۱۰ گام مهمی که والدین باید برای افزایش اعتماد به نفس نوجوانان بردارند

چگونه اعتماد به نفس نوجوانان را افزایش دهیم ؟

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله قصد داریم با شما عزیزان در مورد چگونگی افزایش اعتماد به نفس نوجوانان صحبت کنیم. اعتماد به نفس مقوله ای است که پدر و مادرها باید در تربیت فرزند خود به آن توجه ویژه ای داشته باشند و زمانی که فرزندشان به سن نوجوانی رسید با هوشیاری و دقت بیشتری به آن بپردازند. اگر می خواهید بدانید که با چه کارهایی می توانید اعتماد به نفس نوجوانان خود را افزایش دهید در ادامه با ما همراه باشید.

پادکست افزایش اعتماد به نفس نوجوانان

اولین گام قدردانی کردن است

این که شما بخواهید از نوجوانان قدردانی کنید اصلا کار ساده ای نیست. شما باید سعی کنید هنگامی که تصمیم دارید از آن ها تعریف و تمجید کنید همواره صداقت را پیش روی خود قرار دهید. در غیر این صورت آن ها متوجه می شوند که حقه ای در کار است، و قطعا این کار به اعتماد به نفس نوجوانان لطمه وارد خواهد کرد.

شما باید بدانید که نوجوانان هیچ گاه تمایل ندارند در محدودیت قرار گیرند و یا با برخورد رفتاری غیردوستانه مواجه شوند. آن ها همواره دوست دارند از طرف والدین خود، مورد قدردانی قرار بگیرند و عزت و احترام خاصی را نزد آن ها به دست آورند، این ها مواردی هستند که ب راستی موجب بالا رفتن اعتماد به نفس نوجوانان خواهد شد.

نوجوانان در این دوران از زندگی خود همواره دوست دارند که مانند بزرگسالان رفتار کنند نه کودکان. همچنین توقع دارند که دیگران نیز آن ها را فردی بزرگ بدانند. والدین به راحتی می توانند از طریق کارهایی مانند قدردانی، احترام گذاشتن، گوش کردن و درک کردن، اعتماد به نفس نوجوانان را تقویت کنند.

دومین گام ابراز قدردانی است

نکته ای که در این رابطه وجود دارد این است که قدردانی امری دو طرفه است، یعنی به گونه ای باعث می شود تا شما رفتار مودبانه تری نسبت به دیگران داشته باشید. در واقع این مسئله بسیار طبیعی است که شما از کسی که برایتان آب می آورد تشکر کنید. اما در بسیاری از موارد دیده می شود که شما از نوجوانتان برای هر کاری که می کند تشکر نمی کنید. شما برای بالا بردن اعتماد به نفس نوجوانان باید همواره از کارهایی که آن ها در خانه انجام می دهند تشکر کنید. پس از گذشت مدتی متوجه می شوید که این رفتار کاملا دو طرفه بوده و او نیز با احترام و قدردانی با شما رفتار می کند.

سومین گام تهیه فهرست است

شما باید فهرستی از کارهایی که به آن ها علاقه دارید پس از انجام آن از شما قدردانی شود تهیه کنید. اگر بتوانید قدردانی را یک کالا در نظر بگیرید آن وقت وضعیت شما مشخص تر خواهد شد، این که چگونه و از چه کسی باید آن را تهیه کنید. سپس می توانید این الگو را با توجه به نوجوانتان در نظر بگیرید. سپس به سراغ نوشتن فهرستی از راه هایی که می توانید از نوجوانتان قدردانی کنید بروید و ببینید کدام یک از آن ها کارآیی بهتری خواهد داشت.

افزایش اعتماد به نفس نوجوانان

چهارم گام این است که بیان کنید

مطمئنا اگر بتوانید این قدردانی را به زبان بیاورید نتیجه بهتری دریافت خواهید کرد و اعتماد به نفس نوجوانان را تا حد چشمگیری افزایش خواهید داد. به عنوان مثال بگویید: « من از تو بابت … قدردانی می کنم.» این یک تمرین برای به کار بردن قدردانی در تمام جنبه های زندگی می باشد.

پنجمین گام این است که قضاوت نکنید

شما باید این مسئله را بپذیرید که فردی نقش یگانه ای در جامعه دارد که شما باید به آن احترام بگذارید. این به آن معنی است که وقت آن رسیده که قضاوت کردن را کنار بگذارید. شما می توانید افکارتان را همواره با این جملات پرورش دهید: «من به تو اهمیت می دهم». دقت داشته باشید هر بار که برای توجه کردن در کنار نوجوان تان قرار می گیرید، این عبارت را در ذهن خود تکرار کنید و بگذارید تفکرات شما تعیین کنند که چگونه عشق و قدردانی تان را به آن ها نشان دهید.

ششمین گام حمایت کردن است

این مسئله از اهمیت زیادی برای افزایش اعتماد به نفس نوجوانان برخوردار است. این که شما از این مسئله آگاه باشید که نوجوانان در طول زمان، نوع حمایتی که به آن نیاز دارند دچار تغییر می شود. این حمایت ها در زمان های مختلف باید به صورت عاطفی، مالی، جسمانی، روحی و … باشد. از همین رو اغلب والدین به سراغ حمایت هایی می روند که خودشان در دوران نوجوانی دریافت کرده اند.

به عنوان مثال اگر همواره از والدین خود حمایت مالی شده اند، سعی می کنند برای نوجوانان خود شرایط مالی خوبی را فراهم آورند. و اگر در آن زمان برای پول درآوردن نیاز بود که کار کنند، اکنون نوجوان خود را به طرق مختلف به کار کردن وا می دارند. همچنین برخی از والدین برای جبران محبت هایی که در گذشته دریافت نکرده اند به سراغ محبت های بیش از حد به فرزندشان می روند. باید بدانید که این نکات در بسیاری از موارد پاسخگو نبوده و شما باید شخصیت آن ها را بشناسید و درک کنید که چه زمان به چه حمایتی نیاز دارند تا بتوانید به خوبی اعتماد به نفس نوجوانان را تقویت کنید.

هفتمین گام نشان دادن حمایت است

این مسئله از اهمیت بسیار زیادی در ارتقای سطح اعتماد به نفس نوجوانان برخوردار است، چون حمایت والدین باید در زمینه نیازهای نوجوانان امروزی باشد. یعنی شما باید این حمایت را متناسب با خواسته های آن ها فراهم کنید نه بر اساس آن چیزی که خودتان می خواهید. همین مسئله باعث می شود که شما برای نشان دادن حمایت تان به سراغ علایق او بروید و سعی کنید تا استعدادها و توانایی هایش را پرورش دهید. این مسئله به آن ها می فهماند که شما به فکر آینده اش هستید. نباید فراموش کنید که حمایت محترمانه باید بر مبنای ویژگی های افراد باشد نه براساس تنظیم قرارداد.

نوجوانان نیاز دارند احساس کنند به علت شایستگی شان حمایت می شوند

مطرح کردن برخی سوالات به شما کمک می کند تا راه بهتری برای حمایت کردن از فرزندانتان پیدا کنید. به عنوان مثال سوالاتی نظیر:

– آیا حمایت شما از نوجوانتان طبق خواسته ها یا نیازهای واقعی اوست؟

– آیا از او در بیشتر حیطه ها حمایت کامل می کنید؟

شما باید این مسئله را در نظر بگیرید که انعطاف پذیر بودن شرایطی را فراهم می آورد تا بتوانید خیلی راحت تر با نوجوان خود ارتباط برقرار کنید و ویژگی های خاصی که در وجود دختر و یا پسر شما نهفته است را بشناسید و همچنین راه های درست و متناسب حمایت از آنان را پیدا کنید. به عنوان مثال اگر بتوانید در مسابقه ی فوتبال او شرکت کنید خیلی بهتر از این است که بعد از باخت به دلداری اش بپردازید.

از مهارت های قبلی مانند احترام گذاشتن، گوش کردن، درک و قدردانی استفاده کنید و ببینید او به چه نوع و چه مقدار از حمایت شما نیاز دارد.

افزایش اعتماد به نفس نوجوانان

هشتمین گام حمایت عمیق تر است

سعی کنید برای افزایش اعتماد به نفس نوجوانان خود فهرستی از حمایت های مالی، عاطفی، جسمی و معنوی تهیه کنید و آن را به فرزندانتان پیشنهاد دهید. زمینه های مختلفی که نوجوانتان در آن به حمایت بیشتری نیاز دارد و از سوی شما کم کاری هایی صورت گرفته را بررسی کنید و سعی کنید راهی پیدا کنید تا در آن زمینه خود را تقویت کنید. هنگامی که آن ها تلاش شما را برای حمایت ببینند متوجه می شوند شما سعی در برقراری ارتباط با آن ها دارید و تمایل دارید والدین بهتری باشید.

نهمین گام تلاش برای با هم بودن است

این که بتوانید برنامه ای تفریحی با نوجوان خود ترتیب دهید مطمئنا هم در شما و هم در آنان شوق بسیار زیادی را ایفا می کند. سعی کنید این تفریح ها بیشتر به صورت دو نفره برگزار شود تا نوجوانتان درک کند که در این تفریح تنها خودش اهمیت دارد. شما نیز در این زمان تنها باید بر روی او تمرکز کنید و از انجام کارهای دیگر استعفا دهید. شما باید هفته ای یک شب را به صورت خانوادگی با هم شام بخورید و یا از او بخواهید که آن شب مخصوص خانواده است و می تواند برنامه هایش را به روز دیگری اختصاص دهد.

دهمین گام بیان کردن است

همانند تمامی روش ها اگر بتوانید حمایت کردن را برای فرزندانتان بیان کنید مطمئنا می بینید که این کار تاثیر بسیار زیادی بر اعتماد به نفس نوجوانان شما خواهد داشت. شما هرگز نباید نیازهای او را حدس بزنید این که از او به طور مستقیم بپرسید: «به چه حمایتی از طرف من نیاز داری؟» مطمئنا نتیجه بهتری خواهد داشت. هنگامی که فرزندانتان نیاز خود را مطرح کردند، نباید از آن ها انتقاد کنید. تعجب کردن هیچ ایرادی ندارد، اما باید بدانید اول باید به دقت گوش به آن ها کنید تا بتوانید با این روش ها اعتماد به نفس نوجوانان خود را افزایش دهید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.