از چه راه هایی می توان انسان های عصبی را تشخیص داد؟!

چطور می توانیم انسان های عصبی را بشناسیم؟!

چه افرادی را می توان عصبی تلقی کرد؟ در حالت کلی انسان های عصبی کسانی هستند که بالغ بوده و رفتارهایی کودکانه، غیر منطقی و نامناسب از خود بروز می دهند. با وجود آن که انسان های عصبی می توانند به صورت تئوری فکر کنند و برای شادی هایشان برنامه ریزی نمایند، اما این افراد همواره در پرتگاهی هوشمندانه می افتند و حتی نمی توانند به رشد و توسعه فردی و اهداف بسیار مهم خودشان دست پیدا کنند، در نتیجه استعدادهای پنهانی و قدرت هایشان از بین می رود.

آیا برای شما شناسایی انسان های عصبی در اولین ملاقات امکان پذیر است؟

در وهله ی اول باید گفت که پاسخ چنین سوالی منفی می باشد، چرا که اگر به اطراف خود نگاه کنید متوجه حضور افرادی کودن خواهید شد که به دلیل کمبودهایی که در مغزشان به دلایل ژنتیکی و یا مسائل دیگر دارند، توانایی تفکری منطقی و مناسب را ندارند و نمی توانند رفتاری عاقلانه مانند بزرگترها داشته باشند و در نتیجه هیچ کاری را به شیوه ای درست و با نتیجه ای مناسب به انجام نمی رسانند.

در واقع این گونه افراد به اندازه ای باهوش نیستند تا بتوانند در هر موقعیت و شرایطی با برنامه ریزی دقیق و درست پیش بروند. برای مثال این افراد به خوبی نمی دانند که چه زمان هایی باید از زیر باران کنار بروند، در نتیجه همیشه مانند موشی آب کشیده تمام زندگی خود را می گذرانند.

تفاوت اختلال عصبی و نارحتی عصبی

تفاوت اختلال عصبی و ناراحتی در افراد

افراد در بیشتر مواقع تفاوتی بین اختلالات عصبی و ناراحتی قائل نمی شوند و این دو را یکی در نظر می گیرند و این در حالی است که افراد بسیاری هستند که رفتاری همراه با ناراحتی و درونی سرشار از غم دارند که آن هم وابسته به موقعیت و مشکلاتی است که گرفتار آن شده اند. برای مثال آیا افرادی که غذای کافی برای خوردن ندارند، افرادی که شغل هایی نه چندان قوی دارند و یا افرادی که دچار بیماری شده اند و زمانی طولانی است که درگیر آن شده اند، می توانند همواره در خوشحالی به سر ببرند؟ آیا با کلمه ی شادی می توانند ارتباط برقرار نمایند؟

در واقع انسان های عصبی افرادی هستند که توانایی این را دارند تا بدون وجود هیچ گونه دلیلی باعث اذیت و آزار خودشان شوند و حس شادی را از درون خود و اطرافیانشان دور نمایند. برای این گونه افراد گاهی اتفاق هایی می افتد که شاهد واکنش و عصبانیت بیش از حد آن ها خواهیم بود. بیشتر انسان های عصبی، افرادی بسیار خوش تیپ و جذاب می باشند و هم چنین سرشار از هوش و استعداد هستند. این گونه افراد عموما باید اشخاصی موفق باشند، اما واقعیت خلاف این مساله می باشد. در واقع همان چیزی که ما بین استعدادهای آنان و نتایج ناخوشایندی است که از کارهایشان می گیرند، دلیل عصبی بودن افراد نام گذاری می شود.

یک فرد هیچ گاه نمی تواند به درستی تشخیص دهد که چه شخصی رفتاری طبیعی و چه شخصی رفتاری غیرطبیعی دارد، چرا که انسان های عصبی به شیوه ای کاملا حرفه ای در پشت نقابی که خودشان آن را ساخته اند، پنهان می شوند. در واقع دانستن میزان و نوع عصبانیت شان اخرین مساله ای است که به دیگران اجازه آگاهی به آن را می دهند. این گونه افراد برای آن که ثابت کنند شخصیتی عصبانی ندارد، اقدام به انجام هر کاری می نمایند،

در واقع انسان های عصبی تلاش می کنند تا تمامی رفتارهایشان را دسته بندی نموده و فقط در یک یا دو مورد خاص به خود اجازه می دهند تا عصبانی شوند، در نتیجه در سایر موقعیت ها رفتاری کاملا طبیعی از خود بروز می دهند.

برای مثال شخصی را در نظر بگیرید که برای آن که بتواند رفتارهای نامناسب خود را جبران کند، تلاش می کند تا در محل کارش رفتاری کاملا منطقی و مناسب داشته باشد، اما همین شخص در بسیاری از بخش های زندگی اش ممکن است فردی ناموفق باشد. یعنی این که علی رغم این که در محل کارش رفتاری معقول دارد اما رفتارهایی که در خانه از خود بروز می دهد، بسیار عجیب و نا معقول می باشند.

ویژگی انسان های عصبی از نگاه دیگران

از دیدگاه بسیاری از افراد، انسان های عصبی افرادی سرزنده و شاداب هستند که تنها فاصله ی آن ها با تبدیل شدن شان به فردی عصبی با اختلالات درونی یک تیغه نازک می باشد. علاوه بر همه ی این ها، برای آن که بتوانیم تشخیص دهیم، آیا یک فرد عصبی است یا خیر، مانع های بسیار زیاد دیگری در مسیرمان داریم که آن هم رفتارهای متفاوتی است که این گونه افراد از خود بروز می دهند. افرادی که عصبی هستند تلاش می کنند برای پنهان کردن شخصیت واقعی شان رفتارهایی عجیب و غیرمعقول و گاهی دیوانه وار داشته باشند.

اما برای رفع این احساس آشفتگی در خود روش های بسیار زیادی نیز وجود دارد. در برخی موارد فرد عصبی نسبت به انجام تمامی کارها در خود احساس ترس دارد، اما ممکن است فرد دیگری وجود داشته باشد که رفتارهایی پریشان از خود بروز دهد و همواره در محیطی که در آن کار می کند، اقدام به ریسک هایی نماید که بسیار بی مورد می باشند، هم چنین ممکن است یک نوع فرد عصبی در طول روز کاملا بی تحرک باشد و اقدام به انجام هیچ فعالیتی نکند و در مقابل فردی عصبی وجود داشته باشد که در طول روز فعالیت های خشن بسیار زیادی انجام می دهد و انرژی اش را به این روش تخلیه می کند، یا مثلا ممکن است فردی بیمار باشد و مدام از بیماری و اذیت هایش شکایت کند و در مقابل خانمی با سرطان سینه بگوید که کاملا سالم است و با انکار کردن مرگ بگوید که یوگا و نحوه نفس کشیدن در آن وسیله ای برای داشتن یک زندگی سالم و ابدی می باشد.

یکی از مشکلات دیگری که برای تشخیص دادن انسان های عصبی و افراد با اختلالات هیجانی برای ما وجود دارد به دلیل تفاوت هایی می باشد که در میزان و نوع عصبی شدن و اختلال هایشان وجود دارد و از طرفی باید بدانیم افرادی که اختلال عصبی دارند، با افرادی که رفتارهایی غیر عادی دارند کاملا متفاوت هستند.

در حالت کلی اگر تفاوت هایی از این دو گروه مطرح کنیم می توان گفت که افراد غیر عادی، عملکردی نامتعارف دارند اما نمی توان به صورت صد در صدی گفت که این افراد در کنار رفتار غیر عادی شان، انسان های عصبی هستند. برای مثال فرض کنید آقای گاندی ، انقلابی را برنامه ریزی نماید تا انگلیسی ها را از کشور هند بیرون کنند، یا هنری دیوید تیور تصمیم می گیرد تا محیط شهری را ترک کرده و در محیطی زیبا مانند بیشه زارها زندگی کند، نمی توان به صورت حتمی گفت که تمامی این رفتارها غیر عادی بوده و ناشی از اختلالات درونی هستند و در نتیجه نمی توان الزاما آن ها را وارد دسته بندی انسان های عصبی نمود. افرادی که انقلاب کرده اند و حتی افراد بزرگ، گاهی اوقات رفتارهایی غیر عادی و یا هیجانی از خود نیز نشان می دهند.

یک فرد می تواند برای خود زندگی ساده و در حین حال بدون اغتشاش و دغدغه داشته باشد و در مقابل در محل کارش نظراتی مخالف با همکارانش داشته باشد. در واقع افرادی که عصبی هستند، تناقضی بین درون و خودشان دارند و در نتیجه هر بار که می خواهند کاری را انجام دهند، در رفتار خود نوعی ناهماهنگی دارند. داشتن رفتار غیر عادی، تنها بخشی از ویژگی های رفتاری یک فرد عصبی می باشد که با دیگران تفاوت دارد که البته نمی توان الزاما آن را جزو علایم بیماری های عصبی دانست.

تشخیص انسان های عصبی از انسان های متوازن

نحوه تشخیص انسان های عصبی از افراد هماهنگ و متوازن

در این قسمت در مورد علایمی که جهت مشاهده تناقض های ارادی و غیر ارادی در افراد نیاز داریم تا تشخیص دهیم آن شخص عصبی می باشد یا خیر، صحبت می کنیم.

یکی از بهترین راه حل ها برای انجام این کار این است که بر روی حالت های بسیار بارزی که شخص عصبی از خود نشان می دهد، تمرکز و توجه بیشتری داشته باشیم. برای مثال اختلال عصبی می تواند بعضی از علایم را با خود به همراه داشته باشد، مثلا می توان به بی اراده بودن در انجام کارها، داشتن جنگ روانی و مشکوک بودن اشاره کرد.

چنین افرادی هر گاه که می خواهند کاری را انجام دهند، از این که در آن کار اشکالی پیش بیابد و یا در آن موفق نباشند، به شدت هراس دارند. همواره استرس این را دارند که در حضور دیگران شکست بخورند، در نتیجه هیچ گاه سمت کارهای جدی نمی روند و در مسائل جدی تصمیم گیری نمی کنند.

برای مثال خانمی را در نظر بگیرید که از همسرش جدا شده است تا بتواند وارد دنیایی جدید از زندگی اش شود. او در زندگی جدیدی که دارد همواره تلاش می کند تا کمبود هایش را بزرگ نمایی کند و اتفاقا تمامی این ویژگی ها را همسر قبلی اش داشته است.

در حالی که همسر جدیدش هیچ کدام از این ویژگی ها را در خود ندارد، لذا چنین شخصی همیشه نسبت به تصمیمش شک دارد و هنوز نمی داند که با این همسرش به زندگی ادامه دهد یا به زندگی اول خودش برگردد. چنین شخصی کم کم متوجه می شود که مشکلات رفتاری که دارد به دلیل رفتار همسرانش نیست؛ بلکه مشکل اصلی نوع رفتار خودش می باشد، چنین شخصی چنانچه مشکلش را بداند و تلاش کند که با اراده فراوان آن را حل کند، مسلما درمان شده و در رفتارش پیشرفت زیادی می بیند و ممکن است به تصمیمی قاطعانه رسیده و حتی به زندگی اول خودش بازگردد.

انسان های عصبی، همواره استرس و ترس بسیار زیادی نسبت به محیط اطرافشان دارند. این گونه افراد ممکن است به صورت ظاهری فردی کاملا آرام و شجاع باشند، اما باطن شان همانند ژله از شدت اضطراب در حال لرزیدن است. ترس اصلی و بزرگ زندگی چنین اشخاصی، تفکر و قضاوت های دیگران در موردشان می باشد و همواره می ترسند تا دیگران آنان را تایید نکنند و گاهی اوقات، این مساله را مطرح می کنند.

چنین افرادی در بیشتر موارد ترسی که از تائید نشدن به وسیله ی اطرافیان دارند، با کارهای متفاوتی مانند ترس از رد شدن از عرض خیابان، ترس از تنهایی و غیره جایگزین می کنند. چرا که افراد نرمال بهتر می توانند با این گونه ترس ها ارتباط برقرار نمایند. در واقع زمانی که بسیار دقیق این روش دفاعی را بررسی نماییم متوجه می شویم که تنها یک ترس غیر عادی وجود دارد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.