۲۰ نکته مهم برای بهبود سبک زندگی و سلامتی

برای بهبود سبک زندگی و سلامتی چه کارهایی انجام دهیم ؟

تغییر در شیوه زندگی و سازگار نمودن آن با محیط زیست می تواند به بهبود سبک زندگی و سلامتی شما کمک کند و این امر همچنین یک پیشرفت عمده برای محیط اطراف شما محسوب می شود. عدم استفاده از مواد شیمیایی، غذاهای ناسالم و ترک عادات بد می تواند سلامت شما را به طور کلی بهبود ببخشد و شما را سالم تر کند، همچنین محیط زیست و اکوسیستم را نیز تقویت می کند.
دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در هر کجای جهان که باشید می توانید از ۲۰ راهنمایی زیر برای بهبود سبک زندگی و سلامتی خود استفاده کنید. برخی از آن ها بسیار سرگرم کننده و جذاب هستند. بنابراین می توانید در عین محافظت از محیط زیست، از آن لذت نیز ببرید.

پادکست بهبود سبک زندگی

۱ – صرفه جویی در مصرف انرژی

یکی از ساده ترین اقداماتی که می توانید برای کاهش آسیب رساندن به محیط زیست انجام دهید، کاهش میزان مصرف انرژی در خانه است. صرفه جویی در مصرف انرژی منافع بسیاری برای شما به ارمغان می آورد و باعث پس انداز پولتان می گردد. اگر چه برخی از تکنیک های صرفه جویی در انرژی به برخی از هزینه های اولیه مالی نیاز دارند، اما در طولانی مدت باعث صرفه جویی در هزینه ها می شوند.

برخی از روش ها صرفه جویی در مصرف انرژی در خانه عبارتند از : 

برای بهبود سبک زندگی از لامپ های کم مصرف استفاده کنید.

لامپ های فلورسنت فشرده یا (CFL)ها باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه ها می شوند، به طور معمول لامپ های معمولی رشته ای سه تا پنج برابر برق بیشتری مصرف می کنند و حدود هشت تا پانزده ماه عمر کمتری دارند. این یک پیشنهاد بی نظیر است، همین امروز لامپ های خانه تان را عوض کنید.

لوازمی که استفاده نمی کنید را خاموش کنید.

وسایل الکتریکی مانند کامپیوتر، تجهیزات صوتی و تصویری و لوازم آشپزخانه هنگامی که در حالت آماده به کار باشند، برق استفاده می کنند. اگر از این وسایل استفاده نمی کنید، باید آن ها را کاملا خاموش کنید. زمانی که تلفن، لپ تاپ یا تبلت تان به طور کامل شارژ شد، شارژر خود را از برق جدا کنید. هنگامی که تلفن شما کاملا شارژ شده است، شارژر را برای صرفه جویی در مصرف برق از برق جدا کنید.

خانه خود را عایق بندی کنید

عایق بندی خانه می تواند در صرفه جویی در انرژی بسیار کارآمد باشد. برخی از موسسات محلی طرح های عایق بندی را ارائه می دهند، بنابراین وقت آن رسیده است تا بررسی کنید که آیا شما واجد شرایط برای عایق بندی خانه هستید یا خیر.

درجه ترموستات را کاهش دهید

کاهش چند درجه ای سیستم گرمایشی، در طول یک سال، باعث صرفه جویی قابل توجهی در انرژی و هزینه ها می شود.

لباس های خود را با دمای پایین بشویید

هنگام شستن لباس ها، انرژی بسیاری برای گرم شدن آب مصرف می شود، بنابراین همیشه در صورت امکان دمای پایین را انتخاب کنید. استفاده از خشک کن لباسشویی برق زیادی مصرف می کند، بنابراین تا حد امکان از این گزینه استفاده ننمایید.

هنگام پختن غذا، در قابلمه را بگذارید

اگر هنگام پخت غذا در آن را نگذارید انرژی بسیاری هدر می رود. به علاوه زمان بیشتری برای گرم کردن غذا و یا آب مصرف می شود.

صرفه جویی در مصرف آب

۲ – در مصرف آب صرفه جویی کنید

صرفه جویی در مصرف آب یکی دیگر از راه های کاهش آسیب رساندن به محیط زیست و بهبود سبک زندگی است. با این کار هم در مصرف انرژی و هم در هزینه ها صرفه جویی می کنید.

زمان کوتاه تری را به شستن لباس ها اختصاص دهید

ماشین های شستشوی مدرن گزینه “EcoWash” را دارند که باید از آن استفاده کامل کنید.

رفع و درست کردن نشتی ها

مطمئن شوید که در لوله کشی ساختمان تان و مخازن توالت هیچ گونه نشتی وجود نداشته باشد. این کار از هدر رفت آب جلوگیری می کند.

زمان حمام خود را کوتاه کنید

دوش آبگرم یکی از بهترین کارهای دنیاست. ولی اگر این کار را در مدت طولانی انجام دهید باعث مصرف بیش از حد آب می شوید.

هنگام مسواک زدن دندان ها شیر آب را ببندید

این کاری است که اغلب افراد آن را فراموش می کنند و باعث هدر رفتن یک لیتر آب می شوند.

یک دستگاه فشار بر روی تمامی شیرها نصب کنید

این کار مصرف آب را کاهش می دهد و باعث بهبود جریان آب می گردد.

یک سر دوش کم مصرف نصب کنید

سر دوش کم مصرف کارایی مانند دستگاه فشار دارد، جریان آب را بهبود می بخشد.

به همان مقدار که نیاز دارید آب جوش درست کنید

این نکته درباره مصرف کنندگان چای و قهوه است. در هنگام درست کردن آب جوش به مقدار مورد نیاز کتری را پر کنید.

۳ – در مصرف سوخت صرفه جویی کنید

یکی از راه های بهبود سبک زندگی این است که سعی کنید کمتر از ماشین شخصی خود استفاده کنید. مسافت های کوتاه را می توانید پیاده و یا با دوچرخه بروید و یا از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. گاهی ممکن است بسته به شرایط شخصی نتوانید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید، اما دوچرخه سواری و پیاده روی دو گزینه همیشه در دسترس است.

۴ – تا حد امکان از بیرون آوردن ماشین تک سرنشین خودداری کنید

در ادامه نکته ۳، اگر مجبور به استفاده از ماشین شخصی هستید سعی کنید برای بهبود سبک زندگی به طور اشتراکی با دوستان و یا خانواده از آن استفاده نمایید. این کار باعث کاهش تعداد اتومبیل در جاده ها می شود. بسیاری از شرکت ها هم اکنون کارمندان خود را تشویق به انجام این کار می کنند و مزایای بسیاری به دست می آورند.

۵ – از مواد غذایی طبیعی استفاده کنید

مواد غذایی که ما استفاده می کنیم تاثیر به سزایی بر محیط زیست دارد. با افزایش جمعیت جهان، تقاضا برای مواد غذایی افزایش می یابد و فشار بر محیط زیست نیز زیاد می شود. مسائل مربوط به تولید، عرضه و مصرف مواد غذایی بسیار پیچیده است، اما ملاحظاتی وجود دارد که می تواند به کاهش تاثیرات زیست محیطی آن چه شما می خورید کمک کند و سبب بهبود سبک زندگی و سلامتی شما شود.

محصولات محلی و فصلی را انتخاب کنید

اگر گوشت مصرف می کنید، تعداد وعده های غذایی حاوی گوشت را کاهش دهید.

اگر ماهی می خورید، از گونه های کمیاب استفاده نکنید.

سعی کنید به ماهیان آلوده به جیوه توجه کنید و از راهنمایی های شورای دفاع از طبیعت منابع برای کمک به آن ها استفاده کنید.

از مصرف کیسه های پلاستیکی تا حد ممکن خودداری کنید.

همیشه در انتخاب های خود از غذاهای سازگار با محیط زیست استفاده کنید. این کار از نظر اقتصادی نیز به نفع شماست.

۶ – از آب های بسته بندی استفاده نکنید

آب های بسته بندی بسیار گران هستند و مقدار زیادی از زباله های پلاستیکی تولید می کنند. برای بهبود سبک زندگی بهتر است از آب های لوله کشی استفاده کنید و اگر دوست دارید می توانید از دستگاه های تصفیه آب استفاده نمایید. البته مردم به دلیل دسترسی راحت به آب شیرین کمتر آب های بسته بندی مصرف می کنند.

از کیسه های پلاستیکی استفاده نکنید

۷ – از کیسه های پلاستیکی استفاده نکنید

کیسه های پلاستیکی به شدت به محیط زیست آسیب می رسانند. اعتقاد بر این است که ۱۰۰ میلیارد کیسه خرید پلاستیکی در آمریکا در هر سال استفاده می شود و فقط ۱ تا ۳ درصد کیسه های پلاستیکی در سراسر جهان بازیافت می شود. این به این معنی است که بسیاری از این کیسه ها در طبیعت رها می شوند و این مسئله بسیار نگران کننده است. سعی کنید کیسه های پلاستیکی خود را به مراکز بازیافت تحویل دهید.

۸ – حفاظت از زنبورها

برای بهبود سبک زندگی اقدامات زیست محیطی بسیاری می توانید انجام دهید، اما یکی از مهم ترین این کارها نجات زنبورها است. این حیوانات کوچک برای گرده افشانی اکوسیستم زمین حیاتی هستند، اما به دلیل استفاده از آفت کش ها از بین رفته اند. شما می توانید با خرید عسل طبیعی برای حمایت از شیوه های نگهداری از زنبور عسل و یا حمایت از موسسات مربوطه به حفظ سلامت زنبورها کمک کنید.

۹ – از فروشگاه های خیریه استفاده کنید

فروشگاه های خیریه با فروش لوازم دست دوم به بازیافت وسایل مختلف کمک می کنند. آن ها این کار را به دلایل خیرخواهانه انجام می دهند.

۱۰ – وسایل اضافه خود را با دیگران اشتراک بگذارید

بهتر است بخشی از وسایل خود را که دیگر نمی خواهند ولی هنوز قابلیت استفاده دارند را با دیگران به اشتراک بگذارید. در عوض قبل از این که اقدام به خرید چیزی بکنید ابتدا بررسی کنید شاید بتوانید کالای مورد نیاز خود را هم از دوستان و آشنایان تهیه کنید. این کار بسیار آسان است و هم به شما و محیط زیست و هم به بهبود سبک زندگی تان کمک می کند.

۱۱ – به اشتراک گذاری و قرض گرفتن وسایل

شما می توانید کتاب ها، سی دی ها، دی وی دی ها و … را از کتابخانه ها و یا دوستان تان قرض بگیرید. با این کار کاغذ و پلاستیک کمتری صرف بسته بندی این گونه کالاها می شود و همچنین می توانید از این طریق تعامل خوبی با دوستان تان داشته باشید و قدمی در جهت بهبود سبک زندگی خود بردارید.

۱۲ – هدیه هایی بدون آلودگی به دوستان تان بدهید

این نوع از هدیه ها می تواند شامل یک هدیه دست ساز و یا زمان یا مهارتی باشد که شما به دوست تان تقدیم می کنید. همچنین می توانید برای خرید هدیه از شرکت های دوستدار محیط زیست مانند استفاده کنید. در هر کشوری که زندگی می کنید چند تا از این نوع شرکت ها وجود دارد.

بعضی از مواد غذایی را در آشپزخانه یا باغچه خود پرورش دهید

۱۳ – بعضی از مواد غذایی را در آشپزخانه یا باغچه خود پرورش دهید

تولید بعضی از مواد غذایی هم از نظر اقتصادی به نفع شماست و هم شما را با روند تولید آشنا می کند و باعث می شود با طبیعت بیشتر در ارتباط باشید. البته برای پرورش سبزیجات و میوه ها ممکن است با مشکل عدم وجود فضای کافی همراه باشد، بنابراین شما می توانید این کار را در یک مقیاس کوچک تر مثلا در حد یک گلدان انجام دهید و با این اقدام موجب بهبود سبک زندگی تان شوید.

۱۴ – محصولات پاک تولید کنید

گاهی اوقات تولید محصولات پاک برای تولید کننده ها بسیار گران در می آید، پس یک راه حل خوب این است که شما خودتان این کار را انجام دهید. مواد سالم و سازگار با محیط زیست را جایگزین محصولاتی مانند نوشابه و صابون های شیمیایی کنید. شما می توانید این مواد را به صورتی سالم خودتان در خانه تهیه کنید، برای این کار می توانید دستور العمل ها را از اینترنت پیدا کنید.

۱۵ – بیشتر از محصولات گیاهی استفاده کنید

اگر شما وقت این را ندارید که خودتان محصولاتی پاک تولید کنید، می توانید از روش های دیگری برای محافظت از محیط زیست استفاده کنید. مثلا از محصولاتی استفاده نمایید که از مواد اولیه طبیعی و گیاهی ساخته شده و در تولید آن ها از هیچ گونه ماده شیمیایی استفاده نشده است. این کار به شدت به حفظ سلامت محیط زیست و بهبود سبک زندگی شما کمک می کند.

۱۶ – از کاغذ های بازیافتی استفاده کنید

امروزه استفاده از کاغذ بازیافتی برای اکثر روزنامه ها و مجلات کاملا قابل قبول است.

۱۷ – سعی کنید کاغذ کمتری مصرف کنید

اگر می خواهید گامی بزرگ در جهت محافظت از طبیعت و بهبود سبک زندگی خود بردارید، کاغذ مصرف نکنید. شما می توانید تمام صورت حساب ها و نامه های خود را از بانک، شرکت و سایر موسسات خدمات رسان را به صورت ایمیل دریافت کنید. این را همیشه به خاطر داشته باشید که هیچ گاه مدارک غیر ضروری را پرینت نگیرید. همچنین شما می توانید با بازیافت کاغذ کمک دیگری به حفظ محیط زیست بکنید.

۱۸ – وسایل خانگی خود را نیز بازیافت کنید

همه لوازم خانگی نیز می توانند بازیافت شوند ولی این کار بستگی به قوانین و مقررات منطقه زندگی شما دارد. شما می توانید برخی از وسایل خود را بازیافت کنید و به شکلی دیگر از آن ها استفاده نمایید. این کار را می توانید در مورد وسایلی مانند شیشه های مربا، قوطی های مواد غذایی و بطری های نوشیدنی انجام دهید. شما می توانید برای این کار از رسانه های اجتماعی ایده های خوبی بگیرید.

۱۹ – در جشن های خود از وسایل بازیافت شدنی استفاده کنید

جشن های بزرگ همواره با ریخت و پاش های بسیاری همراه است. شما می توانید در عین حالی که از جشن خود لذت می برید، اسراف کمتری هم بکنید. مثلا برای کارت های دعوت از کاغذهای بازیافتی استفاده کنید. در پایان مهمانی شما می توانید تمام کالاهای مورد استفاده را جمع آوری کنید و آن ها را با استفاده از قدرت خلاقیت خود، به چیز جدیدی تبدیل کنید.

۲۰ – در تعطیلات خود نیز از وسایل بازیافت شدنی استفاده کنید

در مناطق توریستی، تعطیلات خسارت های جبران ناپذیری به طبیعت وارد می کند. هنگامی که برای تعطیلات خود برنامه ریزی می کنید باید به حفظ محیط زیست نیز توجه کنید تا برای بهبود سبک زندگی خود قدمی برداشته باشید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.