۱۰ راهکار مناسب برای تربیت و مراقبت از فرزندان

بهترین روش های تربیت و مراقبت از فرزندان

والدین باید بتوانند روش های تربیت و مراقبت از فرزندان خود را به شیوه ی مناسبی در پیش بگیرند تا بتوانند کودکانی با عزت نفس بالا و تربیت و بزرگ نمایند. به همین خاطر در زیر به تعدادی راهکار برای تربیت و مراقبت از فرزندان اشاره کرده ایم که با رعایت آن ها می توانید در امر تربیت فرزند خود به خوبی عمل کنید و فرزندانی با عزت نفس بالا و موفق وارد جامعه نمایید. در ادامه با ما همراه باشید.

پادکست تربیت و مراقبت از فرزندان

۱ – ابتدا در قدم اول خودتان را تربیت نمایید

در واقع شما زمانی می توانید تربیت و مراقبت از فرزندتان را شروع نمایید که خودتان را تربیت کرده باشید. در واقع باید آگاهی کاملی نسبت به هر آنچه می خواهید به کودک تان آموزش دهید داشته باشید و همواره تلاش نمایید تا بهترین الگو برای رفتارها و کارهای آینده فرزندتان باشید. در واقع اگر بتوانید به جای داد و بیداد کردن، رفتارهای مناسب را به فرزندتان نشان دهید و یا در رفتار خودتان ایجاد نمایید، به نوعی عزت نفس فرزندتان را نیز بالا برده اید.

۲ – در قدم دوم از ابزار علاقه، محبت و مهربانی استفاده کنید

جهت تربیت و مراقبت از فرزندان به شیوه ای درست برای افزایش عزت نفس آن ها، از ابراز علاقه، محبت و مهربانی استفاده کنید. در واقع این نوع روش تربیتی بسیار پایدار می باشد؛ در نتیجه همواره تلاش کنید تا در قبال گریه و ناراحتی فرزندتان عملکردی مناسب داشته باشید تا به او حس با ارزش بودن را القا نمایید، زمانی که به فرزندتان بفهمانید که آنقدر برایتان با ارزش می باشد که به او عشق بورزید و از او مراقبت نمایید باعث می شوید به شما اعتماد کند و عزت نفسش بالا برود.

۳ – هر زمانی کودکتان گرسنه بود به او غذا بدهید

در روش تربیت و مراقبت از فرزندان خود سعی کنید به جای این که روی برنامه های غذایی از قبل تنظیم شده تان به طور محکم پای بند باشید، تلاش کنید تا هر زمانی که کودک شما احساس گرسنگی داشت، غذایش را در اختیارش بگذارید؛ در واقع با این کار مهارت های ارتباطی و در نتیجه عزت نفس کودکتان را تقویت خواهید کرد.

۴ – همواره تلاش کنید تا محیطی سرشار از امنیت و آرامش برای کودک تان فراهم کنید

در واقع در روش تربیت و مراقبت از فرزندان خود با این کار به خودتان کمک می کنید تا کمتر از تکرار واژه های «نه» و «نکن» استفاده نمایید و در نتیجه کودک تان می تواند با عزت نفس بالا و با احساس امنیت فراوان در محیط خانه اقدام به جست و جو نماید.

۵ – اطمینان کنید که فرزندتان برای هر آموزشی آمادگی لازم را پیدا کرده است

برای آن که بتوانید تربیت و مراقبت از فرزندان خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهید، قبل از شروع تربیت فرزندتان، به این اطمینان برسید که او به اندازه ای رشد کرده است و به سنی رسیده است که بتوان به او مسائلی را آموزش داد تا به خوبی مورد تعلیم قرار گیرد. در واقع بازه ی سنی چهار الی شش ماهگی دوره ای می باشد که کودکان یادگیری را شروع می کنند و در نتیجه متوجه انتظارها، رفتارها و محدودیت ها هستند، اما در مقابل توانایی کنترل رفتارهایشان را ندارند.

تربیت و مراقبت از فرزندان

۶ – زمان های شکل گیری نظم و انضباط در کودکان

در واقع زمانی تربیت بر روی کودک تاثیر گذاشته و نظم و انضباط در او ایجاد می شود که کودک بتواند انتظارها و محدودیت هایی که وجود دارند را به خوبی درک نماید و در نتیجه قوانینی که وجود دارند تا بر اساس آن ها رفتار نماید را به خوبی متوجه شود، بتواند عملکرد و رفتار خودش را کنترل نماید و برای آن که بتواند کاری را شروع کرده و به انجام برساند، اراده و پشتکاری قوی با خود به همراه داشته باشد.

۷ – با قاطعیت رفتارهای مورد نظرتان را با کودک مطرح کنید

یکی از روش های تربیت و مراقبت از فرزندان این است که اگر رفتاری را می خواهید در کودک تان شکل دهید، تلاش کنید تا با قاطعیت تمام آن را مطرح نمایید و زمانی که رفتاری زیبا و درست از کودک تان می بیند تلاش کنید تا با تائید ان، ان رفتار را در فرزندتان تقویت نمایید چرا که با این کار باعث می شوید تا عزت نفس فرزندتان نیز در او تقویت شود. برای مثال می توانید به او بگویید که: «زمانی که برادرت رو بغل می گیری از رفتارت خوشم می آید.» و یا این که به او بگویید: «از این که کلیدها رو تو جاکلیدی و سر جاشون گذاشتی ازت ممنونم.»

برای جلوگیری از تضعیف عزت نفس فرزندتان تلاش کنید تا بعد از هر جمله ی «نمی توانی» از یک «می توانی» استفاده کنید. برای مثال جملاتی مانند: «تو نمی تونی قبل از شام شکلات بخوری، اما بعد از شام می تونی یه تیکه از اون رو بخوری.»

یکی دیگر از روش های تربیت و مراقبت از فرزندان این است که همواره سعی کنید به جای حرف زدن، عمل خود را به فرزندتان نشان دهید. با این کار فرزندتان هم با اطمینان آن نوع رفتار را در خود ایجاد می نماید و نسبت به آن هیچ استرسی ندارد. همچنین تلاش کنید تا تفاوت های بین رفتار فرزندتان و خودش را ببینید، برای مثال می توانید به او بگویید: «هرچند اون رفتار بد را نسبت به اون موضوع داشتی اما من باز هم تو رو دوست دارم.»

۸ – با کودکتان تماس چشمی برقرار کنید

یکی از روش های تربیت و مراقبت از فرزندان این است که تماس های چشمی بین خود و کودک تان را فراموش نکنید. همواره به فرزندتان یادآوری کنید که قبل از شروع صحبت هایش و طی آن نیز، به چشم های شما نگاه کند. سعی کنید کمی خودتان را به سمت پایین خم کنید تا بتوانید دقیق به صحبت هایش گوش دهید با این کار به فرزند خود خواهید فهماند که صحبت هایش از نظر شما قابل احترام می باشند.

۹ – سعی کنید تعدادی قوانین ساده و محدودیت هایی برای فرزندتان مشخص نمایید

اما دقت کنید این قوانین باید به گونه ای باشند که عمل کردن به آن ها برای فرزندتان کار سختی نباشد. برای مثال قوانینی مانند: «رفتار درستی داشته باش.»، «همواره انسانی خوب باش.»، و «این کار را نکن.» خیلی قوانین واضح و مناسبی نیستند.

۱۰ – دلایل منطقی انجام کارها را با کودکتان در میان بگذارید

سعی کنید دلیل های لازمی که برای انجام یک کار و یا داشتن یک نوع رفتار در فرزندتان انتظار دارید را به او بگویید و هم چنین نتایج و پیامدهایی که به دنبال دارند را نیز برای او شرح دهید. برای مثال می توانید به او بگویید: «لباس گرم بپوش تا زمانی که بیرون میری سرما نخوری» در واقع با این نوع رفتار باعث می شوید تا کودکتان با آگاهی و اطمینان بالا اقدام به انجام آن کار یا ایجاد آن نوع رفتار در خودش نماید.

همواره به این نکته توجه داشته باشید که توقع هایی که از کودک تان دارید کاملا واقع گرایانه و مناسب سن و سالش باشد، چرا هر کودکی توانایی ها و استعدادهایی مخصوص به خود دارد و با توجه به سنی که در آن قرار دارد بر اساس روش های خاصی این رفتارها قابل تغییر می باشند.

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله بخشی از روش های تربیت و مراقبت از فرزندان به بهترین شیوه ممکن را در اختیار شما قرار دادیم. امیدواریم با به کارگیری این ترفندها جهت تربیت فرزند خود آگاهانه قدم بردارید تا همواره فرزندانی شاداب و مودب داشته باشید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.