بارداری هفته به هفته ۳ماهه دوم بارداری

دانستنی های جذاب سه ماه دوم بارداری

دوستان و بانوان عزیز سایت آگاه باشیم در قسمت اول مقاله بارداری هفته به هفته در مورد دانستنی های سه ماه اول بارداری و نکات مهم آن صحبت کردیم. حال در این مقاله قصد داریم به ارائه ی نکات مهم سه ماه دوم بارداری بپردازیم. با ما همراه باشید.

پادکست بارداری هفته به هفته

هفته ۱۳ تا ۱۶ بارداری

در ادامه بارداری هفته به هفته وارد هفته سیزدهم و به عبارتی ماه چهارم می شویم. در هفته سیزدهم چشم و گوش های بچه به وضوح قابل تشخیص هستند، اما پلک ها هنوز به هم جوش خورده اند تا از چشم ها محافظت شود. بافتی که به استخوان تبدیل خواهد شد در اطراف سر بچه و دست و پاها در حال رشد است. در این زمان بچه قادر است تا حدودی به طور نامنظم حرکت کند و لگد بزند اما این حرکات چندان قابل احساس نیستند.

در هفته چهاردهم بیشتر کارها در دستگاه تناسلی بچه انجام می شود. اگر فرزند شما پسر است، غده پروستات او در حال رشد است و اگر دختر است، تخمدان های او در جهت پایین و به سمت لگن در حال حرکت اند. به علاوه، اکنون غده تیروئید در حال کار کردن است، بچه تولید هورمون ها را از این هفته آغاز می کند. در انتهای این هفته سقف دهان یا کام جنین به طور کامل تشکیل می شود.

در هفته پانزدهم بارداری هفته به هفته، ابروها و موی سر بچه شروع ب نمایان شدن می کنند. همچنین جوانه های مو، رنگدانه های آن را می سازند تا موی بچه رنگ بگیرد. اکنون گوش و چشم ها تقریباً ظاهری کامل دارند. پوست جنین نیز در حال اضافه کردن فولیکول مو و غده های فرعی است اما بسیار نازک است. رشد استخوان و مغز استخوان و ماهیچه ها نیز ادامه می یابد.

در هفته شانزدهم، سیستم استخوان بندی و دستگاه عصبی اتصال های کافی برای فرستادن پیام های حرکت اندام ها و بدن ساخته اند. علاوه بر این، اکنون ماهیچه های صورت جنین به قدر کافی رشد کرده اند تا حالات مختلف چهره را امکان پذیر کنند. استخوان بندی هم به رشد ادامه می دهد و کلسیم بیشتری جذب می کند. در هفته شانزدهم بارداری هفته به هفته، بچه بین چهار تا پنج اینچ قد دارد.

هفته ۱۷ تا ۲۰ بارداری

در طول ماه پنجم، دختر یا پسر شما شروع به پُرتر شدن می کند و به تدریج شبیه به یک بچه معمولی می شود. البته هنوز خیلی کوچک است و مراحل زیادی از رشد باقی مانده که باید طی شوند.

در هفته هفدهم بارداری، ابروها و موی سر بچه به نمایان شدن ادامه می دهند. بچه هم دورهایی از سکسکه را تجربه می کند که احتمالا شما صدای آن را نمی شنوید. در هفته هفدهم بارداری، چربی قهوه ای رنگی رشد خود را از زیر پوست بچه آغاز می کند. این چربی پس از تولد و تغییر ناگهانی دمای محیط، به گرم نگه داشتن بچه کمک می کند. فرزندتان در ماه های آخر حاملگی، لایه های بیشتری از چربی اضافه خواهد کرد.

در هفته هجدهم بارداری، استخوان های جنین شروع به محکم شدن می کنند و این فرآیند استخوان سازی نامیده می شود. استخوان های ساق پا و گوش داخلی نخستین استخوان هایی هستند که فرآیند محکم شدن را طی می کنند. اکنون استخوان های گوش به قدری محکم شده اند که بتوانند به وظایف خود عمل کنند و فرزندتان می تواند صداها را بشنود. همچنین در این دوران بچه می تواند درون رحم مایع آمنیوتیک را ببلعد. دانشمندان بر این عقیده هستند که این کار کمک می کند، مایع آمنیوتیک در سطحی مناسب و ثابت باقی بماند.
اکنون شنوایی هم کاملاً تکامل یافته و بچه احتمالاً صداهای مختلفی را می شنود. بنابراین صدای مادر، بهترین صدایی است که در این دوران به گوش جنین می رسد؛ البته هنوز مشخص نشده که او تا چه حد توانایی شنیدن و تشخیص صداها را دارد.

در هفته بیستم بارداری، پوست جنین در حال ضخیم شدن و ایجاد لایه های تحت حفاظت ورنیکس است. مو و ناخن بچه به رشد خود ادامه می دهند. اگر می توانستید در این هفته به بچه نگاهی بیندازید، جنینی مشاهده می کردید که ظاهرش به شدت به بچه معمولی شباهت دارد با ابروهایی نازک، مو روی پوست سر و دست و پایی نسبتاً تکامل یافته! اکنون در میانه راه حاملگی هستید و احتمالاً حرکت بچه را حس می کنید. اگر تکان های جنین را حس کردید، حتما از تاریخ آن یادداشت بردارید و در مراجعه بعدی به پزشک نشان دهید.

بارداری هفته به هفته

هفته ۲۱ تا ۲۴ بارداری

در ادامه مراحل بارداری هفته به هفته به هفته های بیست و یک تا بیست و چهار بارداری می رسیم. در هفته بیست و یکم، بچه جذب مقادیر کمی از قند را آغاز می کند که در طی روز از مایع آمنیوتیک می بلعد. این قندها از دستگاه گوارشی جنین عبور کرده و دستگاه هم آن قدری رشد و تکامل یافته که بتواند عبور قند را تحمل کند. در این هفته، مغز استخوان جنین شما، ساخت سلول های خونی را آغاز می کند. مغز استخوان به همراه کبد و طحال، که تا قبل از این مسئول تولید سلول های خونی بوده اند، همکاری می کند.

در هفته بیست و دوم بارداری حس چشایی و لامسه جنین پیشرفته تر می شود. همچنین شکل گیری جوانه های چشایی روی زبان بچه آغاز می شود. مغز و پایانه های عصبی هم به قدری بلوغ یافته اند که بتوانند حس لامسه را پردازش کنند. اگر در این هفته می توانستید نگاهی به بچه بیندازید، احتمالاً او را در حال آزمایش حس لامسه خود می دیدید. در این زمان بچه کارهایی مثل مکیدن انگشت شست یا لمس صورت و دیگر اعضای بدن را انجام می دهد.

در هفته بیست و دوم بارداری، دستگاه تناسلی بچه به رشد خود ادامه می دهد. اگر بچه شما پسر باشد در این هفته بیضه های او از شکم به سمت کیسه بیضه یا بیضه دان شروع به پایین آمدن می کنند. اگر دختر باشد، رحم و تخمدان های او اکنون در جای خود قرار گرفته اند. در این زمان دختر هم تخمک های لازم برای زندگی تناسلی خود را ساخته است.

در هفته بیست و سوم بارداری، ریه های کودک به سرعت رشد می کنند تا برای زندگی بیرون از رحم کاملاً آماده شود. ریه ها تولید ماده ای به نام سورفاکتان را آغاز می کنند که کیسه های هوایی را پر می کند. این ماده به کیسه های هوایی اجازه می دهد که به آسانی باد شوند. همچنین از جمع شدن و به هم چسبیدن آن ها در هنگام خالی شدن هوا جلوگیری می کند. اگر بچه قرار بود پیش از این زمان به دنیا بیاید، ریه ها نمی توانستند کار کنند. اکنون تا حدی امکان کار ریه ها در خارج رحم وجود دارد. با این وجود، جنین به مقدار بسیار بیشتری سورفاکتان برای تنفس نیاز دارد تا بتواند به راحتی تنفس کند.

علاوه بر این، رگ های خونی در ریه های جنین در حال رشد و پرورش هستند. او می تواند حرکات تنفسی را اجرا کند اما این ها فقط آزمایشی است و بچه هم چنان اکسیژن مورد نیاز خود را از طریق جفت دریافت می کند. تا بعد از تولد هیچ هوایی در ریه ها وجود ندارد.
در هفته بیست و چهارم بارداری جنین حس می کند که در داخل کیسه آمنیوتیک به حالت صاف قرار گرفته است یا وارونه. تا این زمان از بارداری هفته به هفته، بچه هشت و نیم اینچ قد و حدود یک و نیم پوند وزن دارد. کودکانی که در این هفته به دنیا می آیند، شانس پنجاه – پنجاه برای زنده ماندن دارند و این احتمال با گذشت هر هفته از حاملگی تغییر می کند و ممکن است مشکلاتی جدی به وجود آید. تا اینجا پنج ماه از بارداری گذشته است و کم کم در حال نزدیک شدن به پایان دوران بارداری هستید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.