اصول خرید رفتن با کودکان

خلاصه نوشته: خرید رفتن با کودکان کاری بسیار لذت بخش است که اصول خاص خود را دارد، چراکه بسیاری از کودکان در حین خرید بسیار بهانه گیر می شوند و مصلما بارها و بارها این دیالوگ های سرسام آورد و خسته کننده را که می گویند “مامان اینو برام بخر بابا من اونو می خوام” را شنیده اید! پس بهتر است پیش از خرید با کودکان یک سری روش ها و اصول های مهم را یاد بگیرید.

خرید رفتن با کودک

بسیاری از والدین از ترس اینکه کودک شان با گریه و زاری در پاساژها آبروی شان را نبرد هر چه که می خواهد را برایش می خرند! در حالی که این بدترین اشتباهی است که در تربیت فرزندشان مرتکب می شوند. زمانی که به همراه کودک خود به خرید می روید و او شروع به گریه و زاری می کند، تنها باید به گونه ای رفتار کنید که اصلا برای تان اهمیتی ندارد و کاملا به رفتار او بی اعتنا هستید. با این روش کودک سریعا متوجه می شود که گریه هایش در تغییر نظرتان کاملا بی تاثیر و بی اهمیت است! اما این رفتار باز هم ممکن است ادامه پیدا کند در پاساژ بعدی و یا در خریدهای بعدی. شما باید به عنوان یک پدر یا مادر هماهنگی بین خود و کودک تان را حفظ نمایید. به طور کلی نکات بسیار مهمی در زمینه بیرون بردن کودکان وجود دارد که نه تنها در زمان خرید بلکه در کل طول زمانی که در بیرون از خانه با او سپری می کنید وجود دارد که باید تمامی آن ها را رعایت کنید. اصول بسیاری در این زمینه وجود دارند که با عدم رعایت آن فرزندتان بد عادت می شود. برای مثال زمانی که نزدیک ظهر و یا شب با او به خرید می روید و بیرون از منزل به او شام یا نهار می دهید، کودک شما گمان می کند که هر او را به همراه خود به خرید ببرید، باید برایش یک ساندویچ یا یک خوراکی خوشمزه بخرید و مصلما اگر این کار را نکنید او دنیا را روی سرش خواهد گذاشت!

اگر قرار است روزی با کودکتان به فروشگاه بروید، از قبل به او توضیح دهید که در آنجا قرار است چه کاری را انجام دهید. مثلا بگویید که قرار است به کتاب فروشی بروید و برای کودکتان یک کتاب داستان و برای پدر، کتاب مورد نظرش را بخرید. در خانه هم می توانید با کودکتان بازی خریدار و فروشنده را انجام دهید و با این روش خرید صحیح را به کودک خود آموزش دهید.

در فروشگاه از روش مشارکت در خرید استفاده کنید. یعنی کودکتان را هم درگیر خرید بکنید، بهتر است خریدن چند قلم از وسایل را به عهده کودکتان بگذارید.

پادکست اصول خرید رفتن با کودکان

مثلا می توانید به کودک بگویید «انتخاب سس قرمز خونه با توعه». با این روش هم کودک مشغول خرید می شود و بهانه گیری نمی کند و هم احساس مسئولیت پذیری خواهد داشت. حین خرید کودک، به او اهمیت کالاهای مفید و مضر و مواردی از قبیل تاریخ مصرف محصول و … را توضیح دهید. ممکن است کودک بعضی از وسایل را نشناسد که می توانید کاربرد آن وسایل را برای کودک توضیح دهید.

سعی کنید همیشه تنها خودتان مشغول خرید نباشید، زیرا با این کار کودک تنها همراه شما می آید و خسته می شود، پس با وجود با خسته شدن بهانه گیری می کند. هرچه کودک مسئولیت بیشتری داشته باشد بهانه های کمتری می گیرد.

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله قصد داریم به موضوع خرید رفتن با کودکان بپردازیم و از نحوه ی تربیت کودکان برای خرید کردن آگاهی پیدا کنیم. لطفا با ما همراه باشید.

گریه و بهانه گیری کودک هنگام خرید

اکثر کودکان هنگامی که وارد یک فروشگاه می شوند، انواع و اقسام وسایل و اجناس رنگی و زیبا را می بینند و از شما تقاضا می کنند آن وسایل را برایشان خریداری کنید. اگر با درخواست او مخالفت کنید، کارهایی چون گریه کردن، خود را به زمین زدن، غُرغُر و … را شروع می کنند.

رفتار صحیح هنگام خرید رفتن با کودکان

اکثر والدین وقتی چنین رفتارهایی را از کودک مشاهده می کنند، به او می گویند: «دیگه نمیارمت بیرون / می خرم ولی دفعه آخره / آبرومو بردی» و … و غالبا برای ترس آبرو و از بین بردن سر و صدای کودک، مجبور می شوند وسیله ای که کودک می خواهد را برایش تهیه کنند، سپس در تمام مسیر خانه یا در ماشین بر سر کودک غُر می زنند.

برای جلوگیری از این اتفاقات بهتر است قبل از رفتن به فروشگاه، به کودک بگویید که قرار است امروز به فروشگاه بروید و با او بازی فروشنده و حمل کالا را شروع کنید. برای انتقال مفاهیم به کودکان از بازی کمک بگیرید، همچنین به کودک مسئولیت هایی را واگذار کنید و او را هم درگیر خرید کنید. مثلا به او بگویید که چرخ دستی را بیاورد و چند قلم از وسایل را تهیه کند. با این روش کودک اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کند، آموزش انتخاب صحیح را می آموزد و دیگر کودک فرصتی پیدا نمی کند که بهانه جویی کند یا به دنبال وسایل غیرمفید و مضر باشد.

هنگامی که کارتان تمام شد و از فروشگاه بیرون آمدید به کودک بگویید که امروز خیلی به شما کمک کرد و به خاطر این موضوع خیلی خوشحال شدید، سپس برای تشویق بیشتر او یک پاداش کوچک به انتخاب خودش تهیه کند. این کار کودک را بیشتر ترغیب می کند که در دفعات بعد هم چنین رفتاری داشته باشد.

اگر کودک در فروشگاه مسئولیتی نداشته باشد، هدفی هم ندارد و برای رسیدن به هدف، خودش مسئولیتی انتخاب می کند که اکثرا خرید اجناسی مانند چیپس و پفک است. اما اگر کودکتان به وسایل خاصی برای خانه نیاز داشت به او بگویید که هر جا آن وسایل را دید به شما خبر بدهد تا آن ها را تهیه کنید. این کار باعث می شود که کودک حواسش به وسایل موردنیازش پرت شود و به فکر کالاهای دیگری نباشد.

سعی کنید یکی از خریدهای مورد نظر کودک را در اول کار و باقی را در آخر کار خریداری کنید. چون اگر تمامی وسایل موردنظر کودک را در همان اول کار خریداری کنید، کودک بی هدف می شود و بهانه رفتن به خانه را شروع می کند.

اصول خرید رفتن با کودکان

جلوگیری از سوءاستفاده مکانی کودک

به مرور زمان، کودکان می آموزند که در بعضی مواقع پدر و مادرشان معذوریت دارند و در آن موقعیت ها به حرف کودکشان گوش می کنند و خواسته های او را برآورده خواهند داد. مانند یک فضای آرام همچون کافی شاپ یا زمانی که با تلفن صحبت می کنند. کودکان چنین موقعیت هایی را ارزیابی می کنند و خواسته های غیر معقول خود را که در حالت عادی رد می کنید، در این موقعیت ها به شما می گویند و اگر مخالفت کنید شروع به جیغ زدن، گریه کردن و کارهایی از این قبیل می کنند.

پس باید سعی کنید برای همیشه جلوی چنین رفتاری را بگیرید. مثلا اگر شما مشغول حرف زدن با تلفن بودید و کودک درخواست چیزی کرد، تسلیم آن نشوید زیرا اگر کودک یک بار به خواسته اش برسد، برای تمام خواسته هایش از همین روش استفاده خواهد کرد. به آن شخص پشت تلفن بگویید که گوشی را نگه دارد و به کودک بگویید که بعد از تلفن به آن فکر خواهید کرد. اگر کودک باز هم مخالفت کرد، تلفن را قطع کنید و به کودک بگویید که این رفتارش را دوست ندارید و حالا که این طور است، نیم ساعت دیگر آن وسیله را برایش می خرید.

خرید با پول تو جیبی

وقتی کودک در فروشگاه یک وسیله ی گران قیمت را می بیند و از شما می خواهد که آن را بخرید، می توانید به او بگویید که به آن نیازی ندارد ولی اگر اصرار دارد که آن را بخرد، می تواند با پول تو جیبی های خودش وسیله را خریداری کند. این کار باعث می شود که کودک قدر و ارزش پول را بفهمد و هر چیزی را انتخاب نکند. البته می توانید آن وسیله را به عنوان کادو هم برای کودک در نظر بگیرید و از آن به عنوان یک انگیزه برای ادامه دادن به یک رفتار خوب استفاده کنید. مثلا به او بگویید «اگه ده شب خودت مسواک بزنی اون وسیله رو برات می خرم».

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.