افسردگی زنان بعد از زایمان

خلاصه نوشته: افسردگی بعد از زایمان، یکی از مهم ترین و پیچیده ترین چالش های زندگی خانم هاست که شاید تا چندین ماه آن ها را درگیر کند! البته این مسئله در هر شخص کاملا متفاوت بروز می کند که به هر حال باید بلافاصله پس از تشخیص آن به پزشک و یا روانکاو مراجعه کرد. راه های دیگری هم برای درمان افسردگی پس از زایمان وجود دارد که یکی از آن ها خواندن مقالات و موضوعات مرتبط می باشد.

افسردگی زنان بعد از زایمان و تاثیر آن بر کودکان

یکی از رایج ترین انواع افسردگی ها در خانم ها، افسردگی پس از زایمان است که با توجه به آمارهای گرفته شده حدود ۱۵% از خانم های ایرانی بعد از زایمان به آن دچار می شوند. این افسردگی زمانی در خانم ها ایجاد می شود که نوزاد را به دنیا می آورند اما به این معنی نیست که بلافاصله و در همان لحظه ای که از بیمارستان مرخص می شوند شروع شود! این اتفاق به مرور رخ می دهد و علت آن مواردی مانند تجربه اول برای بچه داری، شب نخوابی ها و دوران نقاهت پس از زایمان بروز افسردگی را سریع تر نشان داده و یا اصلا شاید خود همین عوامل دلیل افسردگی فرد شوند! البته این افسردگی در دو نوع شدید و خفیف در شخص بروز پیدا می کند و بستگی به شرایط محیطی هم دارد. خطرناک ترین نوع آن همان افسردگی شدید و یا جنون بعد از زایمان است که باعث می شود تا شخص پس از زایمان رفتارها و کارهای عجیبی بروز دهد. برای مثال ممکن است دچار توهم شود که چیزی می بیند که بقیه قادر به دیدنش نیستند و یا صداهایی را بشنوند که دیگران نمی شوند! اگر همسر، خواهر و یا هر یک از اطرافیان تان پس از زایمان چنین رفتارهایی از خود بروز دادند، بدانید که در وضعیت اورژانسی قرار دارند و باید هر چه سریع تر به فکر درمان آن باشید!

متخصصان و پژوهشگران در دوره های زمانی مختلف، تاثیر افسردگی والدین بر کودکان را مورد مطالعه و بررسی قرار داده اند. آن ها در این تحقیق ها چگونگی برخورد مادران افسرده با فرزندانشان را بررسی کرده اند. پژوهشگران اعتقاد دارند که حتی پیش از تولد کودک، تاثیر یک مادر افسرده شروع می شود.

طبق نتایج به دست آمده مشخص شده است که افسردگی در زمان بارداری، باعث می شود کودکان بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار گیرند. لازم به ذکر است که سطح استرس در مادران باردار بسیار بالا می باشد و این میزان هورمون بالا بعدها در کودکان نیز قابل مشاهده خواهد بود.

پادکست افسردگی زنان بعد از زایمان

موضوعی که در تشخیص افسردگی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد این است که افسردگی خود به خود به وجود می آید، همین مسئله موجب می شود که افراد از کارهایی که به آن ها کمک می کند تا میزان افسردگی خود را کاهش دهند، دور شوند. به عنوان نمونه مادری که از افسرده بودن خود مطلع است، امکان دارد احساس شرمساری نسبت به افسردگی خود داشته باشد.

ممکن است افراد زیادی برای تولد فرزندش به او تبریک بگویند، اما وی از درون هیچ احساسی ندارد و به دلیل عصبانیت، احساس ناخوشایندی به وی دست می دهد. به همین دلیل، وی در بیشتر موارد از صحبت کردن درباره افسردگی خود با نزدیکان خودداری می کند، در این نوع از افسردگی، سکوت باعث شدیدتر شدن این حالت می شود.

افسرده بودن سبب می شود که افراد احساس ناتوانی کنند که البته این موضوع یک مسئله طبیعی پس از زایمان می باشد. اما در صورتی که والدین خود افسرده شوند، افسردگی آن ها دوبرابر خواهد شد. مادری که به تازگی فرزند خود را به دنیا آورده و افسرده شده است، هیچ تمایلی به دریافت راهنمایی از پزشک کودکان و یا فامیل خود ندارد. در واقع افسردگی موجب می شود تا وی هر پیشنهادی برای کمک را نپذیرد و این گونه فکر می کند که دیگران به وی اعتماد ندارند تا بتواند از پس کارهای خود بر بیاید.

برخی روش های درمانی برای افرادی که به افسردگی مبتلا شده اند، بسیار موثر و کاربردی است؛ ولی در ابتدا زائو می بایست بپذیرد که افسرده شده و به کمک نیاز دارد. در نهایت، افسرده بودن موجب خواهد شد که فرد از نظر اجتماعی با یک چالش جدی روبه رو شود و به همین دلیل تبدیل به یک فردی گوشه گیر شود. به همین دلیل، تقاضای کمک از دیگران باعث خواهد شد که این مسئله چالش برانگیزتر شود.

نشانه های افسردگی در تازه پدران

لازم به ذکر است که تازه پدران نیز در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند. زمانی که زن و شوهر با تمام اقوام و نزدیکان خود قطع رابطه کرده اند یا قصد مهاجرت دارند، به دلیل احساس تنهایی و انزوا، تصمیم به بچه دار شدن می گیرند که همین موضوع باعث تشدید میزان افسرده بودن آن ها خواهد شد. افسردگی پس از زایمان در حدود ده تا پانزده درصد زایمان ها به ثبت رسیده است.

رفع افسردگی پس از زایمان

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم، برای رفع این مشکل توصیه هایی به مادرها شده که با به کارگیری این راهکارها می توان از شر افسردگی خلاص شد. به همین منظور می بایست پس از تولد فرزند خود، نرمش های بدنی و ورزش های سبک را آغاز کنید. یکی از بهترین ورزش ها پیاده روی است که باعث می شود روحیه ی شما تازه و سرحال شود. روزانه ۱۰ دقیقه پیاده روی هم برای شما مفید خواهد بود هم برای نوزاد. پژوهش ها بیانگر این موضوع می باشد که فعالیت های بدنی همچون ایروبیک، در درمان افسردگی بسیار موثر است.

برخی از والدین به دلیل خستگی زیاد حتی تمایلی به دوش گرفتن هم ندارند چه برسد به این که بخواهند به انجام یک فعالیت ورزشی مانند پیاده روی بپردازند. در صورتی که به این اندازه خسته هستید، می توانید ورزش کردن را با دقایق کم شروع کنید. برای این منظور می توانید از یکی از دوستان بخواهید که مراقب نوزاد شما باشد تا به یک پیاده روی بیست دقیقه ای بروید و سپس دوش بگیرید. راهکار دیگری که می تواند به شما کمک کند، استفاده از داروهای ضد افسردگی است.

افسردگی زنان بعد از زایمان

افسردگی در کودکان یک سال به بالا

پژوهشگران در این باره تحقیق های بسیاری انجام داده اند والدینی که افسرده هستند، به چگونه با فرزندان خود رفتار می کنند و نتایج به دست آمده را با والدینی که افسرده نیستند و نحوه رفتار آن ها با فرزندان خود مقایسه می کنند. برخی از یافته های آن ها را در ادامه شرح خواهیم داد:

۱- والدینی که افسرده هستند، به احتمال زیاد ارتباط کمتری با فرزند خود دارند.

۲- والدینی که افسرده هستند، خشونت و عصبانیت بیشتری از خود بروز می دهند.

۳- والدینی که افسرده هستند، به احتمال زیاد، پاسخ کمتری به رفتار کودک خود می دهند و به جای آن بیشتر در دنیای خود غرق می شوند.

۴- والدینی که افسرده هستند، از روبه رو شدن با فرزند خود فراری هستند.

۵- والدینی که افسرده هستند، تصورات بدبینانه ای نسبت به محیط پیرامون خود دارند و معمولا خود را در همه چیز فقیر می پندارند. به همین دلیل ممکن است فرزندان آن ها نیز از همان رفتار و کارها الگو برداری کنند و در آینده دچار همان مشکلات شوند.
در صورتی که والدین افسرده نباشند، یک الگوی ارتباطی باز به وجود می آید. موضوعی که باعث خرسندی می باشد این است که به وسیله ی درمان های مختلف مانند استفاده از دارو و گفتار درمانی، می توان افسردگی را درمان کرد.

درمان مشکل افسردگی

برای درمان افسردگی می توانید درباره ی این موضوع که چقدر استرس دارید با دوستان خود صحبت کنید. به خاطر داشته باشید که گفتگو درباره ی مسائلی که به نظر شرم آور هستند، یک عامل قوی برای درمان افسردگی می باشد. همچنین مصرف کردن دارو نیز تاثیر بسیار زیادی دارد اما به خاطر داشته باشید که مدت زمان زیادی طول می کشد تا تاثیر خود را نشان دهد.

برخی اوقات نیز پیش از این که داروی مناسب خود را پیدا کنید، باید وقت زیادی را صرف پیدا کردن آن کنید. به خاطر داشته باشید که برای همه ی مشکلات و اختلالات روانی، تنها چیزی که برای فرزندانتان اهمیت دارد تشخیص دادن بیماری نیست، بلکه نوع رفتار شما اهمیت بیشتری دارد. در صورتی که در دراز مدت از روش های دیگر درمان در کنار مصرف دارو استفاده کنید، نتایج بهتری را مشاهده می کنید و کمتر افسرده خواهید شد.

به عنوان مثال، می توانید به گفتار درمانی بپردازید. می توانید از گفتار درمانی به جای دارو و حتی مکمل استفاده نمایید. بهترین درمان برای بسیاری از مشکلات و اختلالات روانی، یک درمانگر پر محبت، مهربان و گرم است که ارتباط خوبی با بیماران خود برقرار می کند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.