۲ اشتباه ساده که مانع بهبود رابطه زناشویی شما می شود

۲ نکته ساده و کاربردی در بهبود رابطه زناشویی

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در رابطه زناشویی مسائل و نکات کوچکی وجود دارند که بسیار پر اهمیت هستند و شما با رعایت این نکات کوچک و ساده می توانید در جهت بهبود رابطه زناشویی خود قدم های بزرگی بردارید و زندگی مشترک تان را به یک کانون گرم و صمیمی تبدیل کنید.

پادکست بهبود رابطه زناشویی

۱ – اولویت دادن به دوستان نسبت به همسر

بعضی ها بر این عقیده هستند که باید با دوستان خود بهتر از همسرتان رفتار کنید، به این دلیل که به آن ها مدیون هستید. ولی بعضی های دیگر معتقدند که باید با همسر رفتار بهتری داشته باشید، چون همسر را بهتر از دوستان خود می شناسید. ما هم بر این عقیده هستیم که باید با همسرتان بهتر از دوستان خود رفتار کنید، زیرا شما عاشق او هستید و او نیز متقابلا همین حس را نسبت به شما دارد. حتی در بسیاری از مواقع همسرتان می تواند بهترین دوست شما باشد اگر این چنین نیست چرا به دنبال دلیل آن نمی روید؟

شما نباید به دلیل این که آن ها از جنس متفاوتی هستند از خودتان دورشان کنید. اگر او را دوست خود نمی دانید پس نقش و وظیفه او در زندگی مشترک شما چیست؟ تمام این سوالات و موضوعاتی که برای شما اشاره کردیم یک نشانه و یک آگاهی برای بهبود رابطه زناشویی تان می باشد.

بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که باید با همسرمان بهتر از دوستان خود برخورد کنیم و این یک مسئله عامه پسند می باشد. این که در مسائل خصوصی آن ها مداخله نکنیم، این اتفاق در واقع نوعی احترام گذاشتن به مسائل خصوصی آن ها می باشد و موجب بهبود رابطه زناشویی تان می شود.

اگر به اطراف خود نگاه کنید زوج های زیادی را می بینید که همانند بچه ها با هم رفتار می کنند. مدام به جان هم نق می زنند و به سرزنش یکدیگر می پردازند، حتی در برخی مواقع نسبت به هم پرخاشگری دارند. بحث می کنند و دائما از هم انتقاد می کنند. درحالی که این رفتارها را نسبت به دوستان شان ندارند. اما چیزی که مورد بحث قرار می گیرد این است که چرا با کسی که فکر می کنند دنیا و آخرتشان با اوست چنین رفتاری دارند؟

به عنوان مثال شما و دوستتان در ماشین نشسته اید و او کار احمقانه ای انجام می دهد، شما شروع به مسخره کردن او می کنید و دائما در رابطه با این مسئله با او شوخی می کنید و می خندید، اما اگر بجای دوستتان همسرتان در این جایگاه قرار داشت با او چه رفتاری می کردید؟

او را به خاطر این کار تحقیر می کردید؟

این اشتباه را مرتبا به رخ او می کشیدید؟

یا چیزهای دیگری به او می گفتید؟

دیگر به او اعتماد نمی کنید و اجازه نمی دهید که رانندگی کند؟

یا مانند دوستتان با او برخورد می کنید و شروع به خندیدن می کنید؟

بسیاری از افراد معتقدند که مورد آخر درست است، اما زوج های زیادی هستند که به این موقعیت به صورت مشابه نگاه نمی کنند و عکس العمل های متفاوت تری از خود نشان می دهند. شما به چه چشمی به همسرتان نگاه می کنید؟

اگر از دوستان همسرتان خوشتان نمی آید، به او بگویید. باور کنید زندگی خیلی بهتر می شد اگر می توانستید به دوستان همسرتان را به همان اندازه که او به آن ها علاقمند است دوست داشته باشید. البته در اکثر مواقع می توانیم به خوبی با آن ها کنار بیاییم اما این مسئله غیرقابل اجتناب است که ما از برخی از دوستان همسر خود خوشمان نمی آید، شاید می ترسید که آن ها بی ادب و بی عقل باشند و تاثیر بدی روی همسرتان بگذارند.

اما سوالی که مطرح می شود این است که شما چه کاری می توانید در این رابطه انجام دهید؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که شما نمی توانید کاری انجام دهید. گفتن این مسئله که شما از برخی از دوستانشان خوشتان نمی آید، شاید خوب باشد اما نباید حرکت دیگری انجام دهید زیرا در برخی مواقع باعث بروز دلخوری ها و اوقات تلخی هایی می شوید؛ از همین رو تنها گفتن آن کفایت می کند. شما نمی توانید در دراز مدت احساساتی را که نسبت به آن ها دارید را پنهان کنید؛ و یا آن ها نمی توانند دوستان خود را عوض کنند و یا آن ها را کنار بگذارند.

دوستان همسر

همسر شما آزاد است که دوستانش را خودش انتخاب کند

این مسئله که شما برای آن ها دوست انتخاب کنید کار پسندیده ای نیست. کمی فکر کنید اگر آن ها با شما چنین رفتاری داشته باشند شما چه خواهید کرد؟ چه احساسی به شما دست خواهد داد؟ البته اگر مسئله حسادت در میان باشد، قضیه مقداری متفاوت خواهد بود. این که همسرتان زمان بیشتری را با دوستانش سپری کند، به طور قطع مسئله آزاردهنده ای خواهد بود. از همین رو نیاز است که به آن ها گوشزد کنید که به صورت تعادلی پیش بروند تا به بهبود رابطه زناشویی و نتیجه ای منصفانه دست پیدا کنید.

موضوع دیگری نیز در این رابطه وجود دارد و آن این است که در هیچ یک از رابطه ها نمی توان زوجی را پیدا کرد که هر یک از آن ها از دوست همسرشان متنفر نباشد. دقت داشته باشید نوع معاشرت ما می تواند نشان دهنده خیلی چیزها باشد، اگر همسرتان بیشتر زمان های خود را با دوستانش سپری می کند، فکر نمی کنید که باید به دنبال علت آن بگردید؟ شاید آن ها از بودن با شما خسته شده اند و زندگی ملال آوری را در کنار شما سپری می کنند. اگر شما واقعا از آن ها نفرت دارید باید بدانید که همسرتان نیز جزء همان گروه است. بنابراین برای بهبود رابطه زناشویی خود این نکته را به یاد داشته باشید که همسرتان حق دارد با هر کسی که می خواهد دوست باشد، درست مانند شما!

۲ – احساس حسادت به همسر

قبل از این که در رابطه با این قانون توضیحاتی خدمت شما ارائه دهیم باید بگوییم که این قانون شامل آن زمان هایی که همسرتان شما را فریب می دهد نمی شود، زیرا آن زمان حسادت کاملا منطقی و مستدل است. این قانون تنها در رابطه با حس حسادت صحبت می کند. در واقع هرگاه که همسرتان از منزل خارج می شود و یا به تنهایی به جایی می رود تاکنون به این فکر کرده اید که ایمیل و یا تلفن همراه او را چک کنید؟

باید بدانید که یکی از بدترین چیزها در رابطه زناشویی حسادت می باشد و حتما دیده اید که رابطه های زیادی بر اثر همین اتفاق از هم پاشیده اند. در واقع اگر طرفی که مورد حسادت واقع شده بیگناه باشد، از این جهت که به او اعتماد نشده است به شدت عصبانی و دلسرد می شود؛ البته باید بگوییم که کاملا حق با اوست. همواره گفته می شود که بدون اعتماد نمی توان رابطه ای را پایه گذاری کرد، خب اکنون که در یک رابطه هستید چگونه می خواهید به زندگی خود ادامه بدهید و کاری در جهت بهبود رابطه زناشویی تان انجام دهید؟

حسودی کردن

مطمئنا دلایل زیادی برای حسود بودن شما وجود دارد

اما نکته ای که وجود دارد این است که آیا لازم است در هر شرایطی این حس را داشته باشید؟ این وظیفه همسرتان نیست که هر ثانیه به شما بگوید کجاست و به خاطر شما موبایل به دست آماده باشد. اگر حس حسادت به طور ذاتی در شما وجود داشته باشد، مطمئنا نمی توانید زندگی خوب و راضی کننده ای را در کنار همسرتان سپری کنید. زیرا آن قدر به او شک دارید که از زندگی لذتی نمی برید و همواره به این فکر می کنید که اگر گوشی خود را به شما داده قطعا پیام ها داخل آن را حذف کرده است.

اگر به فکر این هستید که این مشکل را برطرف کنید باید به دنبال این بگردید که حس حسادت شما از چه چیزی نشات می گیرد. این کار تنها به کمک خودتان و یا دوستان تان قابل حل می باشد. حتی می توانید به پزشک و مشاور نیز مراجعه کنید و از او کمک بخواهید؛ روش های زیادی در برطرف کردن این مشکل وجود دارد که با شناسایی آن به بهبود رابطه زناشویی شما کمک می کند.

در واقع هر چه بیشتر در درون خود حس حسادت داشته باشید اوضاع بدتر می شود. همه می دانیم که حسادت بسیار تحریک کننده است اما تاکنون از خود پرسیده اید که چرا باید هر لحظه از زندگی اذیت شوید؟ در حالی که نباید این طور باشد. اگر می خواهید در یک رابطه موفق شوید، هنگامی که همسرتان در حال کلنجار رفتن با احساسات خود می باشد مقداری به او فرصت و حق بدهید و سعی کنید با همدردی و درک کردن قضیه، با او کنار بیایید. اگر شما نیز بگویید نیازی به اثبات قضایا ندارید، مطمئنا رابطه را از بین برده اید، هر چند که راهی اصولی را در پیش گرفته باشید. بنابراین یکی از رازهای بهبود رابطه زناشویی این است که بدانید این وظیفه ی همسرتان نیست که هر ثانیه به شما بگوید کجاست.

1 نظر
  1. اشکان می گوید

    جالب بود 🙂

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.