تغذیه نوزادان با شیر مادر – قسمت سوم

همه چیز در مورد شیر دادن به نوزاد

هیچ توجیه و دلیل خاصی برای این مهم که چرا مادر باید به نوزاد خود شیر بدهد، وجود ندارد. ولی این که تصمیم بگیریم تا چه زمانی به فرزند خود شیر بدهیم، بر عهده خودمان می باشد. چنین چیزی ارتباط بسیاری با کار شما و مکانی دارد که نوزاد شما در آنجا قرار دارد. مثلا نوزادی که در مهد کودک یا سایر مراکز مربوط به نگهداری نوزادان قرار داشته باشد، شرایط و اوضاع را برای شما آسان تر خواهد نمود. اگر شما یک مادر شیرده هستید که نوزاد خود را تغذیه می کنید، مسلما اگر سر کار بروید به دلیل خستگی بسیار زیاد حاصل از کار کردن، در هنگام شیر دادن به نوزاد نیز خسته تر خواهید شد، پس در می یابیم که چنین کاری برای شما بسیار مشکل است.

با وجود همه ی این ها شیر دادن به نوزاد می تواند یک جایزه برای هر دو طرف باشد. هم نوزاد و هم مادر! حتی اگر مادر شیر خود را در شیشه قرار دهد و آن را برای تغذیه نوزاد، استفاده کند هم شروعی بسیار خوبی برای نوزاد است تا وابسته به سینه ی مادر نباشد.

پادکست تغذیه نوزادان با شیر مادر

مشکلات تغذیه نوزاد در صورتی که سینه مادر بزرگ باشد

اگر سینه ی مادر بیش از حد بزرگ باشد باعث مسدود شدن سوراخ بینی نوزاد و در نتیجه اختلال در تنفس نوزاد خواهد شد. این که نوزاد به صورت هم زمان از دهان هم شیر بخورد و هم تنفس کند، کاری بسیار سخت است. با وجود آن که نوزاد بسیار کوچک می باشد، اما این که بگوییم سینه ی بزرگ مادر می تواند باعث خفگی او شود، دور از ذهن است.

در چنین حالتی معمولا نوزاد از شیر خوردن باز می ایستد و تنفس می کند. سعی کنید سینه ی خود را با دست جابه جا کنید تا مشکلی برای نوزاد به وجود نیاید. کاری که شما می توانید در این گونه مواقع انجام دهید این است که با یک دست سینه ی خود را به طرف پایین فشار دهید، به گونه ای که نوزاد امکان تنفس کردن داشته باشد.

آغوز و فواید آن

همه ی مادران پس از زایمان یک مایع زردرنگ به نام آغوز در سینه ی خود خواهند داشت. اگرچه این مایع آبکی می باشد اما سرشار از پروتیئین و مواد معدنی مختلف است. این نوع شیر چربی کمی دارد و برای سلامتی نوزاد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. هم چنین در زنان بسیاری در اواخر دوره ی بارداری، مقداری آغوز از سینه ی آن ها بر روی سوتین ترشح می گردد. بدن مادر این کار تا زمانی انجام می دهد تا آن که پس از سه یا چهار روز این شیر به طور کامل خارج شود.

آیا اندازه سینه مادر در تغذیه نوزاد تاثیر گذار است؟!

اندازه ی سینه ی مادر هیچ ارتباطی به مقدار شیری که از غده های داخل سینه ی مادر ترشح می شوند ندارد. نظریات بسیاری درباره ی اندازه سینه ی مادر وجود دارد که تعدادی از آن ها درست و تعدادی دور از منطق هستند. مثلا بعضی مادران که سینه ای کوچک دارند در شیردهی فرزند با مشکل خود رو به رو می شوند. همین مسئله درباره زنانی که سینه بزرگ هم دارند وجود دارد. پس به طور کلی این طور نتیجه می گیریم که اندازه ی سینه مادر ارتباطی به شیر دهی نوزاد ندارد. اما این نظریات نادرست می توانند باعث شوند که برای مثال مادری که سینه ی کوچکی دارد، تصور کند که نمی تواند به فرزند خود شیر دهد و در نتیجه از شیر دادن به فرزند خود دست بکشد.

مشکلات تغذیه نوزاد از طریق شیشه شیر

مادر می تواند تغذیه ی نوزاد خود را از طریق شیر دادن برای مدتی به تاخیر بیاندازد اما باید بدانید که در این مدت نوزاد شما نیز از فواید موجود در شیر مادر محروم خواهد شد. به ویژه که اگر این تفکر را داشته باشید که نباید از شیر آغوز به نوزاد خود بدهید. تفکری قدیمی که امروزه منسوخ شده چرا که همان طور که بیان کردیم شیر آغوز حاوی پروتیئن ها و مواد معدنی و ویتامین های بسیاری است که بدن نوزاد به همه ی این مواد نیاز دارد.

مورد دیگر آن که در صورتی که تصمیم بگیرید به نوزاد خود برای مدتی شیر ندهید ممکن است پس از شروع دوباره کار، این عمل هم برای شما و هم برای نوزاد دشوار باشد. مثلا این احتمال وجود دارد که نوزاد سینه ی شما را نگیرد. در این حالت شما مجبور هستید شیر خود را بدوشید و در شیشه بریزید و سپس از این راه به تغذیه نوزاد خود بپردازید.

ضمن آن که لازم است مادر هنگامی که پس از زایمان، قصد شیر دادن به نوزاد خود را دارد این مسئله را با پرستار مطرح کند و در صورت تایید پرستار به نوزاد خود شیر دهد. مورد دیگر درباره تغذیه با شیشه شیر می باشد که کاری مشکل است. علی الخصوص برای نوزادی که عادت کرده از طریق سینه مادر تغذیه کند.

تغذیه نوزادان با شیر مادر

انواع شیر مادر

ترکیبی که شیر مادر دارد در زمان های متفاوت دچار تغییراتی متفاوت خواهد شد. برای مثال «پیش شیر» که از مجاری پشت نوک سینه جاری می شود، چربی کمی دارد و تا حدودی آبکی است. این آبکی بودن به این دلیل است که نوزاد در روزهای اولیه تولد از نظر تشنگی سیراب شود. در حقیقت «پیش شیر» به نخستین مراحل شیر دادن مادر گفته می شود. شیری که در روزهای نخستین زایمان، از سینه مادر خارج می شود را «پیش شیر» می گویند. اما شیری که بعد از گذشت روزهای اولیه پس از زایمان، از سینه مادر خارج می شود «پس شیر» نامیده می شود. این نوع شیر کالری بیشتری دارد و در نتیجه دارای چربی بیشتری نیز می باشد.

سخن پایانی

در پایان این گونه باید گفت مادری که از سینه خود به نوزاد شیر می دهد و او را تغذیه می کند ارتباط و پیوند قوی تری با او برقرار می کند. این ارتباط به صورت دو طرفه می باشد و علاوه بر آن که نوزاد از تغذیه مقوی تر و خوش طعم تر لذت بیشتری می برد، مادر نیز یک ارتباط قوی بین خود و فرزند خویش احساس می کند.

تماس بیشتری که مادر با نوزاد خویش خواهد داشت، روی روحیه فرزندتان ارتباط موثری خواهد گذاشت و در نتیجه او تغذیه بهتری نیز خواهد داشت. مادر می تواند نوزاد خویش را در آغوش بگیرد و او را نزدیک خود بگیرد. مطمئنا نوزاد نیز این ارتباط و نزدیکی را احساس خواهد کرد. مطمئن باشید که این موضوع در آینده ی فرزندتان تاثیر زیادی خواهد داشت و نشان می دهد که نقش خود را به عنوان مادر به درستی ایفا کرده اید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.