۱۲ تمرین فوق العاده برای بالا بردن انگیزه

بالا بردن انگیزه؛ با این ۱۲ تمرین ساده انگیزه خود را بالا ببرید

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم آیا دوست دارید با تمرین کردن، نیروی محرکه درونی خود را تقویت کنید و با بالا بردن انگیزه برای رسیدن به رشد و توسعه فردی خویش اقدام کنید. تمریناتی که در ادامه مطلب به شما آموزش داده خواهد شد، تمریناتی ساده هستند که باعث می شوند شما در مسیر درستی قرار بگیرید. از شما می خواهیم این تمرینات اساسی را به برنامه روزانه خود اضافه کنید.

پادکست بالا بردن انگیزه

اضافه کردن این تمرینات به برنامه ی روزانه ی خود، موجب بالا بردن انگیزه درونی شما می شود. شاید فکر کنید که بعضی از این تمرینات، ارتباطی با موضوع ندارند؛ اما باید بدانید که این کارها به شما کمک می کنند تا در راه رشد و توسعه فردی و موفقیت، بهتر عمل کنید و در سطح بالاتری از نظر ذهنی قرار بگیرید.

۱۲ تمرین زیر، جزو برنامه های روزانه بسیاری از افراد موفق است که به انجام آن پایبند هستند. با این ۱۲ تمرین موثر برای بالا بردن انگیزه خود آشنا شوید و برای انجام آن ها برنامه ریزی کنید. در ادامه با ما همراه باشید.

۱ – هر روز صبح، به صوت یا آهنگی دلنشین گوش کنید تا آن روز را با نشاط آغاز کنید.

آهنگ گوش دادن

۲ – جملات مثبت و انرژی بخش را جمع آوری کنید

جملات مثبت و انرژی بخش را که موجب بالا بردن انگیزه شما می شود را جمع آوری کنید و در جایی که در معرض دیدتان است بچسپانید. روی یخچال، ماکروفر یا آیینه اتاق از جمله جاهای قابل دید در منزل هستند. هر زمان شما این جملات را می بینید و آن ها را می خوانید، آن ها بیشتر در ذهن شما ماندگار می شوند.

بسیاری از این پیام ها، حامل انرژی مثبت هستند و باعث می شوند حس خوبی پیدا کنید و انگیزه بیشتری برای موفق شدن داشته باشید. مثلا یکی از جملات مثبت در مسیر رشد و توسعه فردی این است: «درد امروزتان، می تواند تبدیل به نقطه قوت تان در آینده شود، برای هر چالش، رویارویی با آن فرصتی برای رشدتان خواهد بود.»

۳ – با نیروی بیشتری حرکت کنید

زمانی که در بیرون از منزل خود، مشغول قدم زدن هستید، با آگاهی کامل تصمیم بگیرید با نیروی بیشتری حرکت کنید، بازوهای خود را بچرخانید، آهنگی را زیر لب بخوانید و به دیگران لبخند بزنید. همین کارهای ساده باعث می شوند که شما احساس خوشحالی و جوانی کنید.

۴ – هر روز از فردی تشکر کنید

با این کار هم شما و هم کسی که از او تعریف کرده اید خوشحال می شود. کسی که از او تعریف می شود، به همان اندازه ی کسی که تعریف می کند احساس خوبی خواهد داشت. بنابراین واقعی و از صمیم قلب این کار را انجام دهید.

۵ – برای بالا بردن انگیزه تان با خودتان حرف های مثبت بزنید

همه ما با خودمان حرف می زنیم؛ اما باید مطمئن باشیم که گفتگوهای درونی ما مثبت باشند. مثلا بعضی افراد، در هنگام صحبت کردن با خود از این جملات منفی استفاده می کنند: «من آدم احمقی هستم!»، «من نمی توانم آن کار را انجام دهم!»، «من هرگز در کاری موفق نخواهم شد!»، «من نمی توانم آن کار را به صورت کامل و در زمان مشخص شده انجام دهم!» این حرف ها باعث تخریب اعتماد به نفس افراد شده و آن ها را ضعیف و ناتوان می کند. انسان های موفق به خوبی می دانند که زندگی مانند بازی کمانه است که در پایان، اعتقادات، رفتار، افکار و اعمال هر فرد به صورت شگفت انگیزی به خود او برمی گردد. به همین دلیل است که افراد موفق، از اهمیت حرف هایی که به خود می زنند، آگاهی کامل دارند و سعی می کنند از عبارات مثبت در هنگام گفتگو با خود استفاده کنند.

همه ما می دانیم که رفتارها و اعمال مان در زندگی تا چه اندازه با اهمیت هستند؛ اما باید بدانیم که همه کارهای ما انسان ها از افکار ما سرچشمه می گیرند؛ در نتیجه سعی کنید افکار خود را کنترل کنید. هم چنین شما باید اعمال خود را زیر نظر داشته باشید؛ زیرا آن ها به عادت های شما تبدیل می شوند. هم چنین شما باید عادت های خود را بررسی کنید؛ زیرا آن ها نشان دهنده شخصیت شما هستند و شخصیت شما، عاملی اساسی در تعیین سرنوشت شما است.

توجه کنید که در هنگام حرف زدن با خود از چه جملاتی استفاده می کنید؟ اگر می خواهید با بالا بردن انگیزه و نیرو محرکه درونی تان افکار شما در جهت مثبت و مفید حرکت کند، فقط از کلمات مثبت استفاده کنید. مثلا با خود بگویید: «من کارم را به نحو احسن انجام می دهم.»، «من در کار خود توانمند هستم.»، «من می دانم که فروش محصولاتم عالی خواهد بود.»، «من می توانم به دیگران کمک کنم.»، «من در این موضوع و در این کار، بهترین هستم.»، «من برای این شرکت، فرد باارزشی هستم.»، «من فردی وظیفه شناس، راستگو و سخت کوش هستم و من خصوصیات اخلاقی ارزشمندی دارم». لطفا این موضوع را به خاطر داشته باشید که موثرترین فرد در زندگی شما، خودتان هستید؛ پس باید به حرف هایی که به خودتان می زنید، توجه داشته باشید. لوئیز هی، یکی از نویسندگان معروف و جزو زنان موفق است. او به تمام افراد توصیه می کند که با خودتان ملایم و مهربان باشید و با خودتان مثل شخصی که به شدت دوستش دارید رفتار کنید.

یادگیری و مطالعه کتاب

۶ – سعی کنید همواره در حال یادگیری باشید

یادگیری موضوعات جدید، ذهن شما را بازی می دهد و شما را فعال نگه می دارد. مهم نیست که آن موضوع جدید چیست، مهم این است که شما در مسیر موفقیت باشید. حداقل هفته ای یک بار در دوره ای که بتواند به رشد شما کمک کند شرکت کنید و به استقبال موضوعات جدید بروید و با این روش برای بالا بردن انگیزه تان تلاش کنید.

۷ – هر روز صبح، به محض اینکه چشم های خود را باز کردید، لبخند بزنید

به مدت ۱۰ ثانیه، تبسم خود را نگه دارید. می توانید این کار را جلوی آینه هم انجام دهید. هر روز صبح، در اولین نگاه خود به آینه لبخند بزنید.

۸ – موضوعات استرس آور را از بین ببرید

هر روز قبل از شروع هر کاری، موضوعات استرس آور را از بین ببرید و با آن ها کنار بیایید. به عبارت دیگر، با ترس های خود روبرو شوید و به آن ها غلبه کنید. با این کار آرامش بیشتری برای کارهای مهم خود خواهید داشت. جمله معروفی وجود دارد که می گوید: «اگر قرار باشد یک قورباغه ی بزرگ را قورت دهید، معمولا مایل نیستید زیاد به آن نگاه کنید.»

۹ – از غیبت کردن، تهمت زدن، بددهنی و شکایت کردن دوری کنید

شاید با این کار، برای مدتی حرف های زیادی برای گفتن نداشته باشید و روش ارتباطی شما به صورت موقت مختل شود؛ اما خیلی زود متوجه می شوید که وقتی از حرف های بی اساس و بیهوده پرهیز می کنید، همه چیز به خوبی پیش می رود و موضوعات مختلف خوشایند به نظر می رسد.

۱۰ – در انجام کارهای مختلف، مشتاق باشید

هنری فورد می گوید: «اگر شما علاقه مند باشید، می توانید از عهده انجام هر کاری برآیید.» اشتیاق داشتن، انرژی مثبت درونی شما را بیشتر می کند.

۱۱ – همواره خوش اخلاق و خنده رو باشید

به یاد داشته باشید که خلق و خوی خوب، باعث تقویت نیروی محرکه درونی و بالا بردن انگیزه می شود؛ به همین دلیل، در مواقعی که خلق و خوی بدی پیدا می کنید، به آن پی ببرید و با هوشیاری کامل سعی کنید آن را تغییر دهید. اگر دوست دارید موفق شوید، مانند افراد موفق، از ادامه بدخلقی خود جلوگیری کنید.

جالب است بدانید که افراد موفق نیز گاهی دچار بدخلقی می شوند؛ اما آن ها با روشی غیر از دیگران با آن برخورد می کنند. بیشتر افراد، بدخلقی را امری دائمی می دانند و اجازه می دهند که بداخلاقی آن ها با انجام کارهایی افراد موفق زمانی که دچار بدخلقی می شوند، آن را دائمی می دانند و اجازه می دهند که این بداخلاقی ادامه پیدا کند. در این صورت است که آن ها به خوابیدن، تندخویی با دیگران، تماس با دوستان بی انگیزه و شکایت از شرایط موجود و تماشای برنامه های تلویزیونی پناه می برند. این کارها، افراد را به انجام کارهای ناراحت کننده بیشتر سوق می دهد و باعث می شود که آن ها در همان حالت عصبانیت و بداخلاقی باقی بمانند. افراد موفق هرگز دوست ندارند بدخلقی آن ها ادامه دار باشد و سعی می کنند که خیلی زود آن را از بین ببرند و بر آن غلبه کنند. افراد موفق، خودشان برای از بین بردن ناراحتی خود اقدام می کنند.

آن ها در اولین فرصت برای بالا بردن انگیزه خود به جنگ با ناراحتی هایشان می روند. کارهایی که افراد موفق در هنگام بدخلقی انجام می دهند، با کارهای افراد غیر موفق کاملا فرق دارد. افراد موفق در زمان ناراحتی، به جای تماشای برنامه های کسل کننده تلویزیون، برنامه های کمدی را تماشا می کنند. به جای خواندن پست های شبکه های اجتماعی و کتاب های کسل آور، مشغول خواندن مطالب مفید و انگیزه بخش می شوند. افراد موفق به جای تماس گرفتن با افراد ناامید و شکست خورده، با افرادی ارتباط برقرار می کنند که مثبت و موفق هستند و می توانند به آن ها کمک کنند.

دکتر «ریچارد پتی» تحقیقی را در دانشگاه اوهایو انجام داد. نتیجه این تحقیق این بود که میزان عزت نفس افراد به میزان تلاش آن ها در بهتر شدن خلق و خوی بدشان بستگی دارد. افرادی که عزت نفس کمتری دارند، معمولا افرادی منفی نگر هستند و بیشتر با احساس یأس و ناامیدی دست به گریبان هستند. این احساس ناامیدی، جلوی تلاش آن ها برای تغییر وضعیت موجود را می گیرد. در مقابل، افرادی که از عزت نفس بالایی برخوردارند، سعی می کنند به سختی کار کنند و دوباره موقعیت مثبتی را در زندگی خود به دست آورند.

دکتر ریچارد پتی می گوید: «افرادی که برای خود ارزش قائل هستند، به این نتیجه رسیده اند که شایستگی داشتن احساسات بد را ندارند»؛ به همین دلیل آن ها انرژی مثبت خود را به کار می برند تا افسردگی و ناراحتی را از خود دور کنند یا آن را از بین ببرند. موضوع مهم این است که شما بفهمید در زمان بدخلقی ممکن نیست بتوانید بلافاصله و به صورت کامل از آن حالت بیرون بیایید؛ اما می توانید حداقل چند گام برای خوشحال کردن خودتان بردارید. افراد موفق در زمان ناراحتی، کارهایی را انجام می دهند که انرژی مثبت را برایشان به همراه دارد.

فکر کردن به تجربه های خود

۱۲ – از تجربیات خود عبرت بگیرید

آلبرت انیشتین گفته است: «دیوانگی و جنون، انجام یک عمل به طور مداوم و انتظار نتیجه ی متفاوت داشتن از آن است!» افراد موفق به این امر آگاه هستند که احتمال اشتباه وجود دارد، ولی آن ها سعی می کنند از این تجربه درس بگیرند و دوباره مرتکب همان اشتباه نشوند. همان طور که گفته اند، گرچه تعلیم بسیار مهم است، لیکن هنوز هم تجربه بهترین معلم است. ما فکر می کنیم تجربه یک معلم سخت گیر است، زیرا اول امتحان می گیرد، سپس درس می دهد.

به هر حال تجربه چیزی است که شما را قادر می کند به اشتباه تان پی ببرید و با بالا بردن انگیزه تان موجبات رشد و توسعه فردی و موفقیت خودتان را فراهم کنید. بسیاری از مردم از اشتباهات گذشته ی خود عبرت نگرفته و هرگز تشخیص نمی دهند قبلا چنین اشتباهی کرده اند. در کتابی چنین آمده است: «اگر ما بتوانیم تجربیات مان را با آن قیمتی که برایمان تمام شده بفروشیم، همه ی ما میلیونر می شویم» بله، این خیلی بد است که ما معمولا زمانی تجربه را بیشتر نیاز داریم که هنوز واقعا به آن دسترسی پیدا نکرده ایم. به هر صورت افراد موفق نسبت به افراد دیگر زمان کمتری را صرف یادگیری آزمایشی می کنند و همین امر موجب می شود برای دریافت پیام مورد نظر وقت کمتری صرف کنند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.