بارداری هفته به هفته

دانستنی های جذاب سه ماه اول بارداری

دوران بارداری معمولا به ۹ ماه تقسیم می شود اما غالبا یک تقویم ده ماهه برای بارداری در نظر گرفته می شود. دلیل موضوع این است که برخی ماه ها کمی بیشتر از چهار هفته هستند و با توجه به زمان حاملگی، تقویم نیز کمی متفاوت خواهد بود.
همراهان همیشگی سایت آگاه باشیم در این مطلب سعی می کنیم مراحل بارداری و اتفاقاتی که در طول آن می افتد را برای شما بانوان عزیز توضیح دهیم، بنابراین در بارداری هفته به هفته همراه ما باشید تا پاسخ سوال های خود را پیدا کنید.

پادکست بارداری

هفته ۱ تا ۴ بارداری

در این دوران، خانم ها به یکی از هیجان انگیزترین ماجراجویی های زندگی شان وارد می شوند چرا که بدن زن در این دوران دچار تغییرات بسیاری خواهد شد. روشی که پزشکان ماه اول بارداری را با آن محاسبه می کنند، ممکن است کمی گیج کننده باشد؛ به این دلیل که یک خانم تا نیمه ماه اول باردار نیست و آغاز رسمی آن قبل از پایان هفته دوم صورت می گیرد.

هفته اول از بارداری، در واقع آغاز آخرین قاعدگی است. به این معنی که مدت ده ماهه یا ۴۰ هفته بارداری بر اساس تاریخ آخرین قاعدگی محاسبه می شود. در این زمان هنوز نطفه به طور کامل تشکیل نشده و پس از حدود دو هفته می توان عنوان کرد که حاملگی رخ داده است.

پیش از بارداری، بدن شما هورمون تحریک کننده فولیکول را ترشح می کند که باعث پرورش تخمک درون تخمدان می شود. چند روز پس از اتمام قاعدگی، بدن شما هورمونی به نام هورمون جسم زرد تولید می کند. این هورمون سبب می شود که فولیکول متورم شده و در نهایت بترکد و تخمدان، تخمک ها را آزاد کند. در خانم ها ۲ تخمدان وجود دارد و در هر بار قاعدگی، تخمک گذاری تنها در یکی از آن ها رخ می دهد.

سپس تخمک از طریق لوله فالوپ بخشی که تخمدان و رحم را به هم وصل کرده، به سمت رحم حرکت می کند. اسپرم درون این لوله وارد شده و پس از ترکیب با تخمک، یک سلول مشترک تشکیل می شود. این سلول کم کم رشد کرده و در حدود هفته ۳۸ به فرد جدیدی تکامل می یابد. قدم بعدی در این فرآیند، انجام تقسیم سلولی است. ۱۲ ساعت پس از انجام لقاح، زیگوت تک سلولی به دو سلول تبدیل شده و آن دو سلول به دو سلول دیگر تبدیل می شوند. چهار سلول ایجاد شده که هر یک به دو سلول جدید تبدیل می شوند. این روند به همین شکل ادامه دارد و هر ۱۲ ساعت تعداد سلول ها دو برابر می شود. حدوداً تا ۲ روز پس از لقاح این تقسیمات در لوله انجام می شود و سپس یک توده سلولی تشکیل شده و وارد رحم می شود. تا هفته چهارم بدن دست خوش تغییرات فراوانی می شود. قلب و دستگاه گردش خون، مقدار خون بیشتری را جا به جا می کنند تا اکسیژن و غذای کافی به بچه برسد.

بارداری

هفته ۵ تا ۸ بارداری

ماه اول در مقابل ماه دوم بارداری بسیار آسان به نظر می رسد. از این مرحله ممکن است تغییرات فیزیکی و حتی درد شروع شود، پس باید خود را کاملاً برای شرایط جدید آماده کنید. در طول هفته ۵ تا ۸ بارداری، سلول های بچه به سرعت رشد می کنند و فرآیند تمایز نیز آغاز می شود. بچه از هفته پنجم دیگر فقط یک توده سلولی نیست و آن را رویان می نامند.
رویان به سه لایه تقسیم می شود. در لایه میانی، قلب و دستگاه گردش خون شکل می گیرد. در پایان هفته پنجم اولین عناصر خونی و رگ ها در جنین و در جفت مشاهده می شوند. اولین ضربان های قلب بچه نیز در ۲۱ یا ۲۲ روز پس از بارداری، آغاز شده اما توسط پزشک به طور کامل تشخیص داده نمی شود. با این حال احتمالاً می توان حرکات ضربان را در سونوگرافی مشاهده کرد. تا هفته ۵ بارداری یعنی سه هفته پس از گذشت حاملگی رسمی، طول جنین حدود ۱ اینچ است.

در هفته ششم اندازه آن تقریباً سه برابر می شود. در این هفته، بخش های چهره به تدریج ایجاد می شوند و ویژگی های اولیه آن شکل می گیرد. تا انتهای این هفته، جوانه های کوچکی در اطراف به وجود می آیند که بعداً به دست و پا تبدیل می شوند.
در هفته هفتم بارداری، بند ناف که رابط حیاتی میان بچه و جفت است، به وضوح مشخص می شود. بند ناف دو سرخرگ دارد و یک سیاهرگ بزرگ. مواد غذایی و خونی از طریق سیاهرگ به جنین می رسند و دو سرخرگ مواد دفعی و زائد را از آن می گیرد. در این مرحله، مغز به رشد خود ادامه داده و پیچیده تر از قبل می شود. همچنین حفره ها و مجراهایی برای گردش مایع نخاعی شکل می گیرد. جمجمه در حال رشد نیز هنور شفاف است.

در هفته هشتم بارداری، انگشت های پا و دست جنین شروع به ساخته شدن می کنند، اما هنوز پرده هایی میان آن ها وجود دارد. مچ دست و پا نیز تا حدودی قابل رویت هستند. در این هفته، کارکرد و بخش هایی از قلب و گردش خون کامل شده و حدود ۱۵۰ بار در دقیقه ضربان دارد که حدود دو برابر تعداد ضربان در بزرگسالان است.
در دومین ماه بارداری، شاهد تغییرات بزرگی در بدنتان هستید. احتمالاً ناراحتی ها و سختی های ابتدایی حاملگی، مانند حالت تهوع، ترش کردن، خستگی، بی خوابی و … را تجربه خواهید کرد. البته این ها علایم خوبی هستند، چرا که نشان می دهند بارداری شما به خوبی پیش می رود و تا این لحظه مشکل خاصی ندارد.

هفته ۹ تا ۱۲ بارداری

هفته ۹ تا ۱۲ بارداری

اکنون به هفته نهم بارداری می رسیم. در این زمان شباهت جنین به گونه انسان بیشتر از قبل می شود. دم جنینی در انتهای نخاع، کوچک و حتی ناپدید می شود. در مقایسه با بقیه اندام های بدن، سر بچه بسیار بزرگ به نظر می رسد و به سمت سینه فرو رفته است. اندام های دورنی مانند لوزالمعده یا پانکراس، مجرای صفرا و کیسه صفرا و مقعد ساخته شده اند و روده بلندتر می شود. در این هفته اندام های داخلی تناسلی مانند بیضه و تخمدان شروع به ساخته شدن می کنند، اما اندام های تناسلی خارجی هنوز ویژگی های مردانه یا زنانه مشهود و قابل تشخیصی ندارند.

تا هفته دهم، همه اندام های حیاتی شروع به شکل گیری کرده اند و دم جنینی به طور کامل از بین می رود. انگشت های دست و پای بچه از هم جدا شده اند. در این زمان، استخوان های اسکلت در حال ساخته شدن هستند. پلک های بچه کمی رشد داشته و چشم ها بسته به نظر می رسند. در هفته دهم، جوانه های دندان هم شروع به رشد کردن می کنند و مغز نیز با سرعت بیشتری در حال رشد است. در این هفته هر دقیقه به طور تقریبی ۲۵۰ هزار سلول عصبی یا نورون تشکیل می شود.

در هفته یازدهم تا هفته بیستم بارداری، وزن بچه ۳۰ برابر و قد او ۳ برابر بیشتر می شود. برای سازگاری با این همه رشد، رگ های خونی در جفت بسیار بزرگ تر و بیشتر از قبل می شوند، تا رساندن مواد غذایی به بچه با مشکل مواجه نشود. در این هفته اندام های تناسلی با سرعت بیشتری رشد می کنند. آن چه که قبلا جوانه کوچکی از اندام تناسلی بود به آلت تناسلی نر یا ماده تکامل می یابد و به زودی قابل تشخیص خواهد بود.

در هفته دوازدهم بارداری؛ با پیشرفت و تکامل چانه و بینی، صورت فرزندتان واضح تر می شود. در این هفته ناخن پاها و دست ها نیز شکل می گیرند. ممکن است سرعت ضربان قلب بچه چند بار در دقیقه افزایش یابد. تا هفته دوازده بارداری قد بچه حدود سه اینچ و وزن او به چهار و نیم اونس می رسد. با تمام شدن این هفته، به انتهای ماه سوم بارداری می رسیم.
ماه سوم بارداری، تمام کننده سه ماه اول بارداری است. شاید برخی ناراحتی ها و مشکلات مانند تهوع، خستگی و تکرار در ادرار به ویژه در ماه سوم عذاب آور باشد. اما خبر خوب این است که پایان این مشکلات برای خانم ها نزدیک است. در بیشتر خانم ها عوارض سه ماه اول بارداری، در سه ماه دوم بسیار کم تر به چشم می خورد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.