برای جلوگیری از تضعیف اعتماد به نفس کودکان چه اقداماتی باید انجام داد؟

چه عواملی موجب تضعیف اعتماد به نفس کودکان می شود؟

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله قصد داریم به عوامل تضعیف اعتماد به نفس کودکان و روش های جلوگیری از آن اشاره کنیم. پدر و مادرهای گرامی لطفا به این موارد در مسیر تربیت فرزند خود دقت کنید تا همواره فرزندانی با اعتماد به نفس بالا پرورش دهید. در ادامه با ما همراه باشید.

از روش های تخریب زبانی بپرهیزید

وقتی تصمیم می گیرید که رفتار کودک خود را اصلاح کنید، باید تلاش کنید تا از روش های تخریبی استفاده نکنید. دقت داشته باشید تخریب کردن کودکان و نوجوانان باعث از دست رفتن و تضعیف اعتماد به نفس کودکان می شود؛ بنابراین برای تقویت عزت نفس کودکان از تخریب زبانی جدا خودداری کنید.

تعدادی از رفتارهای آسیب زننده که باعث تضعیف اعتماد به نفس کودکان می شود

۱ – تعمیم افراطی

باید بدانید که این عمل کاملا نادرست است؛ زیرا این رفتار تنها بر رفتارهای منفی تاکید می کند و رفتارهای مثبتی که کودکان و نوجوانان از خود بروز می دهند را نادیده می گیرد. در نتیجه کودک این تعمیم های منفی که به او وارد می شود را باور می کند و نسبت به تمام کارهایی که انجام می دهد چه منفی و چه مثبت احساس ناامیدی و ناتوانی می کند. از همین رو استفاده از جملاتی از قبیل: «همیشه کارها را خراب می کنی»، «هیچ وقت قبل از انجام کار فکر نمی کنی»، «فقط به دوستانت اهمیت می دهی» کاملا اشتباه بوده و بر روحیه آن ها تاثیرات منفی را به جای می گذارد.

۲- واکنش شدید و یا بی اعتنایی

اگر زمانی احساس کردید که نسبت به فرزندانتان دچار عصبانیت شدید و یا بی اعتنایی شده اید، باید بدانید که بروز این احساسات می تواند تبعات بسیار خطرناکی را با خود به همراه داشته باشد؛ از همین رو بهتر است که زمانی را برای صحبت کردن با آنان در نظر بگیرید. به عنوان مثال شما می توانید به آن ها بگویید: «الان خیلی عصبانی هستم و کمی به تنهایی نیاز دارم در فرصتی مناسب می توانیم در رابطه با این موضوع صحبت کنیم.»

دقت داشته باشید هنگامی که تصمیم می گیرید به فرزندتان نگاه نکنید و یا با او صحبت نکنید، باید بدانید که اوضاع بدتر شده و بدرفتاری هایی را در او تشدید می کنید که باعث می شود احساس طرد شدگی به او دست دهد و احساس گناه در او شکل بگیرد. در این شرایط کودک به این باور می رسد که هیچ گاه نمی تواند اشتباهات خود را جبران کند در نتیجه با این رفتار باعث تضعیف عزت نفس او می شوید.

۳- تهدیدات مبهم یا تهدید به خشونت شدید

دقت داشته باشید استفاده از جملاتی نظیر: «صبر کن برگردم»، «دوباره این کار را انجام بده تا ببینی باهات چه کار می کنم»، «طوری تنبیهت می کنم که نتونی بشینی» ترس و اضطراب و نگرانی را در کودکان ایجاد می کند. آن ها این تهدیدات را جدی می گیرند و به این باور می رسند که شما این تهدیدات را عملی خواهید کرد.

همچنین این تهدیدات باعث می شود تا آن ها خودشان را بی ارزش بدانند و فکر کنند که شایسته ی این تنبیهات هستند. شما با این تهدیدات نه تنها چیز جدیدی به آن ها نمی آموزید، بلکه همیشه عصبانی هستید و این مسئله باعث می شود آن ها فکر کند همیشه بد هستند.

همیشه استفاده از روش های اصلاحی جوابگو نیست و همین مسئله باعث می شود شما به استفاده از روش های قدیمی روی آورید از جمله برچسب زدن، قضاوت، تهدید و… . اما تمامی این ها نباید شما را ناامید و مایوس کند، مطمئن باشید که این ارتباطات در نهایت نتیجه بخش خواهد بود و باعث می شود از مشکلات رهایی پیدا کنید. البته تمریناتی وجود دارد که اجازه می دهد تا عاداتی را برای جلوگیری از تضعیف اعتماد به نفس کودکان خود به دست آورید.

عاداتی برای جلوگیری از تضعیف اعتماد به نفس کودکان

تضعیف اعتماد به نفس کودکان

۱ – به تعاملات والد-کودک در اطرافتان توجه کنید

وقتی که تصمیم می گیرید کودک خود را به پارک و یا فروشگاهی برای خرید ببرید باید به همه ی اتفاقاتی که در اطرافتان رخ می دهد دقت داشته باشید. شما نه تنها باید به رفتارهایی که والدین دیگر از خود بروز می دهند دقت کنید، بلکه باید به لحن صدای آن ها نیز توجه داشته باشید و همواره این سوال را از خود بپرسید که:

آیا آن ها از فرزندشان تعریف می کنند یا آن ها را مورد قضاوت قرار می دهند؟!

آیا والدین همواره تلاش می کنند تا عزت نفس کودک خود را افزایش دهند یا همواره آن ها را تحقیر می کنند؟

آیا آن ها رفتار معقولی از خود نشان می دهند؟

آیا انتظاراتی که از فرزند خود دارند را با او در میان می گذارند؟

آیا تعاملاتی که با فرزند خود برقرار می کنند باعث افزایش یا تضعیف اعتماد به نفس کودکان می شود؟

۲ – به تعاملات کودک با خود توجه کنید

زمانی که بتوانید تمام نکاتی که در رابطه با مراحل اصلاح برای جلوگیری از تضعیف اعتماد به نفس کودکان را به کار ببرید، مطمئنا متوجه تغییرهایی در واکنش آن ها خواهید شد. هنگامی که احساسات آن ها را تایید می کنید، متوجه می شوید که آن ها نیز احساس بهتری خواهند داشت و با شما راحت تر برخورد می کنند

۳ – به زمان هایی توجه کنید که در کاربرد اصول تقویت عزت نفس با مشکل روبرو هستید

در نظر داریم تا این عادت را به صورت یک مثال برای شما بیان کنیم. فرض کنید که از فرزند خود به شدت عصبانی هستید و یا تحت فشار روحی شدیدی قرار گرفته اید، از همین رو رعایت اصول افزایش یا جلوگیری از تضعیف اعتماد به نفس کودکان بسیار سخت می شود. به همین دلیل بسیاری از افراد به سمت روش های قدیمی سوق پیدا می کنند. اما باید دقت داشته باشید هنگامی که در این شرایط قرار می گیرید باید انتظارات تان را معین کنید و برای عمل، مطابق رهنمودها برنامه ریزی کنید تا از تضعیف اعتماد به نفس کودکان جلوگیری نمایید.

قوانین منصفانه در تربیت فرزند

در تربیت فرزند خود از قوانین منصفانه استفاده کنید

باید این نکته را بدانید که نظم و انضباط را به هر نحوی تعلیم و تربیت می گویند که باعث می شود توانایی ذهنی و یا خصوصیت اخلاقی افراد اصلاح گردد و یا الگوسازی مناسبی برای آن ها صورت گیرد. شما به عنوان کسی که نقش والد را ایفا می کند همواره به عنوان اولین معلم او شناخته می شوید، زیرا کودکان بسیاری از مهارت های زندگی، کنترل و حل مشکلات و همچنین مهارت های اجتماعی و تصمیم گیری را در ابتدا از شما می آموزند.

از همین رو شیوه ی آموزش در این مرحله اهمیت بسیار بالایی پیدا می کند. اگر قوانینی که طبق آن پیش می روید منصفانه و قابل پیش بینی باشد و حتی اگر کودکان شما احساس کنند که رفتارشان درست نبوده پذیرفته می شود، در نتیجه از تضعیف اعتماد به نفس کودکان جلوگیری شده و با عزت نفس بیشتری رشد می کنند.

دقت داشته باشید رفتار مستبدانه اصلا قابل قبول نبوده و باعث تضعیف اعتماد به نفس کودکان می شود، به گونه ای که احساس شرمساری می کنند و یا حس تحقیر شدن همواره در آن ها به وجود خواهد آمد. شما باید بدانید این که شخصی از کودکی این احساس را داشته باشد که هرگز نمی تواند کاری را درست انجام دهد مطمئنا نمیتواند آینده ای خوب برای خود بسازد.

از طرفی دیگر اگر شما به این باور برسید که کودکان شما هرگز اصلاح و یا محدود نمی شوند در نتیجه عزت نفس بالایی خواهند داشت، در اشتباه هستید زیرا نتیجه ای کاملا برعکس دریافت خواهید کرد. آن ها گرایش بیشتری به وابستگی پیدا خواهند کرد و هیچ نظم و انضباطی در کارهای آن ها نخواهد بود. همین مسئله باعث می شود پیشرفت کمتری داشته باشند و اسباب ناراحتی آن ها را مهیا کند.

هنگامی که کودکان خود را آزاد می گذارید باعث می شوید آن ها هرگز ندانند در چه وضعیتی با محدودیت روبه رو هستند و هنگام برخورد با همسالان خود با اضطراب بیشتری روبرو می شوند، زیرا از حمایت عاطفی و روانی بهره ای نمی برند.

شما باید بدانید که افزایش اعتماد به نفس هیچ ارتباطی با تضعیف اعتماد به نفس کودکان ندارد، و این کار باعث ایجاد وسیله ای برای خلق امنیت و حمایت برای یادگیری موارد مختلف می باشد. این نکته از اهمیت بالایی برخوردار است، این که شما بدانید تربیت صحیح از داشتن ارتباط خوب با فرزندان شروع می شود؛ ارتباطی که در آن کودک می داند که والدین چه انتظاراتی از او دارند و پیامد رفتارهای بدی که از خود نشان می دهند بسیار معقول و منصفانه است.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.