کردن دوری کنند. دانشمندها معتقدند که اگر این افراد حداقل پنج دقیقه در روز سعی کنند با همدیگر حرف بزنند، رابطه شان بهتر خواهد شد. در ادامه به پنج علت اصلی و مشکل ساز در گفتگو و دعوای زن و شوهری اشاره خواهیم کرد.

– شروعی ناهنجار

– داشتن یک ذهنیت سیاه و سفید نسبت به موضوع

– باور بر این که می توان تمام مشکلات ارتباطی را حل کرد

– داشتن احساسات مختلف درباره ی حقیقت

– دامن زدن به مشاجره

این ها مشکلات اصلی در یک گفتگو و رابطه هستند که باعث می شود آن گفتگو به خوبی تمام نشود. به خاطر داشته باشید رابطه ای که در آن گفتگو جریان نداشته باشد آرام آرام نابود می شود و از بین می رود. باید بدانید که گفتگو یکی از رکن های اصلی رابطه است که با آن می توان عواطف را ابراز کرد یا مشکلات رابطه را برطرف کرد. به همین دلیل است که زن و مرد باید اهمیت زیادی به آن بدهند و سعی کنند یک گفتگوی مسالمت آمیز با هم داشته باشند.

100%
نظرسنجی
  • لطفا به مطلب بالا امتیاز دهید بدهید

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.