برنامه زمانی خواب کودک

خلاصه نوشته: تنظیم برنامه خواب کودک بسیار اهمیت دارد تا جایی که اگر به هم بریزد، فرزند شما تبدیل به یک کودک عنق و بد عادت می شود و یا حتی ممکن است که بی خوابی یا خواب بیش از حد باعث اختلالات روحی و روانی در او گردد. پس موضوع تنظیم ساعت خواب کودک بسیار اهمیت دارد و باید به آن توجه داشته باشید.

برنامه مناسب برای خواب کودک

یکی از نیازهای طبیعی بدن در هر انسانی خواب است و مانند خوراک و بهداشت، اهمیت بالایی دارد. در هنگام خواب بدن به حالت آماده ی قبلی بازخواهد گشت و سیستم های امنیتی و مغز نیز بهبود پیدا خواهند کرد و پس از بیدار شدن انسان کارایی و آمادگی همیشگی را خواهد داشت. البته به شرط آن که خواب کافی باشد.

گاهی وقت ها کم خوابی، باعث نق نق کردن و بهانه جویی های بی دلیل یا گریه های بی علت در کودک می شود، علاوه بر تمام این ها، کم خوابی یا بدخوابی کودک باعث به هم خوردن نظم خواب خانواده هم خواهد شد، و سبب می شود که آن ها هم دچار کم خوابی شوند.

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله قصد داریم با بیان نکاتی در مورد برنامه خواب کودک شما را راهنمایی کنیم. با ما همراه باشید.

پادکست برنامه زمانی خواب کودک

نکات مهم درباره ی خواب نوزادان

اگر دارای چندین فرزند هستید، بهتر است از کوچک ترین فرزند خود آغاز کنید. کودکان شیرخوار عادت دارند پس از حمام به خواب بروند. پس بهتر است که با یک حمام آب گرم ابتدا به سراغ فرزندان کوچک تان بروید. البته کودک تان را به این کار عادت ندهید زیرا او شرطی می شود و در مواقعی مانند زمستان یا مسافرت که امکان حمام شبانه وجود ندارد، خوابیدن برای کودک سخت می شود. در کل نباید کودکتان را به روش های خاصی عادت دهید زیرا اگر روزی امکان اجرای آن روش را نداشته باشید کودک اذیت خواهد شد.

نوزادان ممکن است به دلایل گوناگونی مانند گرسنگی، شب ها چندین بار از خواب بیدار شوند و خواب شما را نیز برهم بزنند. بهتر است که شب ها کودکان را نزد خودتان بخوابانید تا نیازی به جابه جایی نباشد.
شب ها که می خواهید پوشک نوزادتان را عوض کنید، باید سعی کنید با او بازی نکنید یا حرف نزنید تا کودک بتواند با تفاوت شب و روز آشنا شود و بداند که شب ها نمی تواند بازی کند و تنها موقع خوابیدن است.

اگر ناگهان کودک بیدار شد می توانید آن را با یک ماساژ آرام یا لالایی بدون کلام دوباره بخوابانید. یادتان نرود در طول روز که کودک خواب است، نزدیک او نخوابید و سعی کنید با فاصله از او استراحت کنید تا بتواند بدون نیاز به شما به خوابیدن عادت کند یا می توانید یکی از لباس های تان را کنار او بگذارید؛ زیرا کودکان کوچک، مادرشان را از روی بو و تپش قلب شان تشخیص می دهند.

هنگامی که کودک در روز خوابیده است، صدا ها را کمتر یا کنترل شده نکنید و روی حالت عادی نگه دارید، چون در غیر این صورت کودک عادت می کند در سکوت مطلق بخوابد و این عملا برای او سخت خواهد بود. بنابراین کودک را باید با صداها و شرایط عادی خانه وفق دهید.

کم خوابی برای مادر هم ضرر دارد. بهتر است ساعاتی از روز را استراحت کنید و کودک را به شخص دیگری بسپارید یا هنگام استراحت کودک، خودتان هم استراحت کنید و کم خوابی تان را به این روش جبران کنید. کمبود خواب والدین سبب بی حوصلگی در برابر کودکان، افسردگی، نداشتن تمرکز و کم شدن شیر مادر خواهد شد. به همین دلیل است که باید خواب مادر جبران شود و بسیار مهم است که راه حل هایی برای آن پیدا کنید.

دلیل گریه کودک در شب

اگر در آخر شب، ناگهان کودک تان گریه کنان بیدار شد، درد او را بررسی کنید و اگر دل درد داشت به او مقداری دارو بدهید یا از چند قطره عرق نعنا استفاده کنید. خواب کودک اغلب تا ۳ سالگی دچار مشکلاتی است اما پس از آن با غذاهای کمکی و شام دادن بهتر خواهد شد. بهتر است که شام کودک را یک ساعت قبل از خوابش بدهید تا در نیمه های شب احساس گرسنگی نکند و از خواب بیدار نشود. در نتیجه شما هم خواب تان بی نظم نخواهد شد.

برنامه زمانی خواب کودک

تعیین زمان خواب کودک

تلاش کنید که برنامه ای مشخص برای ساعات خواب خودتان و کودک تان، با توجه به شغل کاری و عادت شبانه داشته باشید. معمولا شیرخواران زودتر از باقی اعضای خانواده به خواب می روند اما کودکان ۳ سال به بالا، تا همه نخوابند آن ها هم نمی خوابند. اگر ۱۱ را ساعت خواب اعلام کرده اید، از یک ساعت قبل عقربه ی ۱۱ را نشان کودک دهید و اعلام کنید که آن موقع زمان خواب است و چند چراغ را خاموش کنید. زیرا اگر یک دفعه همه ی چراغ ها را خاموش کنید ممکن است کودک مخالفت کند و بخواهد به بازی کردن ادامه دهد؛ اما اگر آرام آرام چراغ ها و فضای خانه را تاریک تر کنید، کودک متوجه می شود که زمان خواب است و از بازی خود دست می کشد.

چگونه کودکان را بخوابانیم؟!

مواردی هست که در رابطه با کودکان بالای ۳ سال باید رعایت کرد.

– چراغ ها را آرام آرام خاموش کنید.

– یک ساعت قبل از خواب، تلویزیون و لوازم تصویری را خاموش کنید.

– از انجام بازی های هیجانی با کودک، خودداری کنید. زیرا کودکان قبل از خواب نیاز به آرامش دارند و باید ذهن شان مشغول کاری نباشد.

– می توانید هنگام خواب از یک موسیقی ملایم یا بی کلام استفاده کنید تا کودک با شنیدن آن متوجه شود که هنگام خواب است و علاوه بر این، موسیقی آرام در خوابیدن به او کمک خواهد کرد.

– از کودک بخواهید قبل از زمان خواب، یک دوش آب گرم بگیرد. زیرا به کودک در خواب کمک می کند.

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم تمامی این موارد در جهت رفع بی نظمی خواب والدین و بهتر خوابیدن کودکان بود. با توجه بیشتر و داشتن یک برنامه ی زمانی مشخص، می توانید خواب کودکان خود را کنترل کنید و دیگر نگران آزار و مزاحمت از سوی کودکتان نباشید.

هارمونی رنگ های اتاق کودک را هماهنگ کنید

تاثیر رنگ چه در روحیه کودکان و چه در بزرگسالان بسیار زیاد است به همین خاطر در اکثر مدارس ابتدایی و حتی مهمد کودک ها از رنگ های بسیار شاد و جیغ برای تاثیر بیشتر در روحیه کودکان استفاده می شود. شما باید پیش از استفاده از انواع رنگ ها در اتاق خواب فرزندتان، در مرحله اول با روحیه کودک خود آشنایی کامل پیدا کرده و سپس به سراغ روانشناسی رنگ ها بروید تا بدانید ار چه رنگی برای اتاق خواب کودک خود استفاده کنید. برای مثال رنگ هایی مانند زرد، آبی و صورتی از جمله رنگ های آرامش بخش هستند به همین خاطر تم اکثر مهد کودک ها را با همین رنگ ها انتخاب می کنند. قرمز جیغ یا روشنو رنگ هایی که تیره هستند، باعث می شوند تا کودک به هیجان بیاید و بهتر است که از چنین رنگ هایی در اتاق خواب فرزندتان استفاده نکنید! به طور کلی نه تنها برای تنظیم خواب او بلکه برای آرامش روحی و روانی اش بهتر است از رنگ های ملایم و خنثی استفاده نمایید. برای مثال رنگ طوسی و خاکستری در کنار صورتی ملایم یک ترکیب و هارمونی رنگی بسیار عالی است. اما معمولا در همه پیشنهاد ها از این دو رنگ استفاده می شود، پس پیشنهاد ویژه ما استفاده از رنگ سبز لاوندری است. توصیه می کنیم از این رنگ ها در دکوراسیون اتاق و رنگ دیوارها به کار ببرید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.