اعتماد به نفس چیست؟

تاثیر اعتماد به نفس در زندگی

اعتماد به نفس را می توان عاملی بسیار مهم در رشد و توسعه فردی و تعیین موفقیت و شکست فرد دانست. بدون داشتن آن، انسان هیچ گاه نمی تواند چیزی را اختراع یا کشف کند و موفقیت های بزرگی در زندگی اش به دست آورد. اگر به توانایی های خود اعتماد نداشته باشیم، یعنی در ما اعتماد به نفس وجود ندارد، در نتیجه امید هم نخواهد بود و بدین شکل، ارزشی برای خودمان قائل نیستیم و به رشد و توسعه فردی دست پیدا نمی کنیم.

پادکست اعتماد به نفس

انسان هایی که از اعتماد به نفس کافی برخوردار نیستند، به محض مواجه شدن با نخستین مشکلات در زندگی شخصی و کسب و کار خود، دچار یاس و ناامیدی شده و همه چیز را به سادگی رها می کنند. اضطراب و نگرانی همیشگی، دور شدن از اجتماع، خود کم بینی و قرا گرفتن مداوم در دو راهی از جمله مشکلاتی است که برای این افراد ایجاد خواهد شد. باید توجه کنید که داشتن اعتماد به نفس کافی، ضرورتاً باعث شکست خوردن نمی شود اما نبود آن، بدون شک به شکست و عدم موفقیت در امور زندگی ختم خواهد شد. بنابراین توجه به این موضوع و تقویت آن بسیار مهم است.

نشانه های کمبود اعتماد به نفس

وقتی که شخص به توانایی های خودش باور ندارد و به ظاهر خود نیز اهمیتی نمی دهد؛ یا هنگامی که کاری را شروع و آن را نیمه تمام رها کرده و نمی تواند احساسات خود را در شرایط مختلف کنترل کند، می توان گفت دارای نشانه های کمبود اعتماد به نفس است.

افرادی که دچار این مشکل هستند، معمولاً از تعریف و تمجید دیگران درباره ی توانایی هایشان خوششان نمی آید، چون خود را به شدت دست کم گرفته و این صحبت ها را در مورد توانایی شان واقعی و صحیح نمی دانند. همچنین این افراد، معمولاً از آن هایی که زیباترند، ظاهر جذابی داشته یا موقعیت بهتر و ثروت بیشتری دارند، و به تمام جوانب رشد و توسعه فردی دست پیدا کرده اند، بدشان می آید. اما فرد با اعتماد به نفس چنین احساسی نسبت به دیگران ندارد، بلکه به راحتی با افراد موفق ارتباط برقرار کرده و نهایت تلاش خود را برای رسیدن به سطح آن ها و حتی سبقت گرفتن از این افراد، به کار می گیرد.

برخی افراد نیز از شکست یا مورد تمسخر قرار گرفتن می ترسند و به خاطر عدم اعتماد به نفس موقعیت های مناسب را به دلیل ترس از شکست، به راحتی از دست می دهند. این موضوع یکی از دلایل اصلی است که در تعداد زیادی از این افراد به چشم می خورد.

رابطه اعتماد به نفس با عزت نفس

رابطه اعتماد به نفس با عزت نفس

اعتماد به نفس بالا از وجود عزت نفس سرچشمه می گیرد. عزت نفس یعنی این که برای خودمان ارزش قائل شویم، همچنین افراد پیرامون و محیط و حتی موجودات زنده را با ارزش بدانیم. عزت نفس بخش بزرگ تری از شخصیت انسان است. مثلاً اگر آن را به عنوان یک درخت در نظر بگیریم، اعتماد به نفس تنها یکی از شاخه ها یا میوه های آن درخت محسوب می شود. عزت نفس مفهومی واحد و یکتا است و در هر شخص یا وجود دارد یا وجود ندارد.

اما اعتماد به نفس را می توان در زمینه ها و رشته های مختلف کسب کرد و به کمک آن به رشد و توسعه فردی رسید. بنابراین اگر اعتماد به نفس در شخصی پایین باشد، می توان نتیجه گرفت که از عزت نفس پایین او نشات می گیرد. اول روی عزت نفس خود کار کنید تا به تدریج شاهد پیشرفت خود و رسیدن به اهدافتان باشید.

عزت نفس یعنی این که اشتباهات خود را پذیرفته و یا اگر ناخواسته باعث رنجش خاطر کسی شدیم بسیار سریع از او عذرخواهی کنیم. اگر شخصی خود را با دیگران مقایسه کند و بگوید که مثلاً من در این بخش عقب تر از شخص دیگری هستم و به موفقیت نرسیده ام، یا از همه شاکی باشد و هیچ گاه خودش را مقصر نداند، دچار مشکل عزت نفس پایین است. انسان باید همواره خود را با گذشته اش مقایسه کند و پیشرفت را در خودش ببیند. مقایسه فقط موجب ایجاد ناکامی و ناامیدی و سد راه بزرگی برای رسیدن به پیشرفت و رشد و توسعه فردی خواهد شد.

فردی که از شرایط به شدت گلایه می کند و نسبت به همه چیز انتقاد دارد اما داشته ها و توانایی های خود را نمی بیند، عزت نفس پایینی دارد و این مورد یکی از واضح ترین نشانه های آن است. هنگامی که فردی فقط انرژی منفی بدهد و از پیشرفت دیگران ناراحت شود و یا نسبت به اشخاص دیگر حس حسادت داشته باشد، دچار مشکل عزت نفس است.

این افراد تمایلی به رشد دیگران ندارند و باید از آن ها دوری کرد، چرا که فقط قصد دارند بقیه را نا امید کنند تا به رشد و توسعه فردی و موفقیت دست پیدا نکنند. یک مثال رایج دوستان و اطرافیانی هستند که همواره شما را از انجام کاری ناامید کرده و می گویند «تو نمی توانی» و «برای این کار ساخته نشده ای». بهتر است درباره تصمیمات زندگی خود با چنین افرادی صحبت نکنید، زیرا روحیه شما و اعتمادی که به خود دارید کاهش پیدا می کند.

اهمیت هدفمندی و تاثیر آن در اعتماد به نفس

درباره اهمیت هدفمندی و تاثیر آن بر اعتماد به نفس صحبت کردیم اما یک هدف ایده آل و صحیح باید چه ویژگی های شاخصی داشته باشد؟! در ادامه چند مورد بسیار کلیدی را برای شما دوستان عزیز سایت آگاه باشیم ذکر کرده ایم.

۱ – بسیار واضح و شفاف باشد.

مثلاً این که بگویید می خواهم ثروتمند شوم یا می خواهم در فلان دانشگاه قبول شوم، یک هدف مشخص نیست و یک حرف کلی به حساب می آید. اما وقتی بگویید که تا سال آینده و تاریخ مشخصی، قصد دارم درآمدم را ۳ برابر افزایش دهم، یک هدف واضح و روشن را برای خود تعریف کرده اید. پس از رسیدن به هدف ایده آل در ذهنتان، حتماً آن را روی کاغذ بیاورید و آن را کاملاً جدی بگیرید. اگر روی کاغذ ننویسید، این موضوع هنوز در حد ذهنی باقی مانده است، بنابراین حتماً این نکته را در نظر بگیرید.

۲- قابل اندازه گیری باشد.

یعنی این که بتوانید میزان پیشرفت را با معیاری بسنجید و از آن آگاه شوید. مثلاً بدانید که نسبت به ماه گذشته در یک هدف خاص ۲۰ درصد پیشرفت داشته اید. این موضوع سبب می شود به توانایی خود ایمان آورده و به قدم گذاشتن در مسیر پیشرفت ادامه دهید.

۳ – قابل دسترسی باشد.

یعنی این که در رسیدن به هدف مدنظر کاملاً منطقی عمل کنیم. انسان به هر هدفی که دارد می تواند دست پیدا کند به شرط آن که همه جوانب را در نظر گرفته و بداند که آن هدف قابل دسترسی است. بنابراین وقت خود را برای رسیدن به چیزی که غیرممکن است صرف نکنید.

۴ – مرتبط بودن هدف.

از خود بپرسید که آیا هدفتان ارزش وقت گذاشتن و تلاش کردن دارد و آیا با فعالیت هایی که به آن علاقه دارید مرتبط است؟ از خودتان بپرسید که آیا انجام این کار شما را به چیزی که به دنبالش هستید می رساند یا خیر.

۵ – زمان بندی مناسب داشته باشد.

رسیدن به هر هدفی نیازمند برنامه ریزی و اجرای هدف های کوچک تر است. سعی کنید فاصله های زمانی را در کارتان در نظر بگیرید تا رسیدن به مقصد برایتان آسان تر شود.

اشتیاق و انگیزه اصلی ترین عامل در تعیین هدف به شمار می رود. برای این کار باید خود را بهتر بشناسید و ببینید که از چه فعالیت هایی بیشتر خوشتان می آید. به گذشته خود بازگردید و به خاطر بیاورید که انجام چه کارهایی موجب شور و اشتیاق در شما می شود. هنگامی که هدف درست تعیین شود، انرژی و انگیزه نیز بالا می رود و در نهایت اعتماد به نفس شما به طرز چشمگیری افزایش پیدا می کند در نتیجه در مسیر رسیدن به موفقیت و رشد و توسعه فردی قرار خواهید گرفت.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.