چطور اعتماد از دست رفته را به رابطه خود بازگردانیم؟!

چطور می توانیم در یک رابطه اعتماد از دست رفته را احیا کنیم؟!

اعتماد سنگ بنای تمام روابط است و مسلما در مقوله ی ازدواج از اهمیت فراوانی برخوردار است. اگر افراد این پایه و اساس را از بین ببرند، روابطشان نیز در طولانی مدت از بین می رود. هنگامی که در روابط زناشویی یک مشکل بزرگ مانند خیانت اتفاق بیفتد، اعتماد طرفین در یک لحظه نابود می شود. احیای دوباره این اعتماد از دست رفته، در رابطه کار آسانی نیست، ولی امکان پذیر است.

پادکست اعتماد از دست رفته

چه در روابط دوستانه و چه در ازدواج اعتماد از بین برود، فرقی نمی کند چون راهکار ایجاد مجدد آن یکسان است. اگر در رابطه ای اعتماد از بین برود، هر دو طرف رابطه باید خواهان ایجاد دوباره آن باشند و برایش تلاش کنند. چون این به هیچ وجه یک فرآیند یک طرفه نیست.

اگر طرفی که قلبش شکسته شده به دلیل ناراحتی زیاد تمایل به برقراری دوباره رابطه نداشته باشد، بنابراین رابطه را نمی توان بازسازی کرد. همچنین اگر فردی که کار خطا را انجام داده است، اشتباه خود را نپذیرد و بر آن تاکید کند، این وضعیت را نیز نمی توان بازسازی کرد.

هر دو طرف باید تمایل به برقراری مجدد رابطه و بازسازی اعتماد از دست رفته داشته باشند و هر دو باید صادق و روراست باشند. آن ها همچنین باید به اندازه کافی مراقب باشند تا بتوانند تلاش لازم را برای ایجاد یک رابطه خوب انجام دهند. آن ها باید توجه داشته باشند که این کار، یک فرآیند یک طرفه نیست.

در حقیقت، این کار نیازمند تلاش فراوان از سوی هر دو فرد است. یک سوال پیش از شروع بازسازی رابطه وجود دارد: «آیا طرف مقابل تان ارزش تلاش های عاطفی شما را دارد؟» این سوالی است که باید صادقانه به خودتان پاسخ دهید.اگر پاسخ هر دو طرف رابطه به این سوال مثبت باشد، فرمول زیر کمک خواهد کرد که آن ها بتوانند اعتماد از دست رفته را به رابطه خود بازگردانند.
خبر خوب این است که با استفاده از این فرمول، هر دو طرف می توانند از نظر احساسی سالم تر شوند و این مسئله رابطه آن ها را تقویت می کند. هنگامی که روابط افراد خدشه دار می شود و هر دو طرف تمایل به ترمیم آن دارند، استفاده از این فرمول باعث می شود نه تنها روابطشان دوباره از سر گرفته شود بلکه قوی تر از قبل نیز ادامه پیدا کند.

برخی موارد مانند وجود صداقت، صمیمیت زیاد و شفافیت در روابط باعث تقویت و دوام آن ها می شود.

فرمول «کام فورث» که باعث احیای مجدد روابط و ایجاد اعتماد در آن ها می شود، چگونه عمل می کند؟

فرمول کام فورث فرآیندی است که طی آن زوج ها می توانند اعتماد از دست رفته را به روابط خود بازگردانند.

این روند برای ازدواج، روابط عاشقانه، دوستی، همکاری، اعضای خانواده و … کاربرد دارد. هدف از اجرای این روش تقویت روابط و بازگرداندن اعتماد از دست رفته به آن ها می باشد. بخشی از این فرمول که «کام» نام دارد برای افرادی است که در روابط خود دچار خطا شده اند. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

بخش «کام» برای افراد خطا کاری که می خواهند اعتماد از دست رفته را بازگردانند:

اعتماد از دست رفته

۱٫ پاک کردن

در این مرحله شما باید سعی کنید که هرگونه کار اشتباه و یا خطایی را که در ارتباط با دوست، نامزد، همسر، همکار و یا هر شخص دیگری انجام داده اید را از ذهن او پاک کنید. بهتر است اشتباه خود را بپذیرید و قبل از این که کار از کار بگذرد، از طرف مقابل خود عذرخواهی کنید.

قبل از همه این ها مطالبی که می خواهید به طرف مقابلتان بگویید را از قبل آماده کنید. قبل از هر صحبتی با طرف مقابل از حسن نیت خود و تمایل واقعی تان به ادامه رابطه اطمینان حاصل کنید و بگویید که مایل به ترمیم اعتماد از دست رفته هستید. اگر شما عصبانی هستید و طرف مقابلتان را عامل اصلی اشتباه خود می دانید، به هیچ عنوان نمی توانید این مرحله را به درستی اجرا نمایید، چرا که هر حرفی که بزنید باعث ایجاد کدورت بیشتر می شود.

اگر اشتباهی که انجام داده اید مربوط به مسائل خیانت است، به هیچ وجه نباید درباره جزئیات آن با طرف مقابلتان صحبت کنید. دوست عزیز نیازی نیست که شما جزئیات مسائل جنسی خود را با طرف مقابلتان به اشتراک بگذارید.

هنگامی که شما این جزئیات را بیان کنید، دیگر به هیچ عنوان نمی توانید آن ها را از ذهن او پاک نمایید. این افکار سبب می شود که وی نتواند شما را به راحتی ببخشد و قطعا نمی توانید اعتماد از دست رفته تان را ترمیم کنید. به جای این بحث ها سعی کنید مسائل اساسی را به صورت شفاف با او در میان بگذارید و به او اطمینان دهید که هرگز این اشتباه را دوباره تکرار نمی کنید.

جواب همه سوالات او را بدهید. اگر از سوالات خاصی در رابطه با این موضوع می پرسد، به طور آشکار و صادقانه پاسخ دهید. هدف شما از پاسخ دادن به سوالات وی باید این باشد که به او نشان دهید ۱۰۰% صادق و مایل به برقراری دوباره رابطه هستید.

با این کار به او اجازه می دهید که بفهمد چقدر برایش ارزش قائل هستید. در مورد گذشته خود، ارزشی که این رابطه برایتان دارد با او صحبت کنید و از این طریق سعی کنید صمیمیت گذشته و اعتماد از دست رفته را به دست آورید.

صحبت های خود را با دادن اطلاعاتی که او مایل به شنیدن آن هاست شروع کنید و ذهنیتش را درباره خود تغییر دهید. این که بخواهید با حرف هایتان او را گول بزنید، بسیار کار خطرناکی است و احتمال این که همه چیز بدتر شود بسیار است. در ابتدا از عشق و علاقه و توجهی که به وی دارید سخن بگویید.

۲ – پشیمانی خود را نشان دهید

شما باید به خاطر اشتباهات خود پشیمان باشید و این موضوع را به طرف مقابل تان نشان دهید. اگر درباره اشتباهات تان احساس ناراحتی و پشیمانی نمی کنید، باید در مورد حسن نیت خود برای برقراری دوباره رابطه شک کنید، در این صورت به هیچ عنوان نمی توانید طرف مقابل خود را تحت تاثیر قرار دهید. سعی کنید خود را به جای فرد مقابل قرار دهید. اگر او با شما چنین رفتاری می کرد چه احساسی داشتید و دوست داشتید چگونه با شما برخورد شود؟

شجاعانه ندامت خود را نشان دهید و از او عذرخواهی کنید. دلیل پشیمانی خود را توضیح دهید و قول دهید که دیگر اشتباه تان را تکرار نمی کنید. در این مورد عملتان با گفتارتان باید تطابق داشته باشد. در صورتی می توانید اعتماد از دست رفته طرف مقابل را دوباره جلب کنید که گفتار و رفتار شما یکی باشد.

هنگامی که شما مشغول صحبت کردن با طرف مقابل هستید، باید انتظار هرگونه واکنشی را از او داشته باشید. نوع واکنش شما بستگی به میزان آسیب روحی دارد که به او وارد شده است. این واکنش ها ممکن است شامل گریه، فریاد و یا حتی گفتن کلمات خشونت آمیز نیز باشد. از لحاظ احساسی خودتان را برای دیدن این گونه واکنش ها آماده کنید و در پاسخ به آن ها فقط با او ابراز همدلی کنید.

با بیان کلمات احساسی و یا انجام اقدامات منفی اوضاع را بدتر نکنید. آرامش خود را حفظ کنید. خود را برای شنیدن هرگونه کلمه ای آماده کنید. بدانید که این ابراز احساسات در نهایت پایان می پذیرد و شما فرصت پیدا خواهید کرد اعتماد از دست رفته را ترمیم کنید.

حفظ آرامش

۳ – در اوج اختلافات آرامش خود را حفظ کنید

اگر می خواهید رابطه خود را احیا کنید، باید در مقابل هرگونه واکنش آرامش خود را حفظ کنید. بنابراین باید قوی باشید. قوی به معنی داشتن واکنش صمیمانه و آرام است. شما می توانید این کار را از طریق گفتن این که چقدر از ایجاد این وضعیت ناراحت و پشیمان هستید و قول می دهید که دیگر این اشتباه را تکرار نکنید و این که می خواهید از این به بعد در رابطه خود درست تصمیم گیری کنید، انجام دهید.

اگر مایل نیستید که اشتباه خود را بپذیرید و عذرخواهی کنید، رابطه نمی تواند دوباره بهبود پیدا کند. در این مرحله فرد خطاکار باید به اشتباه خودش اعتراف و طلب بخشش کند و تلاش کند اعتماد از دست رفته را باز گرداند. شما به هیچ عنوان نباید فرد مقابل را در انجام اشتباهات تان مقصر بدانید. شما باید مسئولیت اقدامات خود را بپذیرید، به اعمال اشتباه خود اعتراف کنید و به طور صمیمانه درخواست بخشش نمایید.

اگر شما تمایلی به گفتن تمام حقیقت ندارید، این موضوع می تواند باعث سخت تر شدن کار شما شود. اگر شما اشتباه خود را نپذیرید به هیچ عنوان نمی توانید رابطه و اعتماد از دست رفته خود را دوباره احیا کنید، این موضوع را همیشه در ذهن خود داشته باشید. اولویت های خود را بدانید. دوست دارید یک رابطه خوب داشته باشید؟ آیا می خواهید همه چیز درست شود؟ اگر پاسخ شما به این سوالات مثبت است، پس تمامی این مراحل را به طور دقیق انجام دهید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.