چگونه مرد موردعلاقه خود را به تعهد و پایبندی احساسی تشویق کنیم؟!

روش های ایجاد تعهد و پایبندی احساسی برای ازدواج با طرف مقابل

همان طور که می دانید تنها هدفی که روش های قدیمی در نظر داشتند، این بود که از همان لحظه ای که مرد مورد علاقه خود را ملاقات می کنید باید با استفاده از ترفندهای مختلف او را به سمت خود بکشانید، تا با شما ازدواج کند و یا یک حلقه زیبای نامزدی برایتان بخرد. اما قوانین واقعی ازدواج، دقیقا برخلاف آن هستند و همواره می گویند که اگر مردی تنها برای شما یک حلقه ی نامزدی خریداری کند، در واقع در حق شما اجحاف کرده است.

تعهد و پایبندی احساسی به مراتب با ارزش تر از حلقه نامزدی است

در واقع زنان باید بدانند که گرفتن حلقه نامزدی به منزله ارائه پیشنهاد ازدواج نیست و نمی تواند تضمین کننده تعهد و پایبندی احساسی طرف مقابل و وجود یک رابطه پایدار باشد. برای این که آن چیزی که زندگی شما را تا پایان عمر تضمین می کند، وجود تعهد و پایبندی احساسی و روحی است، نه هیچ چیز دیگری!

مشکل اساسی که در این میان وجود دارد این است که اکثر زنان چنان در حلقه نامزدی خود غرق می شوند، که فراموش می کنند که این تنها یک حلقه است و نمی تواند با تعهد و پایبندی احساسی و روحی نامزدشان همراه باشد. تعهدی که پایه و اساس اصلی ازدواج را تشکیل می دهد.

دقت داشته باشید تعهد و پایبندی احساسی، در واقع همان قول هایی است که بین شما و نامزدتان رد و بدل می شود. در واقع هر کدام از شما در ابتدای نامزدی در رابطه با اهدافی که برای آیندتان در نظر گرفته اید، صحبت می کنید و جایگاه هر یک را مشخص می کنید و سپس برای رسیدن به آن تلاش می کنید. در بسیاری از مواقع توصیه می شود که قبل از نامزدی و در خلال آشنایی تان با فرد مورد نظر، درباره ی این مسائل صحبت کنید و به نتایج رضایت بخشی نیز برسید. توصیه می شود قبل از آن که به طور جدی به ازدواج با کسی فکر کنید، به دنبال چهار نوع تعهد و پایبندی احساسی و روحی در او باشید.

تعهد و پایبندی احساسی

این چهار نوع تعهد و پایبندی احساسی عبارتند از:

۱ – متعهد می شوم تا آن جا که در توان دارم خود را بشناسم، تا بتوانم انسانی بهتر و همسری شایسته تر برای تو باشم. این مسئله به این معنی است که به شیوه ای فعال روی خودم، مسائل و مشکلاتم کار می کنم تا از همه ی عادت ها و الگوهای احساسی و رفتاری منفی که مانع از آن هستند تا همسری مهربان و بخشنده باشم، رها شوم.

۲ – متعهد می شوم تا جایی که در توان دارم در رابطه با روانشناسی عشق و مهارت های ارتباطی و همچنین زناشویی مطالبی را بیاموزم و با شایستگی تمام آن ها را در اختیار تو قرار دهم و بگویم که دوستت دارم.

۳ – تعهد می دهم تا نهایت تلاش خود را به کار گیرم تا ازدواجی موفق و خوشبخت را با یکدیگر داشته باشیم.

۴ – متعهد می شوم که همواره به لحاظ احساسی و عاطفی در ازدواج مان باز و در دسترس باشم.

این مسئله به این معنی است که او افکار و احساسات خود را با شما در میان خواهد گذاشت. او به شما می گوید که در درون او چه چیزهایی می گذرد و همواره برای برقراری ارتباط و نزدیک تر شدن به شما چه قدم هایی را خواهد برداشت و هرگز شما را پس نخواهد زد.

مطمئن باشید وقتی این تعهد و پایبندی احساسی در بین زوجین به وجود می آید، رابطه شکل بهتری به خود می گیرد و افراد مسئولیت بیشتری را بر دوش خود احساس می کنند. به عنوان مثال به همسرتان فقط بگویید: «من متعهدم که با تو ازدواج کنم» عقیده دارم ازدواج فقط یک عقدنامه یا سند ازدواج یا مراسم عروسی، حلقه نامزدی و… نیست که تعهدآور باشد.

ازدواج یک تکه کاغذ یا لباس عروس پوشیدن و حلقه دست کردن یا آلبوم بزرگ پر از عکس های عروسی و ماه عسل نیست. این هم نیست که مثلا بگویید چند سال در یک خانه با هم زیر یک سقف زندگی کرده اید. ازدواج نحوه ی عشق ورزیدن، گرامی داشتن و محترم شمردن همسرتان است، آن هم هر روز و همیشه و به عنوان نمودی از تعهد و پایبندی احساسی و روحی شما در قبال یکدیگر!

دقت داشته باشید ازدواج اصلا شبیه هیچ یک از تصورات شما نیست. ازدواج این نیست که یک عروسی مجلل و بزرگ بگیرید و به دیگران بفهمانید که ازدواج کرده اید، در واقع شما هنگامی ازدواج می کنید و متاهل می شوید که از لحاظ فکری، احساسی، فیزیکی، روحی و معنوی با همسرتان ارتباط برقرار کرده اید و در هماهنگی و تفاهم کامل رسیده اید. همان طور که می دانید ازدواج یک انتخاب می باشد. شما این انتخاب را نه تنها در یک روز بلکه در هر روز از زندگی خود بارها و بارها تکرار می کنید و این تکرارها را می توانید در تعهدهایی که در روح و قلبتان وجود دارد به وفور عهده دار شوید.

اما متاسفانه این روزها شاهد این مسئله هستیم که بسیاری از جوانان سوء برداشت های بسیار خطرناکی در این زمینه داشته اند و همواره بر این باورند «همین که ازدواج کنیم تمامی روابطمان به خوبی پیش خواهد رفت» اما متاسفانه هیچ کدام از مراسماتی که برگزار می شود، نمی تواند تضمین کننده یک ازدواج موفق و خوشبخت باشد؛ اما در عوض تعهد و پایبندی احساسی و روحی می تواند یکی از اصلی ترین راه هایی باشد که افراد به آن دست پیدا کنند.

تعهد و پایبندی احساسی

هرگز برای تعهد گرفتن از یک مرد او را تحت فشار قرار ندهید

در زندگی بسیاری از زنان مشاهده می شود با توجه به این که از اعتماد به نفس و خودباوری بالا، اعتماد به نفس، نیت خیر و… بهره مند هستند، اما همواره مرد زندگی خود را برای دریافت تعهد تحت فشار قرار می دهند، با توجه به این که از این مسئله به خوبی آگاه هستند که کارشان بسیار اشتباه می باشد. البته بسیاری از زنان این کار را کاملا پنهان و ظریف و با مهارت بسیار بالایی انجام می دهند و به گونه ای رفتار می کنند که مرد زندگی شان مهلت را تمام شده بداند و دم به تله بدهد.

البته روش دیگری نیز وجود دارد که در آن زنان خود را در حضور نامزدشان افسرده و غمگین نشان می دهند و همواره با نگاه کردن به دور دست ها آه می کشند و قیافه ای حزن انگیز به خود می گیرند. و وقتی نامزدشان از آن ها میپرسد چه اتفاقی افتاده است، آهی می کشند و می گویند هیچی و به گونه ای به آن ها نگاه می کنند که گویی چرا، اتفاق خیلی بدی افتاده است که مسئولش هم خود اوست و متاسفانه طرف مقابلتان نمی تواند حتی حدس بزند که این اتفاق ناگوار و نحس چیست.

دقت داشته باشید این گونه رفتارها نمی تواند هیچ تاثیری بر روی مردان داشته باشند، زیرا مردان همانند زنان آموزش دیده نیستند و نمی توانند نشانه ها و اشاره های معنی دار را تجزیه و تحلیل کنند و به احتمال بسیار قوی راهی برایشان نمی ماند، جز این که فکر کنند شروع عادت ماهانه زنان نزدیک است و تنها دلیل افسردگی و غمگین بودن او همین مسئله است.

البته برخی دیگر از زنان وجود دارند که نسبت به سایرین درمانده ترند و البته آموزش های درستی را نیز دریافت نکرده اند، از همین رو به انجام برخی از فریبکاری هایی روی می آورند که مرد مورد علاقه آن ها را آزار می دهد و اذیت می کند. در واقع این زنان هنگامی که از موعد دادن پیشنهاد ازدواج از جانب مرد زندگی شان میگذرد، آن ها را تهدید می کنند که با مردان دیگری دوست خواهند شد و یا به مسافرت های طولانی می روند که نامزدشان نمی تواند آن ها را در این مسافرت همراهی کند و در این بین به هیچ کدام از تلفن هایش جواب نمی دهند و تنها به این امید این کارها را انجام می دهند که نامزدشان بترسد و به آن ها پیشنهاد ازدواج بدهد.

دقت داشته باشید انجام چنین کارهایی هیچ تاثیری بر روی مردان نخواهد داشت و تنها باعث خسته شدن دو طرف می شود. همان طور که خرج کردن پول دزدی هیچ گونه لذتی ندارد، به دام انداختن مردها و مجبور کردن آن ها برای تعهد و پایبندی احساسی یا پیشنهاد ازدواج دادن نیز نمی تواند لذت واقعی را با خود به همراه داشته باشد.

اگر بخواهیم مقایسه ای میان آن ها داشته باشیم، باید بگوییم که تفاوت میان این دو همانند شکار کردن یا تصاحب کردن می باشد. در صورتی که فاتح انجام کاری شوید به این معنا نیست که مردی را با بازی دادن و تحت فشار گذاشتن مجبور به ازدواج کنید و در نهایت به این نتیجه برسید که برنده شده اید. در حالی که تعهد و پایبندی احساسی و روحی امری است که با میل و رضایت قلبی به شما داده شود و به همین سبب بسیار با ارزش است. هنگامی که مردی برخاسته از قلب خود به شما تعهد می دهد عشقش را به شما هدیه داده است و شما را در جایگاه شریک زندگی و همدم و مصاحب روح خود گرامی داشته است.

در این قانون گفته می شود که هیچ گاه مردی را وادار نکنید که با شما تعهد ببندد، زیرا او هیچ گاه به آن پایبند نخواهد بود. همواره سعی کنید در صورتی که اگر از قوانین واقعی پیروی کنید و احساسات خود را با صداقت تمام به انجام برسانید و در تمام مراحل زندگی، خودتان باشید، مطمئن باشید که می توانید از موانعی که بر سر راه شما قرار می گیرد به آسانی بگذرید.

اما در صورتی که مشاهده کردید رابطه تان نیاز دارد تا سطح بالاتری به خود بگیرد، این مسئله را با او در میان بگذارید و اگر مشاهده کردید او همچنان تمایلی به قبول تعهد و پایبندی احساسی بالاتری ندارد، باید به راه خود ادامه دهید و مرد مناسبی را برای خود انتخاب کنید. اما تاکنون به این مسئله فکر کرده اید که این تعهد چه ارزشی می تواند داشته باشد؟ آیا ازدواج با کسی که او را فریب داده اید، می تواند احساس امنیت و آرامش خاطر را در شما به وجود آورد؟

در این قسمت در نظر داریم تا به این قضیه به گونه ای دیگر نگاه کنیم. این که قضیه وارونه باشد. در واقع نامزدتان تنها به مدت سه هفته است که با شما آشنا شده است. ولی همواره به شما عشق می ورزد و تمایل دارد رابطه ی جنسی با شما برقرار کند. مطمئنا شما هنوز آمادگی پذیرش این مسئله را ندارید و یا این که ارزش ها و اعتقادات شما اجازه نمی دهد که این کار را انجام دهید و وقتی او به انجام کارهای فریب کارانه روی می آورد و با سردی با شما رفتار می کند و حتی می گوید که نهار را با نامزد قبلی اش خورده است.

ناگهان این فکر در ذهن شما به وجود می آید که نمی خواهید او را از دست بدهید، از همین رو بهتر است همین امروز با او باشید. در صورتی که شما هیچ گونه آمادگی برای ازدواج ندارید و این مسئله برخلاف تمام عقاید و ارزش های شما می باشد، اما به دلیل ترستان می خواهید آن را انجام دهید، نه به دلیل عشق و علاقه ای که به او دارید.

زنان باید به این مسئله واقف باشند که اگر مردی به شما تعلق داشته باشد، هرگز به سمت زن دیگری نخواهد رفت و هرگز کاری نمی کند که شما را از دست بدهد. اما در غیر این صورت حتی اگر شما با چنگ و دندان او را نزد خودتان نگه دارید، او باز هم راهی برای رفتن پیدا خواهد کرد. در صورتی که شما یک رابطه سالم با مردی سالم داشته باشید، متوجه می شوید هر اتفاقی در زمان درست خود در حال افتادن است و می توانید لحظات باشکوه بسیاری را برای یکدیگر رقم بزنید و این مسئله ارزش اندکی صبر از جانب دو طرف را دارد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.