اهمیت مسئولیت پذیری در رسیدن به موفقیت

مسئولیت خود را قبول کنید و آن را گردن دیگران نیندازید

بعضی از افراد هرچه تلاش می کنند نمی توانند به موفقیت در زندگی و خواسته هایشان برسند؛ به همین دلیل هم دائما سعی می کنند مسئولیت کارهایشان را به دیگران واگذار کنند یا آن ها را به گردن دیگران می اندازند. آن ها از تلاش کردن خسته شده اند یا به دلیل تنبلی شان نمی خواهند تلاش کنند و همیشه می خواهند که دیگران کارهای آن ها را انجام دهند. زمانی هم که موفق نمی شوند دیگران را مقصر می دانند و هیچ موقع نمی خواهند خودشان را مسئول کارهای خودشان بدانند. هرچه قدر که خودتان برای کارهای خود تلاش کنید، موفقیت های بیشتری به دست می آورید.

پادکست اهمیت مسئولیت پذیری در رسیدن به موفقیت

به این داستان توجه کنید

مردی هر روز از خواب بیدار می شد و به سرکار می رفت. او همیشه در ترافیک گیر می کرد و دیر به محل کارش می رسید و با ناراحتی تمام کارهایش را انجام می داد، زیرا مدتی بود که از فضای کار و زندگی اش خسته شده بود. در ابتدا قصد داشت که تمام مشکلاتش را گردن زندگی و دیگران بیندازد، اما تصمیم گرفت کمی با خودش منطقی فکر کند.

او با همسرش به یک رستوران رفت و وضعیتش را بیان کرد. گزینه های زیادی مانند استعفا از کار یا تغییر شغل را داشت که باید آن ها را بررسی می کرد و با همسرش راجع به آن ها صحبت کرد. او بالاخره توانست تمام گزینه ها را بررسی کند. صبح که به سرکار رفت با مدیرش مشغول صحبت شد. او از وضعیت بد کار و کارمند ها صحبت کرد و می خواست که محیط کارش تغییر کند که همین اتفاق هم رخ داد. او در محیط بهتری توانست مشغول کار شود و انگیزه خودش را دوباره به دست آورد.

خیلی ها ممکن است مسئولیتی را در زندگی شان قبول کنند و بعد از قبول کردن آن پشیمان شوند یا نتوانند آن را به درستی انجام دهند. برای این که بدانید می توانید کاری را انجام دهید یا نه ابتدا باید چند سوال زیر را با پاسخ بله و خیر از خودتان بپرسید:
آیا شما تمام کارها و فرایندهایی که در محل کارتان انجام می دهید را در لیست خود یادداشت می کنید و عملکردهای محل کارتان را مورد بررسی قرار می دهید؟!

آیا با شریک یا دوستتان در مورد کاری که قرار است انجام دهید، صحبت می کنید؟!

آیا نقش و محیط کارتان را برای انجام دادن کار مورد نظرتان بررسی می کنید؟ !

آیا چیزهایی که انجام آن ممکن است و چیزهایی که ممکن نیست را برای خودتان در نظر می گیرید؟!

آیا اهل ریسک کردن هستید و علاقه دارید که با انسان های جدیدی آشنا شوید؟!

اگر بیشتر جواب های شما مثبت بود، یعنی انسانی هستید که می توانید مسئولیتی را قبول کنید و آن را انجام دهید. شما باید قبل از هر چیزی خودتان را به خوبی بشناسید و اگر توانایی انجام دادن کاری را ندارید با شجاعت از قبول کردن آن کار دوری کنید و آن را از خودتان منع کنید. این حق شماست که کاری را که می خواهید انجام دهید.

مسئولیت پذیری در رسیدن به موفقیت

از گفتن مقصر کیست دوری کنید

همیشه باید بدانید که انسان های مسئولیت پذیر کسی را مقصر کارهای خودشان نمی دانند و کسی را گناهکار خطاب نمی کنند. این که شخصی را مقصر بدانید و همه ی تقصیرها را گردن او بیندازید کار ساده ای است، اما از این کار هیچ چیزی نصیب شما نمی شود و تنها برای خودتان دشمنان جدیدی خلق می کنید.

تمام انسان هایی که به دنبال یک مقصر برای مشکلاتشان هستند در زندگی خود ناموفق بوده اند، زیرا افراد ناموفق برای این که خودشان را قانع کنند که کار اشتباهی نکرده اند، به دنبال مقصر می گردند و تمام عالم و آدم را مقصر می دانند.

داستان زنی که دائم اعتراض می کرد

زنی در یکی از محله ای کوچک زندگی می کرد. او همیشه نسبت به همه چیز اعتراض داشت و همه را مقصر می دانست. در جلوی خانه ی زن یک باغچه ای وجود داشت که زن در آن گل های مختلفی کاشته بود. مشکلی که وجود داشت این بود که زن هر روز بچه ی همسایه را دعوا می کرد؛ چون فکر می کرد که او می آید و خاک باغچه را خراب می کند.

مادر آن بچه برای این که نشان دهد فرزندش بی گناه است، از سگ آن زن که در حال ساختن چاله در باغچه بود فیلم گرفت و نشان زن داد. زن دیگر از آن روز نتوانست هیچ اعتراضی کند و دیگر نتوانست رو به روی آن کودک قرار گیرد.
همان طور که در این داستان دیدید، مقصر دانستن برداشت های اشتباهی را هم به بار می آورد. ممکن است شخصی را بی دلیل مسبب کار اشتباهی بدانید که انجام نداده است و مدت ها از او ناراحت باشید. البته گاهی منطقی فکر نکردن هم باعث می شود که انسان دچار اشتباه شود.

چگونه باید مسئولیت خودتان را قبول کنید

بسیاری از افراد فکر می کنند که مسئولیت پذیری آسان است، اما زمانی که آن را قبول می کنند دچار ترس می شوند چون متوجه می شوند که سخت تر از آنی بود که فکرش را می کردند. برای پذیرفتن یک مسئولیت باید از سه مرحله عبور کنید:
ابتدا باید بدانید که توانایی آن مسئولیت را دارید یا خیر. ممکن است وقت نداشته باشید یا حتی ممکن است با آن مسئله آشنایی نداشته باشید و نتوانید آن مسئولیت را به خوبی انجام دهید.

سپس تمام جزئیات مسئولیت را از فرد بپرسید. شما باید آگاه باشید که چه کاری را قرار است انجام دهید و می خواهید آن را به کجا برسانید. ممکن است جایی گیر کنید و راه حل را ندانید و به همین دلیل است که باید با تمام بخش های مسئله آشنایی داشته باشید.
حال باید آن را به خوبی انجام دهید. وقتی یک مسئولیتی را قبول کرده اید، در واقع به فرد مقابل قول داده اید که مسئله را به خوبی حل می کنید و با نتیجه ای کامل بر می گردید. خیلی ها مسئولیتی را قبول می کنند و آن را نصفه کاره تحویل می دهند که باعث می شود در نظر دیگران فردی بد قول و بی مسئولیت جلوه کنند.

نظرات بسته شده است.