۱۱ روش کاربردی برای بهبود فردی

چگونه می توانیم در جهت بهبود فردی خود گام برداریم؟!

آیا شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که دائما دوست دارید رشد و پیشرفت کنید؟ آیا به طور مداوم در صدد بهبود فردی و دستیابی به رشد و توسعه فردی خودتان هستید؟ اگر جواب شما به این سوالات مثبت است، پس ما یک وجه اشتراک با یکدیگر داریم. ما در مورد بهبود فردی و رشد توانایی های مان بسیار پر جنب و جوش هستیم. مدت هاست که به این موضوع مهم پی برده ایم که علاقه و اشتیاق ما به رشد و بهبود فردی می تواند به رشد دیگران هم کمک کند.

ما متوجه شده ایم که هیچ چیز به اندازه پیشرفت و بهبود فردی، به زندگی معنا نمی دهد. هر چه ما خودمان و توانایی های مان را بهبود ببخشیم و به رشد و توسعه فردی برسیم، مطمئنا لذت بیشتری از زندگی خواهیم برد.

پادکست ۱۱ روش کاربردی برای بهبود فردی

ما پس از مطالعات فراوان و فعالیت در زمینه ی رشد و کمک به دیگران در سایت آگاه باشیم، متوجه شدیم که هیچ انتها و پایانی نمی توان برای رشد و توسعه فردی و به عبارت دیگر بهبود فردی در نظر گرفت. ما هر چه بیشتر رشد می کنیم، متوجه می شویم که چیزهای خیلی بیشتری وجود دارند که ما از آن ها بی اطلاع هستیم و باید آن ها را یاد بگیریم.

مطمئنا، همیشه چیزهایی درباره ی خودمان وجود دارد که ما می توانیم آن ها را بهبود ببخشیم. پتانسیل انسانی بی حد و حصر است، بنابراین امکان دستیابی به حد نهایت و انتهای رشد وجود ندارد. هر گاه که فکر کنیم ما خوب هستیم، زمینه ای برای بهتر شدن وجود خواهد داشت.

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم، ما در این مقاله به عنوان افراد علاقه مند به رشد و توسعه فردی به طور مداوم به دنبال راه هایی برای بهبود فردی هستیم. ۱۱ مورد از راهنمایی هایی را که ممکن است به شما در مسیر رشد و توسعه فردی کمک کند، را تهیه کرده ایم. در ادامه با ما همراه باشید.

مطالعه کتاب

۱ – اولین قدم برای بهبود فردی این است که هر روز کتاب بخوانید

کتاب ها منبع اصلی خرد هستند. هر چه بیشتر کتاب بخوانید عقلانیت، بیشتر در شما رشد می کند. برخی از کتاب هایی که می توانید با خواندن آن ها غنی سازی خود را آغاز کنید چیست؟ بعضی از کتاب هایی که ما پیشنهاد می کنیم و فکر می کنیم که به رشد شما نیز کمک می کنند عبارتند از «فکر کنید و پیشرفت نمایید»، «چه کسی پنیر من را برداشت؟»، «۷ عادت»، «علم پیشرفت» و «۸۰ راه زندگی».

وقتی که شما هر روز کتاب بخوانید، مغزتان اطلاعات و دانش بیشتری دریافت می کند. آیا می دانید بهترین راه برای ذخیره سازی این دانش و اطلاعات چیست؟ شما به یک مغز دیجیتال نیاز دارید.

۲ – برای بهبود فردی حتما یک زبان جدید بیاموزید

سعی کنید علاوه بر زبان مادری خود به دنبال یادگیری زبان های دیگر هم بروید. مثلا زبان انگلیسی که زبان بین المللی است را حتما یاد بگیرید. به جز این ها می توانید به یادگیری زبان ترکی یا ترکی استانبولی و عربی هم اقدام کنید. چون کشور ترکیه و عراق در همسایگی ما به سر می برند و مسلما یادگیری زبان آن ها خارج از لطف نیست و مطمئنا در آینده مخصوصا در مسافرت های زیارتی و سیاحتی به کارمان خواهد آمد. ما متوجه شده ایم که یادگیری یک زبان جدید، فرآیند آشنایی با یک زبان و فرهنگ جدید و یک تجربه کاملا ذهنی است.

۳ – یک سرگرمی جدید انتخاب کنید

آیا شما می توانید به جز سرگرمی های روزانه خود، یک سرگرمی جدید هم انتخاب کنید؟ آیا می توانید یک ورزش جدید یاد بگیرید؟ مثلا شمشیربازی، گلف، صخره نوردی، فوتبال، قایقرانی یا اسکیت روی یخ.

شما می توانید یک سرگرمی تفریحی جدیدی برای خود در نظر بگیرید. به عنوان مثال سفال گری، آشپزی، رقص، طراحی وب سایت و …! یادگیری چیزهای جدید به شما کمک می کند تا جنبه های مختلف جسم، ذهن و احساس خود را کشف کنید و قدم در راه بهبود فردی بگذارید.

۴ – دوره های آموزشی جدیدی را بگذرانید

آیا دوره ی آموزشی جدیدی که مورد علاقه شما باشد وجود دارد؟ دوره های آموزشی یک راه عالی برای کسب دانش و مهارت های جدید هستند. لازم نیست دوره های آموزشی حتما بلند مدت باشند. سمینارها یا کارگاه های آموزشی نیز می توانند برای شما مفید باشند. بسیاری از افراد بزرگ و سرشناس چندین دوره آموزشی را پشت سر گذرانده اند و معتقد هستند که این دوره ها به آن ها کمک کرده تا بینش های جدیدی را که قبلا نداشته اند، به دست آورند.

محیط الهام بخش

۵ – برای بهبود فردی محیط اطراف خود را الهام بخش کنید

محیط شما در روحیه تان تاثیر گذار است. اگر در یک محیط الهام بخش زندگی کنید، ذهن شما برای ارائه ایده های جدید باز می شود. مثلا اگر اتاق خود را دوست ندارید چون فکر می کنید که کثیف و کسل کننده است. به شما پیشنهاد می کنیم که همین الان تصمیم بگیرید به این وضعیت پایان دهید و شروع به ایجاد تغییرات در اتاق تان کنید. مطمئن باشید که نتیجه تغییر برای تان فوق العاده خواهد بود، و شما از اتاق تان بسیار راضی خواهید بود، چرا که الهام بخش هر روزه شما می شود.

۶ – برای بهبود فردی بر ترس های خود غلبه کنید

همه ی ما ترس هایی مانند ترس از عدم اطمینان، ترس از سخنرانی عمومی، ترس از خطر و … داریم. این ترس ها گاهی ما را در موقعیتی قرار می دهد که از رشدمان جلوگیری می کند. ترس های شما دقیقا منعکس کننده نقاطی هستند که شما می توانید در آن ها رشد کنید. ما همیشه از ترس به عنوان یک قطب نما برای رشد و بهبود فردی یاد می کنیم. اگر ما از چیزی می ترسیم، این دقیقا می تواند به رشد شما کمک کند.

۷ – مهارت های خود را بالا ببرید

اگر قبلا بازی های ویدئویی، مخصوصا RPG ها را انجام داده باشید، می توانید مفهوم سطح بندی را کاملا متوجه شوید. شما می توانید از طریق کسب تجربه، بهتر و قوی تر شوید. مثلا به عنوان یک وبلاگ نویس، به طور مداوم سطح مهارت های نوشتاری خود را باید افزایش دهید. به عنوان یک سخنران باید به طور مداوم توانایی های مشارکت عمومی خود را توسعه دهید. بررسی کنید که شما کدام یک از مهارت های تان را می توانید گسترش دهید؟!

۸ – بهبود فردی یعنی صبح زود از خواب بیدار شوید

بیدار شدن صبح زود مثلا ۵ و ۶ صبح توسط بسیاری از اساتید بزرگ و موفق مثل آنتونی رابینز و رابین شارما مورد تأیید قرار گرفته است که میزان بهره وری و کیفیت زندگی شما را بهبود می بخشد. ما احساس می کنیم این موضوع حقیقت دارد، زیرا زمانی که شما صبح زود از خواب بیدار می شوید، ذهن تان برای ادامه حرکت و فعالیت روزمره فعال تر است.

برنامه ورزشی

۹ – برنامه ورزشی هفتگی داشته باشید

اگر شما یک فیزیک متناسب داشته باشید، برای تان بسیار مفید است. ما حداقل ۳ روز در هفته به مدت ۳۰ دقیقه ورزش کردن را به شما توصیه می کنیم. شما ممکن است بخواهید ورزش های متنوعی مانند شنا و یا دو را امتحان کنید. مطمئن باشید ورزش منظم به بهبود فردی شما کمک بیشتری می کند.

۱۰ – از یک راهنما برای ادامه زندگی خود استفاده کنید

شما حتی می توانید از یک کتاب به عنوان راهنما برای ادامه زندگی تان استفاده کنید. اساسا، این یک کتاب حاوی نکاتی درباره ی چگونه زندگی کردن و چگونگی تعیین اهداف و ارزش ها در زندگی است. افراد زیادی از این شیوه استفاده کرده اند و پیشرفت قابل توجهی را نیز تجربه نموده اند.

۱۱ – نامه ای برای آینده خود بنویسید

فکر می کنید در ۵ سال آینده چه اتفاقاتی برای شما می افتد؟ آیا شما همان آدم قبلی هستید؟ آیا شما تغییری خواهید کرد؟ یا این که ممکن است تبدیل به چه آدمی شوید؟ نامه ای به آینده خود بنویسید و اتفاقاتی که در یک سال آینده، ممکن است برای تان پیش بیاید را در آن یادداشت کنید. یک تاریخ را در تقویم خود مشخص کنید و سال آینده در آن تاریخ، نامه را باز کنید. سپس تلاش کنید تا به آن فردی که مورد نظرتان بود تبدیل شوید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.