۴ قانون بهبود روابط والدین و فرزندان که هر هیچ کتابی نوشته نشده

۴ قانون ناگفته برای بهبود روابط والدین و فرزندان

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله قصد داریم برای توسعه مهارت های ارتباطی شما، ۴ قانون ناگفته که موجب بهبود روابط والدین و فرزندان می شود را برای شما شرح دهیم. لطفا برای آگاهی از این قوانین در ادامه با ما همراه باشید.

پادکست بهبود روابط والدین و فرزندان

۱ – والدین خود را سرزنش نکنید

همه ی ما در زمان کودکی بر این باور هستیم، که والدین مان کارشان را به بهترین نحو ممکن انجام می دهند مگر این که آنها وحشتناک و غیرقابل تحمل باشند. هر چه بزرگتر می شویم و والدین دوستان و آشنایان خود را می بینیم که کارها را متفاوت تر انجام می دهند، در برخی مواقع غبطه می خوریم اما باید بدانید هر چه سن بالاتر می رود به این نتیجه می رسیم که والدین ما واقعا بعضی کارها را اشتباه انجام می دهند.

این اتفاق برای بسیاری از افراد رخ می دهد، که والدین خود را به خاطر کوتاهی هایی که در حق آن ها انجام داده اند سرزنش می کنند، در صورتی که آن ها در تمام طول عمر خود بهترین پدر و مادر را داشته اند. اگر پدر و مادرتان وظایف خود را به خوبی ایفا می کنند پس منظور شما از سرزنش چیست؟ این که آن ها کامل نیستند؟ اما سوالی که مطرح می شود این است که چرا باید کامل باشند؟ چه انتظاری می توان از آن ها داشت؟

شما باید به این مسئله واقف باشید که والدین شما نیز انسان هستند و مطمئنا در طول زندگی خود دچار اشتباهاتی می شوند که ناراحتی شما را به همراه داشته است. اما باید بدانید که تمام کارهای آن ها از نظر خودشان بهترین و بیشترین تلاش ممکن را برای رفاه شما انجام داده اند. از همین رو شما باید دست از سرزنش آن ها بردارید و آن ها را ببخشید.

اما هنگامی که کلمه بخشیدن را تکرار می کنید باید به این فکر کنید که چه چیزی را بخشیده اید؟ آن ها هیچ کار اشتباهی را به عمد انجام نداده اند در حقیقت فقط چند اشتباه داشته اند. مطمئن باشید اکنون که بزرگ شده اید اصلا زمان مناسبی برای سرزنش کردن آن ها نیست و نمی توانید چیزی را تغییر دهید بهتر است کدورت ها را کنار بگذارید و یا خودتان آن ها را برطرف کنید. چگونه می توان انتظار داشت کسی در طی هجده سال دچار خطا و اشتباه نشود؟

۲ – اجازه ندهید والدین تان احساسات شما را کنترل کنند

وقتی در حال بزرگ شدن و رشد کردن هستیم این مسئله که طرز فکر والدین مان برای ما اهمیت دارد غیرقابل انکار است. زیرا اگر این گونه نبود هرگز کارهایی که آن ها می گفتند را انجام نمی دادیم. این مسئله در دوران نوجوانی شاید کمی صادق نباشد اما همچنان در حال به دست آوردن عشق و تایید آن ها هستیم.

باید این نکته را بدانید که رفتار و منشی که در کودکی در افراد به وجود می آید تا آخر عمر با آن ها همراه است، در واقع در عمق وجود آن ئها تاثیر گذاشته و هر چقدر که بزرگتر می شوند، تغییر آن غیرممکن است. به عنوان مثال حتی اگر شما در سن ۵۰ سالگی صاحب یک شرکت بزرگ نیز باشید، در صورتی که مادرتان از کار شما انتقاد کند احساسات شما جریحه دار شده و سعی در جلب اعتماد و نظر او دارید.

برای بهبود والدین و فرزندان باید به این مسئله دقت داشته باشید که شما در برهه ای از زمان نیاز دارید، تا برای شروع زندگی بهتر از تایید والدینتان بی نیاز شوید، در واقع کمتر در اطراف آن ها حضور داشته باشید. اما مطمئنا این کارها با جنگ و دعوا میسر نمی شود. شما باید همواره با خود تکرار کنید که کارتان درست است. شاید در ابتدا این کار احمقانه به نظر برسد، اما در ضمیر ناخودآگاه شما افکار مثبت جوانه می زند و به پیشرفت شما کمک می کند.

بسیاری از مشکلاتی که افراد با آن درگیر هستند از این مسئله نشات می گیرد که بر این باور هستند والدین شان در رابطه با هر موضوعی حق دارند و همیشه درست می گویند، در صورتی که شما می دانید در برخی مواقع چنین چیزی اصلا درست نبوده اما در گوشه ی ذهن شما چیزی موج می زند که هم نظر بودن با آن ها بسیار ارزشمند است.

شما باید بدانید که آن ها در این بخش از زندگی شما به جز پذیرفتن و مثبت بودن کار دیگری نمی توانند انجام دهند و اگر نمی توانند چنین کاری کنند پس وظیفه ی پدر و مادری خود را به خوبی انجام نمی دهند. از همین رو مشکل شما نیستید، بلکه آن ها هستند و شما همین که به این تشخیص برسید، خود کمک بزرگی است.

نکته ی دیگری که در مورد بهبود روابط والدین و فرزندان وجود دارد این قانون است که اگر شما پدر و مادری هستید که فرزندانی بزرگ دارد حتما باید احساسات منفی خود را برای خودتان نگه دارید. شاید باورتان نشود وقتی شما از کار آن ها تعریف می کنید و به آن ها می گویید که کارشان را به بهترین نحو ممکن انجام داده اند، احساس رهایی و آزادی تمام وجود آن ها را در بر می گیرد. شما طوری تربیت شده اید که تصور می کنید والدین تان درباره ی هر چیزی حق دارند.

بهبود روابط والدین و فرزندان

۳ – فرزندان تان بر شما مقدم هستند

در طی سال های گذشته، این مسئله در بین خانواده ها باب شده که خواسته های خودشان را بر تمایلات فرزندان خود مقدم بدانند. و همواره از کلماتی نظیر «نوبت من» در جملات خود استفاده کنند. در واقع این کار بسیار اشتباه و نادرست می باشد. حقیقت این است که وقتی یک زوج تصمیم به بچه دار شدن می گیرند، باید بدانند که مسئولیت او تا زمانی که فرزند به سن ۱۸ سالگی برسد و حتی بعد از آن با آن ها خواهد بود، از همین رو همواره باید خواسته ها و تمایلات او را بر خود مقدم بشمارد.

نکته ی دیگری که در رابطه با این قانون بهبود روابط والدین و فرزندان وجود دارد و یکی از هول انگیزترین مسائل تاکنون بوده این است که بچه ها واقعا دوست دارند در مسافرت ها تمام وقت خود را با والدین شان سپری کنند و به طور قطع بهترین فرصت هایی که فرزندان می توانند خارج از مدرسه، کار و … تمام توجه پدر و مادر خود را داشته باشند.

اما بسیاری از والدین در طی مسافرت هتل هایی را انتخاب می کنند که بتوانند فرزندان خود را به پرستاران بسپارند و خود به کارهای شخصی بپردازند. باید بدانید که این اتفاق زمانی که با رضایت کودکان انجام شود، مشکلی را به وجود نمی آورد اما هنگامی که آن ها رضایت نداشته باشند، مطمئن باشید که با آن ها به مشکل بر خواهید خورد.

منظور این نیست که حتی اجازه تنها ماندن در یک بعدازظهر را ندارید، بلکه شما باید در کارهای خود آن ها را اولویت قرار دهید. لازم است بدانید هنگامی که شما خود و برنامه هایتان را بر بچه ها مقدم بدانید نه تنها عشقی که سزاوارش هستند را به آن ها نمی دهید، بلکه این مسئله را به آن ها ابراز می کنید که در رتبه اول بودن مهم ترین کار است و باور کنید که این فلسفه هیچ احساس خوب و رضایت بخشی را در آن ها ایجاد نمی کند. می دانیم که پدر و مادر بودن کار طاقت فرسایی است، اما طبیعت این وظیفه همین است.

۴ – فرزندانتان برای مستقل شدن نیاز دارند با شما درگیر باشند

همان طور که می دانید امروزه اکثر کودکان در یک رفاه نسبی قرار دارند، آن ها غذای آماده دریافت می کنند، با صورت حساب هایی پرداخت شده روبه رو می شوند و حتی یک تخت خواب راحت دارند. شاید شما به این مسئله اعتقاد داشته باشید که آن ها باید به همین روند ادامه دهند اما میل به استقلال فردی و رسیدن به کار و پول در همه ی افراد وجود دارد و قابل مقایسه با هیچ چیزی نیست.

بر روی کاغذ هیچ دلیلی وجود ندارد که آن ها وارد دنیای بزرگسالان شوند اما آیا می توان با آن ها مبارزه کرد؟ در واقع آن ها برای این که استقلال و قدرت کافی برای ترک خانه را به دست آورند، از سال های قبل تلاش می کنند آن ها به یک سیستم خطاناپذیر روی می آورند، این فرایند چیزی حدود چند سال طول می کشد اما قبل از هر چیزی سعی می کنند تا در رابطه شان را با شما تغییراتی ایجاد کنند.

آن ها باید به این نقطه برسند که برای رد شدن از هر چیزی یک دلیل منطقی بیاورند تا بتوانند توان حرکت و جنبش رو به جلو را داشته باشند. مطمئنا بحث و گفتگوهای بسیار زیادی را با آن ها خواهید داشت و گاهی با این مسئله هولناک مواجه می شوید که آن ها تنها ماندن در بیرون را به تکیه دادن به شما ترجیح می دهند. اگر بتوانید در این گفتگوها بخشنده بوده و بتوانید آن ها را درک کنید و حتی حرف های آنان را به روی خود نیاورید مطمئنا می توانید اعتماد آن ها را جلب کرده و آن ها را به سمت خودتان بکشانید.

در اکثر مواقع این شما هستید که بستر بگو مگو را فراهم می آورید و سپس آن ها هستند که به این بحث پایان نمی دهند. آن ها می خواهند با صدای بلند به موزیک گوش دهند و یا موهایشان را رنگارنگ کنند در نهایت باید این شما باشید که فروکش کرده اید. اما چه چیزی می تواند جایگزین تمام این اتفاقات باشد؟

باید بدانید که در چنین مواقعی تحمل فرزندان سخت می شود و ممکن است مدت ها طول بکشد اما هنگامی که بتوانند همسری خوب پیدا کنند، این فشارها به تدریج از روی شانه ی شما برداشته می شود. گاهی ازدواجی رخ نمی دهد اما پس از گذشت مدتی این کسب استقلال عادی تر شده و به راحتی مورد قبول واقع می شود.

به یاد داشته باشید که در راه بهبود روابط والدین و فرزندان، هیچ پدر و مادری نمی تواند فرزند خود را رها کند؛ تنها کاری که می توانند انجام دهند این است که راه را برای آنان هموار و آسان کنند. شما هم می توانید از موانعی که بر سر راه آنان قرار دارد صحبت کنید تا دید بازتری به دنیای بیرون داشته باشند؛ هر چند تا زمانی که آن ها را تجربه نکنند هیچ گاه متوجه حرف های شما نمی شوند. اما آن چیزی که برای همه مسلم است این است که راه های بسیار زیادی برای رسیدن به استقلال وجود دارد و وقتی فرزندتان توانست راه منحصر به فرد خود را پیدا کند باید برای او جشن بگیرید و با تمام وجود کمکش کنید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.