۵ چالشی که افراد منفی نگر در رسیدن به موفقیت با آن رو به رو هستند

مشکلاتی که افراد منفی نگر برای رسیدن به موفقیت دارند

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم یکی از اصول مهم در موفقیت ، ارتباط با افراد مثبت اندیشی و دوری از افکار منفی و افراد منفی نگر می باشد. به همین منظور در این مقاله قصد داریم به ۵ چالشی که افراد منفی نگر با آن رو به رو هستند اشاره کنیم و راه های دوری از آن را هم به شما عزیزان ارائه دهیم. در ادامه با ما همراه باشید

۱ – دوستان منفی باف

اگر کمی دقت داشته باشید متوجه می شوید که دوستان منفی باف این احساس را در شما به وجود می آورند که بر روی نکات و مسائل منفی تمرکز کنید و اجازه دهید که ذهنتان پرونده هایی را برای شما باز کند که همواره نتایج منفی مشابهی را برای دیگران به همراه داشته است. یک ضرب المثلی در این رابطه وجود دارد که می گوید: « تو اول بگو با کیان زیستی// پس آنکه بگویم که تو کیستی»

هنگامی شما به افراد منفی نگر تبدیل می شوید، که به صورت ناخودآگاه به صورت منفی با دیگران صحبت می کنید و همواره از همه چیز گلایه دارید. همین مسئله یکی از دلایلی است که باعث می شود افراد مثبت اندیش تمایلی به کار کردن با آن ها نداشته باشند. زیرا آن ها همواره به دنبال راه حل و رشد و پیشرفت هستند در صورتی که همکاری و هم صحبتی با افراد منفی نگر باعث دور شدن آن ها از اهدافشان می شود، افراد موفق همواره به دنبال افرادی از جنس خودشان می باشند.

در واقع افراد منفی نگر همواره به دنبال افرادی هستند تا افکار آن ها را تایید کرده و همین مسئله دلیلی برای ایجاد یک رابطه دوستی می باشد. البته نکته ای که در این رابطه وجود دارد این است که دوستی این دو فرد باعث می شود که چالش هایی که با آن روبرو هستند افزایش پیدا کند و ضرب المثلی که در این رابطه وجود دارد می گوید: «کور کور را می جوید، آب گودال را» این ضرب المثل در صورتی بیان می شود که دو نفر از لحاظ اخلاق و رفتار با یکدیگر شباهت بسیار زیادی دارند.

از همین رو افراد منفی نگر باعث می شود تا فرد در برابر کسانی که نظرش را تایید کنند و افکار آن ها همانند افکارشان می باشد آرامش خاطر پیدا می کنند. تفکر منفی باعث می شود تا افراد جذب دوستان و افراد منفی نگر اطراف خود شوند و افکار منفی را در یکدیگر تقویت کنند، بدین ترتیب در یک محیط منفی به سر می برد که چالش هایی بزرگ و نیز یک سری مشکلات برایش به بار می آورد.

اصل ستیز و گریز

۲ – اصل «ستیز-گریز»

بسیاری از موارد انسان در وضعیتی قرار می گیرد که این احساس به او منتقل می شود که جانش در خطر می باشد. در واقع قرار گرفتن در این وضعیت با توجه به این که وضعیت او عاطفی، خیالی و یا مسئولیت پذیری باشد، باید این توانایی را داشته باشد با استفاده از تجزیه و تحلیل ها از آن عبور کند؛ در واقع او تنها به زنده ماندن فکر می کند و در این موقعیت با ترشح آدرنالین قدرت زیادی به عضلات جسم به ویژه عضلات دست و پا وارد می کند، فشار خون را افزایش می دهد و در نتیجه ضربان قلب به طور قابل ملاحظه ای بالا می رود که به این واکنش ها اصل «ستیز گریز» گفته می شود.

این اصل که از آن به عنوان «هشدار بقا» یاد می شوند، زمانی رخ می دهد که انسان به طور جدی در وضعیت تهدید جانی قرار دارد و باید با یک عمل مثبت برای حفظ سلامتی خود کمک کنند. اما اگر این مسائل با پیامدهای منفی همراه باشد می تواند حالت «ستیز یا گریز» را برای افراد به دنبال داشته باشد که فرد مورد نظر باید تمام نیروهای عقلی و عاطفی خود را به کار گیرد. در این قسمت در نظر داریم تا برخی از چالش های روزمره ای که شما به عنوان افراد منفی نگر با آن روبرو می شوید و نیاز به حالت «ستیز و گریز» دارد را خدمت شما معرفی کنیم:

• در رابطه زناشویی خود و یا حتی رابطه با دیگران همواره با اختلاف نظرهایی همراه می شوید.

• فردی به سرعت همراه با ماشین از کنار شما رد می شود.

• سرکارگر شما را صدا می کند.

• هنگامی که دانش آموز وارد جلسه امتحانی می شود.

• با مدیر یکی از شرکت ها برای دستیابی به شغل جدید مصاحبه می شود.

باید در جریان قرار گیرید که حالت «ستیز گریز» به طور کلی از سه مجموعه تشکیل شده است:

مجموعه نخست که به حضور خطر در لحظه موعود مربوط می باشد. این مجموعه هنگامی که فرد خود را در محل خطر مشاهده می کند باید از اصل «ستیز گریز» برای دفاع از خود استفاده مناسبی داشته باشد.

۳ – اصل خیال پردازی

در این مجموعه افراد در معرض چیزی که جان آن ها را تهدید کند قرار ندارند، اما همواره اندیشه های او باعث می شود که خود را در برابر اندیشه های خطری ببیند و این انتظار را داشته باشد که خطر در کمین است و یا این که خودش را در محل خطر ببیند. در این قسمت است که فرد پرونده های مخصوص دفاع از خود را باز می کند. در نتیجه با ترشح آدرنالین سرعت تپش قبل او بالا می رود و ذهن کار خود را برای تکمیل بسته پرونده و حفاظت از خود انجام می دهد.

اگر بخواهیم مثالی در این زمینه مطرح کنیم باید بدانید که یکی از شایع ترین و مکان هایی که افراد اقدام به استفاده از تخیل خود می کنند و آن را با احساسات «ستیز گریز » خود پیوند می دهند، زمانی است که می خواهند در کنفرانسی که در آینده ای نزدیک تشکیل می شود شرکت کنند، احساساتی همانند ترس، اضطراب و نگرانی در افراد شکل می گیرد و فرد به این مسئله فکر می کند که در این هنگام بر اثر استرس زیاد خواهد مرد و یا بر سر به موقع نرسیدن با دوست خود به دعوا و مجادله خواهد پرداخت. همه ی این موارد با توجه به این مسئله که به تخیل افراد مربوط می باشد اما گویی که در حقیقت رخ می دهد.

۴ – اصل ادراک

این مجموعه به گونه ای رفتار می کند که گویی انسان ها همه ی چالش های معمول روزانه ای که برایش اتفاق می افتد را می تواند به گونه ای درک کند که گویی خطری جان او را تهدید می کند.

هر کدام از سه مجموعه ای که در رابطه با آن ها توضیحاتی خدمت شما ارائه دادیم، باعث می شوند تا عقل عاطفی انسان نیز به همان روش عمل کند و به همان نسبت از خود آدرنالین ترشح کند و تغییرات فیزیکی بسیار زیادی را در بدن رخ دهد. تخیل، یک حالت بسیار قوی می باشد که از جانب خداوند به انسان ها ارزانی شده است که می توان از آن برای حفظ جان استفاده کرد و یا زمانی که با همسرمان یا با دوستان خود اختلاف پیدا می کنیم به همان اندازه برانگیخته می شود که گویی واقعا یک خطری جان انسان را تهدید می کند.

این مسئله را به خاطر داشته باشید که حالت گریز زمانی اتفاق می افتد که حالت ستیز به خشم مربوط می شود و علت بروز این دو حالت همان تفکر منفی در وجود و ذهن انسان هاست که فرصت عاقلانه فکر کردن را از انسان می گیرد و این احساس را با کمک یک نیرو در درون انسان به وجود می آورد که چیزی فراتر از خیال در رابطه با اشیا باشد، بدون این که نیازی به مقابله با آن ها و یادگیری داشته باشد، سپس آن اشیا را برای رشد و پیشرفت خود به کار می گیرد.

از همین رو همواره توصیه می شود که سعی خود را بر آن بگذارید تا افکارتان را به خوبی درک کنید، قبل از این که روز به روز افکار منفی به سراغ شما بیاید و به افراد منفی گر تبدیل شوید. همچنین باعث بروز رفتارهایی شود که گویی در حال دفاع از خود هستید.

۵ – قدرت منفی ذهن

در این قسمت در نظر داریم تا در رابطه با هجده اصل که از آن با عنوان اصول اساسی قدرت ذهن نام برده می شود توضیحاتی خدمت شما ارائه دهیم:

*ایده دارای برنامه ریزی ریشه دار است.

* می تواند اندیشه پرونده های عقل را سر و سامان دهد.

* اندیشه راهبردهای عقلی را به وجود می آورد.

* به طور کلی اندیشه می تواند بر روی ذهن تاثیر بگذارد.

* اندیشه می تواند بر روی جسم تاثیرگذار باشد.

* اندیشه بر روی احساسات موثر است.

* اندیشه بر رفتار تاثیر می گذارد.

* اندیشه بر دستاوردها موثر است.

* تصویر درونی و اندیشه ها ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند.

* اندیشه می تواند عزت نفس را افزایش دهد.

* اندیشه بر اعتماد به نفس تاثیرگذار است.

* اندیشه بر شرایط روحی موثر است.

* اندیشه سلامت فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

* اندیشه می تواند فراتر از محدوده مکانی برود.

* اندیشه فراتر از محدوده زمانی است.

* اندیشه فراتر از عامل زمان است.

* اندیشه بر قوانین عقل ماورائی تاثیر می گذارد.

* اندیشه و تفکر ذهنی در یک زنجیره قرار دارند.

مطمئنا این سوال در ذهن بسیاری از افراد به وجود آمده است که آیا منفی نگری می تواند باعث ایجاد و تقویت مثبت اندیشی در افراد منفی نگر شود؟ در پاسخ به این سوال به صورت قاطع باید بگوییم که این مسئله امکان پذیر نیست. زیرا منفی نگری خود یک نوع احساسات، رفتارها و پیامدهایی از جنس خود را به دنبال دارد. منفی نگری به گونه ای از خود عکس العمل نشان می دهد که گویی تمامی اندام های بدن در حالت آماده باش قرار دارند. برخی از محققان طی بررسی هایی که انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که منفی نگری می تواند باعث ترشح اسیدهای قوی در بدن شود.

بنابراین برای این که بتوانید در زندگی به موفقیت برسید و همواره از لحاظ روحی و روانی در وضعیت مناسبی قرار داشته باشید، با تمام وجود سعی کنید از افراد منفی نگر دوری کنید و بیشتر به سمت تفکرات مثبت اندیشی بروید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.