چگونگی ایجاد انگیزه شخصی برای رسیدن به موفقیت

نقش انگیزه شخصی در موفقیت افراد

برای موفق شدن و رسیدن به پیروزی، ابتدا باید میل و رغبت داشت. انگیزه شخصی، مهم ترین بخش در موفقیت است. اگر داستان زندگی افراد موفق را مطالعه کنیم، می توانیم از رموز موفقیت آن ها استفاده کنیم تا به موفقیت و پیروزی برسیم.

پادکست انگیزه شخصی برای رسیدن به موفقیت

انسان های موفق، در خود انگیزه و اشتیاق ایجاد می کنند

هنگامی که زندگی جان برانسویک بزرگترین ارائه کننده وسایل بیلیارد را می خوانیم، به این پی می بریم که او انرژی و نیرویی برای این کار صرف کرده است. همچنین می فهمیم که باید افق دید خود را گسترش دهیم، در مسیر موفقیت انعطاف پذیرتر باشیم، بلند مدت فکر کنیم و مانند او همه جوانب کار را در نظر بگیریم تا بتوانیم به موفقیت های بزرگ دست پیدا کنیم.

یکی دیگر از افرادی که باید زندگی نامه او را بخوانیم تا به اسرار موفقیتش پی ببریم، ری چارلز است. ری چارلز، نوازنده مشهور آمریکایی پیانو و کیبورد الکتریک بود. به علاوه او خواننده سبک‌های جاز و ریتم اند بلوز بود. مطالعه زندگی چارلز به ما نشان می دهد که چگونه در سال ۱۹۴۶ با بزرگترین شانس زندگی خود روبه رو شد و توانست یکی از اعضای گروه لاکی میلیندر شود.

وقتی او در گروه لاکی میلیندر ساز زد، اصلا تحسین نشد؛ بلکه میلیندر به او گفت که نحوه ساز زدنش به اندازه کافی خوب و قابل قبول نیست. ری بعد از روزهای سرشار از یاس و ناامیدی، بار دیگر توانست به خودش مسلط شود و ساز زدن را از نو شروع کند. ری چارلز سخت تمرین می کرد و با این کار، روش بی نظیری در موسیقی به نام خود ثبت کرد. هنرمندان و بزرگان موسیقی، ری چارلز را بزرگترین آقای نابغه در قرن بیستم می دانند. قطعا پافشاری و انگیزه شخصی، یکی از مهمترین عناصر موفقیت هستند. افراد موفق به خوبی می دانند که با پافشاری و تمرکز، می توانند به تمام آرزوهای خود دست پیدا کنند.

شگفت انگیز است که بسیاری از مردم، با وجود خواندن داستان های زیاد درباره زندگی افراد موفق و آگاهی یافتن از مراحل موفقیت، هنوز به این موضوع پی نبرده اند که برای رسیدن به آرزوهای خود، به ابتکار عمل و انگیزه شخصی نیاز دارند.

بسیاری از افراد در سمینارهای انگیزشی و سخنرانی افراد بزرگ و موفق شرکت می کنند تا انگیزه موفقیت به آن ها منتقل شود. انگیزه، تزریق شدنی نیست. به نظر شما چرا مردم به این موضوع که انگیزه شخصی از درون می آید، بی توجهی می کنند؟ چرا مردم نمی دانند که ما، خودمان مسئول انگیزه بخشیدن به خود هستیم؟ چرا به نظر مردم عجیب است که برای رسیدن به موفقیت باید با توجه به شرایط زندگی خود، راهمان را پیدا کنیم و خودمان مشوق خود باشیم؟ چرا به این موضوع توجه نمی کنیم که باید برای افزایش قدرت و نیروی خود تلاش کنیم؟

خوانندگان عزیز سایت آگاه باشیم لطفا به یاد داشته باشید که انگیزه شخصی از درون ما سرچشمه می گیرد و در واقع، یک مکانیسم درونی است. انگیزه هر شخص، به جرات و تحمل او بستگی دارد. درست است که انرژی مثبت و انگیزه داشتن می تواند از یک شخص، به شخص دیگری منتقل شود؛ اما مهم ترین نیرو محرکه برای رسیدن به موفقیت، انگیزه شخصی و اراده درونی خود شخص است.

نکته مهمی که باید بدانید این است که انگیزش، باید از آموخته های شخص و از سختی ها و ناامیدی های او از دیگران ناشی شود. سختی های شما، باید انگیزه ای برای رسیدن به اهداف بزرگ باشند. واقعیت این است که مسئول دانستن دیگران برای شکست و ناکامی آسان است؛ زیرا پذیرش صددرصدی مسئولیت، کاری سخت است و ممکن است بار سنگینی را روی دوش ما بگذارد. ما انسان ها معمولا به دنبال راه های ساده و سریع برای موفقیت می گردیم و از اینکه بدانیم فرد دیگری هست که ما را وادار کند تا کارهای مهم خود را انجام دهیم، احساس آرامش و امیدواری می کنیم.

انگیزه شخصی برای رسیدن به موفقیت

سه دیدگاه افراد موفق در مورد ایجاد انگیزه شخصی

اگر شخص دیگری بتواند مسئولیت انگیزه شخصی ما را بر عهده بگیرد، ما را دچار برانگیختگی احساسی می کند و قدرت به موفقیت رسیدن ما را ندارد؛ زیرا این کار، باعث از دست دادن کنترل ما روی اوضاع می شود و اعتماد به نفس درونی ما را نیز از بین می برد.

گاهی اوقات می توانیم افرادی را پیدا کنیم که به ما کمک کنند دوباره روی پای خود بایستیم و کنترل زندگی خود را به دست بگیریم. کمک گرفتن از این افراد خوب است؛ اما به محض اینکه توانستید خودتان احساس مسئولیت کنید و کارهایتان را از سر بگیرید، معطل نکنید و سریعا اقدام کنید.

زندگی مانند یک بازی است، گاهی برنده می شوید و گاهی شکست می خورید. وقتی شکست می خورید، باید از زمین بلند شوید و انرژی و اعتماد به نفس خود را دوباره به دست آورید. در این صورت، ماهیچه های درونی شما به اندازه ای نیرومند می شود که خودتان نیز شگفت زده می شوید. بدانید در هنگام شکست خوردن، درس های باارزشی یاد می گیرید.

سه مفهوم انگیزشی مهم و ارزشمند

برای تقویت محرک درونی، شما باید از سه مفهوم انگیزشی مهم و ارزشمند استفاده کنید. در ادامه با این مفاهیم مهم آشنا خواهید شد.

۱ – خود انگیزشی

خود انگیزشی به معنای انگیزه دادن به خود و مراقبت از تصمیم های شخصی است. برای افراد موفق، خود انگیزشی از غذا خوردن نیز مهم تر است. اگر می خواهید موفق شوید، باید توانایی ایجاد انگیزه را در خود داشته باشید. انگیزه دادن به خود، قسمت روانی محافظت شخصی است و موضوعی بسیار مهم است.

۲ – حفظ انگیزه

ایجاد انگیزه شخصی در خود، موضوعی نیست که یک بار انجام شود و سپس به پایان برسد؛ بلکه این کار باید همواره ادامه داشته باشد. به ماشین خود توجه کنید. شما نمی توانید فقط یک بار در اتومبیل خودتان روغن بریزید و بگویید دیگر به روغن احتیاج نخواهد داشت! شما با یک بار غذا خوردن نمی توانید برای همیشه سیر بمانید، با یک بار دوش گرفتن نمی توانید برای همیشه تمیز بمانید و با یک بار مسواک زدن، نمی توانید دندان هایی سالم و تمیز داشته باشید.

بله، انگیزه بخشی هم به همین صورت است. حفظ انگیزه شخصی و تازه کردن نیروی انگیزه، کاری است که شما به صورت مداوم به عنوان بخشی از راه موفقیت خود انجام می دهید. حفظ انگیزه درونی، کاری است که شما باید به طور مداوم به عنوان قسمتی از راه موفقیت خودتان انجام می دهید. یادتان باشد تلاش برای داشتن انگیزه درونی، کاری نیست که فقط یک بار انجام شود؛ بلکه برنامه ای همیشگی است که هرگز نباید آن را متوقف کنید.

۳ – داشتن انگیزه متناسب با سطح پیشرفت افراد

داشتن محرک درونی و انگیزه، فقط برای افراد ضعیف نیست؛ افرادی که به سختی تلاش می کنند و در حال طی کردن مسیر موفقیت هستند به انگیزه بیشتری برای ادامه راه خود نیاز دارند. شاید فکر کنید که داشتن انگیزه، مخصوص افراد تازه کار است؛ اما باید بدانید که اشتباه فکر می کنید؛ زیرا اشخاص موفق و حرفه ای نیز به انگیزه نیاز دارند.

در حقیقت، ستارگان بزرگ دنیای موفقیت به انگیزه بیشتری نیاز دارند؛ زیرا آن ها دوست دارند که همیشه در جامعه ممتاز باشند. آنها تمام نیروی خودشان را صرف انجام کارها، برنامه ها و اهداف خود می کنند. افراد سرسخت، با جان و دل کار موردعلاقه خود را انجام می دهند. این سطح از تمرکز و فعالیت، فرد را از نظر روحی و جسمی بسیار خسته می کند. به همین دلیل است که افراد موفق به حفظ انگیزه خود اهمیت می دهند؛ زیرا می دانند که انگیزه درونی آن ها، انرژی شان را افزایش می دهد و نیرو و توان آن ها را برای رسیدن به موفقیت حفظ می کند.

گفتیم که انگیزه از درون انسان نشات می گیرد؛ اما برای تقویت آن می توان از عوامل خارجی کمک گرفت. دقیقا مانند ماهیچه های بدن انسان که با فکر کردن به تناسب اندام تقویت نمی شوند و برای فرم دهی آن ها باید به سالن بدنسازی رفت و تمرینات را به صورت عملی انجام داد. همین موضوع درباره تقویت انگیزه شخصی و محرک درونی نیز صادق است. افراد موفق می دانند که با تقویت نیروی انگیزه خود می توانند به تمام آرزوها و اهداف خود دست پیدا کنند. با کمک انجام دادن مجموعه ای از رفتارها، می توانید نیروی محرکه خود را تقویت کنید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.