۸ گام طلایی برای ایجاد عزت نفس و رشد و توسعه فردی در زندگی

روش های ایجاد عزت نفس و تقویت آن برای رسیدن به رشد و توسعه فردی

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم زمانی که تفکراتی مانند افراد با اعتماد به نفس داشته باشید، به صورت کاملا ناخودآگاه اعتماد به نفس و عزت نفس تان بالا می رود و عملکردی سرشار از اطمینان خواهید داشت. افرادی که تفکراتی مثبت دارند همواره افرادی شاداب تر و موفق تری نسبت به دیگران می باشند؛ لذا برای ایجاد عزت نفس در خود توجه داشته باشید که در برخی مواقع تنها با یک تفکر کوچک می توانید مسیر زندگی تان را تغییر دهید و حتی زندگی تان به صورت شگفت انگیزی متحول نمایید.

هیچ فردی را نمی توانید پیدا کنید که بدون احساس و مانند یک آدم آهنی باشد، پس شما می توانید خودتان تعیین کنید که چه تفکراتی در ذهن داشته باشید، لذا چنان چه واقعا می خواهید به ایجاد عزت نفس و تقویت اعتماد به نفس خود اقدام نمایید باید تلاش کنید که برای این هدف الگوهایی داشته باشید.

گام هایی برای ایجاد عزت نفس و تقویت اعتماد به نفس در خود

ایجاد عزت نفس و رشد و توسعه فردی

۱ – زمانی که تفکری مانند یک شخص با اعتماد به نفس دارید، احساس عزت نفس بالایی در خود خواهید داشت؛ به گونه ای که عملکردتان نیز مطمئن تر خواهد بود. در نتیجه به خودتان قول بدهید که به صورت کامل مسئول تفکرات درونی تان می باشید. همواره سعی کنید جمله ی «من فردی مثبت اندیش هستم و با اطمینان و تفکر زیاد اقدام به انجام کاری می کنم» را در طول روز و با اعتقاد و ایمان قلبی به آن برای خود تکرار نمایید.

۲ – در این گام سوالاتی مانند: «آیا من فردی با تفکراتی منفی می باشم؟»، «آیا از دید من مثبت اندیشی یک مشکل است؟» و «آیا زمانی که با شخصی صحبت می کنم، فضا را کسالت آور می کنم؟» از خودتان این سوالات را بپرسید و سعی کنید در پاسخ دادن به آن ها کامل صداقت داشته باشید؛ چرا که دانستن پاسخ این سوالات برای ایجاد عزت نفس و تقریت آن، سلامت زمان حال و آینده شما مفید می باشد.

۳ – اگر در قدم دوم در جهت ایجاد عزت نفس و تقویت آن، پاسخ هایی منفی داده اید، در این گام به خودتان قول بدهید تا در ادامه ی راه تفکری مثبت داشته باشید و چنانچه پاسخ هایی مثبت داشته اید، دو سوال زیر را از خودتان بپرسید:

• افکار منفی که تاکنون داشته ام چه منافعی به دنبال داشته اند؟

• اگر از زمان حال به بعد فردی مثبت اندیش باشم چه چیزهایی تغییر می کند؟

در پاسخ این سوال سعی کنید حداقل شش تفاوت بین زمانی که مثبت اندیش خواهید بود و زمانی که منفی اندیش بوده اید را بنویسید.

۴ – زمانی که در درونتان گفت و گویی رخ می دهد سعی کنید ببینید در ذهن ناخودآگاهتان چه می گذرد؟ در واقع اگر بتوانید مسئولیت تفکرات خود را بر عهده بگیرید می توانید تغییراتی در هر آنچه به خودتان می گویید اعمال نمایید.

در واقع در این گام هدف این است که جهت ایجاد عزت نفس و تقویت آن، تمامی گفت و گوهایی که در درون تان اتفاق می افتند را تحت کنترل داشته باشید، به گونه ای که کم کم به مرحله ای برسید که صحبت هایی مثبت و سرشار از روحیه با درون خود داشته باشید. البته باید به این نکته توجه داشت که برای اعمال این تغییرات در خود به تمرین و تکرار نیاز دارید، اما به هیچ وجه مسیر سختی نمی باشد. در واقع فکر کردن مانند شخصی که عزت نفس دارد، به مراتب برای شما آسان تر از یادگیری دوچرخه سواری می باشد.

۵ – سعی کنید برای ایجاد عزت نفس در خود و تقویت آن از جملاتی که شروعی قاطعانه دارند مانند: «من می توانم»، «من می خواهم»، «من انجام می دهم» و «من انتخاب می کنم» استفاده نمایید.

۶ – در این گام برای ایجاد عزت نفس و تقویت اعتماد به نفس تان قول هایی مانند عبارات زیر به خودتان بدهید.

• از تحقیر کردن خودتان به شدت بپرهیزید.

• از کلمه نمی توانم هیچ گاه استفاده نکنید.

• از گفتن عبارت غیر ممکن است قبل از انجام کاری خودداری نمایید.

• هیچ گاه نگویید که از پس یادگیری مسائل جدید بر نمی آیید.

روحیه شاد

۷ – یکی از قدرتمندترین واژه های کلیدی که می توانید از آن استفاده نمایید «بله» می باشد. همواره تلاش کنید با روحیه ای سرشار از انرژی و شادی از این عبارت استفاده نمایید. در آن شرایط می توانید خودتان ببینید که چه تفاوتی در شما ایجاد می کند؛ لذا هر بار که مشکلی جلوی رویتان بود به راحتی از این عبارت استفاده نمایید.

۸ – تلاش کنید تا به چند نگرشی که در زیر جهت ایجاد عزت نفس و تقویت آن، بالا بردن اعتماد به نفس و شادابی درونی مطرح می شوند دقت نمایید، آن ها را یاد بگیرید و از آن ها استفاده کنید. به نگرش های زیر توجه کنید و از آن ها الگو برداری کنید:

• هر اتفاقی که برای من بیفتد چه خوب و چه بد، به من کمک می کند تا مسائل جدیدی را یاد بگیرم و مسیر پیشرفت خود را سریع تر طی کنم. این نگرش من برای مسائلی که اهمیت فراوانی دارند می باشد و برای هر اتفاقی که در مسیر زندگی ام قرار می گیرد خدا را شکر می کنم.

• در پس هر اتفاقی به ویژه اتفاقات ناگوار که برایم بیفتد، از خودم می پرسم: چه چیزهایی از این اتفاق یاد خواهم گرفت؟ و پاسخ آن را نیز صادقانه می دهم.

• همواره با خود تکرار می کنم که من عاشق این هستم که همواره بهتر باشم و نه بهتر از دیگران، بلکه بهتر از آن چه که قبلا بوده ام، چرا که هیچ کس نمی تواند از فردی دیگر بهتر باشد، بلکه تنها تفاوت هایی در بین افراد وجود دارد.

• همواره به خودم می گویم که من عاشق خودم هستم و لذا با رفتاری سرشار از مهربانی و با ملاحظگی تلاش می کنم، تا مراقب خودم باشم، من به خودم افتخار می کنم و در نتیجه به راحتی آرامش درونی خودم را احساس می نمایم.

• به خودتان همواره بگویید که من به خودم باور زیادی دارم و در نتیجه هر کاری را که اراده کنم انجام می دهم، همواره تلاش می کنم عملکردی سرشار از عزت نفس و اعتماد به نفس داشته باشم و هر آنچه را که بلد نیستم یاد می گیرم.

• با خودتان تکرار کنید که خود ارزشی من وابسته به نظرات و یا تایید دیگران نمی باشد، بلکه خودم را با عشق، احساس لیاقت و باور خودم پرورش می دهم.

• یا به خود بگویید هیچ گونه وابستگی بین احساس لیاقت من و موفقیت من وجود ندارد و حتی اگر شکست بخورم این احساس در من برقرار خواهد بود، لذا بدون آن که ترسی داشته باشم ریسک می کنم و با ترس هایم مقابله می نمایم تا با تلاش هایم به موفقیت و رشد و توسعه فردی برسم.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.