بارداری هفته به هفته – ۳ ماه آخر بارداری

دانستنی های جذاب ۳ ماه آخر بارداری

دوستان و بانوان عزیز سایت آگاه باشیم در مقاله های قبلی در مورد سه ماه اول و دوم بارداری به طور کامل صحبت کردیم. حال در این مقاله قصد داریم به توضیحات تکمیلی در مورد ۳ ماه آخر بارداری بپردازیم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

پادکست بارداری هفته به هفته – ۳ ماه آخر بارداری

هفته ۲۵ تا ۲۸ بارداری

در هفته بیست و پنجم از ۳ ماه آخر بارداری، دست های بچه کاملاً رشد یافته اند. این هفته او احتمالاً از این دست ها برای کشف بخش های مختلف بدنش استفاده می کند. در هفته بیست و ششم از دوران بارداری، ابروها و مژه ها به خوبی شکل گرفته اند، موی سر بچه بلندتر از قبل است و چربی بیشتری زیر پوست او جمع می شود.

در هفته بیست و هفتم بارداری، جنین به مدلی لاغرتر، کوچک تر و قرمزتر از آن چیزی که در هنگام تولد است، شباهت دارد. در هفته بیست و هفتم، هنوز ریه ها و کبد و دستگاه ایمنی جنین کامل و بالغ نشده اند ولی در حال رشد هرچه بیشتر هستند. احتمالاً در این هفته، بچه می تواند صدای مادر و پدر را تشخیص دهد.

در هفته بیست و هشتم بارداری، چشم های جنین که در ماه های گذشته کاملاً بسته بودند ممکن است شروع به باز و بسته شدن کنند. احتمالاً در این هفته رنگ چشم ها نیز مشخص شده البته باید توجه کنید که خیلی وقت ها رنگ چشمان در شش ماه اول زندگی تغییر می کند. به ویژه چشمانی که در هنگان تولد آبی یا خاکستری باشد. مغز جنین نیز به رشد و پرورش خود ادامه می دهد.

هفته ۲۹ تا ۳۲ بارداری

در هفته بیست و نهم از ۳ ماه آخر بارداری، جنین شروع به افزایش وزن می کند. مغز او نیز نسبت به هفته های گذشته کامل تر شده است. در هفته سی و دوم بارداری، لایه هایی از موی نرم و کرک روی پوست بچه شروع به ریختن می کنند. در این هفته ممکن است بانوان متوجه تغییراتی در حرکت جنین شوند.

بهتر است گهگاهی حرکات جنین را مورد بررسی قرار دهید؛ به ویژه اگر فکر می کنید که حرکات او نسبت به قبل کم شده اند. در این هفته بچه حدود چهار پوند وزن دارد و قدش حدود یازده و نیم اینچ است.

هفته ۳۳ تا ۳۶ بارداری

این چهار هفته یا ماه هشتم بارداری دوران شگفت آوری از رشد جنین است، به این خاطر که ماه آینده بارداری به پایان می رسد. در هفته سی و سوم بارداری، رشد بچه تقریباً به طور کامل تمام شده است. اکنون مردمک های چشم در واکنش به نور، تنگ و گشاد می شوند. ریه ها هم رشد کامل تری دارند که باعث خوش بینی در صورت تولد در این هفته می شود.
در هفته سی و چهارم بارداری، پوشش مومی سفیدی به نام ورنیکس که پوست بچه را می پوشاند، ضخیم تر می شود. تا این هفته وزن بچه حدوداً پنج و نیم پوند است.

در هفته سی و پنجم بارداری، افزایش وزن هم چنان وجود دارد و چربی در بیشتر نواحی بدن جنین تجمع پیدا می کند. سریع ترین دوره افزایش وزن در سه هفته آینده خواهد بود. با توجه به شرایط فشرده در رحم ممکن است حرکات کم تری از جنین حس کنید. چربی هم زیر پوست بیشتر شده و بچه برای تولد در ماه نهم آماده می شود.

3 ماه آخر بارداری

هفته ۳۷ تا ۴۰ بارداری

در هفته های آخر بارداری، بزرگ شدن رحم به پایان می رسد و بچه چاق تر می شود. افزایش وزن در این ماه متغیر است و ممکن است بچه ها با وزن های متفاوتی متولد شوند. در هفته سی و هفتم بارداری، جنین دیگر به موجود کاملی تبدیل شده است. جنسیت بچه در تعیین اندازه او هنگام تولد نقش دارد. چنانچه فرزندتان پسر باشد، احتمالاً وزنش کمی بیشتر خواهد بود.

در هفته سی و هشتم بارداری، رشد و تکامل دستگاه عصبی و مغز کامل تر از قبل می شود و بهتر کار می کند. این روند رشد در دوران کودکی و حتی نوجوانی ادامه خواهد داشت. تا این جای کار، مغز جنین برای فعالیت های پیچیده تر مانند تنفس، هضم، خوردن، آشامیدن و … آماده شده است. در هفته سی و نهم از سه ماه آخر بارداری، یک کودک به طور میانگین حدود هفت الی هفت و نیم پوند وزن دارد. در این دوران می توان تفاوت های فردی بارز میان بچه ها را مشاهده کرد.

در هفته چهلم، آخرین روزهای بارداری و زمان زایمان شما فرا می رسد. آمار نشان می دهد که حدود ۵ درصد از زنان در تاریخ دقیق زایمانشان، زایمان نمی کنند. کاملاً عادی است که مثلاً بچه یک هفته زودتر یا دیرتر به دنیا بیاید. شما بانوان عزیز باید در این مدت سعی کنید صبور باشید و حتماً وضعیت خود را کنترل کنید.

با نزدیک شدن به زمان زایمان، تغییرات بسیار زیادی را تجربه خواهید کرد که از آن جمله می توان به افزایش ناگهانی هورمون ها اشاره کرد. این هورمون ها برای آسان کردن زایمان و شیردهی ضروری هستند و خبر از رسیدن وقت زایمان می دهند. هنگام زایمان بچه این آمادگی را دارد که با هر انقباض، جریان خون به سمت جفت را کمی کاهش دهد. اگر این وقفه ها بیش از حد طولانی و مکرر نباشند، بچه می تواند در این فواصل حرکت کند.

تغییراتی که شما بانوان هنگام تولد فرزندتان تجربه می کنید واقعا شگفت آور هستند و همه ی اتفاقات قبلی تنها زمینه ای برای این رویداد با شکوه و حیرت انگیز است. دوستان و بانوان عزیز سایت آگاه باشیم در این مطلب سعی کردیم در مورد ۳ ماه آخر بارداری به طور کامل برای شما توضیح دهیم. امیدواریم این مطالب برایتان مفید واقع شده باشد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.