افراد موفق و پر انگیزه در مسیر و کار و زندگی چگونه عمل می کنند؟

بارزترین ویژگی های افراد موفق و پر انگیزه

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله قصد داریم به چند مورد از بارزترین ویژگی های افراد موفق و پر انگیزه اشاره کنیم و ببینیم که آن ها در مسیر کار و زندگی خود چگونه عمل می کنند که سرانجام به موفقیت های بزرگی دست پیدا خواهند کرد. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

پادکست افراد موفق و پر انگیزه

دیدن محقق شدن کارهای به ظاهر غیرممکن افراد، بسیار لذت بخش است

مثلا یکی از خانم های موفق در خاطرات خود گفته است که در شرکتشان این باور به وجود آمده بود که ماه ژانویه، بدترین ماه برای فروش شرکت است و کسی نمی تواند در این ماه، موفق به فروش بالای محصولات شود. اما او با این تصور مبارزه کرد و موفق شد که در همان ماه، شش برابر همکارانش فروش داشته باشد.

مثال دیگر، فردی است که برای کنفرانس مهمی به دنبال سخنران بزرگی می گشت تا در ازای دریافت مبلغی اندک سخنرانی کند. او در نهایت و به کمک تلاش های خود توانسته بود یکی از ورزشکاران معروف را برای این کار پیدا کند و توجه خبرنگاران را به خود جلب کند. با این کار او، تبلیغ گسترده ای برای شرکتش انجام شد و میزان موفقیت شرکت خیلی سریع رشد کرد.

مانند این اتفاقات، در زندگی افراد موفق و پر انگیزه بسیار اتفاق می افتد. این رویدادها برای کسانی رخ می دهد که از ارزیابی کارهای خود نمی ترسند و می توانند تشخیص دهند که چه کارهایی را می توانند انجام دهند. افراد موفق و پر انگیزه به خوبی می توانند با شک و تردید مبارزه کنند.

یکی از نویسندگان معروف به نام «البرت هوبارد» می گوید: «امروزه دنیا به اندازه ای سریع حرکت می کند که اگر کسی، کاری را غیرممکن می داند، توسط کسی که آن کار را به درستی انجام می دهد، از رشد و پیشرفت باز می ماند.» این عقیده، عدم وجود کارهای غیرممکن را بیان می کند.

به نسبت دیگر افراد، افراد موفق و پر انگیزه، کمتر از دیگران طبق برنامه قبلی پیش می روند. نقل شده که «توماس ادیسون» نیز کارهای خود را بدون داشتن برنامه قبلی انجام می داد او قبل از اینکه فردی را استخدام کند، مطمئن می شد که فرد متقاضی نیز دارای این خصلت است یا خیر. او عادت داشت که افراد برگزیده برای کار را به صرف سوپ دعوت کند. اگر فرد قبل از چشیدن غذا به آن نمک اضافه می کرد، ادیسون خیلی سریع او را از فهرست انتخاب هایش حذف می کرد. با این کار ادیسون، اعلام می کرد که به همکاری با افرادی که در مورد چیزها حدس می زنند، هیچ علاقه ای ندارد.

افراد موفق و پر انگیزه

افراد موفق و پر انگیزه، از موقعیت ها استفاده می کنند و در انجام کارها خطر می کنند

آن ها به خوبی می دانند که در عصر تغییرات سریع و مداوم، محتاط بودن امنیت ایجاد نخواهد کرد. «پیتر دراکر»، کارشناسی در حوزه پول و تجارت است و بر این باور است «افرادی که در زندگی خود خطر نمی کنند، معمولا در هر سال، دو اشتباه بزرگ مرتکب می شوند. افرادی هم که در زندگی خود خطر می کنند نیز در طول سال مرتکب دو اشتباه بزرگ می شوند!» در نتیجه تفاوتی میان این دو گروه افراد وجود ندارد. چه خطر کنیم و چه خطر نکنیم، همیشه امکان اشتباه وجود دارد.

بسیاری از ما، از همان دوران کودکی به گونه ای تربیت شده ایم که از بازی های خطرناک دوری می کنیم و ریسک پذیری را دوست نداریم. ما همواره دوست داریم در جهت آب حرکت کنیم و از ایجاد موج، جلوگیری کنیم. همه ما گوشمان پر از نکن، نرو، نپر و فعل های منفی است که والدینمان در گوشمان زمزمه کرده اند. همین صحبت ها، باعث شده اند که ما از خطر کردن خودداری کنیم تا مبادا مشکلی برای ما پیش بیاید.

ما به گونه ای تربیت شده ایم که میانه روی را در هر کاری پذیرفته ایم. این موضوع به این معناست که ما خودمان را قانع کرده ایم که از فرصت های مناسب استفاده نکنیم و همواره در راهی مستقیم و بدون خطر حرکت کنیم تا به مشکلی برخورد نکنیم.

ما به خوبی می دانیم که هدف از میانه روی، جلوگیری از ناامیدی است

اما نمی توانیم بعضی از اعتقاداتی که دیگران به ما می گفتند را هضم کنیم. آن باورها و عبارات، مانع بزرگی در برابر موفقیت کنونی ما هستند. این باورها، به آینده ما لطمه می زنند و ترس را در وجود ما ایجاد می کنند. نزدیکان و خانواده ما دوست داشتند که میانه روی کنیم تا کمتر شکست بخوریم و کمتر ناامید شویم؛ اما همین میانه روی، باعث سرکوب شدن رویاها در وجود ما شده اند و بذر وحشت را در وجود ما کاشته اند. باید روزی تصمیم بگیریم که تمام این باورهای منفی و غلط را کنار بگذاریم.

افراد موفق و پرانگیزه، به این سخنان اهمیتی نمی دهند و برای رسیدن به اهداف خود، خطر می کنند. «نیل سایمون» می گوید: «اگر هیچ کس در زندگی اش خطر نمی کرد، آیا تابلوی نقاشی «سیس تین فلور» توسط «میکل آنژ» خلق می شد؟» این سخن بسیار درست و به جا است. افرادی که در زندگی به موفقیت رسیده اند، می دانند که می توانند سرنوشت خود را تغییر دهند و عقایدی که توسط دیگران به آن ها القا شده است را زیرسوال ببرند. این افراد قادر هستند که سایر جنبه های توانایی خود را بررسی کنند؛ زیرا می دانند که اگر انسان ها خطر نمی کردند و گامی به سمت جلو برنمی داشتند، دنیا راکد باقی می ماند.

افراد موفق و پر انگیزه

افراد موفق و پر انگیزه چه کارهایی انجام می دهند؟

برای این که شما هم از خطا و اشتباه دور باشید و از اعتقاداتی که باعث عقب ماندن شما می شود جلوگیری کنید، باید کارهایی را انجام دهید که افراد موفق و پر انگیزه انجام می دهند:

۱ – نسبت به توانایی های خود به چیزهای غیرواقعی اعتقاد ندارند

ابتدا به این حقیقت آگاه باشید که درباره استعدادها و توانایی های خود ممکن است به چیزهای غیر واقعی اعتقاد داشته باشید. این گونه باورها ممکن است شما را از رسیدن به اهدافتان منع کند.

۲ – با آگاهی کامل تلاش می کنند که با عادت های منفی که ممکن است در آن ها به وجود بیاید مبارزه کنند

افراد موفق و پر انگیزه، اگر در کار خود پیروز شوند، به خود می بالند. در واقع آن ها به حوادث خوب و مثبت عادت دارند. برعکس، افراد ناموفق فکر می کنند که هر حادثه خوب در زندگی آن ها به صورت تصادفی اتفاق افتاده است و هر حادثه بدی که رخ می دهد، غیرقابل جلوگیری بوده است و این سرنوشت آن ها است.

۳ – با رفتارهای همیشگی و کلیشه ای مبارزه می کنند

به این موضوع توجه کنید که برخی از افراد نزدیک به شما مانند پدر و مادر، افراد خانواده و دوستان شما می خواهند در بعضی از موارد، شما را حمایت و پشتیبانی کنند. در جریان این حمایت، ممکن است به شما این حس القا شود که به اندازه کافی باهوش، زرنگ یا هوشیار نیستید و توانایی انجام بسیاری از کارها را ندارید. اجازه ندهید که ذهن شما، این القاب و عناوین را باور کند. برای جلوگیری از این اتفاق، هر موضوعی را به خانواده خود نگویید تا شاهد رفتارهای همیشگی آن ها نباشید.

افراد موفق و پر انگیزه برای تغییر باورهای قدیمی چه کارهایی باید انجام دهند؟

تغییر باروهای قدیمی افراد موفق و پر انگیزه

۱ – در ابتدا لازم است که دوستان و نزدیکان خود را ارزیابی کنید

زیرا دوستان و نزدیکان شما، در نوع اعتقادات تان تاثیر مستقیمی می گذارند. ببینید که آیا دوستان شما در زندگی، موفق هستند یا خیر؟ تلاش کنید تا با افراد موفق و پر انگیزه معاشرت کنید، یعنی همان افرادی که به داشتن آینده ای بهتر امیدوار هستند و برنامه ها و اهداف مشخصی را دنبال می کنند. افراد موفق و پر انگیزه، خوش بین هستند؛ در حالی که افراد ناموفق، با افسوس و غصه، به گذشته فکر می کنند.

به یاد داشته باشید که انتخاب درست افرادی که در زندگی با آن ها همراه هستید، مهم ترین عامل رسیدن شما به خوشبختی است. شاید شما قادر نباشید که پدر و مادر یا افراد خانواده خود را انتخاب کنید؛ اما حق انتخاب دوستان و همکاران را دارید. افراد موفق و پر انگیزه، به خوبی می دانند که افکار منفی، به دیگران منتقل می شود؛ در نتیجه می تواند اطرافیان را مسموم کند و باعث از بین رفتن آرزوهای آن ها شود. افراد موفق و پر انگیزه، به شدت از افراد منفی نگر دوری می کنند.

۲ – تلاش کنید که در زندگی خود، جهت گیری تازه ای را تجربه کنید.

خودتان را باور کنید. وقتی خودتان، توانایی های خود را باور داشته باشید، دیگران را نیز ترغیب می کنید که شما را قبول کنند.

۳ – از شما می خواهیم در این لحظه دو فهرست آماده کنید.

یک فهرست مربوط به زندگی شخصی شما و فهرست دیگر، مخصوص زندگی شغلی شما باشد. اسامی افرادی که با آن ها در کار و زندگی ارتباط دارید را فهرست کنید و سپس به اسامی هر دو فهرست نگاه کنید. جلوی اسم افراد موفق و پر انرژی که مثبت، خوش بین و مشوق هستند، علامت مثبت بزنید. سپس در برابر افرادی که منفی، بدبین و بی هدف هستند، یک علامت منفی بزنید. حالا باید خودتان را توجیه کنید که با کسانی که علامت منفی در جلوی اسمشان است، کمتر تماس داشته باشید یا از معاشرت کردن با آن ها صرف نظر کنید.

برعکس باید سعی کنید بیشتر وقت خود را با افرادی صرف کنید که علامت مثبت در جلوی اسمشان دارند. این گام به ظاهر ساده است؛ اما اجرای آن کار راحتی نیست. باید بدانید برای قرار گرفتن در مسیر موفقیت، باید این کار را انجام دهید و با انسان های درست و تاثیرگذار معاشرت داشته باشید. یادتان باشد که شما توسط دوستان خود شناخته می شوید. پس دقت کنید و ببینید با چه کسانی معاشرت دارید. موفق و سربلند باشید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.