افسردگی چیست؟ و علائم آن

افسردگی چیست ؟

همه افراد در طول زندگی خود با فراز و نشیب های زیادی رو به رو می شوند. برخی از افراد می آموزند که چطور با گام های بلند از مشکلات عبور کنند اما برخی دیگر در مقابل آن کمر خم کرده و تن به شکست می دهند. از نظر فرد افسرده، زندگی مانند یک هزارتوی پرپیچ و خم است که گم شدن در دالان های رفتار ناسالم و در میان ازدحام افکار نادرست، بسیار طبیعی به نظر می رسد؛ در حالی که یافتن راهی برای بازگشت به وضعیت عادی بسیار دشوار است.

بر اساس پیش بینی سازمان جهانی بهداشت، افسردگی تا سال ۲۰۲۰ دومین عامل اصلی تهدیدکننده سلامت و از دلایل عمده ناتوانی و مرگ در جهان خواهد بود. آمار ابتلا به افسردگی نشان می دهد که هر یک از ما ممکن است در طول زندگی دچار آن شویم، بنابراین بهتر است اطلاعات خود را درباره این بیماری، علایم و دلایل آن افزایش دهیم.

پادکست افسردگی چیست؟ و علائم آن

ریشه بروز افسردگی

ریشه افسردگی را می توان در موارد مختلفی از جمله برخورد نادرست والدین، رقابت شدید، ساعات تنهایی یا در انتظارات نامعقول در فرد یافت. در واقع روش های جدید ارتباط، تعاملات انسانی را تحت تاثیر قرار داده است. امروزه با افراد ناشناس در اینترنت صحبت می کنیم اما همسایه خود را به خوبی نمی شناسیم! حتی افرادی که در زندگی موفق بوده و یک ازدواج خوب یا وضعیت اقتصادی مناسبی دارند، گاهی اوقات احساس تنهایی می کنند. اگر فضا و استرس های روزانه در فرد نهادینه شود، می تواند به احساس تنهایی شدید و سرانجام بیماری منجر شود.

افسردگی یک بیماری جدی است که کودکان و بزرگسالان هم ممکن است به آن دچار شوند و تنها با رسیدگی و توجه به موقع به آن، می توان افسردگی را درمان کرد. افسردگی نتیجه اشتباه شخصی نیست و چیزی نیست که بتوان به سادگی از آن رهایی یافت. خبر خوب این است که با کمی تلاش و عشق ورزیدن به خود می توانید بر این بیماری غلبه کنید.

بسیاری از مردم تصور می کنند که این بیماری تنها یک مشکل ذهنی – روحی است اما واقعیت این است که باید آن را یک بیماری روحی – جسمی بدانیم. سردرد، درد عضلانی، معده درد مزمن و … می توانند در اثر ابتلا به افسردگی ایجاد شوند. محققان بر این باور هستند که سرکوب عواطف و احساسات و نادیده گرفتن آن ها، در مواردی باعث دردها و مشکلات فیزیکی می شود.

قبل از هر چیز فرد باید بتواند بین افسردگی و حزن و اندوه معمولی تفاوت قائل شود. همه افراد در زندگی خود، نوسانات روحی را تجربه می کنند که به خاطر دلایل مختلفی از جمله بیکاری، فشار کار، مشکلات خانوادگی، اقتصادی و … می باشد. بارها دیده شده که افراد قادر به تشخیص افسردگی بالینی جدی از استرس و فشارهای معمولی نیستند. برخی بیماران درباره ی علایم استرس بزرگنمایی می کنند در حالی که برخی افراد ممکن است سال ها به افسردگی دچار بوده و از آن مطلع نباشند.

تعریف افسردگی

بنا به تعریف سازمان بهداشت جهانی «افسردگی نوعی اختلال روانی شایع است که با علایمی مانند حالت حزن و اندوه، از دست دادن علاقه یا لذت، احساس گناه یا خودکم بینی نمود پیدا می کند. خواب آشفته و بی اشتهایی، بی حالی و عدم تمرکز نیز از جمله علایم دیگر به شمار می روند. این علایم ممکن است مزمن شوند یا عود کنند و توانایی شخص را برای انجام کارهای روزمره دچار آسیب جدی کنند. در بدترین حالت، افسردگی ممکن است به خودکشی بینجامد، پایان غم انگیزی که هر ساله تعداد زیادی از انسان ها را به کام مرگ می کشاند.»

آیا افراد مشهور افسرده نمی شوند؟!

حتی افراد مشهور و ثروتمند نیز از بیناری افسردگی در امان نیستند. بعضی از آن ها در دوران زندگی، مشکلات فراوانی داشته اند که با موفقیت از آن عبور کرده و زندگی خود را متحول کرده اند. مثال بارز این موضوع، خانم «جی. کی. رولینگ» نویسنده مجموعه کتاب های مشهور هری پاتر است. او درباره ی زمانی صحبت کرده که تنها قیم فرزندش بود. او گفت که از ۲۵ تا ۲۸ سالگی به افسردگی بسیار شدید دچار بوده به طوری که آن را «دوران تاریک زندگی اش» می داند.

او حتی به خودکشی هم فکر می کرده اما چیزی که او را به درخواست کمک و درمان شدن ترغیب کرد، دخترش بوده است. این نویسنده اذعان داشت، آنچه افراد را از صحبت درباره افسردگی بازمی دارد، برچسب و انگی است که همواره با این موضوع همراه بوده است. رولینگ بسیار صادقانه و شفاف درباره ی مشکل و اختلال خود صحبت کرد، به امید این که بتواند در برداشتن این برچسب کمک کند و افراد را ترغیب کند تا آزادانه درباره مشکلات روحی خود صحبت کنند و بابت آن هیچ ترسی نداشته باشند.

افراد درون گرا و افسردگی

افراد درون گرا و افسردگی

معمولا افراد را بر اساس تعاملات اجتماعی به دو دسته برون گرا و درون گرا تقسیم می کنند. شخص درون گرا به تنهایی شاد و راضی است. این افراد معمولا در تعاملات اجتماعی منفعل هستند و فقط در صورت نیاز سخن می گویند؛ اما شخص برون گرا معمولا فردی جمع دوست و اجتماعی است.

به نظر می رسد افراد درون گرای افسرده مشکلات بیشتری دارند، به این دلیل که عواطف و احساساتشان را سرکوب یا مخفی می کنند. حتی در هنگام مشاوره نیز صحبت درباره مشکلات، برای این افراد سخت است و برای آن ها حداقل به ۲ الی ۴ جلسه نیاز است تا با درمانگر به راحتی صحبت کنند.

نشانه ها و علایم رایج افسردگی

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم معمولا پنج نشانه یا بیشتر که در ادامه به آن ها می پردازیم، در یک دوره دو هفته ای بروز کرده و نشان دهنده ی تغییر در سطح عملکرد شخص نسبت به قبل می باشند. اگر خود یا اطرافیان شما با چنین مواردی مواجه شدند، بهتر است برای درمان آن ها اقدام کنید.

۱ – خلق افسرده در بیشتر ساعات روز، تقریباً هر روز با ابراز بیمار به احساس اندوه و پوچی یا مشاهدات دیگران. در کودکان و نوجوانان این مورد ممکن است به شکل کج خلقی دیده شود.

۲ – کاهش چشمگیر ابراز علاقه یا احساس لذت به فعالیت های روزانه، تقریباً هر روز در فرد بیمار مشاهده می شود.

۳ – کاهش شدید وزن بدون پرهیز و یا استفاده از رژیم غذایی یا افزایش ناگهانی وزن، به علاوه کاهش یا افزایش شدید اشتها

۴ – بی خوابی یا خواب بیش از حد

۵ – بی قراری یا کندی روانی – حرکتی

۶ – احساس خستگی شدید و فقدان انرژی

۷ – احساس بی ارزشی، احساس گناه بیش از حد، تقریباً هر روز

۸ – کاهش قدرت تمرکز و تفکر و ناتوانی در تصمیم گیری، تقریباً هر روز

۹ – افکار تکراری درباره مرگ نه به شکل ترس از مرگ، فکر یا برنامه ریزی برای خودکشی

از دیگر نشانه های جدی افسردگی می توان به این موارد هم اشاره کرد:

گریه مداوم

زودرنجی شدید

تصویرسازی مداوم درباره خاطرات مربوط به ضربه روحی

دعوا کردن با همه

تنهایی و عدم تمایل برای برقراری ارتباط با دیگران

افکار و نگرش منفی نسبت به زندگی

بدبینی زیاد و فکر به این که همه دشمن شما هستند

رابطه مستقیمی بین اضطراب و افسردگی در کودکان وجود دارد. آن هایی که اغلب از نظر احساسی آشفته و افسرده اند، طبیعت حساس و شخصیت مضطربی دارند. آن ها راحت دلواپس شده و تمرکز پایینی دارند. مشکلات می توانند باعث افت تحصیلی و عقب ماندن نسبت به بقیه بچه های هم سن و سال شود. بعضی اوقات فشاری که والدین به فرزند وارد می کنند عامل مهمی برای سوق دادن آن ها به سمت افسردگی است! چرا که انتظارات بیش از حد می تواند صدمات بسیاری را به روحیه کودک وارد کند.

نشانه های افسردگی که بیشتر در کودکان مشاهده می شوند به شرح زیر است:

۱ – گریه، احساس ناامیدی و یاس

۲ – احساس خستگی و بی حالی هر روزه

۳ – بدخلقی، بهانه گیری و زودخشمی

۴ – داشتن دردهای جسمانی مختلف بدون دلیلی خاص

۵ – افزایش یا کاهش قابل توجه اشتها

۶ – کناره گیری از دوستان و از دست دادن علاقه نسبت به بیشتر کارها

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.