۷ گام طلایی برای افزایش عزت نفس کودکان

راهکارهای افزایش عزت نفس کودکان

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله قصد داریم با در اختیار دادن راهکارهای مهم و اساسی به شما در افزایش عزت نفس کودکان کمک کنیم. این راهکارها در فرآیند تربیت فرزند شما و رشد و توسعه فردی او، بسیار مفید و کارآمد واقع خواهند شد. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

باید بدانید که هنگامی که مسئولیتی را بر عهده ی فرزندتان می گذارید و آن ها به خوبی از پس آن مسئولیت بر می آیند، در افزایش اعتماد به نفس کودکان نقش بسیار زیادی ایفا می کند. اگر بتوانید شرایط زیر را برای فرزندان خود فراهم کنید می توانید جرات امتحان تجربه های جدید را در او ایجاد کرده و در افزایش اعتماد به نفس کودکان خود نقش زیادی داشته باشید:

پادکست افزایش عزت نفس کودکان

۱ – از قبل در رابطه با آنچه قرار است کودک تجربه کند، به او توضیح دهید

به عنوان مثال اگر قرار است فرزندتان را برای اولین بار به مطب دندان پزشکی ببرید، بهتر است در رابطه با مطب دندان پزشکی و این که چه آدم هایی به آنجا مراجعه می کنند و این که دندان پزشک چه مسئولیتی دارد، برای او توضیحاتی ارائه دهید. این که او بداند چه چیزهایی در انتظار است مسلما احساس بهتری خواهد داشت. همچنین شما می توانید با نشاندن او بر روی صندلی و ایفای نقش دندان پزشک، یک تصویرسازی واقعی برای او فراهم آورید و به نوعی دندان پزشکی را با او تمرین کنید.
دقت داشته باشید که تنها در این صورت است که کودک آماده و مشتاق تجربه ی جدید می شود. در واقع اگر او بداند چه اتفاقی می افتد همواره رفتار بهتری از خود بروز می دهد و در نهایت آسیب کمتری می بیند و رشد و توسعه بیشتری در زندگی پیدا می کند.

۲ – به کودکتان اجازه دهید مهارت های ضروری را تمرین کند

فرض کنید فرزندتان می خواهد در رنگ کردن در خانه به پدرش کمک کند، اما پس از گذشت ۵ دقیقه تمام لباس هایش رنگی می شود و مورد غضب پدر قرار می گیرد. پدر با دستور دادن سعی می کند او را راهنمایی کند. باید بدانید که این روش اصلا درست نبوده و باعث آشفته شدن فرزندتان می شود. به این باور می رسد که والدین خود را ناراحت کرده و کار جدیدی که با عشق شروع کرده اکنون به مصیبت تبدیل شده است.

دقت داشته باشید که فرزندتان به راحتی می تواند به پدرش کمک کند در صورتی که پدر، مرحله به مرحله رنگ کردن را به او بیاموزد. شما نقش بسیار زیادی در یادگیری مهارت های جدید دارید از همین رو بهتر است به آن ها اجازه دهید این مهارت ها را تمرین کنند.

صبور بودن

۳ – برای افزایش عزت نفس کودکان صبور باشید

یکی از شاخه های اصلی والدین صبور بودن است. این که شما آنقدر صبور باشید که با دادن فرصت کافی به فرزندتان از آن ها بخواهید تا کاری را خودشان انجام دهند و تجربه ای جدید کسب کنند. دقت داشته باشید این صبر شما تاثیر بسیار زیادی در پیشرفت آن ها دارد، آن ها به آرامی یاد می گیرند که چگونه رفتار کنند و یا چه کارهایی را انجام دهند. زیر فشار تجربه های جدید قرار نمی گیرند و آمادگی روبه رو شدن با مسائل جدید را به دست می آورند که همین مسائل در افزایش عزت نفس کودکان تاثیر به سزایی دارد.

۴ – شکست خوردن را هولناک جلوه ندهید

شما باید این مسئله را بپذیرید که اگر کودکتان را تحت فشار قرار ندهید او به راحتی می پذیرد که با مسائل و چالش های جدید در زندگی خود روبه رو شود و آن ها را امتحان کند. و اگر مسئولیتی را بر عهده او گذاشتید، و او با شکست مواجه شد نباید شکست را در نظر او هولناک جلوه دهید. او در آن موقعیت تنها به کمک و آرامش شما نیاز دارد، این که شما از او حمایت کنید باعث می شود تا دوباره برای انجام آن پیش قدم شود؛ این اقدام مهم به شکل قابل توجهی موجب افزایش عزت نفس کودکان شما می شود.

حتما بخوانید : ناگفته های جنسی کودکان

۵ – مهارت های اجتماعی کودکان را ارتقا دهید

شما برای افزایش عزت نفس کودکان باید شرایطی را فراهم کنید تا آن ها با کودکان دیگر وقت بگذراند. مهارت های اجتماعی تنها از طریق تمرین آموخته می شوند. از همین رو کودکان نیاز دارند تا مشارکت، رعایت نوبت، همکاری و گفتگو را یاد بگیرند. آن ها پس از مواجه شدن با یکدیگر می آموزند که با یکدیگر همراه شوند و واکنش دیگران را نسبت به خودشان پیش بینی می کنند.

پس از این که فرزندتان با همسالان خود نشست و برخواست می کند به مرور زمان یاد می گیرد که چگونه باید خشم خود را کنترل کند و یا روش های صلح و همچنین گفتگو را یاد می گیرد و مسیر زندگی خود را کم کم می آموزد. دقت داشته باشید که این ارتباطات در موفقیت او در هنگام بزرگسالی اهمیت بسیار زیادی پیدا می کند.

شما باید به این مسئله آگاه باشید که در سنین کودکی داشتن گروه های بازی برای بچه ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، زیرا آن ها یاد می گیرند که از روح تیمی و گروهی لذت ببرند. از فرزندتان بخواهید که دوستان خود را به منزلتان دعوت کنند و اجازه دهید که فرزندتان نیز با آن ها ملاقات کند این یک فرصت مناسب است تا فرزندتان را از خجالتی بودن خارج کنید.

هرگز نباید از کودکتان بخواهید و یا او را تحت فشار بگذارید که شبیه کودکان دیگر شود. همان طور که بزرگسالان با یکدیگر متفاوت اند، کودکان نیز با یکدیگر تفاوت دارند. به عنوان مثال اگر در مورد مدل موی او و یا طرز لباس پوشیدنش با مشکل مواجه می شوید، دلیل قانع کننده ای نیست تا بخواهید او را تغییر دهید. آن ها در سنین مختلف در پی این هستند تا کشف کنند چه کسی هستند و در چه موقعیتی قرار دارند و این مسئله باعث می شود اغلب با والدین خود به مشکل مواجه شوند.

والدین نیز می خواهند به فرزندان خود استقلال دهند اما از طرفی نگران آینده و سلامتی او هستند از همین رو بهتر است فرزندانتان را از همان کودکی آگاه کنید؛ هر چه آنان آگاه تر باشند اعتماد به نفس، قدرت و مقاومت بیشتری از خود در برابر مشکلات و عوامل خطرآفرین نشان می دهند.

موفقیت کودکان در مدرسه

۶ – سطح موفقیت در مدرسه را افزایش دهید

درس خواندن تنها خواندن دروس ریاضی، فیزیک و … را شامل نمی شود بلکه این نکته که فرزندتان می داند باید تکالیف خود را به موقع انجام دهد و یا هر روز تمیز و مرتب سر کلاس حاضر شود و حتی این که در مدرسه تمام حواس خود را به معلم بدهد و از قوانین پیروی کند را نیز می باشد. آن ها یاد می گیرند که از نظم، ترتیب و برنامه ریزی که مدرسه در اختیار آن ها قرار داده پیروی کنند و این مسئله یکی از راه هایی است که باعث افزایش عزت نفس کودکان و رشد و توسعه فردی آن ها می شود.

هنگامی که فرزندتان نمره ای خوب می گیرد و از معلمش کارت های صدآفرین دریافت می کند، می داند که معلمش از او راضی است در نتیجه اعتماد به نفس او افزایش می یابد و از همین رو تلاش می کند که این شایستگی را حفظ کند. و در مقابل کودکی که عملکرد ضعیفی از خود در مدرسه نشان می دهد با مشکل شدید عدم اعتماد به نفس روبه رو است و در نتیجه در صورتی که مورد عدم تایید معلمش قرار گیرد، این اعتماد به نفس سیر نزولی بیشتری پیدا می کند و یک زمینه بزرگ برای شکست او فراهم می کند.

دلایل زیادی وجود دارد که باعث بروز عملکرد ضعیف فرزندتان می شود. این مسئله می تواند از بیش فعالی او، زبان پریشی و خوانش پریشی در دیدن و یا شنیدن سخنان معلم نشات گرفته باشد و یا به اختلال در یادگیری دچار شده باشد. همچنین شاید تمایلی به همگامی با دیگران نداشته باشد و همواره احساس کسالت و ناامیدی کند. به موجب این که با این مشکلات در فرزندتان روبه رو شدید باید به سرعت در رفع این مسائل اقدام کنید؛ زیرا تمامی این اتفاقات مرزی برای شکست او محسوب می شود و ممکن است سال هایی بسیار سخت و پر از تحقیر را برای او به همراه داشته باشد و عزت نفس خود را به طور کامل از دست بدهد.

شما باید مدرسه ای که کودکتان در آن مشغول به تحصیل است را به دقت مورد بررسی قرار دهید، اما اولین بررسی به کودکتان مربوط می شود. این که او به شما می گوید در چه درس هایی با مشکل روبه رو است؟ و این که آیا شما برای حل این مسئله راهی در نظر گرفته اید؟ شما باید با معلمان او صحبت کنید و از آن ها بخواهید در رابطه با مشکل فرزندتان با شما صحبت کرده و شما را در جریان بگذارد. همچنین معلم نیاز دارد تا در رابطه با شرایط زندگی شما و فرزندتان اطلاعاتی به دست آورد و به یک نتیجه کلی برسید.

همکاری شما و معلم کمک می کند تا مشکل فرزندتان را به راحتی حل کنید و او عملکرد خوبی را از خود بروز دهد. دقت داشته باشید تمام فعالیت های شما در افزایش عزت نفس کودکان نقش بسیار زیادی ایفا می کند.

۷ – عزت نفس را برای کودک الگوسازی کنید

اگر بتوانید یک الگو برای فرزندتان تعیین کنید، می توانید اطمینان داشته باشید که فرزندتان در طی مدتی یاد می گیرد که برای خودش ارزش قائل شود. هنگامی که والدین خودشان عزت به نفس داشته باشند و خطاهای فرزندانشان را می بخشند، آن ها نیز یاد می گیرند که در صورت انجام کار خطا خود را ببخشند و وقتی شما ظاهر و رفتار خود را می پذیرید او نیز از شما الگوپذیری می کند.

هنگامی که شما به خودتان احترام بگذارید آن ها نیز به خودشان احترام می گذارند. منظور از الگوسازی برای افزایش عزت نفس کودکان به این معنی است که برای خودتان آنقدر ارزش قائل شوید که نیازهای اولیه تان را برطرف کنید. هنگامی که شما خودتان را در نظر نمی گیرید و خود را فدای کودکتان می کنید به آن ها می آموزید که هر فردی زمانی می تواند ارزشمند باشد که به دیگران خدمت کند.

اینکه در مقابل نیازهای نامعقول فرزندتان مقاومت می کنید و به نیازهای خودتان ارزش می گذارید به آن ها می آموزید که هر دوی شما از اهمیت بالایی برخوردارید و خواسته های خود را دارید. شما به فرزندتان یاد می دهید که هیچ گاه نباید خود را قربانی فرزندش کند و هر دو طرف ارزش دارند. الگوسازی افزایش عزت نفس کودکان؛ یعنی برای خودتان آنقدر ارزش قائل شوید که نیازهای اولیه تان را برطرف کنید.

100%
نظرسنجی
  • به مطلب بالا امتیاز دهید بدهید

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.