۱۰ نشانه افرادی که از اعتماد به نفس بالا برخوردار هستند

افراد دارای اعتماد به نفس بالا چه ویژگی هایی دارند؟

اعتماد به نفس محصولِ اطلاعات، آگاهی، روش و رفتار است و اساس و پایه هر موفقیت بزرگی است. حالت بی ارزش آن یعنی غرور زمانی اتفاق می افتد که اعتماد به نفس از مرزهای خود رد شود. اعتماد به نفس بالا برای همه افراد جذاب است اما غرور آزار دهنده است. تحقق اهداف مهم زندگی ما اغلب در گرو داشتن اعتماد به نفس بالا است، همه ما ذاتا دارای اعتماد به نفس هستیم اما گاهی اوقات ناکامی ها آن را از بین می برند، پس ما به دنبال افرادی هستیم که به ما یادآوری کنند چه چیزی می توانیم باشیم و آن افراد همان کسانی هستند که اعتماد به نفس بالایی دارند. شما می توانید آن ها را با توجه به موارد زیر شناسایی کنید.

پادکست اعتماد به نفس بالا

۱ – در رفتار افراد با اعتماد به نفس بالا آرامش و خونسردی دیده می شود

کسانی که اعتماد به نفس بالا دارند به جای رفتارهای احساسی از خود آرامش و خونسردی نشان می دهند. خونسردی کلید کنترل احساسات است و کنترل احساسات نیز باعث می شود که افراد دارای اعتماد به نفس بالا دچار اضطراب و استرس نشوند. اگرچه آن ها مانند هر فرد دیگری دچار درد و رنج می شوند، اما با اقدامات به جا، بر اضطراب خود غلبه می کنند.

این افراد برای غلبه بر استرس خود تصور می کنند که قبلا هم در چنین شرایطی قرار گرفته اند و سپس به این پرسش پاسخ می دهند: چگونه یک فرد دارای اعتماد به نفس بالا این شرایط را کنترل می کند. در نتیجه آن ها آرام و خونسرد به حل مسئله مبادرت می کنند.

۲ – افراد دارای اعتماد به نفس بالا به سادگی دلخور نمی شوند

آن ها به سادگی از کسی دلخور نمی شوند چون ارزش خود را می دانند و می دانند که خودشان انتخاب کرده اند که این گونه باشند. آن ها توهین و اظهاراتی را که می دانند نادرست است، نادیده می گیرند چرا که گرفتن حالت تدافعی را به منزله تحلیل قوای ذهنی خود می دانند.

۳ – کسانی که اعتماد به نفس بالا دارند با تسلط و توانایی سخن می گویند

تسلط و توانایی در سخن گفتن از داشتن دانش و اطلاعات و تجربه حاصل می شود و دانش و اطلاعات نیز یکی از پایه های اعتماد به نفس بالا است. تسلطِ افراد دارای اعتماد به نفس بالا در سخن گفتن به این دلیل است که آن ها به خوبی می دانند که درباره آن موضوع اطلاعات کافی دارند یا خیر. با این فرض آن ها در هر گفت و گویی بدون تردید و با اطمینان سخن می گویند و این ثبات را می توان از صدای آن ها تشخیص داد. تحقیقات نشان می دهد وجود ثبات در صدا نقشی کلیدی در درک کردنِ توانایی و تسلط توسط دیگران دارد.

۴ – دیگران را گرامی می دارند

از آنجایی که افراد با اعتماد به نفس بالا موقعیت خود را در زندگی به خوبی پیدا کرده اند از پیشرفت بقیه ترس و هراسی ندارند، بلکه به آن ها کمک نیز می کنند. از نقاط برتری یک فرد دارای اعتماد به نفس بالا این است که موفقیت خود را در تضاد با موفقیت دیگران نمی داند، بلکه معتقد است این ها در راستای هم هستند.

۵ – افراد با اعتماد به نفس بالا بسیار قاطع هستند

یکی از بزرگ ترین عواملِ به تعویق انداختن تصمیم ها و در نتیجه شکست خوردن در آن ها، دودلی و تردید است. برای مثال هنگامی که پرسیدنِ سوال هایی از خود، از قبیلِ کی شروع کنم؟ و کی به هدفم نزدیک می شوم؟ به تاخیر می افتند، باعث می شوند احتمال رسیدن شما به هدف هایتان کم تر شود.

برای مقابله با این امر افراد دارای اعتماد به نفس بالا دست به انتخاب می زنند. انتخاب هایی که منجر به پیروزی می شوند، باعث می شوند اعتماد به نفس شما بیشتر شود و یا درس هایی به شما می دهد که اطلاعات و آگاهی شما افزایش پیدا می کند و در نتیجه اعتماد به نفس تان زیاد می شود. از آن جا که اعتماد به نفس بالا در شما شکل گرفته است، انتخاب کردن برایتان آسان تر می شود و شما در تصمیم گیری قاطع می شوید.

تمرکز بر توانایی ها

۶ – بر توانایی هایشان تمرکز می کنند

یکی از عواملی که باعث از بین رفتن اعتماد به نفس بالا در شما می شود تمرکز کردن بر چیزهایی است که شما را خرد می کند و متاسفانه ذهن برخی از افراد به طور طبیعی این کار را انجام می دهد، در حالی که تمرکز بر چیزهایی که منجر به ترفیع شما می شوند، باعث افزایش اعتماد به نفس می شود.

یکی از راه هایی که افراد دارای اعتماد به نفس بالا با کمک آن به این موضوع غلبه می کنند این است که آن ها توانایی های خود را می شناسند و هنگامی که احساس شکست می کنند، با تکیه بر آن ها این احساس را از خود دور می کنند.

۷ – افراد دارای اعتماد به نفس بالا ابتکار به خرج می دهند

ابتکار لزوما از اعتماد به نفس بالا به وجود نمی آید، اما مبتکرانه عمل کردن باعث اعتماد به نفس می شود، با این کار شما می توانید محدودیت های خود و راه های مقابله با آن را بیابید که در نهایت باعث می شود قدرتمندترین ابزارِ در دست، یعنی خودتان را کنترل کنید و به رشد و توسعه فردی دست یابید.

۸ – ژست بدن خود را باز نگه می دارند

یک وضعیت یا ژست بسته گویای این است که از قصد و غرض طرف مقابل مطمئن نیستید و علاقه ای به نزدیک شدن به بقیه افراد ندارید. اما یک ژست باز نشانگر این است که معتقدید دیگران نمی توانند به شما صدمه بزنند پس با آن ها به راحتی ارتباط برقرار می کنید و به همین دلیل است که افراد در حضورِ کسانی که اعتماد به نفس بالا دارند تمایل ندارند حالت دفاعی به خود بگیرند. اگرچه ویژگی های یک ژست خوب و دعوت کننده به کرات مورد بررسی قرار گرفته است، اما در اینجا ۵ مورد از فوت و فن هایی که با استفاده از آن ها می توانید به آن دست پیدا کنید آورده شده است:

– در مکالمات و گفت و گوها شرکت کنید.

– وقتی در یک جمع سخن می گویید حین صحبت کردن از دست های خود نیز استفاده کنید.

– در حین ملاقات با دیگران دست های خود را به هم نچسبانید و با یک فاصله مناسب از یکدیگر نگه دارید.

– لبخند بزنید.

۹ – صمیمی و فروتن هستند

دوست داشتنِ افراد مستلزم این است که آن ها را همان طور که هستند بخواهیم به همین دلیل ارزش ها همیشه نسبی هستند. افرادِ دارای اعتماد به نفس بالا آموخته اند که دیگران را دوست بدارند و قبول داشته باشند که این امر باعث می شود آن ها به شخصیت کاملی دست پیدا کنند، پس آن ها با روی گشاده با دیگران برخورد می کنند و همواره لبخند می زنند.

۱۰ – هیچ وقت دست از یادگیری بر نمی دارند

همان طور که گفتیم افزایش دانش و اطلاعات باعث افزایش اعتماد به نفس بالا و جهل و نادانی باعث شک و ترید می شود. یکی از راه های پرورش اعتماد به نفس بالا، مداومت در یادگیری است اما یادگیری فواید دیگری برای افرادِ دارای اعتماد به نفس بالا دارد. این که باعث می شود آن ها دیگران، خود و زندگی را بهتر بشناسند و هرچه بیشتر یاد می گیرند کم تر دیگران را قضاوت می کنند.

و در آخر

نمی توان گفت فردی کاملا دارای اعتماد به نفس است یا اصلا آن را ندارد. برای دست یابی به اعتماد به نفس بالا همواره اولین گام، مهم ترین گام است. تنها چیزی که می تواند محدودیت ایجاد کند خودِ شما هستید پس پیش بروید و اولین قدم را بردارید تا در تمام زمینه ها به رشد و توسعه فردی دست پیدا کنید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.