افزایش اعتماد به نفس

راه های تقویت اعتماد به نفس

ابتدا باید توجه کنید که افزایش اعتماد به نفس یک شبه و به سرعت افزایش نمی یابد. افراد آگاه در این زمینه می دانند که تبلیغات زیادی درباره افزایش فوری اعتماد به نفس وجود دارد که اصلاً صحیح نیستند. دوستان عزیز سایت آگاه باشیم با استفاده از روش هایی که در ادامه اشاره می کنیم، به تدریج با انجام تمرینات کاربردی می توانید اعتماد به نفس خود را افزایش داده، از هیچ چیزی خجالت نکشید و به رشد و توسعه فردی دست پیدا کنید.

پادکست افزایش اعتماد به نفس

با افزایش اعتماد به نفس می توانید در رسیدن به اهداف خود موفق باشید، درآمد خود را افزایش دهید و حتی با شخص مورد نظرتان ازدواج کنید. این را هم بدانید که هیچ وقت برای بهبود شرایط دیر نیست چرا که مشکل کمبود اعتماد به نفس در هر سن و سالی وجود دارد و بعضی از افراد سال ها با آن زندگی کرده اند. به طوری که باور دارند نمی توانند این مشکل را در خود برطرف یا آن را تقویت کنند. اما وقت آن است که دست به کار شوید و برای رشد و توسعه فردی خود مشکلاتتان در این زمینه برطرف کنید. لازم است برای افزایش اعتماد به نفس هدفی مشخص داشته باشید و برای رسیدن به موفقیت و رشد و توسعه فردی در زندگی مصمم باشید.

عوامل موثر بر افزایش اعتماد به نفس

در این جا قصد داریم به چند مورد از مهم ترین عوامل موثر بر افزایش اعتماد به نفس اشاره کنیم.

انگیزه

انگیزه

بالا بودن انگیزه خود به خود باعث افزایش اعتماد به نفس می شود و انرژی بیشتری برای انجام کارها در اختیارتان قرار می دهد. انگیزه را می توان کششی درونی برای برطرف کردن نیازها و نیرویی کمک کننده برای حرکت به سمت اهداف و رشد و توسعه فردی دانست. گاهی اوقات در زندگی انگیزه نداریم و باید این مشکلات را با رجوع به گذشته و یافتن دلیل آن رفع کنیم.

اگر هدف را درست تعیین کنیم، انگیزه هم در ادامه به وجود می آید. انگیزه برای آن دسته از افرادی که انگیزه کافی دارد ولی هدفی درست و حسابی در ذهن ندارد، چندان کارساز نیست. اعتماد به نفس، هدف و انگیزه را می توان به شدت به هم وابسته دانست. یعنی نبود یکی از آن ها می تواند بر دو مورد دیگر تاثیر بگذارد و باعث کاهش آن ها شود.

سبک زندگی

تغییر سبک زندگی

یکی از راه های افزایش انگیزه و اعتماد به نفس، ایجاد تغییر در سبک زندگی است. سبک زندگی بر روحیات انسان اثر می گذارد و با دقت به آن می توان آینده را تا حدودی پیش بینی کرد. افرادی را دیده ایم که از ورزش کردن بیزارند، همیشه غذای چرب می خورند و افکار نا امید کننده و مخربی در سر دارند. اگر این افراد دچار بیماری های گوناگون نشوند، عجیب است.

منظور ما این نیست که در سبک زندگی کاملاً از غذاهای گوشتی یا چرب دوری کنید، اما استفاده از مقدار مناسبی سبزیجات به همراه ورزش روزانه می تواند باعث تغییرات شگفت انگیزی در زندگی و رشد و توسعه فردی شما شود. برنامه غذایی خود را به دستی تنظیم کنید و در طول روز به اندازه کافی آب بنوشید تا سلامت شما حفظ شود. سلامت باعث می شود انگیزه، انرژی و تقویت اعتماد به نفس شما برای انجام کارها بیشتر از قبل شود.

خواب کافی در شبانه روز

تحقیقات و بررسی ها نشان می دهند که امروزه بسیاری از افراد خواب کافی ندارند و در مواردی هم افراد بیش از حد می خوابند که ممکن است ناشی از مشکلات سلامت جسمانی یا روانی باشد. به طور کلی حدود ۷ ساعت خواب مناسب در شبانه روز توصیه شده است تا انرژی و تمرکز لازم برای فعالیت روزانه تامین شود.

ورزش کردن

ورزش کردن

ورزش تاثیر بسیار زیادی در افزایش اعتماد به نفس دارد. به علاوه می تواند در جلوگیری و بهبود بسیاری از بیماری ها موثر باشد. حتماً لازم نیست به باشگاه بروید و وقت زیادی را برای بدنسازی حرفه ای صرف کنید. اصلاً به خود سخت نگیرید. هر ورزشی که می دانید در آن حس و حال خوبی دارید و از انجامش لذت می برید را امتحان کنید. مثلاً برای رفتن به سر کار یا به هر محلی می توانید از دوچرخه استفاده کنید یا در ساده ترین حالت به پارک نزدیک خانه تان بروید و علاوه بر پیاده روی و انجام کمی فعالیت جسمانی، هوایی تازه ای هم استشمام کنید و از طبیعت لذت ببرید.

آراسته بودن ظاهر

مورد بعدی تاثیر پوشش بر افزایش اعتماد به نفس است. همیشه سعی کنید لباس هایی را انتخاب کنید که در آن ها علاوه بر شیک بودن، راحت باشید. لباس مناسب تاثیر خوبی در روحیه و اعتماد به نفس شما دارد اما مهم تر از آن این است که خودتان در آن لباس راحت باشید. ممکن است همسرتان لباسی را برای شما انتخاب کند که شیک و عالی باشد، اما باید خودتان در آن احساس زیبایی و اعتماد به نفس کنید. حتی در ارتباطات کاری و ملاقات های اولیه، ظاهر بسیار تاثیرگذار است به طوری که ممکن است نظر طرف مقابل را نسبت به شما دگرگون کند. بنابراین بررسی کنید که چه ظاهری برای موقعیت های مختلف، مناسب است و از همان بهره بگیرید تا به اعتماد به نفس بیشتر و رشد و توسعه فردی دست پیدا کنید.

چه دوست داشته باشید و چه دوست نداشته باشید، ظاهر باعث قضاوت تعداد زیادی از افراد نسبت به شما می شود. سعی کنید همیشه با ظاهری آراسته و مناسب در محل کار یا موقعیت های دیگر ظاهر شوید، چرا که اولاً حس خوبی نسبت به خود پیدا کرده و افزایش اعتماد به نفس را تجربه می کنید و ثانیاً افراد دیگر، شما را به عنوان فردی که برای خود ارزش قائل است می شناسند و این موضوع در رشد و توسعه فردی شما تاثیر به سزایی دارد.

خندیدن و افزایش اعتماد به نفس

خندیدن

همه ی ما آگاه هستیم که استرس و مشکلات زندگی بر سلامت ما تاثیر منفی می گذارد و ممکن است بیماری های شدیدی در بدن ایجاد کند. هر جا که می رویم با افرادی جدی مواجه می شویم که زندگی را بر خود سخت گرفته اند. رسانه ها نیز از صبح تا شب ذهن مردم را با خبرهای ناگوار بمباران می کنند. تمام این موضوعات در جامعه باعث می شود اعتماد به نفس ما کاهش پیدا کند.
امروزه بیشتر افراد به جای گردش و بازی های شاد گروهی، به شبکه های اجتماعی روی آورده اند و وقت خود را در آن جا تلف می کنند. کودکان خیلی خیلی بیشتر از بزرگسالان می خندند، چون آن ها برای خنده هیچ شرط و شروطی نگذاشته و فقط به شاد بودن فکر می کنند.

خنده فواید زیادی دارد. تحقیقات نشان می دهند که خندیدن می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند و از مبتلا شدن به بیماری ها جلوگیری به عمل آورد. خنده باعث می شود هورمون های شادی مانند سروتونین و اندورفین ترشح شوند که بسیار برای انسان مفید است. علاوه بر این موارد تاثیرات گسترده ای روی سلامت کلی بدن می گذارد و باعث افزایش اعتماد به نفس می شود. پس اگر می خواهید سلامت بدنتان را حفظ کرده و افزایش اعتماد به نفس و روحیه را تجربه کنید و به رشد و توسعه فردی دست پیدا کنید، بدون هیچ دلیل خاصی بخندید و از زندگی لذت ببرید.

خجالت نکشید

فرض کنید جنسی را از فروشنده گرفته اید، اما پس از چند ساعت متوجه می شوید که مانند آن را در خانه دارید و به کارتان نمی آید. در این حالت ممکن است فکر پس دادن آن جنس در ذهن شما بیاید، در این حالت افراد خجالتی، پس دادن را کاری نامناسب می دانند. بهتر است در چنین مورد کوچکی خجالت نکشید و تمرین کنار گذاشتن خجالت را از همین کارها آغاز کنید.

اگر با برخورد مناسب به فروشنده بگویید جنس را نیاز ندارید و آن را سالم بازگردانید، دو حالت پیش می آید یا فروشنده جنس را تحویل گرفته و پول شما را پس می دهد، یا این که می گوید جنس را نمی توانیم پس بگیریم. در هر دو صورت خجالت معنایی ندارد. اگر با اعتماد به نفس کافی چنین موضوعاتی را مطرح کنید، مطمئنا موفق تر خواهید بود.

این مورد در مسائل مهم تری مانند ازدواج هم دیده می شود. افراد خجالتی زیادی بوده اند که نتوانسته اند درخواست خود را مطرح کنند و فرد موردنظرشان در نهایت با فرد دیگری ازدواج می کند. در حالی که اگر پیشنهاد را مطرح می کردند این شانس وجود داشت که پاسخ مثبت هم بشنوند. این قضیه بسیار مهم است و بر جنبه های مختلف زندگی فرد تاثیر دارد. اگر خجالت نکشید و درخواست هایتان را مطرح کنید، این کار به تدریج موجب افزایش اعتماد به نفس و رشد و توسعه فردی شما خواهد شد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.