ان ال پی چیست ؟

ان ال پی یا برنامه ریزی عصبی کلامی

ان ال پی (NLP) یا برنامه ریزی عصبی کلامی، اندیشیدن در مورد عملکرد دنیا، تجزیه و تحلیل عظمت آن و نحوه دستیابی به این عظمت می باشد. با استفاده از فنون خاصی می توانید، نتایجی نو خلق کرده و ارتباط های بیشتری برقرار کنید. در نتیجه از زندگی لذت بیشتری برده و مسیر را برای موفقیت و رسیدن به هدف، هموار می کنید.

شاید هم در زندگی خود فرد موفقی باشید اما چیزهایی وجود دارند که می خواهید در خودتان تغییر دهید و موفقیت بیشتری را تجربه کنید. در نگرش ان ال پی، افراد برتری که در هر زمینه موفق می شوند، الگوی شما هستند. البته دامنه آن بسیار گسترده تر از این جمله است و راهکارهایی ارائه می دهند که می توانید از آن ها در همه زمینه های زندگی استفاده کنید به موفقیت برسید.

پایه آن بر این استوار است که هر کس با پیروی از شیوه ای خاص به نتایجی دست پیدا کند. ان ال پی طرز تفکر و رفتار فرد الگو را تجزیه و تحلیل می کند تا الگویی کاربردی به دیگران ارائه کند. شما با این روش از استعدادهای نهفته خود آگاهی پیدا کرده و آن ها را به کار می گیرید، اما باید هدف گذاری دقیقی داشته باشید و بدانید که چه می خواهید تا به موفقیت و هدف نهایی خود برسید.

پادکست ان ال پی چیست ؟

اساس ان ال پی چیست؟!

ان ال پی در واقع مجموعه فنونی است که در زندگی روزمره برای دستیابی به تعالی کاربرد دارد. ساختارش الگوی قرار دادن افرادی است که در زندگی خویش در بسیاری از زمینه ها به موفقیت دست یافته اند. این روش به شما می آموزد که اتفاقات در زندگی شما تغییر ایجاد نمی کند، بلکه واکنش شما نسبت به آن اتفاقات است که موجب تغییر می شود.

اصطلاح برنامه ریزی «عصبی – کلامی» یعنی روند ضمیر ناخودآگاه، همان که بر اساس آن رفتار می کنیم و پیامد آن، نتایجی است که اعم از موفقیت یا عدم موفقیت حاصل می شوند. هر جز از این عبارت مهم می باشد. منظور از عصبی، همان سیستم عصبی است که از طریق پنج حس بینایی، شنوایی، لامسه، بویایی و چشایی به ما منتقل می شود. و منظور از کلامی، به زبان کاربردی ما دلالت دارد. به ویژه شیوه ای که از کلام خود برای معنا بخشیدن به تجربه استفاده می کنیم. افکار خودآگاه و ناخودآگاه ما هم به شکل کلامی و هم به شکل غیرکلامی به دیگران منتقل می شود.

برنامه ریزی عصبی کلامی، به نحوه ی تفکر عادی و روزمره یا شیوه رفتاری ما دلالت دارد. هر یک از ما، برای تک تک رفتارهایمان برنامه خاصی در ذهن داریم. این برنامه شامل مجموعه مراحلی می شود که به طور خودکار نتایج خاصی را در شرایطی خاص به بار می آورند. پایه ان ال پی بر این اصل استوار است که هر کس می تواند با فراگیری شیوه دستیابی دیگران به موفقیت، انسان موفقی شود. این امر به معنای الگو سازی می باشد.

الگوسازی

برای الگوسازی ابتدا باید فردی با عملکرد عالی را مدنظر قرار دهید و ببینید که او چگونه رفتار می کند. برای این کار لازم است او را نظاره کرده و رفتارهایش را مورد تحلیل و بررسی قرار دهید.

۱ – زبان کاربردی این فرد چیست؟! یعنی از چه کلماتی استفاده می کند و ساختار آن چگونه است؟!

۲ – زبان بدن او به چه شکلی است؟! یعنی هنگام صحبت کردن از چه حرکاتی بهره می گیرد.

۳ – طرز فکر، باورها و ارزش ها و برنامه های او چگونه هستند؟!

با الگوبرداری صحیح و پاسخ به سوالات بالا می توان به نتایجی بسیار عالی دست پیدا کرد.

چهار قانون ضروری برای موفقیت

چهار قانون ضروری برای موفقیت

با به وجود آمدن علم ان ال پی، چهار قانون زیر به عنوان اصول دستیابی به موفقیت در هر زمینه از زندگی بنیان نهاده شده اند که در ادامه برای شما دوستان عزیز سایت آگاه باشیم به توضیح این قوانین پرداخته ایم.

۱ – ان ال پی بر نتیجه تمرکز دارد

همواره کار با داشتن هدف نهایی در ذهن آغاز می شود. زیرا باور اصلی در این روش این است که هر چیزی که در زندگی روی آن تمرکز داشته باشید، به دست خواهید آورد. اگر ندانید چه می خواهید در واقع مثل قایقرانی بدون پارو هستید که نمی تواند مقصد نهایی اش را انتخاب کند. بسیاری از آدم ها درباره اهداف خود شفاف نیستند. شاید به طور کلی بدانند چه می خواهند یا آگاه باشند که چه نمی خواهند اما فقط زمانی به نتایج دقیق و شفاف دست پیدا خواهند کرد که به طرز خاصی به هدف و موفقیت خود بیندیشند و به خوبی در این زمینه فکر کنند.

۲ – برای دستیابی به هدف اقدام کنید

کسانی به اهدافشان می رسند که تصمیمی جدی برای موفقیت در راهی که قدم گذاشته اند، داشته باشند. ممکن است برنامه کامل و جامعی در ذهن نداشته باشند اما به هرحال کار خود را آغاز کرده و برای آن تلاش می کنند. این افراد پایانی در ذهن دارند که برای رسیدن به آن مصمم هستند.

۳ – انعطاف پذیر باشید

اگر در مسیر اهدافتان قرار گرفته اید، به حرکات خود ادامه دهید. اگر به نظر می رسد که به نتایج دلخواهتان دست نخواهید یافت، مسیر خود و کاری که انجام می دهید را تغییر دهید. اگر باز هم موثر نبود، کار دیگری را شروع کرده و امتحان نمایید تا زمانی که هدف و نتیجه در ذهنتان ثابت است می توانید به شدت در اعمال و رفتارتان انعطاف به خرج دهید. مصمم و پیگیر بودن در راه رسیدن به هدف و موفقیت نیز بسیار مهم است و بدون آن نمی توان به نتیجه خوبی امیدوار بود.

۴ – آگاه باشید

برای انعطاف پذیر بودن گوش به زنگ باشید. یعنی در هر شرایطی باید هوشیاری و آگاهی خود را حفظ کنید. از خودتان سوالات زیر را بپرسید و سعی کنید پاسخ درستی برایشان پیدا کنید.

از کاری که انجام می دهید چه نتایجی خواهید گرفت؟! آیا تاثیرگذار است؟! آیا باید چیزی را تغییر دهید؟! این سوالات به شما کمک می کنند در مسیر درست و مناسب برای دستیابی به نتیجه و موفقیت قرار بگیرید.

کاربرد فنون ان ال پی

فنون NLP را می توان برای ایجاد تغییر در سطوح گوناگون به کار برد. ایجاد عامل محرک نیز برای ایجاد تغییر سریع کاربرد دارد و در واقع در این حالت منابع بیشتری به عنوان منبع محرک در اختیار خواهید داشت. به علاوه، هر از گاهی باید بیش از یک فن را در نظر بگیرید. به طور مثال برای عزت نفس پایین، ایجاد ارتباط بهتر یا برای کاهش وزن باید به عمق مطلب پی ببرید. باید در برخی موارد فنون متفاوتی را به کار گرفت مثلا در این زمینه می توان به تغییر باورها، ارزش ها، راهکارها و … اشاره کرد.

هنگامی که فردی را الگو قرار می دهید، بررسی می کنید که چگونه کاری را به نحو احسن انجام می دهد. مثلا او چگونه پول درمی آورد یا ارتباط برقرار می کند. بنابراین ابتدا بهترین فردی را که می توانید به عنوان الگو انتخاب کنید، در غیر این صورت ممکن است با الگوبرداری، نکات منفی وی را نیز اقتباس نمایید. باید به زبان بدن آن بنگرید، چگونه می ایستد و حرکت می کند. حالات بدنی او چیست و مواردی از این قبیل! باید بررسی کنید که او چرا به این کار پرداخته است و چه چیزی در او انگیزه ایجاد می کند. الگوهای غربال کننده وی کدامند و اگر می توانید بهتر است این سوالات را مستقیماً از خود او بپرسید. همچنین لازم است راهکارهای آن شخص را مدنظر قرار داده و ترتیب انجام کارها و برنامه هایش را بدانید.

آنقدر به بررسی و تحلیل ادامه دهید تا بفهمید کدام بخش ها ضروری هستند و کدام بخش ها غیر ضروری! در انتها زمانی می رسد که خودتان باید همه چیز را آغاز کنید و کارها را بر اساس الگوی شخصی پیش ببرید. ممکن است باز هم به نتایج دلخواه نرسید اما در این زمان به جای ناامید شدن، باید ببینید که چه بخشی را از قلم انداخته یا فراموش کرده اید. اگر بتوانید به نتایج خوبی دست یابید، پس الگوبرداری شما صحیح بوده و می توانید این کار را به دیگران نیز آموزش دهید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.