۶۲ روش اثبات شده برای ایجاد اعتماد به نفس

راهکارهای ساده و مطمئن که برای افزایش اعتماد به نفس باید بدانید

اعتماد به نفس ابزاری است که می توانید در زندگی روزمره خود، برای انجام کارهای جالب و سرگرم کننده از آن استفاده کنید. شما می توانید به وسیله آن بر ترس های تان غلبه کنید و توانایی انجام کارهایی که واقعا برایتان اهمیت دارد را در خود به وجود آورید. اما بسیاری از مردم نمی دانند که اعتماد به نفس آن ها درست مثل یک عضله کار می کند، یعنی بستگی به میزان تلاش و سطح عملکردشان دارد. یا به طور کامل اعتماد به نفس دارید و یا کاملا فاقد آن هستید.

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله می خواهیم ۶۲ راه ایجاد اعتماد به نفس را که به وسیله آن می توانید به موفقیت و رشد و توسعه فردی در زندگی دست پیدا کنید را به شما معرفی نماییم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

پادکست ایجاد اعتماد به نفس

۱ – برای داشتن اعتماد به نفس یادگیری بسیار مفید است

در کلاس های مختلف ثبت نام کنید و لذت ببرید. هم چنین می توانید کتابی را که به موضوع آن علاقه دارید را مطالعه کنید. یادگیری، افق های جدید را رو به شما بازتر و ذهن تان را فعال تر می کند. و مطمئنا باعث ایجاد اعتماد به نفس در شما خواهد شد.

۲ – از همکلاسی یا بهترین دوست خود بپرسید چه کاری می توانید امروز برای آن ها انجام دهید

شما به راحتی می توانید به آن ها کمک کنید تا کاری را که دوست ندارند یا زمان کافی برای انجامش ندارد را برایشان انجام دهید. از طریق کمک به دیگران، در واقع به خودتان کمک کرده اید.

۳ – برای ایجاد اعتماد به نفس حتما ورزش کنید

اثرات فیزیکی که ورزش کردن بر بدن شما دارد، باعث ایجاد حسی مثبت می شود. مطالعات بی شماری نشان داده است که تمرینات منظم در سالن بدنسازی نه تنها باعث افزایش نشاط بلکه باعث ایجاد اعتماد به نفس بیشتری هم در شما می شود.

۴ – به اخبار و رویداد های اجتماعی توجه کنید و سعی کنید بیبنید چگونه می توانید برای دیگران مفید باشید

به جای این که با مسائل پیرامون خود عصبی رفتار کنید، تمرکز خود را روی چگونگی کمک به دیگران بگذارید. سعی کنید بدون هیچ چشم داشتی به دیگران کمک نمایید تا مشکلات شان را حل نمایند. به سادگی رویکرد خود را تغییر دهید و به کمک افرادی که می شناسید، بشتابید. با انجام این کار، به آرامش، اعتماد به نفس و شخصیتی خواهید رسید که مردم خواهان برقراری ارتباط با شما می شوند.

فکر کردن

۵ – به چیزهایی که واقعا برای شما اهمیت دارد، فکر کنید

اگر چیزهایی که دوست دارید جزو زندگی شما نیستند، باید آن ها را وارد زندگی خود بکنید. مثلا ممکن است کارهای روزانه شما مثل آب خوردن آسان باشد، ولی شما از انجام آن لذت ببرید، پس به کار خود ادامه دهید. افراد مختلف کارهای متفاوتی را مانند نگارش مقاله، انجام مسابقات ورزشی و یا تعامل با همکاران را دوست دارند.

۶ – لیستی از چیزهایی که دوست ندارید را بنویسید و سپس از زندگی تان حذفشان کنید

لیستی از چیزهایی که دوست ندارید را بنویسید، سپس راه های حذف یا کاهش شان را مشخص کنید. من شخصا دوست دارم این کار را با قلم و کاغذ انجام دهم، زیرا احساس می کنم واقعی تر و قطعی تر است. همچنین برای شروع کار از یک ایده خوب استفاده کنید.

۷ – پیروزی های بزرگ و کوچک خود را جشن بگیرید

به پیروزی بزرگ یا کوچک و یا موفقیتی که تجربه کرده اید، نگاه کنید و خود را برای کسب آن تشویق کنید. به رسمیت شناختن موفقیت های خود روشی عالی برای ایجاد اعتماد به نفس است.

۸ – هنگامی که به یک مراسم بزرگ می روید، با افرادی که نمی شناسید نیز ارتباط برقرار کنید.

با کسی که نمی شناسید ارتباط برقرار کنید و صحبت نمایید. با این روش می توانید با افراد جدیدی آشنا شوید و دوستان خوبی پیدا کنید. شما می توانید آشنایی با افراد جدید را در محیط کاری خود نیز انجام دهید.

۹ – برای انجام یک کار روش های مختلفی را امتحان کنید

اغلب افراد هنگامی که نمی توانند کاری را انجام دهند آن را رها می کنند و از انجام آن صرف نظر می کنند. افراد زیادی نیز هنگامی که جوان هستند همین کار را می کنند. اما پس از گذشت چند سال برای انجام کاری تمام توان و استعدادهای خود را به کار می گیرند، و از روش های مختلف استفاده می کنند تا هرطور که شده آن را انجام دهند.

شاد بودن

۱۰ – کاری که باعث شادی تان می شود را هر روز انجام دهید

این مورد بسیار آسان است. مثلا مدیر شما با ارسال یک ایمیل یا پیام تشکر از شما می تواند روز شما را پر انرژی تر کند و یا همسرتان با انجام کاری کوچک موجب خوشحالی شما می شود. پس زندگی را زیاد سخت نگیرید، ولی تمام تلاش خود را برای موفق شدن انجام دهید.

۱۱ – به دنبال انجام کارهایی باشید که شما را به فکر کردن وادار می کند

به دنبال انجام کارهای فکری باشید تا مغزتان فعال شود. در حال حاضر تصور کنید که بهترین دوست شما از شما درباره کاری مشورت می خواهد، فکر کنید که چه چیزی به او می گویید؟!

۱۲ – اگر از دختر یا پسری خوشتان می آید، این موضوع را با او مطرح کنید

اگر مجرد هستید و از دختر یا پسری خوشتان می آید، جلو بروید و به او بگویید. حتی اگر جواب منفی نیز بگیرید، اعتماد به نفس شما افزایش خواهد یافت، زیرا شما تصمیم گرفته اید و تلاش خود را انجام داده اید. بهترین چیزی که می تواند رخ دهد چیست؟ مطمئنا این که جواب مثبت بگیرید.

۱۳ – ذهن خود را با نوشتن یک لیست از ۲۰ چیز که باعث می شود احساس خوبی داشته باشید، تغذیه کنید

در واقع این لیست، لیست سپاس گزاری نام دارد. مواردی که موجب خوشحالی شما می شوند مانند شریک زندگی، بچه هایتان، والدین، حیوانات خانگی و غیره را در این لیست بگنجانید. ما توصیه می کنیم این فهرست را حداقل یک بار در ماه بنویسید. و مهم تر از همه این که اطمینان حاصل کنید که حداقل ۲۰ مورد را بنویسید.

۱۴ – برای تحت تاثیر قرار دادن دیگران، نقش بازی نکنید

مهم نیست مردم چه فکری درباره شما می کنند. نقش بازی کردن را رها کنید و به خودتان فشار نیاورید. اکثر افراد نمی توانند این شرایط را تحمل کنند. کاری را که دوست دارید، انجام دهید. تفریحات و سرگرمی های مورد علاقه تان را انجام دهید و نگران قضاوت های دیگران نباشید. اگر شما بتوانید این رویه را در زندگی خود به کار بگیرید، از این که چگونه دیگران نسبت به شما واکنش مثبت خواهند داشت، شگفت زده خواهید شد.

۱۵ – هنگامی که فکر می کنید که به اندازه کافی خوب نیستید، یاد بگیرید که خودتان را درک کنید

یاد بگیرید هر وقت که احساس کردید کاری را نمی توانید انجام دهید و یا احساس کردید که به اندازه کافی خوب نیستید، خودتان را درک نمایید. در عوض توانایی ها و داشته هایتان را به خودتان یادآوری کنید. به هر چیزی که فکر کنید، همان اتفاق برایتان می افتد. پس برای ایجاد اعتماد به نفس در خودتان، ذهنی مثبت و پویا برای خود بسازید تا به رشد و توسعه فردی دست پیدا کنید.

تصمیمات ناگهانی

۱۶ – برای ایجاد اعتماد به نفس تصمیمات ناگهانی بگیرید

تصمیمات ناگهانی بسیار برای شما اهمیت دارد. مثلا ممکن است که شما ۵ تا ۹ ساعت در روز کار کنید ولی به یکباره متوجه شوید که تایم کاری تان زیاد است و تصمیم بگیرید که در این باره با رییس خود صحبت کنید. یا شاید به یکباره تصمیم بگیرید که درباره استرس و فشارهای کاری تان با مدیر خود حرف بزنید و درباره حقوق خود مذاکره کنید.

۱۷ – درباره چالش هایی که با آن ها مواجه می شوید، با خودتان صحبت کنید

دفعه بعد که شما در برابر یک خطر یا یک چالش قرار گرفتید، به ندای درونی خود گوش دهید و به دنبال راهی برای بهبود گفتگوی درونی خود باشید. اگر به طور معمول متوجه شدید که حس درونی تان منفی است، با پرسیدن سوالاتی مانند «چگونه این کار را آسان تر انجام دهم؟»، «آیا روش دیگری برای انجام این کار وجود دارد؟» و یا «پژوهش های انجام شده کمکی به من می کند؟»، می توانید احساس درونی خود را تغییر دهید و باعث ایجاد اعتماد به نفس در خودتان شوید.

۱۸ – یک راه سریع برای ایجاد اعتماد به نفس این است که مانند احمق ها به خود بخندید

به هیچ عنوان از این که دیگران فکر کنند که شما احمق هستید، نترسید. به هیچ عنوان اجازه ندهید که این ترس مانع از فعالیت شما شود. نظرات افراد دیگر برایتان نباید خیلی اهمیت داشته باشد. هر زمانی که کار جدیدی انجام می دهید، این احتمال وجود دارد که دیگران شما را احمق فرض کنند. اما بهتر است احمق باشید تا این که اصلا کاری را انجام ندهید. در عوض با انجام این کار اعتماد به نفس خود را افزایش خواهید داد.

۱۹ – به هیچ عنوان احساس عدم اعتماد به نفس نداشته باشید

بارها برایتان پیش آمده است که کاری را بدون وجود اعتماد به نفس انجام دهید. نکته ای که وجود دارد این است که، شما باید اعتماد به نفس خود را به رسمیت بشناسید. مطمئنم که متوجه منظورم می شوید. به عنوان مثال، در مورد مسواک زدن دندان ها، راه رفتن در یک پارک یا صحبت کردن با یک دوست نزدیک فکر کنید. شما همه این چیزها را به طور طبیعی و با اطمینان انجام می دهید. شما باید این احساس ایجاد اعتماد به نفس را نیز در انجام سایر کارهایتان داشته باشید.

۲۰ – شک و تردیدهایتان را جدی بگیرید، ولی هنگام تصمیم گیری قاطع عمل کنید

گاهی اوقات شک و تردید باعث می شود تا آنچه را که برای آماده شدن نیاز دارید را بدانید. بنابراین می توانید از آن برای افزایش بهره وری و ایجاد اعتماد به نفس در خود استفاده کنید. نحوه استفاده از این روش این است که به سرعت بررسی کنید که آیا شک و تردید شما دارای اعتبار است یا خیر. اگر این کار را انجام دادید، پس از آن باید به سرعت تصمیم خود را بگیرید.
مثلا فکر کنید که یک پیشنهاد کاری به شما شده است، اما شک دارید که آیا قادر به انجام این کار هستید. وقت کمی را صرف تجزیه و تحلیل شک و تردید خود کنید تا ببینید آیا آن ها واقعیت را منعکس می کنند یا اینکه فقط افکار منفی هستند که تلاش می کنند شما را عقب نگه دارند.

۲۱ – موفقیت ها و دستاوردهای بزرگ تان را دائما به خود یادآوری کنید

به این موضوع فکر کنید که شما زمانی توانسته اید کارهای بزرگی انجام دهید. دلیل این موفقیت شما چه بوده است؟ آیا می توانید این موفقیت را دوباره تکرار کنید؟ هنگامی که اعتماد به نفس یا انگیزه شما پایین می آید، به بانک حافظه خود وارد شوید و زمان هایی را که موفق شده اید و کارهای عالی انجام داده اید، به یاد آورید. تا زمانی که اعتماد به نفس تان افزایش یابد این یادآوری را ادامه دهید.

ایجاد اعتماد به نفس

۲۲ – برای ایجاد اعتماد به نفس در خود، خیلی درگیر قوانین نباشید

همه شما ممکن است قوانین و اصولی را برای خودتان در نظر بگیرید و باید و نباید هایی را مشخص نمایید. این قوانین تفکر و رفتار شما را محدود می کند. زمان آن است که آن ها را تغییر دهید. این قوانین را بشکنید و به خود آزادی عمل بدهید. هنگامی که این کار را انجام دادید، بلافاصله متوجه خواهید شد که چگونه تصمیمات چالش برانگیز و هیجان انگیز می گیرید. زندگی دوباره پویا و سرگرم کننده خواهد شد.

۲۳ – کمی مکث کنید و به زمان های از دست رفته خود فکر کنید

آیا شما به دلیل انجام ندادن برخی از کارها و از دست دادن فرصت ها از دست خود ناراحتید؟ خب در ابتدا برای ایجاد اعتماد به نفس در خودتان سعی کنید به هیچ وجه خود را نبازید، زیرا فقط باعث می شود که احساس بدی کنید. در مقابل با خودتان صادق باشید و از خودتان بپرسید که چه چیزهایی را از دست داده اید و چه چیزهایی را به دست آورده اید. سپس بر اساس این اطلاعات تصمیم بگیرید.

۲۴ – اگر در گذشته همه کاری در زندگی خود انجام داده اید، اصلا نترسید

هرگز فکر نکنید که ترسیدن به معنای عدم ایجاد اعتماد به نفس است، در واقع این به آن معنی است که شما قرار است با وضعیت جدید رو به رو شوید و قرار است با فرصت های بی شماری مواجه شوید. به همین خاطر همیشه این نقل قول را از کامیل گوتی در ذهنم داشته باشید: «هر بار که یک کار جدید را شروع می کنم باعث می شود احساس سرزندگی داشته باشم.»

۲۵ – اجازه دهید مردم از ناتوانی های شما آگاه شوند

اگر کسی در زندگی شما وجود دارد که مانع ایجاد اعتماد به نفس در شما می شود و ناتوانایی های شما را بیان می کند، کمی او را جدی بگیرید و به گفته های او کمی فکر کنید. درست است که شما سزاوار بهترین ها هستید ولی باید ضعف های خود را نیز جدی بگیرید. البته ما پیشنهاد می کنیم یک روش مناسب برای این کار در نظر بگیرید. هنگامی که ضعف های خود را جدی بگیرید، توان تغییر آن ها را به دست خواهید آورد. به ما اعتماد کنید. مطمئن باشید از این طریق می توانید باعث ایجاد اعتماد به نفس و رشد و توسعه فردی در خودتان شوید.

صحبت کردن با دیگران

۲۶ – صحبت کردن و شوخی کردن با دیگران یک راه بسیار عالی است

اشتباه نکنید، منظور ما برقراری ارتباط فیزیکی با دیگران نیست، بلکه آنچه مد نظر ماست مکالمه اجتماعی است، که باعث می شود دو طرف راضی و خوشحال باشند. شما می توانید تعاملات رسمی و یا غیر رسمی با افراد داشته باشید. مثلا اگر مکالمه روزانه شما با همکارتان در حد یک صبح بخیر گفتن است، با پرسیدن سوالات بیشتر کمی با او صمیمی تر شوید. مثلا بگویید: «سلام صبح بخیر. از دیدنتان بسیار خوشحالم. دیروز را چگونه گذراندید؟ آیا اتفاق هیجان انگیزی برای شما افتاد؟»

۲۷ – خودِ واقعی تان را در روابط نشان دهید

ممکن است با انجام این کار، برقراری رابطه برایتان مشکل شود. معمولا افراد در ابتدای رابطه خود را بسیار خوب نشان می دهند ولی پس از گذشت مدتی اخلاق واقعی شان بروز می کند. سعی کنید از ابتدا اگر چیز مهمی در گذشته شما وجود دارد، برای طرف مقابل تان بازگو کنید. مثلا شاید برای شریک تان جالب باشد که بداند زمانی شما موسیقی پاپ کار می کردید. با بیان واقعیت در رابطه پیوند بین خودتان را تقویت کرده و اعتماد به نفس تان را بالاتر خواهید برد.

۲۸ – هر دو تجربه خوب و بد در زندگی را درک کنید

برای ایجاد اعتماد به نفس در خودتان از هر دو تجربیات خوب و بد خود به نحو احسن استفاده کنید. اگر شما چیزی را دوست ندارید دلیل نمی شود که آن چیز به دردنخور باشد و یا شما بخواهید که پنهانش کنید. همیشه این را به یاد داشته باشید که چیزهای بد اغلب در دراز مدت مفیدتر از چیزهای خوب است.

۲۹ – همیشه خود را برای بدترین شرایط آماده کنید

سعی کنید همیشه قبل از انجام کاری تمام شرایط را بررسی کنید و هر چقدر هم که سخت باشد، خودتان را برای مواجه با آن آماده کنید. همه مردم عادی دوست دارند که در زندگی کارهای معمولی انجام دهند. ولی شما باید قهرمان زندگی خود باشید. شرایط هر چه که باشد شما از پسش برمی آیید. این جمله ارزشمند را همیشه به یاد داشته باشید: «اگر اراده قوی داشته باشید، همیشه راه حلی پیدا خواهید کرد.»

اتفاقات اطراف

۳۰ – به دنبال تعامل با اتفاقات مفید زندگی تان باشید نه همه اتفاقاتی که در اطرافتان رخ می دهد

مهم ترین عاملی که امروزه باعث عدم تمرکز ما می شود، اینترنت است. اکثر ما ۲۴ ساعته سرگرم فضای مجازی و رسانه های اجتماعی هستیم. این یک مشکل بزرگ محسوب می شود. چرا که به استراحت، تغذیه، تفریح و خیلی چیزهای دیگر نیز نیاز داریم.
راه حل این است که کارهایتان را اولویت بندی کنید و برنامه ریزی داشته باشید. برنامه روزانه شما ممکن است به این شکل باشد: ۸ ساعت خواب، ۳۰ دقیقه دوش گرفتن، ۳۰ دقیقه صبحانه، ۳۰ دقیقه پیاده روی، ۸ ساعت کار، ۳۰ دقیقه رفت و آمد، ۲ ساعت آماده شدن و خوردن شام، ۱ ساعت مطالعه، ۳ ساعت ارتباط با دوستان. توجه داشته باشید که شما فقط ۳ ساعت در روز مجاز به استفاده از اینترنت هستید. بیش از این نباید زمان را صرف این کار کنید.

۳۱ – برای ایجاد اعتماد به نفس در دریافت پول عجله نکنید

اگر اکنون برای یک روز کار به شما ۱ میلیون تومان پیشنهاد کنیم و بلافاصله آن را پرداخت کنیم و یا ۱ میلیون و پانصد هزار تومان را پیشنهاد کنیم و آن را در عرض یک هفته پرداخت نماییم، شما کدام یک را انتخاب می کنید؟

خوب ما نمی توانیم ذهن شما را بخوانیم، اما با توجه به مطالعاتی که انجام شده است اکثر مردم گزینه اول را انتخاب می کنند و ترجیح می دهند بلافاصله پول خود را دریافت کنند. با این حال، اگر می خواهید در زندگی موفق باشید، آینده نگر باشید. در مثال بالا، اگر شما فقط هفت روز دیگر منتظر بمانید، ۵۰۰ هزار تومان ثروتمندتر خواهید بود!

۳۲ – به جای این که بگویید لیاقت من بیشتر از این است، به خودتان بگویید من می توانم بهتر از این باشم

اغلب افرادی که از شرایط شخصی خود شکایت دارند برای تغییر وضعیت خود کاری انجام نمی دهند. اگر کارها درست انجام نمی شود، راه حلی برای آن پیدا کنید. جسارت و قاطعیت، باعث ایجاد اعتماد به نفس در شما می شود و به شما کمک می کند تا به سرعت از نردبان موفقیت صعود کنید.

۳۳ – اعتماد به نفس به معنی پذیرفتن اشتباهات است

این کار آسان نیست، ولی گاهی اوقات لازم است اشتباهات خود را قبول کنید و ذهنیت خود را تغییر دهید. ممکن است تمام ایده های شما موفق نشوند. پس باید به دنبال پیدا کردن مشکل باشید. شما باید تلاش کنید تا مسیر درست را بیابید و در آن حرکت نمایید.

به هوش و غریزه خود اعتماد کنید

۳۴ – به هوش و غریزه خود اعتماد کنید

همه ما احساسات و غرایزی داریم، اما بسیاری از مردم آن را نادیده می گیرند و فقط به حقایق و واقعیت ها توجه می کنند. این کار ممکن است در بسیاری از شرایط جوابگو باشد، ولی گاهی شما نیاز دارید بر اساس احساسات، غرایز و اعتقادات خود تصمیم بگیرید. شما باید شرایط را تجزیه و تحلیل کنید و براساس اطلاعات به دست آمده تصمیم گیری کنید.

۳۵ – ترسیدن یک راه برای کشف خودتان و افزایش اعتماد به نفس است

ترس اصولا چیز خوبی است، بنابراین به جای فرار از ترس از آن استفاده کنید تا خودتان را به سمت جلو حرکت دهید و زمینه ساز ایجاد اعتماد به نفس در خودتان شوید.

۳۶ – تصور کنید که اگر در آینده اعتماد به نفس داشته باشید، چه کاری انجام می دهید؟

تصور کنید که در آینده فردی به شدت موفق، با اعتماد به نفس و فعال خواهید شد. در این شرایط چه کاری انجام می دهید و دیگران به شما چه می گویند؟ این سوال خوبی است. ممکن است دیگران تلاش های شما را ستایش کنند، اما همچنین ممکن است از عدم برنامه ریزی و اهداف ضعیف تان انتقاد کنند. خوشبختانه، اگر به آنچه به شما می گویند با دقت گوش کنید، قادر خواهید بود به سرعت زندگی خود را تغییر دهید.

۳۷ – فکر نکنید که شما باید همه کارها را انجام دهید

این یک مسئله رایج است. ما مسئولیت های زیادی را به عهده می گیریم و فشار زیادی را تحمل می کنیم. شما باید اکثریت انرژی و تلاش های خود را در جهت کاری که می خواهید انجام دهید به کار بگیرید. کارهایی را که نمی توانید خوب انجام دهید به دیگران واگذار کنید. گاهی اوقات بهترین کار این است که از دیگران کمک بخواهید.

۳۸ – در آینده فرصت های بسیاری خواهید داشت

این روش به طور شگفت انگیزی باعث ایجاد اعتماد به نفس در شما می شود. اگر به آینده امید داشته باشید جسور و ماجراجو می شوید. از ایده ها و کارهای کوچک شروع کنید؛ مثلا درخواست افزایش حقوق کنید، برای ناهار به جایی تازه بروید و با دوست خود آزادانه صحبت کنید.

ارتباط با افراد

۳۹ – با افرادی که احساساتی مشابه شما دارند، در ارتباط باشید

شما باید زمان بیشتری را با افرادی که شما را حمایت و تشویق می کنند و زمان کمتری را با کسانی که شما را تضعیف می کنند، بگذرانید. اجازه ندهید که انگیزه هایتان به وسیله افراد منفی نابود شوند. در مقابل تلاش کنید که با افراد مثبت و کسانی که شبیه شما هستند در ارتباط باشید.

۴۰ – برای کارهایی که دوست ندارید، تلاش نکنید

یک محیط هماهنگ با سلیقه خود ایجاد کنید. به عبارت دیگر، کارهایی که دوست ندارید را انجام ندهید. مثلا اگر شما غذاهای تکراری می خورید و از این کار ناراضی هستید، آن را متوقف کنید. شما می توانید به فروشگاه های مواد غذایی و رستوران های جدیدی که تا به حال نرفته اید، مراجعه کنید.

۴۱ – شما باید با دنیای پیرامون تان در ارتباط باشید، تا احساس اعتماد به نفس کنید

این سوال را از خود بپرسید: در چه کاری که برایم مهم است می توانم مشارکت داشته باشم؟ به طور معمول شما می توانید با افرادی که در مسجد و یا باشگاه وجود دارند دوست شوید و با آن ها در ارتباط باشید.

۴۲ – جوانب مثبت و منفی را فراموش کنید و جسورانه با چالش ها مواجه شوید

جوانب مثبت و منفی اغلب مانع فعالیت درست شما می شوند. شما منظور ما را متوجه می شوید. قبل از تصمیم گیری تمام جوانب مثبت و منفی را بررسی کنید ولی بعد از این که تصمیم خود را گرفتید، دیگر به هیچ چیز فکر نکنید و تمام تلاش خود را به کار بگیرید. با انجام این کار احساس قوت، آزادی و اطمینان خواهید کرد.

۴۳ – توانایی ها و مهارت هایی که برای موفق شدن شما لازم است را پرورش دهید

برای موفق شدن قطعی تان چه کاری می توانید انجام دهید؟ برای مثال، اگر می خواهید در شرکت ارتقا یابید، باید مهارت های موردنیاز برای انجام این کار را توسعه دهید. این مهارت ها ممکن است شامل این موارد باشد؛ مهارت های مدیریت پروژه، مهارت های مذاکره و مهارت برنامه ریزی.

البته، فراموش نکنید که تقلید از کسانی که در حال حاضر به هدف شما دست پیدا کرده اند، یکی از سریع ترین و قابل اطمینان ترین راه ها برای رسیدن به اهداف و ایجاد اعتماد به نفس در خودتان است.

تلاش کردن

۴۴ – تا زمانی که به هدفتان نرسیده اید، دست از تلاش برندارید

تلاش شما باعث فعالیت ذهن تان می شود و ایجاد انگیزه می کند. اگر می خواهید به نتایج خوبی دست پیدا کنید باید سخت تلاش کنید. برای موفقیت باید فعال باشید. با اطمینان کارهایتان را انجام دهید تا بتوانید اعتماد به نفس تان را حفظ کنید. سعی کنید این کارها را انجام دهید سپس از نتایج آن شگفت انگیز خواهید شد.

۴۵ – هنگامی که احساس فشار کردید، کارها را رها نکنید

اگر ۹۰% کاری را انجام داده اید، نگران آن ۱۰% باقی مانده نباشید. مطمئنا آن قسمت کار را نیز با موفقیت انجام خواهید داد. برخی از افراد هنگامی که به مراحل آخر کار نزدیک می شوند به دلیل فشار زیاد ناگهان از انجام آن صرف نظر می کنند. تلاش و تمرکز خود را به کار بگیرید تا به هدفتان برسید. با انجام این کار نه تنها پروژه های خود را تکمیل می کنید، بلکه اعتماد به نفس تان را نیز افزایش خواهید داد.

۴۶ – برای ایجاد اعتماد به نفس هرگز خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

آیا خود را با دیگران مقایسه می کنید؟ این کار را متوقف کنید و سعی نداشته باشید که این گونه خود را ارزیابی نمایید. همان طور که هستید، خودتان را بپذیرید. مقایسه خودتان ممکن است اعتماد به نفس شما را افزایش دهد. اما اگر بسیاری از همکاران تان بسیار موفق تر از شما باشند، اعتماد به نفس خود را از دست خواهید داد. پس مقایسه ها را کنار بگذارید و در عوض، روی مسیر منحصر به فرد خود تمرکز کنید.

۴۷ – کارهایی که می توانید نسبت به دیگران متفاوت انجام دهید را مشخص کنید

اگر در محل کارتان کاری را می توانید خوب انجام دهید و یا برای انجام کاری ایده متفاوتی دارید، آن را با دیگران در میان بگذارید. آیا تا به حال متوجه شده اید که افراد ساکت در محل کار معمولا کمتر ارتقا می یابند؟ دلیل آن عدم داشتن توانایی یا استعداد نیست، علت آن نادیده گرفتن توانایی های آن ها است، زیرا آن ها نمی دانند چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنند یا چگونه خود را در میان دیگران مطرح کنند.

برای این که موفق باشید، باید خود را فردی فعال به دیگران معرفی کنید. در جلسات عقاید و انتقاد سازنده خود را بیان کنید. پس از مدت کوتاهی با انجام این کارها متوجه تغییر وضعیت خود خواهید شد.

قبول کردن شرایط

۴۸ – گاهی اوقات باید شرایط را بپذیرید و با آن نجنگید

اگر برای انجام کاری تلاش بسیاری کردید و موفق نشدید، به تلاش کردن خاتمه دهید و قبول کنید که نمی توانید آن را انجام دهید. زندگی دارای اسرار بسیاری است. اگر سعی کنید همه آن ها را متوجه شوید، دیوانه خواهید شد! در عوض، اجازه دهید برخی از رمز و رازها همان گونه باقی بمانند و ذهن خود را متمرکز بر اهداف و رویاهای خود کنید.

۴۹ – خجالت کشیدن امری عادی است

خجالت کشیدن هیچ ایرادی ندارد و به هیچ عنوان به معنای عدم ایجاد اعتماد به نفس نیست. اگر خجالتی هستید و با این مسئله مشکل دارید، ممکن است فکر کنید که این یک ضعف عمده در شماست. به این نکته توجه کنید که افراد درونگرا و خجالتی، نکات مثبت بسیاری دارند که شامل این ویژگی ها می شود؛ آن ها شنوندگان درجه یکی هستند، مهارت های مشاهده ای عالی دارند و اعتماد به آن ها آسان تر است.

۵۰ – برای داشتن حس اعتماد به نفس محیط خود را پاکیزه نگه دارید

محیط شما به طور مستقیم بر روی تصورتان از خودتان تاثیر دارد. بنابراین اگر اطرافتان کثیف و نامنظم باشد، یک روز خود را برای تمیز کردن اطرافتان خالی کنید. زمانی کافی را به این کار اختصاص دهید.

۵۱ – لیستی از کارهایی که دوست دارید انجام دهید را بنویسید

یک لیست از کارهای شگفت انگیزی که دوست دارید در زندگی خود انجام دهید، بنویسید و به سادگی شروع به انجام آن ها بکنید. حتی اگر در حال حاضر وسیله ای برای محقق کردن رویاهای خود ندارید، حداقل می توانید تلاش خود را بکنید. بهترین راه این است که چیزهایی را که دوست دارید انجام دهید را بنویسید.
این لیست می تواند شامل کارهایی مانند سفر به دور دنیا، یادگیری یک زبان جدید یا صعود به یک کوه باشد. هنگامی که لیست خود را تهیه کردید، متوقف نشوید. شروع به تحقیق و آماده سازی راه هایی برای تبدیل رویاها به واقعیت ها کنید.

استقلال خود را حفظ کنید

۵۲ – استقلال خود را حفظ کنید

به هیچ عنوان شادی و ارزش خود را وابسته به دیگران ندانید. در حالی که پذیرش این امر دشوار است، ما اغلب خودمان را با امتیازاتی که دیگران در اختیار ما قرار می دهند رتبه بندی می کنیم. به عنوان مثال، شما ممکن است یک رئیس فوق العاده مثبت داشته باشید که همیشه دلگرم کننده و حامی است.

آن ها باعث می شوند شما همیشه با اطمینان احساس راحتی کنید. با این حال، تصور کنید اگر رییس شما عوض شود و رویه ای کاملا متفاوت داشته باشد، در این حالت ممکن است شما دچار مشکل شوید. اگر در این شرایط نتوانید به درستی کار کنید به این معناست که شما شخصیتی وابسته دارید و باید در این ویژگی شخصیتی تان تجدید نظر کنید.

۵۳ – از نقاط قوت خود برای غلبه بر نقاط ضعف تان استفاده کنید

همه ما دارای ضعف هایی هستیم، ولی ممکن است بعضی از آن ها اعتماد به نفس شما را تضعیف کنند. مثلا آیا می دانید که ریچارد برانسون، موسس ویرجین دچار نارساخوانی است؟ او هرگز اجازه نداد که این ضعف اعتماد به نفس او را کاهش دهد. وی امروزه یکی از موفق ترین و ثروتمندترین مردان جهان است و ارزش خالص دارایش حدود ۵ میلیارد دلار است.

۵۴ – لیستی از کارهایی که باید انجام دهید تهیه کنید و در اسرع وقت آن ها را انجام دهید

هرچقدر این لیست طولانی تر باشد، انجام آن سخت تر به نظر می رسد. سعی کنید این کارها را انجام دهید، تا از نظر روانی تخلیه شوید. برای لحظه ای فکر کنید که دوست دارید کتابی بنویسید. نوشتن این کتاب را نیز به لیست خود اضافه کنید. ممکن است که مدت ها نتوانید این کار را انجام دهید ولی در لیست تان باقی می ماند.

واضح است که تهیه این لیست شما را ملزم به انجام این کارها می کند. البته این نکته را نیز مدنظر قرار دهید که اگر کاری به مدت طولانی در لیست شما بماند و نتوانید آن را انجام دهید ممکن است باعث تضعیف اعتماد به نفس تان شود و نتیجه معکوس داشته باشد. شما برای ایجاد اعتماد به نفس بیشتر در خود، می توانید هدف خود را به اهدافی کوچک تر تقسیم کنید. رویاهایی که در ذهن تان بوده است را در لیست بیاورید و سپس به دنبال راهی برای عملی کردن آن ها باشید. گاهی نیاز است که شما اولویت هایتان را تغییر دهید.

۵۵ – به فکر سلامت جسمانی خود باشید

سلامت جسمانی شما بسیار اهمیت دارد، اگر توجه کافی به بدن تان نداشته باشید، احساس اعتماد به نفس هم نخواهید کرد. یکی از اولین کارهایی که وقتی صبح از خواب بیدار می شویم، چیست؟ به آینه نگاه می کنیم و اگر احساس مثبتی از چهره خود به دست نیاوریم، روز بدی را شروع خواهیم کرد.

از طرف دیگر اگر به آینه نگاه کنیم و از ظاهر خود احساس رضایت داشته باشیم روز خود را با انرژی مثبت آغاز می کنیم. اگر از شکل ظاهری خود ناراضی هستید، آن را تغییر دهید. ورزش، رژیم غذایی و توجه به نحوه لباس پوشیدن روش های رایج برای بهبود ظاهر و افزایش اعتماد به نفس است.

افزایش اعتماد به نفس

۵۶ – همیشه کاری کنید تا اعتماد به نفس تان افزایش پیدا کند

داشتن اعتماد به نفس یک فرآیند مستمر است. این یک هدف یا نقطه پایانی نیست که شما در آن قرار بگیرید و سپس متوقف شوید. اعتماد به نفس مانند فرآیند یادگیری است. اگر ساعات بسیاری را در مدرسه بگذرانید ولی چیزی یاد نگیرید، آیا فکر می کنید قادر به رشد و بهبود زندگی تان هستید؟ ایجاد اعتماد به نفس نیز به همین شکل است. بنابراین همواره به جلو حرکت کنید و سعی کنید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

۵۷ – برای ایجاد اعتماد به نفس روش های جدید را امتحان کنید

ممکن است برای انجام هر کاری روش های بسیار خوبی وجود داشته باشد، ولی شما با بی تفاوتی از کنار آن ها عبور کنید. استفاده از یک روش جدید مثل این می ماند که روح تازه ای در وجود شما دمیده شده است. پس سعی کنید روش های جدید را نیز امتحان کنید.

۵۸ – نه گفتن را یاد بگیرید، شما برای دیگران زندگی نمی کنید

برای رضایت و خشنودی دیگران به تمام خواسته هایشان جواب مثبت ندهید. شما می توانید مودبانه تقاضاهای درخواستی را که نمی توانید انجام دهید را رد کنید. اگر به تمام خواسته های اطرافیان تان جواب مثبت بدهید پس از مدتی احساس می کنید که دیگران از شما سوءاستفاده می کنند.

برای حفظ انرژی و اعتماد به نفس خود از انجام کارهای اضافی خودداری کنید. اگر توان انجام کاری را ندارید، به راحتی آن را قبول نکنید. اگر این کار را انجام دهید مردم احترام بیشتری نیز به شما می گذارند.

۵۹ – به مردم اعتماد کنید و از آن ها یاد بگیرید

افرادی که اعتماد به نفس دارند، افراد محترم تری هستند. شما می توانید کارهای متفاوتی از دیگران یاد بگیرید، این کار بسیار متفاوت از کپی کردن است. تماشا کردن افراد موفق ممکن است سرگرم کننده نباشد، ولی بسیار آموزنده است. می توانید از افراد موفقی که در نزدیکی شما هستند چیزهای بسیاری یاد بگیرید. گاهی حتی رفتارهای عادی و معمولی آن ها نیز آموزنده است. بنابراین برای ایجاد اعتماد به نفس بیشتر در خود باید سعی کنید که از این کار لذت ببرید.

۶۰ – برای کارهایتان برنامه ریزی کنید، سپس از بین اولویت هایان یکی را انتخاب کنید

نوشتن برنامه برای اکثر مردم کار آسانی است. ولی عملی کردن آن بسیار دشوار است. مزیت برنامه نویسی این است که شما دقیقا می دانید که چه کاری می خواهید انجام دهید. اگر نیاز دارید، یک راهنمای گام به گام بنویسید و از آن پیروی کنید. این کار نه تنها به شما کمک می کند که برنامه خود را تکمیل نمایید، بلکه به دلیل پیشرفتی که در کارتان ایجاد می شود، اعتماد به نفس تان را نیز افزایش می دهد.

تمرکز کردن

۶۱ – هنگامی که دچار شک و ترید می شوید تمرکز خود را بیشتر کنید

هنگامی که دچار شک و تردید و یا ترس می شوید، سعی کنید بر روی کارتان تمرکز بیشتری کنید. دقیقا هنگامی که این حس به شما دست می دهد، زمان عمل کردن است. اگر نتوانید عواطف و احساسات خود را کنترل کنید، پیشرفت هم نخواهید کرد. اگر تمام تلاش خود را برای انجام کاری بکنید، مطمئنا نتیجه کاملا متفاوتی به دست می آورید.

۶۲ – هرگز خود را برای شکست آماده نکنید

زندگی همیشه بر وفق مراد شما نخواهد بود و در آن پستی و بلندی های بسیاری است. این شرایط متلاطم برای هر کسی در زندگی به وجود می آید. شما باید سعی کنید در زندگی به هر آنچه که می خواهید دست پیدا کنید. بهترین راه برای این کار این است که ذهن خود را معطوف موفقیت ها بکنید و به شکست فکر نکنید. چرا که شما به هر چیزی که فکر کنید همان اتفاق برایتان پیش می آید. همان طور که قبلا گفتم، این قانون جذب نام دارد.

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم ما در اینجا ۶۲ راه مختلف را برای ایجاد اعتماد به نفس و افزایش آن در جهت رشد و توسعه فردی برایتان بیان کردیم. برای داشتن اعتماد به نفس کافیست این موارد را مطالعه کنید و سپس آن ها را عملی نمایید. شما می توانید به راحتی این کارها را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

2 نظرات
 1. یکتا می گوید

  سلام
  این مقاله در مورد اعتماد به نفس خیلی جامع و کاربردی بود
  واقعا لذت بردم
  از مطالب خوبتون ممنونم

  1. امیر ابوالمعصوم می گوید

   سلام
   خواهش میکنم
   موفق باشین

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.