۴ نکته مهمی که در انتخاب درست همسر باید توجه داشته باشید

برای انتخاب درست همسر باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله قصد داریم بیشتر به نکات مهمی که در انتخاب درست همسر برای تجربه یک ازدواج موفق حائز اهمیت می باشند، اشاره کنیم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

پادکست انتخاب درست همسر

۱ – دوستی را حتی بر رابطه ی عاشقانه مقدم تر بدانید

همان طور که می دانید در یک رابطه ی دوستی، به راحتی می توانیم دوستان مان را اولویت اول خود بدانیم، اما هستند کسانی که قبل از محکم شدن پایه های دوستی شان عاشق شده و سپس اولویت هایشان تغییر می کند و رابطه عاشقانه خود را در اولویت کارهایشان قرار می دهند نه دوستی را! در واقع آن ها آن قدر در رابطه خود غرق شده اند که شریک زندگی خود را به عنوان یک فرد فراموش می کنند.

آن ها تنها به برآورده شدن خواسته های خود اهمیت می دهند و هیچ تلاشی برای درک نیازها و خواسته های شریک زندگی شان نمی کنند. آن ها عشق را نوعی شراکت می دانند و همسرشان را رقیب خود می پندارند. از همین رو هر یک برای رسیدن به خواسته های خود و انتخاب درست همسر تلاش می کنند، گویی که در یک میدان مسابقه هستند و بر این باورند که با این کار رابطه ی محکم تری خواهند داشت.

اغلب کسانی که با انتخاب درست همسر رابطه ی دوستانه بین خودشان را اولویت کارهایشان قرار می دهند، همواره می توانند یک رابطه عمیق و پخته داشته باشند. شاید با خود فکر کنید که این به این معنی است که خواسته های همسرشان را به خواسته های خود ترجیح می دهند، باید بگوییم که اصلا این گونه نیست. در واقع داشتن یک رابطه ی دوستی به این معنی است که آن ها رفع نیازهای فردی همسرشان را قبل از رابطه خود قرار می دهند. زوج هایی که با هم دوست هستند نه تنها همدیگر را به شدت دوست دارند، بلکه همدیگر را همان گونه که هستند می پذیرند. ولی زوج های عاشق اغلب سعی دارند طرف مقابل را تغییر دهند، تا بتوانند نیازهای آنان را تغییر دهند و یا حداقل در آن راستا تلاش کنند.

زوج هایی که دوستان واقعی یکدیگر محسوب می شوند بعد از جدایی نیز با هم دوست هستند. آن ها با این که می دانند دیگر نمی توانند همسر یکدیگر باشند، اما باز هم به هم اهمیت می دهند و از این که کنار هم هستند لذت می برند. آن ها از این که دیگری رابطه ی جدید و موفقی را شروع کرده است خوشحال می شوند. اما آن هایی که عاشق هستند همواره حس مالکیت دارند و به رابطه ی عاطفی و شادی که همسر سابقشان شروع کرده حسادت می ورزند.

وقتی یک رابطه دوستانه باشد، برای این که از دیگران برای ترمیم رابطه خود کمک بگیرند، اغلب با همفکری یکدیگر مانند دو دوست راه حلی پیدا کرده و به نتیجه ای مطلوب نیز خواهند رسید. برای مثال وقتی شما و دوستتان بر روی پروژه ای مشغول به کار هستید و اگر اختلاف نظرهایی داشته باشید مطمئنا نمی گذارید این اختلاف نظرها بر روی دوستی تان اثر بگذارد. در عوض تلاش می کنید که این اختلاف ها را با همفکری یکدیگر حل کنید. در این صورت، اختلاف خارج از رابطه ی دوستی شما قرار می گیرد و نمی تواند به دوستی تان آسیب برساند. بنابراین نکته ی مهمی که در انتخاب درست همسر باید مدنظر داشته باشید این است که هرگز نباید اجازه دهید که رابطه ی عاشقی تان شکافی در دوستی تان ایجاد کند.

ارتباط برقرار کردن با همسر

۲ – برای انتخاب درست همسر ارتباط برقرار کردن را تمرین کنید

این که شما بتوانید با دیگران ارتباط برقرار کنید بسیار خوب است. اما باید بدانید که برقراری ارتباط نوعی احترام گذاشتن به نیازها و احساسات طرف مقابلتان در هر زمان می باشد. همواره الگوهایی وجود دارد که با آن ها می توانید با کمک آن ها خواسته ی خود را واضح بیان کنید:

« وقتی…… اتفاق می افتد. من احساس می کنم….. چون می خواهم….»

«چیزی که فکر می کنم این است که تو….»

«چیزی که الان از تو می خواهم این است که…..»

«برای آینده، از تو می خواهم که…..»

همواره باید به یاد داشته باشید، ارتباط واضح و صریح، یعنی بیان کنید که نسبت به همسرتان چه احساسی دارید و یا چه فکری می کنید نه این که عکس العملی نسبت به حرف هایشان از خود نشان دهید. در انتخاب درست همسر و برقراری ارتباط مناسب می توانید نظر و عقیده خود را نسبت به موضوع پیش آمده با او به اشتراک بگذارید.

هنگامی که ناراحت هستید از جملاتی که با « من» شروع می شود استفاده کنید. یعنی این که قصد ندارید تقصیر چیزی را به گردن دیگری بیندازید، بلکه می خواهید مسئولیت افکار و احساسات خود را قبول کنید. آن چیزی که از او می خواهید را به صورت کامل و واضح بیان کنید. بیشتر از آن که در رابطه با چیزهایی که نمی خواهید با همسرتان صحبت کنید از او بپرسید که چه چیزهایی را نمی خواهد. به جای دستور دادن همواره از او خواهش کنید. در رابطه با این که چه رفتاری را در رابطه با موضوع مورد بحث از او انتظار دارید به او بگویید. سه عامل مهم ارتباطی عبارتند از: احساسات، احساسات و احساسات

۳ – تلاش برای خواندن فکر دیگران اشتباه است

برای انتخاب درست همسر و تجربه یک ازدواج موفق هر چه بیشتر کسی را بشناسید در نتیجه بیشتر او را می فهمید و در نتیجه بیشتر می توانید فکرش را بخوانید. در برخی مواقع حتی اگر همسرتان در رابطه با موضوعی با شما صحبت نکند، شما به راحتی می توانید حدس بزنید که او چه حسی دارد و چرا این حس در او به وجود آمده است.

از همین رو هنگامی که در حال صحبت کردن در رابطه با موضوع مهمی هستید، حدس زدن و خواندن فکر او می تواند مشکلات زیادی را به وجود آورد. در واقع بعضی وقت ها شما کارهایی را براساس حدس و فرضیات اشتباه خود انجام می دهید، در نتیجه مشکلات از آن چیزی که هست بیشتر خواهد شد. از همین رو هرگاه موضوع مهمی به وجود می آید لازم است در رابطه با آن با همسرتان صحبت کنید تا مطمئن شوید موضوع را به درستی متوجه شده اید. هرگز نباید سعی کنید فکر او را بخوانید و نباید توقع هم داشته باشید که او بتواند فکر شما را بخواند. اگر موضوع مهم، واضح و روشن باشد، نباید توقع داشته باشید که همسرتان از اشاره ها و عکس العمل های شما بتواند آن را حدس بزند.

در برخی مواقع وقتی بر پایه ی حدسمان فکر می کنیم که همسرمان کار خلافی انجام داده و خجالت می کشیم آن را به زبان بیاوریم، به خصوص زمانی که از حدس خود مطمئن نیستیم، سعی می کنیم با شوخی کردن به حقیقت پی ببریم و تا زمانی که مدارک کافی برای ارائه پیدا نکرده ایم، می خواهیم همسرمان چیزی از موضوع سر در نیاورد. اما اکثر متخصصان بر این عقیده هستند که به جای این که غیرمستقیم حدسیات خود را اشاره کنید، آن را بیان کرده و از همسرتان بپرسید. هیچ گاه تصور نکنید که با فکرخوانی، طعنه و کنایه همسرتان به حقیقت پی خواهد برد شما همواره باید صریح باشید. برای انتخاب درست همسر و حفظ پیوند ازدواج خود بهتر است بپرسید و خطر شرمنده شدن را بپذیرید تا انی که با حدسیات اشتباه خود پیش بروید.

انتخاب درست همسر

۴ – تنها هدف اصلی را مد نظر قرار دهید

در برخی مواقع می خواهیم چیزی بگوییم ولی از بیان آن واهمه داریم، از این می ترسیم که طرف مقابل ناراحت و یا عصبانی شود و یا حرف ما را بد برداشت کند. از همین رو در این هنگام سعی کنید اولین ارتباط را از راه قلب برقرار کنید، عشق و احساسی که نسبت به طرف مقابلتان دارید را در درجه اول قرار دهید و همواره به یاد داشته باشید که هدف اصلی و اولویت زندگی شما اوست.

وقتی با کسی به مشکلی بر می خورید، احساسات شما بروز داده می شود از همین رو بهتر است به او بگویید که چه احساسی نسبت به او دارید. اجازه دهید او بفهمد که چقدر بیان این موضوع برای شما مشکل است. همان طور که می دانید ترس و نگرانی خود نوعی عکس العمل محسوب می شود و با کمک آن ها می توانید نشان دهید که چقدر به آن ها اهمیت می دهید و نمی خواهید به هیچ عنوان دوستی و رابطه ای که با هم دارید به خطر بیفتد و یا آن را از دست بدهید.

برخی از حیوانات، مانند اسب و سگ، با حرکت دادن گردنشان به سمت مهم ترین قسمت بدنشان سعی می کنند دوستی خود را به طرف مقابل نشان دهند. وقتی حیوانی می بیند که چیزی برای دعوا یا ترس وجود ندارد، از حمله دست برمی دارد و گارد خود را باز می کند. انسان ها نیز همین گونه هستند، اگر آن ها بدانند که شما قلب خود را به روی آن ها باز کرده اید و از صدمه دیدن هیچ ترسی ندارید؛ سعی می کنند که از احساسات شما مراقبت کنند و به اعتمادی که به آن ها داشته اید احترام بگذارند.

برای انتخاب درست همسر دلخواه تان، اگر کسی را دوست دارید سعی کنید ارتباطات خود را با او در سطح احساساتی نگه دارید. همیشه حس اطمینان را در آن ها تقویت کنید و بدانید که احساسات آن ها از هر چیزی مهم تر است. اگر با قلبی باز و پر از عشق به سمت او حرکت کنید، شاید عکس العملی که می خواهید را نشان ندهد. اما مطمئن باشید که راحت تر به حرف های شما گوش می دهند. برای این که پیوند ازدواج تان موفق بماند، هرگز نگذارید مسائل و مشکلات؛ شما را از احساسی که به همسرتان دارید جدا کند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.