انواع افسردگی و درمان آن

خلاصه نوشته: بیماری افسردگی یکی از معضلاتی است که امروزه بیشتر در جوامع مختلف شاهد آن هستیم و عدم توجه به درمان به موقع آن می تواند آثار نامطلوبی بر روی زندگی فرد و اطرافیان وی داشته باشد. بنابراین باید ریشه افسردگی فرد هر چه زودتر تشخیص داده شده و درمان شود.

افسردگی چیست؟

افسردگی یکی از شایع ترین بیماری های است که بشر با آن درگیر است. اما جالب است که بدانید بالغ بر ۵۰ درصد افرادی که به این بیماری مبتلا هستند از بیماری خود بی خبراند و یا علت این حالات خود را بیماری دیگری می دانند. بیماری افسردگی مختص قشر خاصی از جامعه نیست بلکه تمامی افراد از جمله زنان، مردان، کودکان و نوجوانان می توانند درگیر آن شوند.

شناخت بیشتر افسردگی

شناخت انواع افسردگی کمک شایانی به پیدا کردن راه های درمان آن خواهد کرد. اما باید بدانیم که هر فرد در مقابل مشکلات یکسان به علت وجود الگوهای ذهنی متفاوت واکنش مختلفی را نشان می دهد، که باعث می شود تقسیم کردن این بیماری به سادگی صورت نپذیرد.

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در ادامه قصد داریم به تعدادی از شایع ترین انواع افسردگی اشاره کنیم. لطفا با ما همراه باشید.
بر اساس نظر «برتون» این بیماری به سه فرم مالیخولیای سر، بدن و بادی خلاصه می شود. این تقسیم بندی که امروزه نیز همچنان پذیرفته شده به شکل زیر کامل شده است:

«سوماتوگون» افسردگی ناشی از بیماری های جسمی

«اندگون روانی» افسردگی که ریشه ژنتیکی یا ارثی دارد

«نویروتیش دپرسیون» افسردگی ناشی از عوامل بیرونی یا تجربیات کودکی

پادکست انواع افسردگی و درمان آن

افسردگی در نوع شدید خودش «ماجر دپرسیون» نامیده می شود که خود دو فرم تک قطبی یا دو قطبی دارد. در گونه ی دوقطبی فرد گاه افسرده است و گاه شوریده، یعنی پر از انرژی، اعتماد به نفس که باعث می شود دست به اقدام های غیرقابل انتظار بزنند. به عنوان مثال ممکن است که فرد تصمیم بگیرد به شهر دیگری سفر کند تا در رستوران خاصی غذا بخورد.

البته دوام این حال در بیماران کوتاه بوده و پس از مدتی خود را درون چاهی عمیق تنها گرفتار می بینند. در این حالت ترس بر فرد غلبه کرده، حافظه اش را از دست می دهد و به طور کلی کنترل همه ی امور را از دستش خارج می شود. نمی تواند بین حقیقت ذهنش و واقعیت جهان بیرون تمایز قائل شود که این منجر به آن می شود که فرد خود را زندانی احساس می کند.

سایر انواع افسردگی

افسردگی عصبی

افسردگی عصبی شایع ترین نوع افسردگی است که فرد اعتماد به نفسش را از دست داده و می خواهد که بی نقص باشد. این افراد حرص قدردانی دارند و از جدایی می ترسند؛ به همین دلیل محققین ریشه ی آن را در دوران کودکی یا نوجوانی می دانند.

افسردگی عکس العملی

در این حالت فرد به دلیل وقوع اتفاق غم انگیزی مانند از دست دادن کار یا مرگ عزیز به طور طبیعی واکنش نشان داده و برای مدت کوتاهی درگیر علائم این بیماری می باشد. اگرچه با گذشت زمان به حالت طبیعی زندگی باز می گردد.

افسردگی ناشی از بیماری جسمی

دردهای طولانی، بیماری های مسری، ناراحتی های قلبی، دیابت، سرطان یا کاهش فعالیت غده تیروئید به خودی خود می تواند باعث ابتلای فرد به افسردگی شود. این نوع افسردگی حدود ۱۰% افراد مبتلا را تشکیل می دهد. در معالجه ی این افراد هرگز نباید از داروهای ضد افسردگی استفاده کرد، زیرا گاهی خود این داروها در بروز و شدت این بیماری نقش دارند. برای معالجه ابتدا در صورت امکان پذیر بودن باید بیماری جسمی آن ها را معالجه نمود.

افسردگی زمستانی

این بیماری به دلیل کاهش تابش نور آفتاب در مناطقی از زمین که نزدیک به ناحیه ی قطبی هستند، بیشتر شایع است. فرد احساس می کند که کم انرژی بوده و نیاز به خواب دارد. اما با فرارسیدن بهار دوباره به حالت قبلی خود باز می گردد.

انواع افسردگی و درمان آن

افسردگی بیولوژیکی

بررسی شده است که ممکن است افسردگی شدید ریشه ی ارثی داشته باشد. شایان توجه است که تلاش های مختلف برای پی بردن به ریشه ی افسردگی تاکنون موفق نبوده و گاها وجود بیماری های یکسان مانند فشار خون و تاثیرات جانبی داروهای مصرفی باعث ابتلای فرد به بیماری بوده است.

سیستم عصبی انسان یکپارچه است و تک تک هورمون های آن می تواند تاثیرات گسترده ای داشته باشد. مثلا با ترشح کمتر آدرنالین فرد حتی دچار تغییرات فیزیکی در بلندمدت می شود. بدین صورت که با خواب کمتر و آشفته احساس خستگی نمی کند، میل به خوردن و حرکت در فرد مبتلا کاهش می یابد. با این وجود از طریق متعادل کردن ترشح هورمون ها نیز در مواردی ممکن است بهبودی رخ ندهد؛ که نشان می دهد همچنان بسیاری از زوایای ریشه ی افسردگی بر محققین ناشناخته مانده است.

باید توجه داشته باشیم که آمادگی روانی یا محیطی برای ابتلا به افسردگی باعث می شود خطر ابتلا افزایش یابد. اگر فرد همواره تفکرات منفی داشته باشد و از حمایت و محبت کافی برخوردار نباشد، رویدادهای زندگی اش را طوری تفسیر می کند که او را در مسیر ابتلا قرار می دهد. اگر فرد کسی را داشته باشد تا در مواقع مشکلات همراهش باشد احتمال ابتلای او به افسردگی به شدت کاهش می یابد.

به طور کلی افرادی که خلا روانی دارند آماده ابتلا به انواع بیماری های جسمی و روانی هستند. اتفاقات دوران خردسالی نیز تاثیر به سزایی در ابتلا به این بیماری دارد. این گونه تجربیات رفته رفته از یاد می روند اما منجر به تشکیل الگوهایی مانند »«من لیاقتش را ندارم» می شود که همواره سایه ی پررنگی بر تصمیمات افراد می اندازد.

پیشگیری از افسردگی باید از دوران کودکی آغاز شود

برای جلوگیری از این گونه زمینه سازی، کودک باید از محبت بی قید و شرط بهره مند شود. یاد بگیرد اعتماد کند که این دو منجر به تشکیل چارچوب سالم روانی برای رشد سالم افراد می شود. کودکی که در تمام عمرش تهدید شده است که اگر بچه ی خوبی نباشد و مطابق میل والدین عمل نکند از سوی والدین طرد خواهد شد و هیچ کس او را دوست نخواهد داشت، شاید از نظر والدین تنها یک تهدید ساده باشد اما همین مسائل باور کودکان را تشکیل می دهد و آن ها را در خود فرو می برد. در نتیجه تاثیرات غیر قابل جبرانی بر افراد باقی می گذارد.

این پیش زمینه همانند پایه ای ضعیف برای شخصیت فرد بوده و باعث می شود گاها با کوچک ترین تلنگر فرد علائم اولیه را پیدا کرده و در مراحل بعد منجر به ایجاد تغییرات در جسم فرد شود که بازگشت به حالت عادی را غیرممکن می کند. با درک این موضوع می توان به علت خودکشی افراد موفق و خوشبخت پی برد.

علائم افسردگی

  • افسردگی علائم مختلفی دارد که از جمله شایع ترین ملاک های تشخیص آن می توان به موارد زیر اشاره نمود.
  • خلق و خوی فرد در بیشتر روزها گرفته و افسرده است.
  • میل و اشتیاق به هر نوع فعالیت در زندگی به وضوح در فرد کاهش می یابد.
  • اشتهای فرد نسبت به قبل به شدت کاهش یا افزایش می یابد که افزایش یا کاهش وزن ناگهانی را به دنبال دارد.
  • بی خوابی و پرخوابی های غیر عادی
  • کاهش انرژی، ناتوانی و خستگی
  • احساس گناهکار بودن یا بی ارزشی
  • از دست دادن تمرکز ذهنی و نداشتن قدرت تصمیم گیری
  • فکر کردن به مرگ و خودکشی بدون اینکه دلیلی برای آن وجود داشته باشد به صورت کاملا ناگهانی

البته توجه داشته باشید تمامی افراد مبتلا به افسردگی همه علائم ذکر شده را یکجا با هم ندارند و در صورتی که در فردی پنج مورد از موارد ذکر شده در بالا مشاهده شود فرد به افسردگی مبتلا است و باید هر چه سریعتر به فکر درمان آن باشد تا بتواند به حالت اولیه زندگی نرمال و عادی خود باز گردد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.