تاثیر دوران کودکی بر چرخه ی صمیمیت مرد

خلاصه نوشته: تاثیر کودکی بر شخصیت، در بزرگسالی بسیار زیاد است، چراکه نیمی از شخصیت هر انسان از همان ابتدای کودکی و در محیط خانه و کنار خانواده شکل می گیرد. پس بهتر است که اشتباه بر داشت نکنید! ویژگی های رفتاری شما موروثی نیستند و نتیجه شخصیت شکل گرفته شما در طول دوران های مختلف زندگی تان می باشند.

تاثیر خاطرات کودکی در صمیمیت مردان

ممکن است چرخه ی صمیمیت مرد در همان دوران کودکی به هم خورده و متوقف شده باشد. مثلا ممکن است نتواند عقب نشینی کند و از آن ترس داشته باشد، چون در همان دوران کودکی زمانی که پدرش می خواست عقب بکشد، مادرش با عصبانیت با او برخورد می کرد و همین ماجرا از کودکی در ذهن مرد ثبت شده است.

چنین مردهایی حتی ممکن است با فاصله گیری و چنین چرخه ای آشنایی نداشته باشند و به همین دلیل هرازگاهی دچار پرخاشگری و عصبانیت می شوند. این نوع مردها ممکن است به دلیل سرکوب کردن بعضی از حالت های مردانه ی خود، برخی از ویژگی های زنانه را گرفته باشند. مثلا به افراد دیگری تکیه کنند و بسیار بی اراده و دوست داشتنی باشند.

این دسته از مردها حتی از این که به درون خود بروند و در تنهایی خودشان باشند، می ترسند چون فکر می کنند که ممکن است همسرشان با آن ها دعوا کرده و آن ها را طرد کند. دلیل این ترس هم این است که عواقب آن ها را در کودکی دیده اند که مادرشان برخورد بدی با پدرشان داشته است و به همین دلیل همین ترس هم درون خودشان ایجاد شده است. البته مردهایی هم هستند که به درون خود می روند و عقب نشینی می کنند اما دیگر بلد نیستند چگونه نزد زن بازگردند و با او حرف بزند. آن ها حتی ممکن است خود را لایق محبت کردن ندانند و همین هم دلیلی باشد که ندانند بعد از عقب نشینی چه کار باید کنند.

پادکست تاثیر دوران کودکی بر چرخه ی صمیمیت مرد

درک چنین چرخه ای برای زن و مرد بسیار مهم است. بعضی از مردها نمی توانند به درون خود بروند و بعضی هم می توانند اما نمی دانند که پس از آن چه باید کنند و به همین دلیل است که اگر هم زن و هم مرد با چرخه ی صمیمیت آشنا شوند، آسودگی برایشان ایجاد می شود و دیگر مرد ترسی از فکر کردن و سکوت ندارد.

صمیمیت مرد

مرد و زن باهوش این گونه عمل می کنند

بسیاری از مردها نمی دانند که کناره گیری از زن و عقب نشینی چه تاثیرهایی بر مرد و زن دارد و نمی دانند که پس از کناره گیری باید چه کار کنند و سردرگم و مبهم می مانند؛ اما مردهایی که از چرخه ی طبیعی خود خبر دارند و می دانند که کناره گیری از زن یک نیاز طبیعی در مردها است، از مبهم بودن آسوده می شوند و آگاه هستند که در این دوره همسرشان نیاز به محبت و عشق دارد و باید اطمینان داشته باشند که شوهرشان هنوز به آن ها وفادار است. به همین دلیل چنین مردهایی زمانی که در حالت عادی خودشان به سر می برند، گفتگو را آغاز می کنند و با زن در مورد احساسات و عواطف خود صحبت می کنند.

مرد باهوش چندین بار به همسر خود می گوید که کناره گیری اش تنها یک حالت طبیعی است و بعد از آن دوباره نزد همسرش باز خواهد گشت و محبتش را به او ابراز خواهد کرد. اما افرادی که آگاهی کمتری دارند این نکات را فراموش می کنند و باعث می شود که ترس درون خودشان و همسرشان ایجاد شود.

مردها می توانند قبل از چنین حالتی به همسر خود بگویند «من فقط برای یک مدت کوتاه تو چنین حالتی هستم و بعد از این حالت دوباره پیش تو میام» و اگر همسرشان در کناره گیری مرد صحبتی را پیش کشید، می توانند بگویند «عزیزم الان برای جواب دادن توی شرایط خوبی نیستم. بعدا آمادگی شو به دست میارم و با هم در موردش حرف می زنیم».

البته ممکن است بعد از تمام شدن مدت کناره گیری، زن دلیل چنین حالتی را از مرد بپرسد ولی در حقیقت برای آن هیچ دلیل منطقی نمی توان پیدا کرد. مردها تنها نیاز داشتند که مدتی را با خودشان سپری کنند و پس از آن نزد زن برگردند.

مردهای آگاه می دانند زمانی که در حالت عادی خود هستند، باید حرف های زن را بشنوند و با او درد و دل کنند زیرا زن ها نیاز به گفتن درد و دلشان دارند و همیشه می خواهند که مرد شنونده ی آن ها باشد. زن ها هم می دانند که نباید به صورت دستوری از مرد بخواهند که به حرف هایشان گوش دهد بلکه باید از او تقاضا کنند تا شنونده ی حرف های زن باشد.

وقتی که زن بتواند با آرامی و محبت با مرد صحبت کند، مرد هم خود را تحت فشار نمی بیند و می تواند با آرامش حرف های زن را بشنود و با او به گفتگو بپردازد. به همین روش زن از عواطف خود صحبت می کند و مرد هم عواطف خود را آرام آرام بیان می کند. زنی که آگاه است می داند اگر به خوبی از محبت و احساساتش حرف بزند، مرد هم راحت تر می تواند عواطف خود را بیان کند؛ زن می داند در زمانی که مرد در حالت کناره گیری است، باید صبور باشد و بگذارد که مرد چنین حالتی را پشت سر بگذارد.

مردهایی که تاثیر دوران کودکی هنوز بر روی آن ها وجود دارد، ابتدا باید چرخه ی خودشان را بشناسند و بدانند چنین حالتی در تمام مردها وجود دارد و نمی توانند از آن چشم پوشی کنند؛ چون در بلندمدت باعث ایجاد خشم و عصبانیت در آن ها می شود. سپس با شناخت آن، سعی کنند ترس خود را از بین ببرند و آن حالت را تجربه کنند. آنان علاوه بر خودشان باید همسرشان را هم از این موضوع آگاه کنند تا بتوانند راحت تر با این مسئله کنار بیایند.

میزان اهمیت تاثیر دوران کودکی در بزرگسالی

چیزی که بیشترین تاثیر را بر چرخه صمیمیت مرد در بزرگسالی را به همراه دارد، اهمیت زندگی خانوادگی است! این موضوع برای هر انسان در کودکی بسیار مهم می باشد، چراکه یکی از تاثیرهای دوران کودکی بر شخصیت این است که انسان ها در زمان کودکی در کنار خانواده زندگی کردن را می آموزند حال چه این زندگی به صورت غلط باشد و چه درست! آن ها از والدین خود الگو برداری می کنند و پایه رشد زمینه های زندگی آینده آن ها فراهم می شود. این خانواده است که از همان ابتدا، عشق و محبت و نفرت و خصومت را به انسان می آموزد و به طور کلی باید بگوییم که چرخه صمیمیت و شخصیت انسان با توجه به تجربه ای که در گذشته و در دوران نوجوانی، و جوانی کسب کرده به دست می آید.

الگو برداری از والدین یکی از عوامل صمیمی نبودن مردان در بزرگسالی

در برخی از مواقع حدس این موضوع که علت گوشه گیری و صمیمی نبودن بعضی از مردان چیست و چه عاملی در کودکی باعث شده است که چندان با کسی احساس صمیمیت نکنند، بسیار پیچیده می شود. اما یکی از رایج ترین علت های آن الگو برداری از والدین است، چراکه انسان ها در زمان کودکی پدر و مادر خود را نه تنها به عنوان یک الگو بلکه به عنوان یک قهرمان می بینند و حتی به صورت ناخودآگاه هم شبیه والدین خود رفتار می کنند. حال ممکن است که یکی از اعضای خانواده بسیار گوشه گیر و غیر سر سخت باشد و کودک در بزرگسالی هم به چنین فردی تبدیل شود.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.