تاثیر تصمیمات خانوادگی بر آینده کودکان

آیا تصمیمات خانوادگی بر آینده کودکان ما تاثیر می گذارد؟!

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله قصد داریم به بررسی ارزش ها و ساختارهای خانوادگی بپردازیم، این که چطور تصمیمات خانوادگی می تواند بر روی آینده ی کودکان ما تاثیرگذار باشد و مسیر زندگی آن ها را تغییر دهد. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به مجموعه تصمیمات خانوادگی که می تواند بر روی آینده و تربیت فرزندان مان تاثیرگذار باشد و ما را از مسیر واقعی و اصلی زندگی دور کند.

پادکست تاثیر تصمیمات خانوادگی بر آینده کودکان

چه مسائلی هستند که می توانند خانواده را از مسیر اصلی منحرف کنند؟!

یک خانواده ی خوب خانواده ای است که تمام مراحل زندگی خود را با برنامه ریزی پیش ببرد. از همان مراحل نخست زندگی که زن و شوهر با هم ازدواج می کنند، تا مراحل بعدی که شامل بچه دار شدن، تربیت فرزند ، فرستادن آن ها به مدرسه و فراهم کردن آینده ای مناسب برای بچه ها و … همگی از جمله مراحل مهم زندگی می باشند که باید برای آن ها برنامه ریزی کرد.

تصمیمات خانوادگی و فکر کردن در مورد تاثیر آن در کودکان

اولین نکته ای که باید در مورد تصمیم گیری ها بدانیم آن است که این تصمیمات خانوادگی چه تاثیری را بر روی فرزند ما خواهد گذاشت. برای نمونه به بررسی طلاق و اثر مخربی که بر روی بچه ها می گذارد می پردازیم.

خانواده خوبی را در نظر بگیرید که با هم به خوبی مشغول زندگی هستند و اتفاقات خوب و خوش در اطراف افراد این خانواده رخ می دهد. حال یک حادثه ی ناگهانی و در پی آن یک اختلاف باعث می شود تا زن و شوهر نتوانند با هم زندگی کنند و در نتیجه تصمیم به طلاق بگیرند. به نظر شما این تصمیم طلاق چه تاثیری بر روی بچه ها خواهد گذاشت؟! به طور قطع جدایی پدر و مادر از یکدیگر و جدا شدن بچه ها می تواند زندگی آن ها را از یک مسیر خوب به یک بی راهه بکشاند که انتهای آن مشخص نیست.

یا آن که پس از تصمیم گیری والدین برای طلاق، صحبت آن ها در مورد نگهداری از بچه ها، مثلا این که کدام یک از بچه ها با پدر و کدام با مادر و یا آن که هر چند وقت یک بار بچه ها پیش پدر و یا مادر باشند، همگی از جمله مسائلی هستند که می توانند زندگی ما را در مسیر نادرستی قرار دهند.

مسائل دیگری هم چون صحبت در مورد مسائل جنسی، بارداری، نوجوانی، سیگار کشیدن و مصرف نکردن مواد مخدر نیز همگی از جمله مباحثی هستند که قصد داریم در این مقاله به بررسی آن ها بپردازیم و بررسی کنیم که چطور باید در اصلی ترین تصمیمات خانوادگی، کودکان خود را در جریان کار قرار دهیم و چطور باید شدت تاثیر تصمیم گیری های نامناسب را در کودکان کاهش دهیم. با ما در ادامه همراه باشید.

کتاب فریکو نومیکس

فریکو نومیکس، کتابی تاثیرگذار و مفید برای هر خانواده ای

لوب و دابنر از اقتصاد دانان مشهور دنیا چندی پیش مقاله ای را تحت تالیف قرار دادند که در نهایت به کتابی به نام فریکو نومیکس منتهی شد. موضوع این کتاب صحبت در مورد موضوعات مهم دنیا و مسائلی است که خانواده ها را تحت تاثیر قرار می دهد و گاهی هم آن ها را به چالش می کشد. یکی از فصول این کتاب به کودکان و نحوه ی تربیت بچه ها و این که تصمیمات خانوادگی پدر و مادرها چه تاثیری در آینده ی آن ها می گذارد، می پردازد.

این کتاب می گوید کودکان نه به خاطر آن کارهایی که پدر و مادر انجام می دهند، بلکه به خاطر آن که پدر و مادرشان چه کسانی هستند و در ذاتشان چه می گذرد، شکل می گیرند. پس برای نمونه، اگر پدر و مادری عاشق کتاب خواندن باشند، بچه ها ی آنان نیز می توانند کتاب خوان شوند. چرا که این رفتار در وجود آن ها نمود پیدا کرده است. ولی در طرف مقابل پدر و مادری که علاقه ای به مطالعه ی کتاب ندارند و آن را فقط برای کودکان خود در هنگام خوابشان می خوانند به اندازه ی پدر و مادری که روزانه بخشی از شبانه روز را برای مطالعه ی خویش تنظیم می کنند موفق نخواهند بود.

لویت و دابنر موضوعات مهمی که می تواند در تربیت فرزند اثرگذار باشد را در این کتاب شرح داده و به بررسی آن ها می پردازند. مثلا در این کتاب می توانیم تاثیر یک مدرسه ی بد در تربیت کودکان را مشاهده کنیم و این که تصمیمات خانوادگی پدر و مادرها برای بیرون آوردن فرزندشان از این مدرسه ی بد چه قدر در رفتارشان موثر خواهد بود، تنها یکی از ده ها نمونه ای می باشد که در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته است.

زد و خورد والدین و تصمیمات شدید آن ها در برخورد با فرزندانشان

پدر و مادری که دعوایشان با یکدیگر از خشونت لفظی بالاتر می گیرد و یکدیگر را مورد ضرب و شتم قرار می دهند، بیش از سایرین آینده ی فرزند خود را تهدید می کنند. در چنین مواردی بهترین انتخابی که پیش روی این زوج قرار می گیرد، جدایی از یکدیگر می باشد. چرا که این زوج به هیچ وجه نخواهند توانست که آینده ی مطلوبی را برای خودشان فراهم کنند، چه برسد به این که یک زندگی مناسب برای بچه های خود به وجود آورند.

اگر والدین یک درصد شانس برطرف شدن مشکلات شان را بدهند زندگی کردن با یکدیگر برای فرزندشان مناسب تر خواهد بود، اما اگر همین یک درصد نیز در بهبود رابطه ی آنان وجود نداشته باشد، چطور می خواهند ثابت کنند که جدا نشدنشان از هم، زندگی کودک شان را نابود نمی کند.

احساساتی بودن والدین و گرفتن بهترین تصمیمات خانوادگی برای کودکان

برخی از زوجین هستند که بنا به دلایلی، به راحتی احساساتی شده و از کنترل کردن رفتار خویش ناتوان هستند و در نتیجه وقتی کوچک ترین مسئله ای بین آن ها به وجود می آید، نمی توانند رفتار خود را کنترل کنند و در نتیجه موقعیتی را به وجود می آورند که فرزندشان مشاهده می کند که پدر و مادر چه قدر با هم مشکل دارند.

برای این کودکان بهترین راه حل، طلاق پدر و مادر می باشد. دلیل نیز مشخص است هر چه کودک دعواهای بیشتری را در این سن مشاهده کند، بیشتر هم از نظر روحی و روانی به هم می ریزد و نمی تواند به امور روزمره ی خود، مانند درس خواندن و … بپردازد و با تضعیف شدن در درس خواندن، دچار مشکلات دیگری نیز می شود که در نهایت فروپاشی شخصیتی وی را به همراه خواهد داشت.

بنابراین نتیجه می گیریم که تصمیمات خانوادگی تاثیر مستقیمی روی روحیه و آینده ی کودکان خواهند داشت، پس قبل از هر تصمیم پدر و مادر باید به تمام جوانب امر توجه کنند، و با در نظر گرفتن مصلحت فرزندان بهترین تصمیم ممکن را اتخاذ نمایند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.