چگونه تغذیه کمکی نوزاد را شروع کنیم ؟

برنامه غذای کمکی نوزاد از شش ماهگی

آیا اطلاع دارید که چه زمانی باید از غذاهای کمکی در کنار غذای اصلی نوزاد خود استفاده کنید؟! یا آن که برای شروع تغذیه تکمیلی نوزاد باید چه مواد غذایی را مورد استفاده قرار داد؟ دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله همراه ما باشید تا هر آنچه را که درمورد تغذیه تکمیلی نوزادان نیاز دارید را در اختیارتان قرار دهیم.

زمان شروع تغذیه کمکی نوزاد از پایان ۶ ماهگی یا به عبارتی پایان ۱۸۰ روز اول زندگی نوزاد شروع خواهد شد و همزمان با شروع تغذیه کمکی نوزاد باید شیر خشک یا شیر مادر نیز در اختیار نوزاد قرار گیرد. این شیر باید بر اساس میل و تقاضای نوزاد باشد و گاهی ممکن است حتی نوزاد با وجود مصرف تغذیه تکمیلی شیر بیشتری را نیز نسبت به گذشته از مادر طلب کند. مورد دیگر آن که در این زمان باید به کودک آبی که قبلا جوشیده شده و سپس کمی مانده و سرد شده است را بدهید.

چگونه تغذیه کمکی را در هفته اول تا ماه هفتم در اختیار نوزاد بگذاریم؟

شروع تغذیه کمکی نوزادان با فرنی است که با آرد برنج پخته شده است و باید در روز اول یک قاشق مربا خوری از آن در اختیار نوزاد قرار بگیرد و پس از آن و به مرور زمان این مقدار می تواند افزایش پیدا کند. این افزایش مقدار تغذیه تکمیلی باید بر اساس اشتهای نوزاد باشد. در نهایت این که در پایان هفته میزان این تغذیه تکمیلی به حدود ۱۲ قاشق مرباخوری خواهد رسید. همچنان به یاد داشته باشید که حتی در زمان آغاز تغذیه تکمیلی باز هم شیر مادر بایستی غذای اصلی نوزاد باشد و تغذیه کمک همان طور که از نامش پیداست فقط باید نقش کمک کننده غذای نوزاد را بر عهده داشته باشد.

اما با شروع هفته دوم استفاده از غذای کمکی می توان حریره بادام را نیز به رژیم غذایی نوزاد اضافه نمود. شروع تغذیه کمکی این هفته نیز مانند فرنی آرد برنج می باشد و پدر و مادر باید از یک قاشق مربا خوری برای تغذیه نوزاد خود از حریره بادام استفاده نمایند. این میزان در روز ششم یا هفتم از هفته دوم باید به دوازده قاشق مربا خوری در طول روز برسد. هم چنین نباید از یاد برد که در این هفته با گذشت زمان میزان تغذیه کمکی نوزاد از حریر بادام افزایش پیدا خواهد کرد.

به این صورت که مقدار و دفعات تغذیه کم خواهد شد پس باید حریر بادام کم کم جایگزین فرنی شود. یا آن که می توان یک وعده فرنی و سپس یک وعده حریر بادام به تغذیه کمکی نوزاد اضافه کرد. اما در دو هفته پایانی از از ماه هفتم علاوه بر آن که تغذیه با شیر مادر بایستی ادامه پیدا کند، دو غذای جدید نیز باید به رژیم غذایی کودک شما اضافه گردد. سوپ یکی از این غذاهای جدید می باشد که روز اول باید در صبح و وعده های عصر و شب هم از حریره بادام و یا فرنی استفاده شود. ظهر بایستی در کنار فرنی یا حریره بادام یک قاشق مربا خوری سوپ نیز به تغذیه کمکی کودک اضافه شود. همانند حریره بادام و فرنی به صورت روزانه باید بر میزان سوپ نیز اضافه شود و به همان نسبت از فرنی یا حریره بادام کاسته شود. بدین ترتیب و برحسب اشتهای کودک میزان سوپ به ۳ تا ۶ قاشق مربا خوری در هر وعده خواهد رسید.

تغذیه کمکی نوزاد

نکاتی که باید در اضافه کردن سوپ به غذای کمکی کودک در نظر گرفت

ابتدا حتما توجه نمایید که باید از گوشتی استفاد کنید که بدون چربی باشد و این که به اندازه یک قاشق غذاخوری، برنج و هویج نیز تهیه نمایید. گوشیت مورد استفاده توسط شما می تواند گوشت گوسفند، مرغ و یا گوساله باشد. هر سه روز یک بار بایستی یک نوع از سبزیجات را به سوپ خود اضافه نمایید. سبزیجاتی مثل لوبیا سبز، کدو سبز، کرفس، گوجه فرنگی و … همگی باعث تقویت سیستم ایمنی نوزاد شما خواهند شد.

توجه کنید که به سوپ کودک نمک، شکر و سایر چاشنی های غذایی را اضافه نکنید. کدو و کرفس را ابتدا پخته و سپس به سوپ کودک اضافه کنید. سبزی ها را در آخرین مرحله از پخت غذا به سوپ اضافه نمایید و آخرین نکته هم آن است که استفاده از اسفناج تا پایان یک سالگی توسط شما مجاز نمی باشد و نباید آن را به سوپ نوزاد خود بیفزایید.

تغذیه کمکی نوزاد

تغذیه کمکی نوزاد در ماه هشتم به چه صورت می باشد؟

در دو هفته ابتدایی از ماه هشتم ضمن این که حریره بادام و فرنی و سوپ را به نوزاد خود می دهید باید زرده تخم مرغ را نیز به رژیم غذایی کودک اضافه کنید. پس در هشت ماهگی باید به کودک پنج وعده ی غذایی مختلف بدهید. به این صورت که صبح ها زرده تخم مرغ، ساعت ۱۰ صبح فرنی یا حریره بادام، ظهرها سوپ، عصرها به طور مجدد فرنی یا حریره بادام و سرانجام شب دوباره از سوپ استفاده کنید. ضمن آن که می توانید کم کم از سبزی های نشاسته ای مثل سیب زمینی و کدو حلوایی نیز استفاده کنید.

در دو هفته دوم از ماهه هشتم برای آن که تنوع خاصی به غذای کودک بدهید می توانید هر چند روز یک بار موادی که تشکیل دهنده سوپ می باشند را تغییر دهید. با گذر از ماه هشتم به نهمین ماه از زندگی کودک خود رسیده اید و باید تنوع غذایی نوزادتان را تا حدودی تغییر دهید. با شروع نه ماهگی شما این اجازه را دارید تا از حبوبات در کنار سوپ کودک خود استفاده کنید. بهتر است از عدس و ماش استفاده کنید، چون این نوع از حبوبات هضم آسان تری دارند و در نتیجه برای کودک مشکل زیادی به وجود نخواهند آورد.

در دو هفته آخر ماه نهم نیز از آب میوه های تازه فصلی که در آن قرار دارید استفاده کنید و به کودک خود بدهید. از یک قاشق مربا خوری آب میوه همراه با یک قاشق آب جوشیده شروع کنید و تا پایان هفته میزان آن را به شش قاشق برسانید. با شروع ماه دهم نیز می توانید به جای آب میوه از میوه برای تغذیه فرزند خود استفاده کنید.

برای این منظور باید میوه را کاملا له کرده و به اندازه یک قاشق مربا خوری به کودک بدهید. این مقدار را نیز به تدریج افزایش دهید تا در نهایت به ۵ تا ۶ قاشق مربا خوری در روز برسد. در ماه های یازدهم و دوازدهم نیز تنوع موجود در غذای کودک را فراموش نکنید و با توجه به اشتهایی که کودک دارد، غذاها را در اختیارش را قرار داده، ضمن آن که همچنان غذای کودک باید جدا از سایر اعضای خانواده باشد و فاقد ادویه جات مختلف و نمک باشد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.