انسداد روده چیست و چه علائم و نشانه هایی دارد؟

انسداد روده و چگونگی تشخیص آن

انسداد روده، توقف جریان پیش رونده و رو به جلوی محتویات روده به دلیل ایجاد راه بندها است و ممکن است افراد در هر سنی، از یک نوزاد گرفته تا افراد سالخورده و مسن، دچار آن شوند. این بیماری در طب یک خطر جانی بسیار مهم محسوب می شود که حتماً باید سریعاً توسط پزشک متخصص تحت درمان یا جراحی قرار بگیرد.

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله قصد داریم به مشکل انسداد روده و علل و نشان های آن بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

پادکست انسداد روده

پیچ خوردگی روده و انسداد

پیچ خوردگی یا حلقه شدن روده موجب انسداد روده می شود. اگر روده کوچک دچار این مشکل شود، در طب به این بیماری پیچ خوردگی روده کوچک گفته می شود و اگر روده بزرگ تحت تاثیر قرار گیرد، از بیماری به عنوان پیچ خوردگی روده بزرگ یاد می شود. در صورتی که پیچ خوردگی در روده بزرگ رخ دهد، دو نوع پیچ خوردگی روده شامل سیگموئید و روده کور وجود دارد. انسداد این بخش ها سریعاً باعث ایجاد مشکلی به نام نکروز یا مردن بافت می شود، چراکه انسداد از جریان یافتن خون جلوگیری به عمل می آورد.

نشانه ها با توجه به علت های مختلف پیچ خوردگی روده متفاوتند و روش های درمانی آن ها نیز به همین شکل است یعنی باید با توجه به نوع پیچ خوردگی، روش های درمانی را انجام داد. چسبندگی روده می تواند باعث پیچ خوردگی یا کشیده شدن روده ها و سرانجام منجر به انسداد روده شوند. همچنین انسداد کامل یا جزئی می تواند حرکت غذا یا مدفوع در روده ها را محدود کند. در صورتی که انسداد کامل روده رخ دهد، جان فرد مبتلا در خطر است و باید حتماً در اسرع وقت به پزشک مراجعه کند. در این موارد احتمالاً نیاز به جراحی وجود دارد.

دلایل گرفتگی روده

در این جا می خواهیم مهم ترین دلایل انسداد روده را مورد بررسی قرار دهیم.

۱ – انسداد مکانیکی روده باریک

زمانی که چیزی به شکل فیزیکی یا جسمی روده را مسدود می کند در طب به آن گرفتگی مکانیکی می گویند که دلایل آن می تواند موارد زیر باشد:

• چسبندگی روده: نوارهایی از بافت فیبروزی در داخل شکم که ممکن است پس از جراحی در ناحیه شکم یا لگن بروز کند.

• بیماری یا تومورهای روده باریک

• فتق: قسمتی از روده به طرف بخش دیگری از بدن برآمده می شود و بیرون می زند.

• بیماری های التهابی روده همانند کرون

• پیچ خوردگی روده باریک

• intussusceptions: نوعی اختلال بسیار کمیاب و البته خطرناک است. در این وضعیت، بخشی از روده به درون بخش مجاور آن لیز خورده و فرو می رود.

۲ – انسداد مکانیکی روده بزرگ

دلایل اسنداد مکانیکی روده بزرگ می تواند موارد زیر باشد:

• سرطان روده بزرگ

• دیورتیکولیت: کیسه های کوچکی در دیواره روده هستند که التهاب و عفونت به وجود می آورند.

• پیچ خوردگی روده بزرگ

• مدفوع سفت و فشرده

• تنگ شدن روده بزرگ ناشی از التهاب، جراحت و …

۳ – ایلئوس فلجی

ایلئوس فلجی در مواردی علایم مشابه بیماری انسداد روده دارد، اما انسداد فیزیکی روده در آن به چشم نمی خورد. در این بیماری انقباض طبیعی عضلات روده را با مشکل مواجه شده و حرکت غذا و مایعات در دستگاه گوارشی، کند یا متوقف می شود.
ایلئوس فلجی می تواند بر بخش های مختلف روده تاثیر بگذارد. دلایل ایجاد آن ممکن است موارد زیر باشد:

عمل جراحی شکم، عمل جراحی لگن، ایجاد بیماری های عفونی، برخی داروها که روی اعصاب و عضلات اثر می کنند. اختلالات مربوط به عضلات و اعصاب مانند بیماری پارکینسون.

انسداد روده

عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا

عمل جراحی شکم یا بخش لگن، چسبندگی روده را در پی دارد که از عوامل شایع گرفتگی روده به شمار می رود. بیماری کرون که به علت ضخیم کردن دیواره روده، مسیر عبور غذها را تنگ می کند. سرطان شکم، به ویژه اگر برای خارج کردن تومور این ناحیه، تحت عمل جراحی قرار بگیرید و یا رادیوتراپی شوید.

علایم و نشانه های انسداد روده

از جمله علایم انسداد روده می توان به نفخ، درد در ناحیه شکمی، کاهش اشتها، حالت تهوع، یبوست و اسهال، تورم شکم و گرفتگی شدید عضلات شکم اشاره کرد.

عوارض درمان نکردن انسداد روده

عدم درمان این بیماری عوارض جانبی خطرناک و قابل توجهی در پی دارد. در ادامه به برخی از عوارض و مشکلات رایج اشاره شده است:

مردن بافت: در افراد مبتلا به انسداد روده، خون به بخشی از روده رسانده می شود که در نهایت باعث از بین رفتن دیواره روده می گردد. مردن این بافت ها باعث پاره شدن دیواره روده می شود و ممکن است عفونت را نیز به وجود بیاورد.

عفونت: عفونت حفره شکم می تواند موجب تهدید زندگی فرد شود بنابراین باید فوراً به پزشک مراجعه کرد.

نحوه تشخیص انسداد روده

پزشک پس از بررسی و گرفتن پاسخ سوالاتش درباره سوابق بیماری، برای تشخیص انسداد روده به این شکل عمل می کند:

توضیح علائم: علایم و مشکلات خود را با جزئیات به پزشک توضیح دهید تا کار تشخیص انسداد روده راحت تر شود.

سابقه پزشکی: در مورد کارهای درمانی یا جراحی که قبلاً انجام داده اید و همچنین بیماری هایی که در حال حاضر دچار آن هستید و داروها یا هر ماده خاصی که مصرف می کنید با پزشک صحبت کنید.

معاینه: پزشک، شکم و قسمت هایی که در آن احساس درد دارید را معاینه می کند.

آزمایش های تصویربرداری: از تصویر برداری با اشعه ایکس یا سی تی اسکن برای تشخیص انسداد روده استفاده می شود. تصویر برداری با اشعه ایکس باعث یافتن انسداد روده بزرگ و کوچک می شود. سی تی اسکن هم به پزشک کمک می کند تا جزئی یا کامل بودن وضعیت انسداد روده را تعیین کند.

کولونوسکوپی: زمانی که پزشک حدس بزند انسداد در روده بزرگ است، کولونوسکوپی انجام می شود. برای انجام این آزمایش ابتدا داروی بیهوشی را به بدن فرد وارد می کنند و سپس یک لوله که دوربین به بخش انتهای آن متصل شده را وارد روده بزرگ می کنند. بدین ترتیب پزشک قادر می شود قسمت داخلی روده بزرگ را بررسی و مشاهده کند.

سندروم پیچ خوردگی روده با تنقیه با باریوم، تحلیل مدفوع و تصویر برداری از جمله رادیوگرافی، سی تی اسکن و MRI قابل انجام است. لاپاراتومی تشخیصی یا توضیحی، یک روش جراحی است که برای معاینه بخش هایی از شکم استفاده می شود.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.