چگونه برای رسیدن به موفقیت شروع به ایجاد تغییرات کنیم ؟

با انواع ترس ها و موانع در ایجاد تغییرات آشنا شوید

دقت داشته باشید وقتی از تغییر صحبت می شود شما باید بدانید که در سراسر تاریخ انسان ها همواره بر روی تغییرات پافشاری داشته اند و حتی داستان های بسیار زیادی نیز در این رابطه توسط نویسندگان بسیار بزرگی نیز نوشته شده است. اما در دنیای امروزی تغییر کردن یا به عبارتی ایجاد تغییرات در زندگی معنی دیگری پیدا کرده است و همواره از آن به معنی رها کردن چیزهای آشنایی یاد می شود که ترک آن ها بسیار مشکل می باشد.

اگر به گفته های داروین دقت داشته باشید در آن گفته می شود افرادی می توانند به موفقیت برسند که الزاما دارای هوش سرشار یا قدرت فوق العاده نیستند، بلکه آن ها تنها کسانی هستند که می توانند به راحتی خود را با تغییرات به وجود آمده در زندگی وفق دهند. افراد موفق به خوبی می دانند که ایجاد تغییرات چه زمانی که آن ها حضور داشته باشند و چه زمانی که حضور نداشته باشند رخ می دهد و همواره باقی می ماند و به روند صعودی خود ادامه می دهد. به عبارت بهتر باید بدانید که شما نمی توانید از تغییر فرار کنید از همین رو بهترین کار این است که خود را با آن تطبیق دهید.

پادکست ایجاد تغییرات

دقت داشته باشید تصمیم این مسئله با شما خواهد بود، این که تمایل دارید با توجه به تغییرات، در خودتان هم تغییراتی را به وجود آورید یا خیر. همان طور که می دانید ما در دوره ای زندگی می کنیم که تغییرات بسیار نامتعادلی از قبیل عقاید جدید، اصول اخلاقی جدید، تکنولوژی جدید، دیدگاه های جدید و اصلاحات جدید به وجود می آید. این تغییرات پیچیدگی های بسیار زیادی را با خود همراه دارند که حتی اجازه نمی دهد با آسودگی کامل به صورت تلفنی با کسی صحبت کنید.

«انسان های موفق، از تغییراتی که در زندگیشان به وجود می آید ناراحت نمی شوند بلکه می توانند از آن نیرو بگیرند»

شما باید این مسئله را درک کنید که ایجاد تغییرات همواره با تحولات بسیار عظیمی در زندگی انسان ها شناخته می شود، اما سرعت انجام آن به گونه ای است که آشفتگی های بسیار زیادی را در ذهن و زندگی انسان ها ایجاد می کند. تاکنون به این مسئله برخورد کرده اید و یا متوجه شده اید که اختراعاتی که بشر در سی سال گذشته انجام داده از پنج هزار سال گذشته بیشتر بوده است؟ در واقع از این مسئله می توان پی برد که ایجاد تغییرات بسیار سریع رخ می دهد و زندگی ما به طور فزاینده ای گیج کننده می شود.

اما نکته ای که وجود دارد این است که افراد موفق به خوبی می دانند که با توجه به شرایطی که در آن قرار می گیرند چه از لحاظ شغلی در یک سازمان و یا شرکت یا کارخانه و چه در فعالیت های فردی، شناخت تغییرات و… باید چه واکنش هایی از خود نشان دهند و این که آیا این واکنش ها سریع و مناسب باشند و یا این که اجازه دهند فرصت مناسبی برای نشان دادن واکنش آن ها وجود داشته باشد. تمامی مواردی که خدمت شما ذکر کردیم مواردی هستند که می توانند کمک کنند تا شما به صدر موفقیت ها دست پیدا کنید. افراد موفق به خوبی می دانند که رسیدن به قله موفقیت خیلی آسان تر از این است که در جایی که اکنون حضور دارند درجا بزنند و از فعالیت های خود باز ایستند. برای این که بتوانید در راس موفقیت ها قرار بگیرید نه تنها لازم است که به ایجاد تغییرات توجه کنید و در برابر آن ها واکنش نشان دهید، بلکه باید تغییرات را بپذیرید و با علاقمندی خود را با آن ها تطبیق دهید.

افراد موفق به خوبی می دانند که حتی اگر در مسیر موفقیت قرار داشته باشند، ولی موقعیت خود را تغییر ندهند خیلی سریع از قطاری که در آن قرار دارند خارج خواهند شد؛ زیرا در دنیای سریع امروزی تغییر دادن دیدگاه های خود و انعطاف پذیری در رابطه با موضوعاتی که با آن ها برخورد می کنید یکی از عواملی هستند که به شما کمک می کنند تا به موفقیت های بیش از حد خود برسید. با اطمینان می توان گفت که اگر شما بخواهید به صورت گذشته زندگی کنید و با پیشرفت زمان به جلو حرکت نکنید، در واقع در حال کشیدن نقشه نابودی خود هستید. زیرا زندگی آنگونه که تصورش را نمی کنید شما را از دور خارج می کند و باعث می شود به تاریخ بپیوندید.

در زندگی چهار نوع تغییر اساسی وجود دارد

در زندگی چهار نوع تغییر اساسی وجود دارد

همان طور که می دانید تغییرات بسیار زیادی در زندگی انسان ها به وجود می آید، اما در زندگی چهار نوع تغییر اساسی هستند که باید با آن ها روبرو شویم که عبارتند از:

۱- ایجاد تغییراتی که می توانیم آن ها را پیش بینی کنیم و تمایل بسیار شدیدی داریم تا آن ها اتفاق بیفتند. از قبیل، پذیرفتن پیشنهاد یک شغل جدید، پیدا کردن دوست جدید، یا به دست آوردن فرصت های مساوی.

۲- ایجاد تغییراتی که می توانیم آن ها را پیش بینی کنیم و می دانیم که در آینده ای نزدیک به وقوع می پیوندند، ولی هیچ تمایلی به اتفاق افتادن آن ها نداریم مانند خرید غیرمنتظره ماشین و یا مراجعه به دکتر جهت معالجه

۳- تغییراتی را که نمی توانیم پیش بینی کنیم و از اتفاق افتادن آن ها آگاهی نداریم؛ ولی نکته ای که وجود دارد این است که تمایلی هم به اتفاق افتادن آن ها نداریم. مانند برنده شدن در بلیت های بخت آزمایی، پیشنهاد و قبول مسئولیتی جدید در شرکت و…

۴- تغییراتی که پیش بینی نمی کنیم که به وجود بیایند و دوست نداریم ایجاد شوند. مانند ابتلا به بیماری های سخت و یا از دست دادن فردی که به آن علاقه بسیار شدیدی داریم.

همه ی ما پذیرفته ایم که تغییر بخشی از زندگی انسان هاست و اگر تغییراتی در ما ایجاد نشود، نمی توانیم انتظار داشته باشیم که رشد کنیم. واقعیت امر این است که اگر تغییراتی را در خودمان ایجاد نکنیم، باز هم به خودی خود و به صورت ناخودآگاه تغییراتی در ما ایجاد می شود که نمی توانیم خود را در مقابل آن کنترل کنیم. در اغلب موارد مشاهده می شود که افراد در برابر این تغییرات واکنش هایی را از خود نشان می دهند؛ افراد موفق اما یک قدم جلوتر هستند و در راستای این تغییرات حرکت می کنند و در تلاش هستند تا تمام امور را در کنترل خود داشته باشند.

نکته ی منفی که در رابطه با ایجاد تغییرات وجود دارد این است که اگر هر نوع تغییری در خود ایجاد کنید حتی اگر این تغییر ساده و مثبت باشد، باز هم مشکلاتی در افراد ایجاد می شود. این ایجاد تغییرات ما را با موقعیت های ناآشنایی روبه رو می کند که در برخی موارد تطبیق پذیری بسیار سخت است. مسلما دیده اید افرادی را که با هر تغییری مخالفت کرده و عصبانی می شوند.

آشنایی با 6 نوع ترس از ایجاد تغییرات

آشنایی با ۶ نوع ترس از ایجاد تغییرات

در واقع این واکنش نوعی ترس از تغییرات می باشد. نکته ی جالب این است که انواع مختلفی ترس از ایجاد تغییرات وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم:

۱ – ترس از ناشناخته ها

همه ی ما به این مسئله واقف هستیم که آشنایی می تواند حس رضایت را در افراد ایجاد کند. در واقع بسیاری از مشاوران و محققان بر این عقیده هستند که ترس از ناشناخته ها تنها عامل بزرگ مخالفت با تغییر است که در بسیاری از افراد وجود دارد.

۲ – ترس از شکست

مسلما برای این که بتوانید با هر چیز جدیدی آشنا شوید با شکست هایی روبه رو خواهید شد و این مسئله اجتناب ناپذیر است. در واقع شما وقت زیادی را برای یادگیری موردی صرف خواهید کرد و به مهارت های زیادی مسلط هستید از همین رو باید بدانید که شروع هر فعالیتی اگر با یاس و نا امیدی همراه باشد، نمی تواند نتیجه خوبی داشته باشد و وقتی افراد همواره از شکست ترس دارند، این مسئله به خودی خود اتفاق می افتد.

۳ – ترس از موفقیت

همان طور که می دانید برای این که بتوانید به موفقیت دست پیدا کنید باید آن را بخواهید و همواره برای رسیدن به آن تمایل داشته باشید. همه می دانیم که موفقیت خود به خود ایجاد نمی شود، اما همواره برای این که بتوانید از فرصت هایی که پیش روی شما قرار می گیرد استفاده کنید هیچ اجباری وجود ندارد، بلکه شما باید کاملا داوطلبانه و بدون هیچ بدبینی به کل ماجرا به سراغ آن بروید.

۴ – ترس از پشتکار داشتن

این که شما بخواهید چیزی را در زندگی تغییر دهید بسیار آسان است، اما دستیابی به آن به مراتب سخت تر خواهد بود. زیرا این کار همواره باید براساس عقل، منطق و هوشمندی انجام گیرد. ولی از گذشته تاکنون همواره گفته می شود که یک تغییر سازنده مستلزم داشتن پشتکار است که با احساسات و عواطف همراه خواهد بود. همان طور که می دانیم درگیری عاطفی لازمه اش ایثار و علاقه و کار است.

۵ – ترس از عدم تایید

شما باید به این مسئله واقف باشید که تغییر تنها در زندگی شما اتفاق نمی افتد، بلکه این امکان وجود دارد که در زندگی افراد نزدیک به شما نیز رخ دهد و آن ها را تحت تاثیر قرار دهد. حتی باید این احتمال را در نظر بگیرید که دوستان نزدیک و افراد فامیل شما، متعصب و شکاک باشند و در این راه شما را حمایت نکنند. در واقع این تغییر باید از طرف آن ها نیز مورد تایید قرار بگیرد، زیرا در غیر این صورت شما به این باور دست پیدا می کنید که قرار گرفتن در مسیر تغییر باعث ناراحتی آن ها می شود. اغلب ما برای نظراتی که دیگران ارائه می دهند ارزش بیشتری نسبت به نظرات خودمان قائل هستیم و همواره در تلاش هستیم تا همه را راضی نگه داریم، در صورتی که انجام این کار غیرممکن است، زیرا باعث می شود تا از راه موفقیت جدا شده و هیچ پیشرفتی صورت نگیرد.

۶ – ترس از سردرگمی

شاید به طور دقیق زمانی که می خواهید به انجام کاری اقدام کنید و به صورت قطعی آن را شروع نمایید، شک و تردیدهایی در ذهن شما ایجاد شود و روش غلط را به شما نشان دهد. در چنین شرایطی داشتن اعتماد به نفس باعث می شود تا احساس سردرگمی در شما از بین برود و حتی این احتمال وجود دارد که افراد در اثر تغییر برای مدتی اعتماد به نفس خود را نیز از دست بدهند.

همان طور که بارها به این مسئله اشاره شده است، یکی از لازمه های پیشرفت، ایجاد تغییرات می باشد و برای این که در راه پیشرفت و موفقیت قدم بردارید و به آن دست پیدا کنید باید با تمام غرایزی که مانع تغییر موقعیت می شوند مبارزه کنید. هنگامی که در برابر ایجاد تغییرات مقاومت می کنید، در واقع به این معنی است که می خواهید همواره راکد و بی حرکت بمانید. اما باید این مسئله را در نظر بگیرید که افراد موفق تا چه اندازه برای رسیدن به جایگاه خود تلاش کرده اند، چه فعالیت هایی انجام داده اند.

در واقع شما باید به این موضوع واقف باشید که نمی توانید تا آخر عمر زندگی تان را منجمد کنید و در یک موقعیت ساکن نگهدارید. اگر تنها یک بار بتوانید به این اصل پی ببرید که تغییر بخشی از زندگی است و همواره آن را بپذیرید و آموزش های لازم را دریافت نمایید، به مرور زمان متوجه می شوید که برای روبه رو شدن با این تغییرات ترس کمتری به سراغ شما خواهد آمد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.