چند نکته کلیدی که باید در تربیت فرزند خود رعایت کنید

در تربیت فرزند خود به این نکات توجه کنید

اغلب ما آدم ها در چگونگی تربیت فرزند خود احساس سردرگمی می کنیم، و به درستی نمی دانیم چه کارهایی درست و چه کارهایی غلط است. دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مطلب قصد داریم چند نکته ی مهم و کلیدی را با شما در میان بگذاریم که در تربیت فرزند خود از آن استفاده کنید تا همواره رابطه ای خوب و صمیمانه با فرزندان خود داشته باشید. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

پادکست تربیت فرزند خود

نقش شما به عنوان والدین در تربیت فرزند خود

این نقش مقداری مشکل خواهد بود. مطمئنا شما در تربیت فرزند خود نقشی دارید که بسیار اهمیت دارد، اما مسئله ای که اهمیت دارد این است که چگونه آن را تعریف می کنید؟ برای این کار در نظر داریم با مثالی آن را برای شما دوستان عزیز سایت آگاه باشیم توضیح دهیم.

یکی از نویسندگان برجسته در زمینه رشد پسرها و کتاب هایی درباره والدین در مصاحبه ای گفته است: «وظیفه ای که ما به عنوان پدر و مادر، نگهداری از فرزندان و مراقبت از آن ها می باشد، تا بتوانند در محیطی آرام و مناسب رشد کنند و این مهارت را بیاموزند که بدون کمک ما به زندگی خود ادامه دهند. اگر به اندازه کافی دیوانه هستید می توانید یک قرارداد با فرزندان خود ببندید که هر چیزی که می خواهند را برای آنان فراهم کنید؛ منظور من دارایی های مالی نمی باشد شما می توانید به عنوان یک مشوق، حامی و آموزش دهنده بسیار خوب، در کنار آنان حضور داشته باشید و به مراقبت از آنان بپردازید. شما باید این اطمینان را به دست آورید که به خوبی تغذیه می کنند و از مهارت هایشان به خوبی استفاده می کنند.شما بهترین کسی هستید که می توانید این مهارت ها را به آن ها بیاموزید. هر والدینی تمایل دارد تا فرزندش به موفقیت برسد، بنابراین آن ها را به سمت آن مسیر سوق دهید دقت داشته باشید شما باید درجه نظارت را با توجه به سنشان تنظیم کنید. اگر فرزند کوچکی دارید مطمئنا به نظارت بیشتری نیاز خواهند داشت. مطمئنا آن ها تا زمانی که همراه شما باشند در محیطی سالم خواهند ماند اما مسئله این است که در جهان خارج تا چه اندازه می توانند با مشکلات کنار بیایند.»

بنابراین ماموریت شما در تربیت فرزند خود این است که اگر خود را به عنوان والدین قبول دارید، باید خصوصیاتی که شایسته یک والدین خوب است را دارا باشید. شما در این راه همواره باید استوار، دوست داشتنی، تقسیم کننده، مراقب و مسئول باشید. شما باید استانداردهایی را برای آنان تعیین کنید و مدتی را با آن ها سپری کنید، تا به این نتیجه برسید که این استانداردها را رعایت می کنند.

شما در مسیر تربیت فرزند خود تنها یک حمایت کننده هستید و هیچ سخنی نمی گویید که از آن احساس غرور به شما دست دهد. شما باید محرک هایی را متناسب با سنشان برای آنان قرار دهید اعتماد به نفس آن ها را افزایش دهید تا در جامعه به عنوان شخصی باسواد و مودب شناخته شوند. حتی اگر زمان ترک خانه فرا رسیده است سعی کنید آن ها را حمایت کرده و در بسته بندی وسایل به آن ها کمک کنید، این حمایت شما به آن ها این امکان را می دهد تا روی پای خودشان بایستند.

به بچه هایتان مسئولیت واگذار کنید

همان طور که می دانید بچه ها روزی بزرگ می شوند و باید خانه را ترک کنند؛ از همین رو به مهارت های زیادی نیاز دارند و چه خوب است اگر بتوانید این مهارت را هنگامی که در خانه هستند در برنامه تربیت فرزند خود جای دهید، چون در این راه شما می توانید با او هم قدم شده و در مواقعی که با مشکل روبه رو می شوند به آن ها کمک کنید.

شما در تربیت فرزند خود باید مسئولیت هایی را در اختیار آن ها قرار دهید و اجازه دهید کارهای بیشتری انجام دهند. در این صورت به آن ها اجازه داده اید تا استعداد خود را شکوفا کنند. مطمئن باشید که این کار بسیار نتیجه بخش خواهد بود. اما نباید این مسئله را فراموش کنید که کارهایی را به آن ها واگذار کنید که توان و قابلیت انجام آن را داشته باشند.

مطمئنا وقتی برای اولین بار به آن ها مسئولیت درست کردن نیمرو را واگذار می کنید با آشپزخانه ای کثیف روبه رو خواهید شد و شما مجبور می شوید به آن ها بگویید که از پس یک کار ساده هم برنمی آیند، اما باید بدانید که افراد خودشان باید توانایی انجام یک کار را به دست آورند حتی اگر به سختی قادر به انجام آن باشند. بنابراین سعی کنید در تربیت فرزند خود به اندازه توانشان به آن ها مسئولیت بدهید، شما نمی توانید بیشتر از توان و قدرتشان به آن ها مسئولیت واگذار کنید.»

وقتی فرزند شما کودک است و برای اولین بار به او اجازه می دهید که فنجان چای را در دست بگیرد، مطمئنا انتظار دارید که آن را بریزد از همین رو مواظبش هستید. اما در نوجوانی برای اولین بار از آن ها انتظار داریم تا به تنهایی از پس تمیز کردن اتاقشان بر بیایند، چون آن ها مجبورند که یاد بگیرند. همین واگذاری مسئولیت های کوچک در تربیت فرزند خود باعث می شود تا کودکان یاد بگیرند در آینده چگونه مسئولیت پذیر باشند، هیچ تخم مرغی را نشکنند و هیچ رنگی را روی زمین نریزند. مطمئن باشید شما با این روش تربیت فرزند خود، به آن ها اجازه می دهید که درست بزرگ شوند.

گاهی بچه ها نیاز دارند با شما دعوا کنند

گاهی بچه ها نیاز دارند با شما دعوا کنند

شاید شما نیز فرزندی دارید که اتاقش را ترک نمی کند و با گوش دادن به موسیقی با صدای بلند شما را اذیت و عصبانی می کند. این اتفاق نوعی جدایی بین شما و فرزندتان به وجود می آورد. تاکنون با خودتان فکر کرده اید که چرا فرزندی عبوس، سیاه پوش و بی ادب در کنار خود دارید؟

در ابتدای کار اجازه دهید به شما بگوییم که شما در تربیت فرزن خود باید این امکان را فراهم کنید تا فرزندتان با شما دعوا کند و این دعوا نوعی استقلال برای او به وجود می آورد. شما توانسته اید او را بزرگ کنید، نشیمن گاهش را تمیز کنید و به او غذا داده اید، مطمئنا او نسبت به شما احساس قدردانی و تشکر خواهد داشت. اما اکنون زمانی است که آن ها می خواهند خانه را ترک کنند و مستقل شوند.

دردانه ی شما اکنون بسیار زودرنج، جسور و بی ادب شده است، چون شما به آن ها این اجازه را نمی دهید که دنیای اطراف خود را کشف کنند. از همین رو آن ها زنجیرهای والدین را پاره کرده، به بیرون فرار می کنند و برای آزادی فریاد می زنند. اگر فرزندانتان توانستند مستقل شوند همچنان به نزد شما برمی گردند و این کاملا طبیعی است؛ از همین رو شما باید با رویی گشاده از آن ها استقبال کنید و مطمئن شوید که باز هم به سراغتان خواهند آمد.

دیگر اجازه ندارید همانند یک کودک به آن ها نگاه کنید، بلکه در تربیت فرزند خود سعی کنید با آن ها دوست شوید و یک رابطه ی جدید را آغاز کنید. دوری کردن از آن ها برای مدتی هم به شما و هم به آن ها این اجازه را می دهد تا جایگاه یکدیگر را در زندگی هم پیدا کنید. مطمئنا دلتنگ هم خواهید شد و همین یک دلیل بسیار بزرگ برای دیدار دوباره است. آن ها به اندازه شما از این رابطه جدید احساس تهدید می کنند، پس به آن ها فرصتی بدهید، مطمئن باشید آشتی خواهند کرد.

فرزندانتان دوستانی خواهند داشت که شما با آن ها موافق نیستید

همه ی ما بارها صدای اعتراض پدر و مادر خود را شنیده ایم که نسبت به یکی از دوستان مان نفرت بسیار زیادی داشتند، در صورتی که حتی آن را ملاقات نکرده بودند. شما باید این مسئله را درک کنید که فرزندانتان همواره دوستانی خواهند داشت که مورد تایید شما نیستند. این یک اتفاق کاملا طبیعی بوده و در اکثر خانواده ها مشاهده می شود. شما باید به این مسئله واقف باشید که فرزندتان به سمت کس دیگری جذب می شود که نسبت به شما تفاوت های زیادی دارد. این یک روش کاملا اکتسابی است.

ما همواره به دنبال افراد غنی و یا فقیر می رویم، زیرا هیچ بینشی نسبت به آنان نداریم از همین رو سعی در کشف آن ها داریم. این وسوسه ای که در وجود انسان ها وجود دارد در بسیاری از مواقع مورد تایید والدین نمی باشد، اما نباید خیلی سخت گیرانه با آن ها برخورد کنیم، چون اگر فرزندتان با بچه های دیگر دمخور شوند، تحمل کردن آن ها سخت خواهد بود.

والدین عزیز در تربیت فرزند خود این نکته مهم را به یاد داشته باشید که اگر بچه های شما با بچه های دیگر دمخور می شوند، می خواهند آستانه تحمل شما را امتحان کنند و این چیز خوبی است؛ صبر تکیه گاه همه چیز است.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.