تغذیه نوزادان با شیر مادر – قسمت دوم

همه چیز در مورد شیر دادن به نوزاد

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در قسمت اول از مقاله تغذیه نوزادان با شیر مادر در مورد موارد موثر بر کیفیت و میزان شیر مادر صحبت کردیم. در این مطلب قصد داریم به عوامل مختلفی که روی شیردهی مادر تاثیر می گذارد بپردازیم.

در شیردهی به نوزادان عوامل استرس زای فراوانی وجود دارند که بر شیردهی مادر تاثیر منفی می گذارند. عواملی چون خستگی، درد و اضطراب ترشح شیر مادر را کاهش می دهد و در نتیجه شیردهی مادر با مشکل رو به رو خواهد شد. عدم حمایت اعضای خانواده از نظر روحی نیز از جمله عواملی است که روی میزان و کیفیت شیر تاثیر منفی خواهد گذاشت.

در صورتی که همسر یا عضو مهم دیگری از خانواده، مثل سایر فرزندان، از مادر خانواده حمایت های لازم از نظر روحی و روانی را به عمل نیاورند، ممکن است مادر دلسرد و ناراحت شده و در نتیجه از شیر دادن به نوزاد خود منصرف گردد. طی بررسی های متفاوتی که در این زمینه صورت گرفته است، این گونه برداشت شده که در اکثر مواقع این دلسرد شدن ناشی از یک برداشت بد و اشتباه از سوی مادر می باشد. پس بسیار مهم است که همسر، تمام تلاش خود را به کار بگیرد تا مادری که به فرزند خود شیر می دهد، کمبودی را حس نکرده و بتواند نیاز نوزاد خود را برطرف نماید.

پادکست تغذیه نوزادان با شیر مادر – قسمت دوم

نقش پدر و سایر اعضای خانواده در تغذیه فرزند

نقشی که پدران در تغذیه فرزند خود دارند بسیار مهم و ضروری می باشد، تا جایی که یک پدر می تواند بر روی کیفیت شیر مادر اثرگذار باشد. برنامه های خانوادگی بسیار زیادی وجود دارد که هدف آن ها پرداختن به منافع و ساز و کار شیر دادن مادران و هم چنین روش هایی است که به مادر کمک می کند تا شیر بهتری در اختیار فرزند خویش قرار دهد، که توجه به این برنامه ها توسط پدر خانواده کاملا ضروری می باشد.

چه زمانی بهترین موقع برای شروع شیردهی به نوزاد است؟!

عامل دیگری که می تواند بر تغذیه مناسب نوزادان و رشد آن ها اثر گذار باشد، زمان صحیح دوره ی شیردهی می باشد. بهترین زمان برای شیردهی از همان موقع تولد نوزاد در بیمارستان می باشد. به عبارت دیگر هر چه شیردهی سریع تر آغاز شود، روی رشد نوزاد نیز تاثیر بهتری داشته و در نتیجه نوزاد مواد مغذی مورد نیاز خود را سریع تر دریافت می کند.

نوزادهایی که در سی دقیقه ابتدایی تولد از شیر مادر تغذیه می کنند، از نظر هوشیاری در سطح بهتری نسبت به نوزادانی که شیردهی آنان دیرتر صورت می گیرد، قرار خواهند گرفت. همچنین این نوزادان قدرت مکش بیشتری پیدا کرده و به عبارتی در تغذیه شیر مادر مشکلی نخواهند داشت و می توانند مواد معدنی و ویتامین های موجود در شیر مادر را به صورت نرمال جذب نمایند. این دسته از نوزادان دو تا چهار ماهه بعد از تولد بهتر از بقیه نوزادان از شیر مادر تغذیه می کنند. در حقیقت فرآیندی که سبب پیوند بین مادر و فرزند خواهد شد، شیردهی زودهنگام می باشد.

شیردهی به نوزاد پس از زایمان

شیردهی به نوزاد پس از زایمان

اما پس از زایمان لازم است که دمای بدن نوزاد ثبات داشته باشد. اولین ساعات بعد از زایمان نقش بسیار مهمی در به وجود آمدن یک رابطه ی عاطفی بین مادر و فرزند دارد. مادرانی که قصد دارند به نوزاد خود در زمان تولد شیر دهند، باید درخواست کنند در صورتی که نوزاد از نظر پزشکی مشکلی نداشته باشد، در اتاق پیش وی بماند. به این صورت مادر این توانایی را دارد تا با فرزند خود آشنایی کسب کند، در نتیجه عواملی که باعث گرسنگی وی می شود را متوجه شده و بداند که چه حالاتی از نوزادش به این معنی است که او گرسنه است و نیاز به تغذیه کردن از شیر مادر دارد.

در صورتی که مادر این توانایی را داشته باشد که به صورت مداوم به فرزند خویش شیر دهد، وضعیت صحیح و مناسب شیردهی را پیدا خواهد کرد. وضعیت صحیح و مناسب شیردهی از جمع شدن شیر در سینه و هم چنین زخم شدن نوک آن جلوگیری خواهد کرد. در صورت وجود هر گونه مشکل احتمالی، مادران می توانند با مشاورهای شیردهی نوزاد صحبت کرده و مسائل خود را با آنان مطرح نمایند و در این زمینه از آنان کمک بخواهند.

نوزادهایی که از طریق شیر مادر تغذیه می شوند برای تغذیه بهتر بایستی بین زبان و مکش خود هماهنگی به وجود آورند. هماهنگی بین زبان و مکش در زمان تغذیه از شیر مادر با زمان تغذیه از شیشه شیر کاملا متفاوت است. در صورتی که نوزاد خود را از شیوه های متفاوتی تغذیه کنیم، باعث سردرگمی او و در نتیجه پایین آمدن کیفیت تغذیه نوزاد خواهیم شد. پس به عبارتی لازم است نوزادهایی که سه یا چهار هفته بیشتر از زمان تولد آن ها نمی گذرد، حتما از شیر مادر تغذیه کنند و از دادن پستانک یا شیشه شیر به آن ها جلوگیری شود.

با انجام این کار نوزاد روش تغذیه خود را یاد گرفته و شیشه شیر را به سینه مادر ترجیح نخواهد داد. استفاده زودهنگام و پی در پی از پستانک، مدت زمانی را که نوزاد از سینه مادر تغذیه می کند را کاهش داده و در نتیجه با کمتر شدن زمان تغذیه از شیر مادر، نوزاد از فواید مفید شیر مادر محروم می شود، و دیگر نمی تواند مواد معدنی و هم چنین ویتامین های مورد نیاز خود را جذب کند.

چگونه میزان تغذیه نوزاد از شیر مادر را مشخص کنیم؟!

با توجه به این قضیه که نمی توان به صورت دقیق و درست میزان شیری که نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند را اندازه گیری کرد، یک نگرانی خاص نسبت به میزان تغذیه نوزاد در مادران به وجود خواهد آمد. چنین نگرانی در مورد نوزادهای کوچک که هنوز با نحوه ی صحیح مکیدن سینه مادر آشنا نشده اند، بیشر صدق می کند. اگر بخواهیم به تعداد دفعاتی که در طول شبانه روز، مادر باید نوزاد خود را تغذیه کند اشاره کنیم، این گونه باید گفت که تعداد دفعات صحیح تغذیه نوزاد در طول ۲۴ ساعت، ۸ تا ۱۰ بار می باشد. درست است که بیشتر شیر مادر در همان ۵ دقیقه ابتدایی از سینه مادر خارج می شود، اما شیری که حاوی کالری بیشتری می باشد از این ۵ دقیقه به بعد تازه به نوزاد منتقل خواهد شد.

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در مقاله بعدی به نشانه هایی اشاره خواهیم کرد که مادر با مشاهده آن ها می تواند متوجه شود که آیا فرزندش به اندازه ی مناسب تغذیه می کند یا خیر و به نام بردن مواردی خواهیم پرداخت که مادر با توجه به آن ها متوجه شود که تغذیه فرزندشان از نظر کیفیت مناسب می باشد یا شرایط دیگری در این زمینه وجود دارد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.