تغذیه صحیح نوزاد از دیدگاه علم

نظر علم درباره تغذیه نوزاد چیست ؟

رشد علم باعث به دست آوردن پیروزی های بسیاری برای انسان ها و به ویژه در حوزه سلامت شده است. امروزه جایگاه علم در بخش های مختلف سلامت، ارزشی بسیار بالایی دارد. تا جایی که بسیاری از مشکلات بشر به وسیله علم و دانشی که در طی این سال ها به دست آمده است، به طور کامل رفع شده است.

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله قصد داریم به تغذیه کودکان از دیدگاه علم نگاهی بیندازیم و ببینیم بر چه اساسی باید فرزند خود را تغذیه کنیم تا در آینده دچار مشکل نشود. پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

پادکست تغذیه صحیح نوزاد

دیدگاه علم و پزشکی در مورد تغذیه نوزاد با شیر مادر

شیر مادر به این خاطر که عوامل ایمنی زا را در سیستم ایمنی بدن کودک تقویت می کند، نسبت به شیر خشک و سایر مواد خوراکی مخصوص کودکان برتری دارد. شیر مادر تمام مواد غذایی مورد نیاز برای رشد نوزاد را به صورت هم زمان فراهم می آورد. نوزادهایی که با شیر مادرشان تغذیه می کنند و مواد مورد نیازشان را دریافت می کنند به میزان کمتری در معرض ابتلا به بیماری های مختلف قرار خواهند گرفت. این بیماری ها که تعدادشان روز به روز در حال گسترده تر شدن است، یکی از بزرگترین مشکلات نوزاد و پدر و مادر می باشد.

بیماری هایی چون اگزما، دیابت و برخی بیماری های دیگر از جمله مریضی هایی هستند که در نوزادان کوچک و تازه متولد شده به مقدار چشمگیری مشاهده می گردد. آزمایش های مختلف علمی هم چنین ثابت کرده اند مادری که به فرزند خود شیر می دهد نیز منافع زیادی را کسب می کند. جدا از آن که سرطان های زودهنگام سینه و تخمدان در مادران شیرده به مقدار کمتری دیده می شود، خونریزی هایی که پس از زایمان در مادر به وجود می آید نیز در صورت شیردهی به نوزاد سریعتر قطع خواهند شد.

شیر دادن به نوزاد و عدم ابتلا به سرطان سینه

در گذشته این موضوع که مادرانی که به نوزاد خود شیر می دهند در معرض ابتلا به سرطان سینه نیستند، تنها در حد یک تئوری بود. اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و به خصوص علوم پزشکی این چنین مشخص شده که مادرانی که به فرزند خود شیر می دهند به مقدار کمتری در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند. توجه کنید که احتمال ابتلا به سرطان سینه در مادران شیرده صفر نیست، بلکه بسیار کمتر از مادرانی است که به فرزند خود شیر نمی دهند.

صد البته که مادران شیرده هم با مشکلات فراوانی رو به رو می شوند که در مقالات قبلی به آن ها اشاره کردیم. برای مثال ورم پستان یکی از شایع ترین مشکلات در بین مادران شیرده است. اما تجربه این طور ثابت کرده که حتی ورم پستان نیز نمی تواند مشکلی در شیردهی نوزادان برای مادران ایجاد کند.

تغذیه صحیح نوزاد

دیدگاه علم و پزشکی در مورد شیر خشک چیست؟

علم این چنین می گوید که شیر خشک یک جایگزین خوب و مطمئن برای نوزادانی است که بنا به دلایلی نمی توانند از شیر مادر تغذیه کنند. درست است که شیر خشک بسیاری از عوامل موثر و ایمنی بخش شیر مادر، چون انواع ویتامین ها و مواد معدنی و مغذی را در اختیار ندارد، اما بیشتر پزشکان می گویند که شیر خشک می تواند تا زمانی که نوزاد تغذیه کمکی را شروع کند، یک نوع راه حل کمکی برای تغذیه آن ها باشد. مصرف شیر خشک باید تا سن یک سالگی ادامه داشته باشد.

درست است که بر اساس شواهد مختلف احتمال ابتلا به بیماری های مختلف در نوزادانی که شیر خشک مصرف می کنند، زیاد است ولی این بیماری ها می توانند در صورت زیاده روی نکردن در مصرف شیر خشک مشکلی هم برای نوزاد و والدین به وجود نیاورند. چاقی، دیابت و فشار خون بالا از شایع ترین مشکلاتی هستند که نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می کنند با آن ها رو به رو می شوند.

نظر نهادهای پزشکی درمورد زمان شروع تغذیه کمکی برای نوزادان چیست؟!

بیشتر مراکز علمی و نهاد های پزشکی که در زمینه نوزادان فعالیت می کنند این گونه توصیه می کنند که مصرف تغذیه کمکی برای نوزادان باید از شش ماهگی شروع شود. بررسی ها و شواهد علمی به ما نشان می دهند که اغلب نوزادان پس از گذر از چهار ماهگی، بدون آن که خطری آنان را تهدید نماید می توانند به تدریج مصرف غذاهای کمکی را در کنار شیر مادر شروع کنند.

البته که موارد بسیاری هستند که باید از مصرف آن ها جلوگیری شود. برای مثال همان گونه که در مقالات قبلی اشاره کردیم مصرف مغزها و دانه های خوراکی بایستی تا شش ماهگی نوزاد به تاخیر بیافتد. یا نوزادانی که بستگان و اقوام آن ها به یکی از انواع آلرژی مبتلا هستند، باید مصرف تغذیه کمکی را تا شش ماهگی به تاخیر بیندازند. مصرف مواد خوراکی چون عسل و انواع فرآورده های لبنی چون شیر گاو نیز برای نوزادان تا پایان یک سالگی ممنوع می باشد.

اگر مادری تصمیم می گیرد که نوزاد خود را با استفاده از شیر خویش تغذیه کند بهتر است در تصمیم گیری خود ثابت قدم بوده و این کار را تا پایان دوره شیردهی ادامه دهد. با انجام این کار نوزاد آن ها از بیشترین منافع شیر استفاده خواهد کرد. منافعی که نیازهای متفاوت نوزاد را رفع می کنند و او را از بیماری های مختلف دور می نمایند. مواد معدنی مختلف موجود در شیر مادر محدود به دوران نوزادی و کودکی نشده و تغذیه از شیر مادر می تواند تضمین کننده سلامت فرزندان تا پایان عمرشان باشد.

اهمیت کمک به مادران برای شیردهی به نوزاد

صد البته که شیردهی یک چالش بسیار سخت و گاها مشکل برای مادران می باشد. به ویژه برای مادرانی که دست تنها هستند و کسی نیست تا به آن ها کمک کند. مادران جوان نیز گاها در شیردهی دچار مشکل می شوند و اعتماد به نفس خود را برای تغذیه نوزاد خود با شیر خود از دست می دهند. اما بایستی بدانند که مشاوره با یک پزشک یا مشاور و روان شناس خوب می تواند به آن ها آرامش روانی بسیاری دهد.

حتی گاهی لازم است که علاوه بر کمک به همسر و سایر فرزندان در خانه، این اعضا به همراه مادر خانواده در جلسات مختلف روان شناسی کودک و کودک شناسی شرکت کنند تا مادر را در مراحل مختلف بزرگ شدن فرزند یاری برسانند. به هر حال باید در نظر گرفت که یک مادر علاوه بر آن که خودش نیازهایی دارد، از زمان بارداری نیز به کمک های فراوانی احتیاج پیدا می کند، پس چه بهتر که اعضای خانواده با کمک کردن به مادر خانواده در تربیت درست فرزند مشارکت کنند، و هم آن که ارتباط و پیوند بین خود را قوی تر نمایند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.