اعتیاد والدین به مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی

خلاصه نوشته: تاثیر والدین معتاد بر فرزندان، می تواند به قدری آسیب زننده باشد که آینده و زندگی فرزند را نابود کند! زیرا، والدینی که به مواد مخدر اعتیاد دارند خواه و نا خواه با رفتار و اعمال شان به روحیه فرزندان خود لطمه وارد می کنند. از طرف دیگر کودکانی که پدر یا مادرشان گریبانگیر اعتیاد است، در آینده بیشتر در خطر اعتیاد به مواد مخدر قرار دارند!

اعتیاد والدین به مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی و تاثیر آن بر کودکان

کودکانی که والدین آن ها اعتیاد دارند و از مواد مخدر استفاده می کنند، احتمال اختلال در رفتار و سلامت آن ها وجود دارد. اخیراً پژوهشی توسط یکی از محققان دانشگاه تگزاس صورت گرفته که نشان دهنده ی این موضوع است که در آینده همه کودکان در معرض خطر قرار دارند. در صورتی که پدر و مادر هر دو به این مواد اعتیاد داشته بانشد، کودکان آن ها بیشتر در معرض خطر قرار دارند.

همچنین در صورتی که یک پدر معتاد به همراه فرزند خود زندگی کند، نسبت به پدر معتادی که همراه با کودک خود زندگی نمی کند، سلامتی فرزند خود را بیشتر به خطر می اندازد.

پادکست اعتیاد والدین به مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی

استفاده کردن از مواد مخدر، خطرات بسیاری برای کودکان به دنبال خواهد داشت. معمولاً والدینی که اعتیاد دارند، نسبت به بازخورد رفتار خود کنترل کم تری دارند و به احتمال بسیار زیاد، در برابر کودکان خود نیز از رفتارهای خشونت آمیز استفاده می کنند. به عبارت دیگر والدینی که اعتیاد دارند، از کودکان خود غافل هستند.

در واقع، آن دسته از والدینی که از مواد مخدر استفاده می کنند، اختلالات دیگری نیز دارند. به عنوان نمونه امکان دارد برخی از والدین برای فرار از استرس و افسردگی خود، به مصرف مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی روی آورند. همین مسئله باعث خواهد شد که یک محیط پر استرس و بسیار سخت برای کودکان شکل گیرد.

در صورتی که با مشکل اعتیاد در کودکان مواجه می شوید و نمی دانید در زمان روبه رو شدن با کودکی که در معرض اعتیاد قرار دارد چگونه برخورد کنید، می توانید به روانشناس کودکان مراجعه کنید و از راهنمایی های وی استفاده نمایید.

چند توصیه کلیدی برای درمان اعتیاد

۱- در مقایسه با درمان افسردگی و استرس، درمان اعتیاد بسیار سخت تر می باشد، اما در برخی مواقع نتایج خوبی به دنبال خواهد داشت. درمان اعتیاد هم از طریق برنامه ها و راهکارهای شخصی امکان پذیر است و هم به وسیله استفاده از داروهای استاندارد. چیزی که اهمیت بسیاری دارد، یک درمان خاص نیست، بلکه دیدگاه شخصی که به اعتیاد دچار شده اهمیت بسیار زیادی دارد.

۲- در صورتی که یکی از دوستان و آشنایان شما به مواد مخدر اعتیاد دارد و تمایلی برای درمان خود ندارد، بهتر است که او را از فرزندان خود دور نگه دارید. البته این تصمیم به هیچ عنوان ساده نخواهد بود، ولی دور نگه داشتن کودکتان از یک فرد معتاد، احتمال موفقیت وی در زندگی را افزایش خواهد داد.

۳- در صورتی که یکی از والدین از ترک اعتیاد خودداری کند، اما در مقابل بپذیرد که تنها در برخی از روزهای هفته از مواد استفاده کند، این موضوع برای کودک و والدین بسیار بهتر از آن است که در تمام روزهای هفته به مصرف مواد بپردازد.

۴- در صورتی که یکی از افراد فامیل شما به مصرف نوشیدنی های الکلی یا مواد مخدر اعتیاد دارد و صاحب فرزند هم می باشد، بهتر است برای کودکان وی نقش یک شبکه ایمنی را ایفا کنید. حتی در صورتی که آن فرد به درمان اعتیاد خود تمایلی نداشته باشد. برای این منظور می توانید از او یک پرستار بچه درخواست کنید که به صورت منظم به کودکان وی سر بزند.

همچنین می توانید روزهای تعطیل را با آن کودکان سپری نمایید یا می توانید در بعضی از روزهای هفته در تکالیف مدرسه به آن ها کمک کنید. به خاطر داشته باشید که حضور شما به صورت منظم و معین در برخی از روزهای هفته بسیار مطلوب تر است تا این که به صورت ناگهانی به آنجا بروید.

۵- حتی در صورتی که به میزان زیادی ناامید و خسته شده باشید، بهتر است این والدین را به حال خود رها نکنید. برخی از آن ها ممکن است پس از گذشت مدت ها استقامت و تلاش از سوی شما عقیده خود را تغییر دهند.

اعتیاد والدین به مواد مخدر

تاثیر اعتیاد والدین بر کودکان و ویژگی های منفی آن

مستعد اعتیاد

کودکانی که پدر یا مادر آن ها به مصرف مواد مخدر اعتیاد دارد، در آینده بیشتر از سایرین خطر مصرف مواد در آن ها وجود دارد، زیرا این کودکان روش مواجه شدن با مشکلات زندگی را از والدین خود الگوبرداری کرده اند.

احساس گناه

برخی از کودکانی که والدین آن ها معتاد هستند، در آیند احساس گناه بیشتری دارند. این کودکان خود را مسئول ترک اعتیاد والدین خود می دانند و حتی برخی از آن ها نیز تصور می کنند که خود دلیل اعتیاد والدینشان هستند.

عدم اعتماد در برقراری ارتباط

بسیاری از کودکانی که والدین آن ها معتاد هستند، در آینده قادر نیستند به خوبی با افراد دیگر ارتباط برقرار نمایند. تجربه های ناخوشایند دوران کودکی آن ها باعث می شود به سختی به افراد دیگر اعتماد کنند.

افت تحصیلی در مدرسه

فرزندانی که والدین معتاد دارند یا از اول نتایج خوبی در مدرسه بدست نمی‌آورند یا اینکه با افت شدید در پیشرفت تحصیلی مواجه می‌شوند، تمرکز والدین روی مصرف مواد است و توجهی به مسائل فرزندان ندارند، به برخی از دلایل این افت تحصیلی اشاره می‌کنیم.

افت تحصیلی و یا حتی مشکلات متعدد در مدرسه برای فرزندانی که دارای والدین معتاد هستند بسیار رایج است. علت آن هم کاملا مشهود و مشخص است، چراکه والدین مدام درگیر مسئله اعتیاد خود هستند و فراموش کرده اند که فرزندی دارند و باید به مسائل مختلف او از تحصیلی گرفته تا عاطفی و مادی در کنارش باشند! از جمله مشکلاتی که در خصوص افت تحصیلی و مشکلات در مدرسه برای این فرزندان به وجود می آید می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

  • پریشان حالی بیش از حد که منجر به عدم تمرکز بر روی درس خواهد شد
  • گوشه گیری بیش از حد و عدم اعتماد به نفس برای بر قراری ارتباط با همکلاسی ها
  • عدم تمرکز بر روی انجام دادن تکالیف
  • افتادن بیشتر مسئولیت های خانه بر روی دوش فرزند

کلافگی و تغییر سریع حالات روحی

زندگی کودکانی که والدین شان به اعتیاد دچار است، گاه بسیار چالش برانگیز می شود تا جایی که ممکن است در طول چند دقیقه و یا چند ساعت چندین حس مثبت و منفی را از سر بگذرانند. برای مثال فرزند مذکور به شدت پدر و مادرش را دوست دارد اما از اینکه آن ها به دلیل اعتیاد از او غافل هستند، احساس تنفر عمیقی در فرزند ایجاد می شود!

تاثیر اعتیاد والدین در بزرگسالی کودکان آن ها

تحریف های شناختی

کودکانی که والدین آن ها معتاد هستند، درک خوبی از اتفاقات زندگی ندارند، این کودکان یاد می گیرند برای همه مسائل زندگی خود بهانه تراشی کنند. در برخی از کودکانی که والدین آن ها با اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند، همیشه پدر و مادر معتاد خود را مقصر تمام شکست های زندگی خود می دانند.

افسردگی

کودکانی که والدین آن ها معتاد هستند، به دلیل شرایط نامطلوب والدین خود، همیشه از سوی دیگران مورد تمسخر، تحقیر و بد رفتاری قرار می گیرند. به همین دلیل این بدرفتاری باعث بروز افسردگی در بزرگسالی این کودکان می شود.

اضطراب

به دلیل این که شخصی که اعتیاد دارد هیچ گاه ثبات شخصیت و رفتاری ندارد و هر لحظه ممکن است رفتارهای متفاوتی از خود نشان دهد، ممکن است کودکان آن ها دچار اضطراب و استرس شوند.
به خاطر داشته باشید اولین کسانی که شخصیت کودکان را شکل می دهند، پدر و مادر هستند. محیط های خوب و مناسب باعث رشد افکار کودکان می شود و محیط های نامناسب باعث بروز تباهی های بسیار در کودکان می شود. در چنین شرایطی اگر یکی از والدین دچار اعتیاد به مواد مخدر باشد، باعث می شود فرزندان آن ها به شدت آسیب پذیر شوند.

حضور فرد معتاد در یک خانواده باعث بروز بیماری های روحی روانی در کودکان آن خانواده می شود. معمولاً این دسته از کودکان میزان ناامیدی و اضطراب بیشتری نسبت به سایر هم سن و سال های خود احساس خواهند کرد. احتمال به انحراف کشیده شدن این کودکان بسیار بیشتر است و معمولاً آینده خوبی برای خود تصور نمی کنند.

به همین دلیل این کودکان نسبت به آینده خود امیدوار نیستند و سرخوردگی در آن ها کاملاً مشخص است. به همین دلیل می بایست نسبت به چنین خانواده هایی مسئولانه تر برخورد شود و تدابیر خاصی به کار گرفته شود.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.